Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si budeme povídat s Kumarem Vishwanathanem o situaci v Ostravě, zavedeme vás na koncert studentů Mezinárodní konzervatoře Praha a povíme vám o novém filmu Můj pes Killer, který přichází do kin.

Tolik jenom namátkou z našeho vysílání, ve kterém vám samozřejmě nabídneme i romské písničky z domova i ze zahraničí – příjemný poslech!

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Kauza ostravského Přednádraží trvá už dva roky
Kauza ostravského Přednádraží je už dva roky předmětem diskusí. V našem pořadu pravidelně informujeme o vývoji v tomto případu. A jaký je tam aktuální vývoj, to se zeptala Tatina Čabáková Kumara Vishwanatana ze sdružení Vzájemné soužití. To aktivně pomáhá tamním Romům celou situaci řešit.

Ostravské Přednádraží (Foto: Silvie Mikulcová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Romští studenti Mezinárodní konzervatoře Praha interpretovali legendární Whitney Houston
Legenda jménem Whitney Houston – tak se jmenoval vůbec první koncert věnovaný světovým pěveckým velikánům, za kterým stojí Mezinárodní konzervatoř Praha. Uskutečnil se v Divadle v Korunní a písně od rodačky z New Jersey tu ve svém podání předvedli především romští studenti konzervatoře. Na koncertě byl i náš redaktor Tomáš Bystrý.

Pozvánka na koncert Legenda Whitney Houston (Zdroj: www.divadlokorunni.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.05.2013Mezinárodní konzervatoři Praha přihlíží ke specifickému talentu RomůO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
13.02.1998LiberecAktuality

=[ Reportáž ]=
Nový film Můj pes Killer reflektuje tematiku rasismu, nezaměstnanosti a disfunkční rodiny
Do našich kin přichází nový film Můj pes Killer, který se zaměřuje na složitou problematiku rasové nesnášenlivosti, nezaměstnanosti a disfunkční rodiny. Českou premiéru bude mít 14. dubna, ale jeho předpremiérová uvedení je možné navštívit už teď v rámci Mezinárodního filmového festivalu Febiofest, který včera skončil v Praze a do 12. dubna pokračuje ve dvanácti krajských městech. Podrobnosti má Jana Šustová.

Marek a jeho pes ve filmu Můj pes Killer (Foto: www.mirafox.sk) Film Můj pes Killer natočila mladá slovenská režisérka Mira Fornayová, která je absolventkou režie na pražské FAMU. Už ve svém prvním celovečerním filmu Lištičky se zabývala rodinnými vazbami, ve svém novém snímku se navíc dotýká i problematiky rasismu.

„Mě zajímalo, proč tolik mladých lidí v současnosti inklinuje k rasisticko-extrémistickým hnutím. Jejich počet stoupá a mediálně je to, podle mě, velmi zjednodušované. Takže jsem se rozhodla pojmout ten příběh z pohledu jednoho mladého chlapce, ne z pohledu hnutí.“

Hlavní hrdina filmu se jmenuje Marek a žije s otcem na malém městě.

Marek je hlavním hrdinou filmu Můj pes Killer (Foto: www.mirafox.sk) „Je to opravdu příběh jednoho dne mladého osmnáctiletého chlapce, který žije se svým otcem, je nezaměstnaný a má za své kamarády rasisticky orientované kluky, boxery, mezi které patří a chtěl by patřit ještě víc. Má psa, ke kterému má vztah a díky psovi byl jistým způsobem v té skupině akceptován. A prožije jeden den, kde se setkává se svou matkou, se kterou musí něco zařídit. Matku mnoho let neviděl a matka přináší do filmu konflikt.“

Markova maminka se svým druhým synem (Foto: www.mirafox.sk) Ukáže se totiž, že maminka má ještě druhého syna – malého romského chlapce.

„S tím přichází hanba a on se musí v ten den, kdy je osamělý a je sám za sebe, rozhodnout, jak tu situaci vyřeší. A z toho vyplývá to, co vyplývá.“

Marek se svými neonacistickými přáteli (Foto: www.mirafox.sk) Film se odehrává na moravsko-slovenském pomezí a všechny jeho postavy hrají neherci, díky nimž se podařilo zachytit i zajímavé záhorské nářečí. Režisérka Mira Fornayová před natáčením prováděla průzkum mezi tamními rasisty, avšak nezaměřovala se na jejich názory, ale zajímala se o ně jako o lidi – soustředila se na jejich dětství, sny a plány.

Markův romský bratr (Foto: www.mirafox.sk) „Ráda si výzkum dělám sama a můj výzkum spočíval v tom, že jsem se rok a půl setkávala s mladými extrémisty, nesetkávala jsem se s hnutím, potkávala jsem je většinou na jejich setkáních. Dělala jsem s nimi rozhovory, častěji jsem se s nimi stýkala, pro některé z nich jsem dělala herecké workshopy, chtěla jsem si na to udělat názor sama. Samozřejmě že jsem o tom četla řadu knih, setkávala jsem se s lidmi, ale zajímal mě opravdu pohled té druhé strany. Samozřejmě ten oficiální pohled, kdy někdo velmi jasně pojmenuje věci, že takto se nemá myslet, je velmi správný. Ale mně se zdálo, že jako filmař a umělec mám možnost bez komentářů zachytit tu druhou stranu, že to opíši. Měla jsem dohodu s těmi lidmi, se kterými jsem dělala výzkum, že oni mi ukáží, jak žijí, a já bez toho, abych to nějak hodnotila nebo nějakým způsobem pojmenovávala a dávala do toho svůj názor, to jen nějakým způsobem ukážu. A myslím, že ten film není nějaké moralistické dílo, které by mělo pojmenovat, jak by něco mělo být, ale spíš pojmenovává, proč to tak je.“

Výběr tématu i jeho nemoralizující pojetí oceňuje i programový ředitel festivalu Febiofest Štefan Uhrik.

Marek na tréninku (Foto: www.mirafox.sk) „Já si vždy říkám, když vidím někdy nějaký víceméně nepovedený český film: Kam ti lidé chodí na ty podivné náměty? Proč se nerozhlédnou kolem sebe, vždyť je tady tolik současných námětů? A přesně tohle režisérka Mira Fornayová udělala, protože rasová nenávist, skinheadi a odpor mnoha obyvatel – vždyť všichni víme, jak ‚populární‘ v uvozovkách jsou naši romští spoluobčané – tak to je velký problém. Je to naprosto současný problém. Navíc se mi u tohoto filmu líbí, že ona ho neřeší, ona jenom ukazuje a ukazuje to přesně tím jazykem současné moderní autorské kinematografie. Tzn. že ona nám vlastně ani neřekne, co vlastně za tím je, to si musíme všechno najít sami. Ona nementoruje, ona nezvedá prst a neříká: Tohle je špatně a tohle je tak a tak. To my, diváci, musíme pochopit sami.“

Film Můj pes Killer získal v únoru hlavní cenu na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi má i mateřskou školku
Azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi od roku 2009 provozuje společnost R-Mosty. Poskytuje také ženám komplexní sociální službu pomáhající s řešením kritické situace, do které se čím dál více rodin s dětmi dostává. Novinkou je i mateřská školka, kde se dětem věnují vyškolení pracovníci. Podrobnosti přináší Iveta Durdoňová.

Děti z azylového domu v Mladé Boleslavi (Foto: www.r-mosty.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
21.05.2012Nabídka dvoudenního semináře pro pedagogy, kteří se setkávají se sociokulturními specifiky romských dětíZprávy ze života Romů
19.11.2010Benefiční koncert pro azylový dům pro matky s dětmiO Roma Vakeren
13.10.2010Pozvánka na koncert na podporu Azylového domu R-MostyZprávy ze života Romů
01.10.2010Občanské sdružení R-mosty provozuje v Mladé Boleslavi azylový důmO Roma Vakeren
11.11.2009Benefiční koncert podpoří azylový dům R-mosty pro matky s dětmiZprávy ze života Romů
06.11.2009V Mladé Boleslavi vznikne azylový dům pro romské a neromské matky s dětmiO Roma Vakeren
16.01.2009Sdružení R-Mosty poskytuje sociální poradenství a právní službyO Roma Vakeren
19.01.2007Sdružení R-Mosty v kurzu připravuje mládež ze základních škol na trh práceO Roma Vakeren
20.10.2006Sdružení R-Mosty usiluje o zvyšování kvalifikace RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Platí nová opatření proti neplatičům výživného na děti
Od letošního roku vstoupilo v platnost opatření proti neplatičům výživného na děti. Takový neplatič přichází i o řidičský průkaz. O další a podrobnější informace požádala právního poradce Matouše Blažka kolegyně Marie Vrábelová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 23. března už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Kauza ostravského Přednádraží trvá už dva roky
Reportáž:  Romští studenti Mezinárodní konzervatoře Praha interpretovali legendární Whitney Houston
Reportáž:  Nový film Můj pes Killer reflektuje tematiku rasismu, nezaměstnanosti a disfunkční rodiny
Reportáž:  Azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi má i mateřskou školku
Právní poradna:  Platí nová opatření proti neplatičům výživného na děti

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz