Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

A co vám dnes nabídneme? Nejprve se opět vydáme do Ostravy, dozvíte se, že v Bukurešti připravují nové muzeum a navštívíme také Brno, kde začali s výukou romského jazyka.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Ostrava ruší ubytovnu v Božkově ulici. Někteří lidé mohou skončit na ulici
Na jedné straně se stále mluví o nutnosti takzvaného sociálního začleňování, na straně druhé jsme svědky úplného opaku. Krátce poté, co se ostravská radnice pochlubila novými byty pro sociálně potřebné, přišla zpráva o zrušení ubytovny v Božkově ulici v tomto městě. Bez střechy nad hlavou může kvůli tomu skončit několik dlouholetých nájemníků. Pozadí tohoto příběhu odkrývá reportáž Martina Knitla.

Ilustrační fotografie Zima, průvan, špína. Zvenku ubytovna vypadá ještě snesitelně, ale hned za hlavními dveřmi se nachází úplně jiný svět.

Sedmdesátiletá Věra Žurová tu bydlí asi nejdéle ze všech. V jejím malém a skromném pokoji je docela teplo. Brzy však o něj přijde a proto má strach z budoucnosti.

„Jsem z toho úplně na nervy. Člověk tu vlastně vyrostl už, když to tak vezmete. Já jsem si tu zvykla za těch osm roků, co jsem tu,“ říká. Z původního bytu se podle vlastních slov musela vystěhovat kvůli bortícím se zdem.

Nenapadlo ji, že by měla problémy s úřadem rychle vyřešit. V jejím bytě tak už žije někdo jiný a ona sama zůstane od jara bez střechy nad hlavou.

Děti sice má, ty však o ni nejeví zájem. Ze svého šestitisícového důchodu musí zaplatit úplně všechno včetně ubytovny bez koupelny.

V ubytovně bydlí především ti, kteří dluží centrálnímu obvodu peníze, tedy hlavně neplatiči nájemného. Paní Žurová ale striktně odmítá, že by něco v minulosti nezaplatila.

Ubytovna je v žalostném stavu, roční ztráty se pohybují kolem jednoho milionu korun, brání rozhodnutí vedení města Jana Pondělíčková z radnice v Moravské Ostravě a Přívoze. Toto zařízení podle ní není regulérním bydlením.

Původně tam měli paní Žurová a ostatní zůstat nanejvýš půl roku. „Všichni lidé byli informovaní, že ubytovna končí a že si mají najít náhradní přístřeší. Samozřejmě náš odbor sociálních věcí bude všem lidem poskytovat sociální poradenství,“ říká Pondělíčková.

Po právní stránce nárok na náhradní byt paní Věra nemá. Tato ubytovna je formálně pouze přístřeším. Nájemníky ubytovny, kteří musí samostatně najít řešení do konce května, nyní čeká boj s časem a penězi, říká Lenka Sobarňová ze sdružení Vzájemné soužití.

„V tuto chvíli jedině třeba azylový dům, kde máte na tři dny zdarma ubytování. A potom to řešit, v jakém věku, jestli se tam dá domluvit dům s pečovatelskou službou, v jakém je zdravotním stavu,“ vysvětluje Sobarňová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Bukurešti vzniká první Muzeum romské kultury v Rumunsku
Ve světě není mnoho muzeí, které se zaměřují na romskou kulturu. Ale už brzy k nim jedno přibude. V pondělí bylo totiž v Bukurešti založeno první Muzeum romské kultury v Rumunsku, které by mělo být otevřeno letos v létě na ploše patnácti set metrů čtverečních. Podle odhadů žije ve dvacetimilionovém Rumunsku asi 2 miliony Romů. Další podrobnosti má Jana Šustová.

Takto bude vypadat Muzeum romské kultury v Bukurešti (Zdroj: Sdružení Romano ButiQ, romanobutiq.ro) Po dlouhá staletí žili Romové na území dnešního Rumunska v otroctví. K jejich definitivnímu osvobození došlo 20. února 1856. A právě 20. únor je od roku 2011 oficiálně vyhlášen jako Den osvobození rumunských Romů z otroctví. V pondělí byla u příležitosti tohoto dne v Bukurešti zahájena výstavba prvního Muzea kultury Romů v Rumunsku. Jeho poslání popisuje Ciprian Necula, prezident sdružení Romano ButiQ, které patří k iniciátorům muzea.

„Muzeum romské kultury bude zachycovat různorodost romských kultur v Rumunsku, jejich historii, zvyky a tradice, ale i negativní stránky jejich života.“

Muzeum je koncipováno jako kočovné a bude umístěno v mobilní budově, jak říká ředitel Agentury Împreună (Společně) Gelu Duminica:

„Budova už existuje, abych tak řekl, ale je to jednoduchá konstrukce, která je putovní, dá se snadno smontovat a už stála v Jasech, Kluži a Craiově. V částech této budovy už se prezentovali řemeslníci, umělci, byly tam koncerty a představení. Děláme všechno pro to, abychom ukázali, že Romové nejsou jen žebráci na ulicích evropských měst, což si mnozí lidé myslí, nýbrž že mají svoji historii a kulturu, která stojí za to, aby byla ukázána.“

Organizátoři doufají, že v Bukurešti Muzeum kultury Romů zůstane alespoň dva roky. Co všechno je potřeba udělat pro jeho vybudování, vypráví Cipran Necula.

Takto bude vypadat Muzeum romské kultury v Bukurešti (Zdroj: Sdružení Romano ButiQ, romanobutiq.ro) „Vybudovat muzeum je složité. Při myšlence na jeho založení se musí promyslet sdělení, které chceme předat, dále je potřeba opatřit předměty z našeho dědictví a největší výzvou pak bude toto muzeum udržet. Uděláme ho, zařídíme, ale muzeum stojí měsíčně nemalé náklady.“

Gelu Duminica vypráví, jak muzeum získává exponáty:

„Líbí se mi, že Ciprian začal shromažďovat první knihy, které byly o Romech napsány v 19. století. Usilovně je shání a schraňuje. Chceme mít elektronickou knihovnu, mnohé publikace si nemůžeme dovolit, ale budou k dispozici tímto způsobem.“

Na moji otázku, zda bude muzeum prezentovat kulturu Romů z celého světa nebo spíše kulturu Romů v Rumunsku, Gelu Duminica odpovídá:

„Nemůžeme mít velké oči. Musíme postupně. V první etapě to bude muzeum bukurešťských Romů, pak ho rozšíříme na Valašsko a na Moldavsko. Budeme postupovat krok za krokem.“

A Ciprian Necula dodává:

„V Rumunsku jsou minimálně tři etnické skupiny Romů, které nejsou příliš v kontaktu a moc se nemají v lásce. Každá skupina tam bude zastoupena podle úrovně dosavadních výzkumů, co je o ní známo. Muzeum bude existovat i ve virtuální podobě, aby ho mohlo vidět co nejvíc lidí on-line. Prostřednictvím kamer bude možné si prohlédnout jeho interiér včetně použití zoomu a nejmodernější techniky. Doufáme, že pokud jde o technologie, budeme moct využít opravdu ty nejnovější. Dělají to neziskovky, které měly program pro romské řemeslníky financovaný Evropskou komisí. Tato budova bude právě pro romské řemeslníky, budou tam mít své dílny. Je to velká budova, takže se tam vejde i muzeum.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
O kurzy romštiny je v Brně velký zájem
Zájem o výuku romského jazyka roste. Alespoň v Brně. Potvrzují to zkušenosti romisty a učitele Jana Duždy, který v Muzeu romské kultury od podzimu loňského roku vede kurzy pro začátečníky a mírně pokročilé. V Brně natáčela Alica Heráková.

Kurz v knihovně Muzea romské kultury (Foto: www.rommuz.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Postřehy Davida Beňáka ze studijní cesty po USA
David Beňák, Patrik Banga a David Tišer měli možnost díky programu International Visitor Leadership získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva trvala 3 týdny a navštívili hned několik amerických měst. Setkali se se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin. Deník z cest Davida Beňáka, který vede sociální odbor v Praze 14, si můžete přečíst na stránkách sdružení Romea. Kolegyně Iveta Demeterová se ho ale zeptala, co ho ve Spojených státech nejvíc překvapilo.

David Beňák (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
05.12.2015David Beňák roku působí jako zástupce náměstkyně pro řízení sekce pro lidská práva na Úřadě vládyO Roma Vakeren
02.11.2013David Beňák patří k Romům, kteří kandidovali v letošních volbáchO Roma Vakeren
02.03.2013Muzeum holocaustu ve Washingtonu očima Davida BeňákaO Roma Vakeren
30.07.2010S Davidem Beňákem o současné lidskoprávní a politické situaciO Roma Vakeren
09.10.2009Jak se vede Romům v Praze 14O Roma Vakeren
14.05.2004Kurz mezinárodní orientace pro RomyO Roma Vakeren
05.03.2004David Beňák z Úřadu vládyO Roma Vakeren

=[ Právní poradna ]=
Pozor na půjčky!
Lidé se stále více zadlužují a půjčují si od kohokoliv, kdo je ochoten půjčit. Pokud to není náš známý, ale člověk na inzerát, můžeme počítat s takovými úroky, že je nestačíme ani splácet. Takové půjčky většinou hraničí s lichvou. Právní poradce Matouš Blažek radí nejen kolegyni Marii Vrábelové, ale určitě vám všem.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.04.2013Když nás navštíví vymahač dluhů...O Roma Vakeren
06.04.2013Vyhlášení osobního bankrotuO Roma Vakeren
07.08.2012Nový web Dluhový labyrint nabízí informace z oblasti dluhůZprávy ze života Romů
31.08.2011Obyvatelé osady Liščina vybudovali svépomocí sportovní hřištěZprávy ze života Romů
22.10.2010Jak jednat s exekutoryO Roma Vakeren
03.09.2010Právní poradna: DluhyO Roma Vakeren
13.08.2010Prohraný soudní sporO Roma Vakeren
30.07.2010Jak nepodlehnout klamavé reklaměO Roma Vakeren
18.06.2010Dluhy způsobené uzavřením nevýhodné smlouvyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za chvíli bude 21 hodin, O Roma vakeren s datem 23. února už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese www.romove.cz. Klidný večer vám přeje Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Ostrava ruší ubytovnu v Božkově ulici. Někteří lidé mohou skončit na ulici
Reportáž:  V Bukurešti vzniká první Muzeum romské kultury v Rumunsku
Reportáž:  O kurzy romštiny je v Brně velký zájem
Reportáž:  Postřehy Davida Beňáka ze studijní cesty po USA
Právní poradna:  Pozor na půjčky!

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz