Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítám Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dříve znaly děti jen život v předražené ubytovně nebo přeplněném bytě. Teď čtyři ostravské rodiny poznávají, jaké to je bydlet konečně ve svém. Představíme nový videoklip a řekneme si, že někteří Romové ve Velké Británii stále kočují a že tam založili dvě muzea romské kultury.

Přeji hezký sobotní večer a příjemný poslech.

Adadžives šunena palo čtár romane familii, save dživen andre than Ostrava, lepereha nevo videoklipos the tumenge phenaha pal o Roma andre Anglia. Sam igen rado hoj amen šunen. Ačhen amenca.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Čtyři ostravské rodiny už bydlí v novém
Čtyři sociálně slabé rodiny z Ostravy začaly žít nový život. V kapsách jim cinkají klíče od bytů, které dostaly od magistrátu v rámci dlouho očekávaného programu Sociální inkluze. Převážně romské rodiny, které doporučily neziskové organizace, teď platí nájemné na úrovni sociálního bydlení, tedy 40 korun za metr čtvereční měsíčně. Na místě natáčela Jana Jeckelová.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí Romové
„Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo – i když je Cigán, tak není dilino“ – rapují v novém hudebním klipu „Nebuď dilino!“ mladší romští rapeři, kteří si říkají United Gipsy Crew. Chtějí tak varovat především romské rodiče před tím, aby jejich děti chodily do praktických – dříve zvláštních – škol. Videoklip, který vznikl v rámci projektu občanského sdružení Slovo 21, se dostal internet začátkem týdne. A vzbudil nebývalý ohlas. Natáčel Tomáš Bystrý.

United Gipsy Crew v klipu Nebuď dilino! (Zdroj: Slovo 21)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočují
Teď budeme hovořit o tom, jak žijí Romové ve Velké Británii. Hostem Jany Šustové je romský novinář Jake Bowers, který pravidelně přispívá pro rozhlasové a televizní vysílání BBC. Pochází z kočovné rodiny a je jedním z mála romských novinářů ve Velké Británii.

Jake Bowers - vlevo (Foto: Jana Šustová) Řekněte nám něco o tom, jak žijí Romové v Anglii. V Anglii nebyl komunismus a zákaz kočování, takže tam, pokud vím, Romové stále žijí kočovným způsobem.

V Anglii jsme měli svým způsobem štěstí. Nebyl zde komunismus, takže nám nikdo nezakázal kočovat. Nestalo se, že by nám postříleli koně nebo zničili povozy, jak se to stalo v mnoha komunistických zemích. Mnoho Romů v Anglii tedy stále ještě žije kočovným způsobem – i když už necestují s koňmi jako dříve, ale mají namísto toho karavany a auta. Ještě důležitější ale možná je, že jsme nikdy neztratili podnikavého ducha. Vždy jsme byli schopnými kapitalisty, takže jsme se vždy dokázali uživit prodejem služeb a zboží ostatním lidem. Tuto schopnost jsme nikdy neztratili. Takže z ekonomického hlediska jsou na tom britští Romové poměrně dobře a chudobou nijak netrpí. Samozřejmě existují i Romové, kteří jsou chudí, ale všeobecně to neplatí. I ve Velké Británii je ale nyní kočování postaveno mimo zákon podobně, jako tomu bylo v komunistických zemích. Zákaz kočování možná není vynucován tak násilně, ale kočování je nelegální a britští Romové stále bojují o zachování této části své identity. Takže i když je život Romů v Británii možná o něco snadnější, než je dejme tomu v České republice, jednoduchý rozhodně není.

Vím, že například ve Francii Romové stále ještě kočují. Setkáváte se v Anglii se stejnými problémy jako ve Francii, kde často bývá obtížné najít místo, kde by se karavany mohly utábořit, protože je odtud vyhání policie?

Situace v Anglii a ve Francii jsou si v mnohém podobné a také romské komunity v obou zemích jsou si velmi podobné. Vyznáváme velice podobný způsob života. Největší rozdíl spočívá v tom, že Francie je poměrně rozhlehlá země, která ještě nabízí dost prostoru ke kočování, zatímco Velká Británie je velice hustě zalidněným ostrovem, takže situace je zde složitější. Ale ani ve Francii není kočování jednoduché.

Máte v Británii nějaké muzeum romské kultury?

Ano, máme, dokonce dvě – jedno se nachází v Kentu a druhé v hrabství Lincolnshire, které je přibližně uprostřed Anglie. Jsou to soukromá muzea, která si zřídili sami Romové. Najdete tam staré kočovné povozy, spoustu příběhů z minulosti, fotografie, filmy zachycující život Romů. Britská vláda před několika lety přišla s tzv. „Měsícem romské historie“, jehož cílem je poskytnout žákům ve školách informace o romské kultuře. Tato akce se setkala s velkým úspěchem. Ve školách se vždy v měsíci červnu vyučuje o romské kultuře. Je to výborný způsob, jak bojovat proti diskriminaci a existujícím problémům.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.10.2014První Romka českého původu nastupuje k britské policii. Její zbraní bude notýsek a tužkaO Roma Vakeren
17.12.2013Inkluzivní vzdělávání prý přináší romským školákům v Británii úspěchyZprávy ze života Romů
19.04.2013Jak britská média informují o RomechO Roma Vakeren
29.09.2012Odebírání romských dětí ve Velké Británii nebylo bezdůvodnéO Roma Vakeren
08.09.2012Jak vypadá situace kolem údajného bezdůvodného odebírání dětí?O Roma Vakeren
04.09.2012Strach o děti vyhnal některé romské rodiny ve Velké Británii do ulicZprávy ze života Romů
04.09.2012Romové v Británii se stále obávají údajného odebírání dětíZprávy ze života Romů
01.09.2012Někteří Romové začali opouštět Velkou Británii na základě reportáže televize JOJO Roma Vakeren
31.08.2012Údajné odebírání romských dětí v Británii řeší s rodinami policie i sociální pracovníciZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Projekt Roma mentor v Komunitním centru Prádelna
Už jste někdy slyšeli o projektu Roma mentor? Ve stručnosti jde o program zaměřený na volnočasové aktivity pro romské děti. Nejde ale zdaleka jen o zpívání nebo tancování, romské děti vytvářejí spolu s romskými známými osobnostmi například školní časopis, výtvarnou výstavu nebo módní přehlídku. Projekt v Česku organizuje sdružení Romea a zapojují se do něj školy, neziskové organizace nebo nízkoprahová zařízení. Jedním z nich je i Komunitní centrum Prádelna, kam se podíval Jan Josef Horváth a oslovil Janu Baudišovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
29.06.2013Romští mentoři jsou pro děti vzoremO Roma Vakeren
01.06.2013Program Roma mentor nabízí volnočasové aktivity i v Borku v České TřebovéO Roma Vakeren
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
23.06.2012Projekt Romský mentor přispívá k integraci znevýhodněných dětíO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Nikol Ludlová a její cesta za poznáváním romství
Nikol Ludlová vyrůstala s matkou a mladší sestrou. Rodiče se rozvedli, když byla malá. V tu dobu ještě nepřemýšlela o svém romství. V průběhu dospívání si však uvědomila, že o Romech má málo informací. Motivaci k romštině a romistice měla tedy přes osobní rovinu. V současné době dálkově studuje romistiku na Filozofické fakultě UK a pracuje na Úřadu vlády. Aktivně se zapojuje do občanského sdružení ARA Art, které založil romista David Tišer. Iveta Demeterová se Nikol zeptala, proč tolik pátrala po informacích o Romech.

Nikol Ludlová a Milan Pospíšil (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači the šukar kurkeskero džives.Likérem paš peste. Mangav tumenge sa lačho. The žutinel tumen o DEl

Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Čtyři ostravské rodiny už bydlí v novém
Reportáž:  „Pošlete ho do základky, aby z něj něco bylo“ – rapují mladí Romové
Reportáž:  Někteří Romové ve Velké Británii dodnes kočují
Reportáž:  Projekt Roma mentor v Komunitním centru Prádelna
Reportáž:  Nikol Ludlová a její cesta za poznáváním romství

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz