Vyhledávání
5.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Holocaust přestává být tabu. Staří lidé se i kvůli sílícímu neonacismu rozhodli promluvit a vyprávějí svá svědectví

Osvětim (Foto: Jana Šustová) V neděli byl Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. A dnes vám představíme projekty dvou nevládních neziskových organizací, které s tímto dnem úzce souvisejí.

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni nabízí vzdělávací program Varianty, který má na starosti Tomáš Habart.

Projekt, do kterého se zapojují žáci, studenti i pedagogové už více než 10 let, podporuje rovné příležitosti ve školství a zaměřuje se na témata tzv. interkulturního vzdělávání a globálního rozvojového vzdělávání.

„Jednoznačně podporujeme interkulturní vzdělávání, protože se domníváme, že multikulturaslismus směřuje k tomu, že společnost je pojímána jako série několika různých skupin, které de facto mohou vedle sebe pouze koexistovat, ale nemusí být v kontaktu. Zatímco intekulturní v sobě obsahuje aspekt komunikace, toho, že lidé jsou spolu v dialogu, vyměňují si zkušenosti a tvoří funkční občanskou společnost,“ řekl magazínu Jak jinak Tomáš Habart.

Program Varianty se věnuje také otázkám neonacismu a genocidy Romů. Část škol k metodikám, které v organizaci Člověk v tísni vypracovali, přistupuje aktivně: „Ukázalo se, že řada pedagogů, kteří by o tom chtěli učit a chtěli by s tím tématem pracovat, tak se toho trochu bojí,“ dodal koordinátor Habart.

Na jedné straně jsou otázky pravicového extremismu a na druhé straně Romové. "Když se bavíme o tématu neonacismu, často skončíme právě u Romů, problematiky tzv. romské integrace a podobně. Z toho důvodu i pravděpodobně řada škol nemá zájem o různé metodiky specificky na romská témata. My jsme jednu takovou vytvořili přímo k romské genocidě a ten zájem je skutečně malý,“ posteskl si Tomáš Habart.

Další aktivitou Člověka v tísni je pak dlouhodobý projekt Respekt nebolí. Je to metodika výuky o lidských právech. Na zhruba 40 příbězích lidí poukazují například na domácí násilí nebo rovné šance na vzdělávání.

Děti plakaly a na chodbě se svěřovaly

Vzpomínky pamětníků se rozhodly využít Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém ICEJ, Židovské muzeum v Praze a Institut Terezínská iniciativa. V rámci projektu Centra vzdělávání a dialogu instituce a organizace pořádaly přednášky, workshopy a výstavy.

Holocaust se dotkl také rodin Hany Sumcové a Marie Frydrychové. Své příběhy obě ženy společně vyprávěly dětem ve školách. Dvouhodinové přednášky měly rozdělné na etapy.

„Měly jsme tam zakomponovanou historickou časovou osu, která navazovala na jejich učivo dějepisu, převážně to byli žáci osmých devátých tříd nebo středních škol, gymnázií a tak dále. Když je paní Frydrychová provedla časovou osou, tak jsem potom navázala rodinným příběhem a měla jsem v powerpointové podobě průvodce rodinným albem. Dětem jsem ukazovala rodinné obrázky, povídala jsem jim o těch lidech jejich osobní příběhy a jak to potom všechno vyústilo,“ popsala pro Rádio Česko Hana Sumcová.

Děti podle ní reagovaly různě: „Asi dvakrát za těch mnoho přednášek jsme se setkaly s negativním přístupem. Ale děti převážně poslouchaly napjatě, někdy poslech provázely slzami, byly dojaté, někdy jenom mlčely a přemýšlely. Stávalo se nám poměrně často, že až po té přednášce nás děti doběhly třeba na chodbě a teprve se osmělily a měly otázky. Někdy na nás čekaly před školou a snažily se nám vypovídat své zkušenosti z vlastních rodin. Někdy to byly věci, které se týkaly války, někdy 50. let, perzekucí a děti toho byly plné.“

Otec paní Sumcové o svých zážitcích z války mluvil velmi málo. A dnes by se o holocaustu mělo mluvit mnohem více než v letech po válce.

„Můj tatínek se vrátil jediný z války, babička s dědečkem zahynuli v Treblince v plynové komoře. Až teprve teď staří lidé, kteří mají přes 80 let a kteří to přežili, cítí, že to svědectví musí podat pod vlivem sílícího neonacismu a xenofobie ve společnosti,“ myslí si Hana Sumcová.

V neděli byl Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. A dnešní magazín Magdalény Trusinové představuje projekty dvou nevládních neziskových organizací, které s tímto dnem úzce souvisejí.

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz