Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítám Vás u pořadu O Roma vakeren. Příští týden začne festival dokumentárních filmů Jeden svět, který představí také čtyři dokumenty o Romech. Řekneme Vám o vydání českého výboru z díla velké osobnosti boje za lidská práva, Martina Luthera Kinga. A nabídneme rozhovor s Emilem Zajacem - a to vše s romskou hudbou z domova i ze zahraničí.

Přeji hezký sobotní večer a příjemný poslech.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Palikerav tumenge hoj amenge irinen. Adadžives lepereha Martina Luthera Kinga, palo holocaustos amenca vakerela David Beňák. Mangav šukar sambatuno šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o Romech
V pondělí začne 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. V Praze potrvá do 13. března a pak se přesune do dalších čtyřiceti měst České republiky. Festival každoročně osloví zhruba sto tisíc diváků a divaček a jak Vám řekne Jana Šustová, v jeho programu je letos i pět filmů s romskou tematikou.

Vizuál festivalu Jeden svět 2013 (Zdroj: Jeden svět, www.jedensvet.cz) Letošní festival Jeden svět divákům představí 102 filmových dokumentů, které nás zavedou do šedesáti zemí světa. Filmy jsou rozděleny do dvanácti tematických kategorií. V té hlavní si letos organizátoři vzali na mušku netoleranci a vymezování se vůči odlišnostem, které zakotvily v české společnosti. Ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková o ní říká:

„Letošní hlavní tematická kategorie se jmenuje Bojíte se snášet? a je to míněno jako otázka, protože se chceme ptát české společnosti, jaké jsou možnosti k tomu, aby česká společnost byla více otevřenější, abychom se neuzavírali například migrantům, abychom se nebáli lidí, kteří jsou odlišní než Češi a Češky.“

Vojta Lavička: Nahoru a dolů (Zdroj: Jeden svět, www.jedensvet.cz) Na spotu i na plakátech k letošnímu festivalu Jeden svět tedy vidíme starousedlé české slepičky, na jejichž dvorku se objevil pštros. A protože vypadá jinak a snáší jiná vejce, nejradši by ho ze svého teritoria vyklovaly... K těm, koho se česká společnost bojí snášet, patří také Romové. A jak říká Hana Kulhánková, i oni se na plátnech kin objeví.

Cikáni jdou do voleb (Zdroj: Jeden svět, www.jedensvet.cz) „V letošním roce máme štěstí na to, že jsme do programu zařadili i několik filmů s romskou tematikou a zařadili jsme je kvůli tomu, že se nám ty filmy hodně líbily. Určitě bych chtěla upozornit na úplně nový film Heleny Třeštíkové, který se jmenuje Vojta Lavička: Nahoru a dolů, což je zajímavý portrét Vojty Lavičky, který je známý novinář a muzikant z kapely Gipsy.cz. Tento film ukazuje, jak byl někdy na vrcholu, pak zase spadl dolů, jeho rodinný život a jeho názory, takže je to určitě hodně zajímavý snímek. A pak další, který se mi hodně líbí, je slovenský film s názvem Cikáni jdou do voleb. Je to velmi pozitivně laděný film, který ukazuje jednoho romského občana ze Slovenska, který se rozhodne, že chce kandidovat v krajských volbách. Během toho filmu má klasickou politickou kampaň a se svým přáteli, kteří tvoří jeho volební tým, objíždí vesnice a pozitivně motivuje lidi k tomu, aby ho volili.“

Na divokém severu (Zdroj: Jeden svět, www.jedensvet.cz) Další z filmů nás zavede na Šluknovsko, kde od léta roku 2011 probíhaly demonstrace proti Romům. Film Na divokém severu režiséra Davida Vondráčka ukazuje, že problematické soužití většinových obyvatel a romské menšiny má v Sudetech hluboké kořeny a významně souvisí s historickým vývojem pohraničního regionu. Na závěr je třeba ještě zmínit zajímavý snímek Pod lampou je tma, který diváky zavádí do města Josefov.

(Zdroj: Jeden svět, www.jedensvet.cz) „Každoročně se snažíme zařazovat do programu i filmy, které natočili třeba studenti FAMU nebo studenti a studentky z jiných filmových škol. A letos mám opravdu velkou radost, že se nám podařilo do programu zařadit krátký film, který se jmenuje Pod lampou je tma. Zařadili jsme ho kvůli tomu, že zhruba ve třiceti minutách ukazuje příklad jednoho romského mladíka, který se rozhodne, že ve svém městě zřídí taneční kroužek, aby děti neběhaly po ulicích, ale nějak se užitečně zabavily. Jde za místním starostou, protože ho chce požádat, jestli by jim nedovolili mít tento kroužek v jednom z neobydlených prostorů, které v tom městě jsou. Ale ten starosta se zachová tak, že mu řekne, že nejdřív dá přednost těm slušným občanům, a pak ať přijde on. A nás ten film zaujal kvůli tomu, že ten kluk je velmi pozitivní, s tím svým kroužkem má obrovský úspěch, takže doufám, že se bude líbit i divákům.“

A pátým festivalovým filmem, který se zaměřuje na romskou tematiku, je dokument O slušnosti, který diváky zavádí na janovské sídliště. Zabývá se soužitím majority s minoritou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
14.03.2015Dokument Toto a jeho sestry sleduje příběh dětí, které se dokázaly dostat z ghettaO Roma Vakeren
07.03.2015Hrdinkou filmu Královna ticha je neslyšící romská dívenkaO Roma Vakeren
07.03.2015Vojta Lavička se svou novou skupinou Gypsy Spirit vydal album Drom andro tiro jiloO Roma Vakeren
21.02.2015Bezbřehé aktivity houslisty a novináře Vojty LavičkyO Roma Vakeren
15.03.2014Nejlepší film Jednoho světa sleduje soud s vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
12.03.2014Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal film o vrazích maďarských RomůZprávy ze života Romů
01.03.2014Festival Jeden svět představí i soud maďarskými vrahy šesti RomůO Roma Vakeren
30.03.2013Časosběrný dokument "Vojta Lavička: Nahoru a dolů" přichází do kinO Roma Vakeren
16.03.2013Film Cikáni jdou do voleb dokumentuje volební kampaň Vlado SendreieO Roma Vakeren
09.03.2013Festival Jeden svět přinese předpremiéru časosběrného dokumentu Vojta Lavička: Nahoru a dolůO Roma Vakeren
19.02.2013Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republiceZprávy ze života Romů
20.11.2012Film Cigáni idú do volieb získal na festivalu v Jihlavě Zvláštní uznání porotyZprávy ze života Romů
25.10.2012Na festivalu v Jihlavě má dnes premiéru dokumentární film Cikáni jdou do volebZprávy ze života Romů
21.04.2012Vojta Lavička a Benga showO Roma Vakeren
03.03.201214. ročník festivalu Jeden svět uvádí i dokumety o romské problematiceO Roma Vakeren
30.09.2011Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
05.03.2011Festival Jeden svět uvede i filmy s romskou tematikouO Roma Vakeren
12.03.2010Film Já, moje romská rodina a Woody Allen natočila devatenáctiletá dívkaO Roma Vakeren
06.03.2009Festival Jeden svět představí i filmy o RomechZprávy ze života Romů
06.03.2009Blíží se festival Jeden světO Roma Vakeren
07.03.2008Český západ se představí na festivalu Jeden svět v Plzni Zprávy ze života Romů
29.03.2007Romy z Dobré Vody nadchl "romský dokument" Houslový rytířZprávy ze života Romů
10.06.2005Romský Hip Hoper Radek Banga si říká GipsyO Roma Vakeren
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
19.04.2002Fotografka Maria KracíkováO Roma Vakeren
12.01.2002Být Romem / Být RomkouFilmy
16.11.2001O dvou nových dokumentárních filmech Být Romem, Být RomkouO Roma Vakeren
09.11.2001PrahaO Roma Vakeren
15.01.1999PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1998Rožnov pod RadhoštěmZprávy ze života Romů
Filmy s romskou tematikouFilmy
Co se říká o romské hudběHudba

=[ Reportáž ]=
Může Martin Luther King inspirovat romskou emancipaci?
Může Martin Luther King a hnutí Afroameričanů za svobodu ve Spojených státech amerických inspirovat romskou emancipaci? Také na tuto otázku hledali odpovědi hosté debaty Odkaz naděje, která se konala v Brně u příležitosti vydání českého výboru z díla velké osobnosti boje za lidská práva, Martina Luthera Kinga. Debaty se zúčastnila také Alica Heráková.

Martin Luther King

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
07.04.2008Před 40 lety byl zavražděn Martin Luther KingZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Cesta Emila Zajace ze šachet k herectví
Rodáka z Ostravy Emila Zajace si možná pamatujete z reality show, kterou vysílala jedna z komerčních televizí zhruba před sedmi lety. I když ho práce horníka, které se věnoval před účastí v reality show, bavila poměrně dlouhou dobu, teď má už jiné ambice. Poté, co se dostal do povědomí sta tisíců diváků, přijal několik hereckých nabídek a začal si tak plnit svůj sen. Nejen o tom mluvil v rozhovoru s Tomášem Bystrým.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
30.12.2005Jaká novoroční předsevzetí má Emil ZajacO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Muzeum holocaustu ve Washingtonu očima Davida Beňáka
David Beňák, Patrik Banga a David Tišer měli možnost díky programu International Visitor Leadership získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Navštívili hned několik amerických měst. Setkali se se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin. Deník z cest Davida Beňáka, který vede sociální odbor v Praze 14, si můžete přečíst na stránkách sdružení Romea. Dnes si Iveta Demeterová bude s Davidem povídat o Muzeu holocaustu ve Washingtonu.

Muzeum holocaustu ve Washingtonu (Foto: www.ushmm.org)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.12.2015David Beňák roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vládyO Roma Vakeren
02.11.2013David Beňák patří k Romům, kteří kandidovali v letošních volbáchO Roma Vakeren
23.02.2013Postřehy Davida Beňáka ze studijní cesty po USAO Roma Vakeren
30.07.2010S Davidem Beňákem o současné lidskoprávní a politické situaciO Roma Vakeren
09.10.2009Jak se vede Romům v Praze 14O Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
05.03.2004David Beňák z Úřadu vládyO Roma Vakeren

=[ Právní poradna ]=
Novela zákona o spotřebitelském úvěru zlepší postavení spotřebitelů
Novela zákona o spotřebitelském úvěru schválená před několika dny výrazně zlepší postavení spotřebitelů. Zakazuje totiž ty nejhorší neférové praktiky, které stále některé nebankovní společnosti využívají. Jak to bude vypadat v praxi, se zeptala právního poradce Matouše Blažka kolegyně Marie Vrábelová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese www.romove.cz.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen.

Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Filmový festival Jeden svět představí také pět dokumentů o Romech
Reportáž:  Může Martin Luther King inspirovat romskou emancipaci?
Reportáž:  Cesta Emila Zajace ze šachet k herectví
Reportáž:  Muzeum holocaustu ve Washingtonu očima Davida Beňáka
Právní poradna:  Novela zákona o spotřebitelském úvěru zlepší postavení spotřebitelů

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz