Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenVítám Vás u pořadu O Roma vakeren. A o čem bude dnes řeč? Přiblížíme Vám příběh malého chlapce z Mnichova, který byl v deseti letech pro svůj romský původ s celou rodinou zatčen a deportován do koncentračního tábora Osvětim. Navštívíme Ministerstvo školství a povíme si, jak dopadla kontrola úředníků na sídlišti Chanov. Přeji hezký sobotní večer a příjemný poslech.

Adadžives tumenge phenaha palo romano holocaustos, duma daha pal o edukacija the amenca džada anrde than Chánov. Sam rado hoj san amenca u amen šunen.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního tábora
Na zítřek připadá Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti – 27. ledna 1945 byl totiž osvobozen koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. My Vám při této příležitosti představíme příběh německého Roma, kterého před koncentračním táborem nezachránilo ani to, že ho rodiče pojmenovali druhým křestním jménem Adolf podle Adolfa Hitlera. Slovo má Jana Šustová.

Hugo Höllenreiner (Foto: Jana Šustová) Hugo Höllenreiner se narodil v roce 1933 v Mnichově v rodině Romů ze subetnické skupiny Sinti. Jeho otec i šest strýců se zabývali koňským handlířstvím. V roce 1943 rodinu zatklo Gestapo a desetiletý Hugo byl společně s pěti sourozenci, rodiči a dalšími rodinami mnichovských Romů deportován do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Začátek války však pro jeho rodinu ještě tak nevypadal tragicky – otec byl povolán do armády a pak ještě 14 měsíců sloužil u letectva. Hugo Höllenreiner na tuto dobu vzpomíná následovně:

„Byli jsme tak pyšní, když k nám přijel. Pracoval u letectva, sice ne jako pilot, ale jako pomocný personál. Když přijel domů a my jsme viděli jeho odznaky na uniformě, ukazoval jsem ho pyšně svým kamarádům ze školy: ‚Podívej se, tohle je můj táta!‘ Byli jsme na našeho tatínka hrdí. Pak ho ale svlékli z uniformy a o měsíc či dva později k nám brzy ráno přišlo Gestapo, všechny nás naložili do nákladních vozů a odvezli do Osvětimi.“

Hugo Höllenreiner ukazuje fotografii členů své rodiny z konce 20. let (Foto: Jana Šustová) Otec byl z armády propuštěn v roce 1943, protože si národní socialisté všimli, že není pravý Němec. A také malý Hugo začal ve svém okolí pociťovat problémy.

„Na začátku jsem měl všude přátele, ale později jsem pozoroval, že se začali stahovat a nakonec jsem byl úplně sám. Když jsem šel do školy, plivali na mě, bili mě – a to dokonce i moji dřívější přátelé, kterým jsem vůbec nic neudělal. Často jsem přišel domů uplakaný. Ptal jsem se: ‚Proč, jaký to má důvod? Proč kvůli tomu, že jsem Sinto, přicházím o přátele?‘ Chodil jsem na fotbal, na házenou, všude jsem chtěl být, ale nechávali mě venku. To byla pro mě hrozná doba.“

A pak koncem roku 1943 přišlo zatčení.

„U domu jsme měli velká vrata a ve stáji koně. Přišli brzy ráno, otevřeli vrata a vešli do domu. ‚Sbalte se, sbalte se!‘ Táta vůbec nechtěl a říkal: ‚Jsem koňský handlíř, nemůžu nechat koně samotné.‘ ‚Všichni ven, o koně se postaráme.‘ Pak nás všechny naložili do nákladních aut. Zatkli i rodinu strýce Konráda, která bydlela nahoře v ulici, zatkli i tátova bratra, který bydlel dole… Celá naše rodina bydlela ve stejné ulici a všichni se zabývali koňským handlířstvím.“

Malý Hugo Höllenreiner si nejdřív myslel, že pojedou do Francie. Skutečnost však byla jiná...

Kniha vzpomínek Hugo Höllenreinera (Foto: Hanser Verlag, www.hanser-literaturverlage.de) „V noci jsme přijeli na nádraží v Gütteru, přesunuli nás do vagónů pro dobytek – řekl bych, že by se tam mohlo vejít tak 35 až 40 lidí, ale muselo se nás tam nacpat asi 72 nebo 73. Sotva se tam dalo stát, nikdo nemohl ležet, stáli jsme vedle sebe jako pastelky. Máma nás pevně držela, mně bylo deset let a mému malému bratrovi tři roky, bylo nás šest sourozenců. Během jízdy to bylo hodně zlé, nikdo se nemohl ani pohnout. Po dvou a půl dnech jsme zpozorovali, že vlak brzdí. Při vystupování zastřelili bratrance mého otce, protože v Osvětimi-Březince vyskočil z vlaku dřív, než jsme k tomu dostali povel.“

V Osvětimi se Hugo Höllenreiner stal vězněm takzvaného „Cikánského rodinného tábora“ a stejně jako jeho bratři byl vystaven krutým lékařským pokusům „anděla smrti“ Josefa Mengeleho. V létě roku 1944 byl se svou matkou a sourozenci deportován přes Ravensbrück a Mauthausen do Bergen-Belsenu, kde je v dubnu 1945 osvobodila britská armáda. Otec, který byl deportován do Sachsenhausenu, válku také přežil. O svých zážitcích Hugo Höllenreiner dnes beseduje se studenty německých škol a v roce 2005 byly jeho vzpomínky publikovány také knižně (Anja Tuckermann: Denk nicht, wir bleiben hier!).

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Práce asistentů pedagoga je ohrožena
V roce 1998 byly poprvé vyčleněny prostředky ze státního rozpočtu k hrazení mzdových nákladů pedagogických asistentů, nejprve jen pro asistenty v přípravných ročnících, později pro všechny pedagogické asistenty pracující ve státních i nestátních školách. Od roku 2005 se tato funkce nazývá asistent pedagoga a všichni asistenti pedagoga jsou pedagogičtí pracovníci.

Ve třídě (Foto: Amnesty International) Asistenti pedagoga jsou nápomocni jak pedagogům, tak žákům. V současné době ale Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy zkoumá, jakým způsobem vynakládá finanční prostředky na tuto pozici a hovoří se o dvojím financování. Kritika se ozývá ze základních škol a situaci kritizuje i Středočeský romský koordinátor Cyril Koky v rozhovoru s Ivetou Demeterovou.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
26.10.2013Hana Bandyová: V našich školách nevidíte, že by se české dítě nebavilo s romskýmO Roma Vakeren
01.08.2013Duchcovským strážníkům pomáhá už deset členů dohledové službyZprávy ze života Romů
02.02.2013Marie Mirgová je nejmladší asistentkou pedagoga v základní škole na pražském ŽižkověO Roma Vakeren
11.11.2005Změny a dopady týkající se funkce asistenta pedagogaO Roma Vakeren
22.07.2005Zhodnocení práce romských asistentůO Roma Vakeren
01.07.2005Školství a romská médiaO Roma Vakeren
25.02.2005U vzniku romských pedagogických asistentů stála Helena Balabánová z OstravyO Roma Vakeren
22.10.2004Romský asistent na školách musí mít pedagogické minimumO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Úřednice kontrolují byty na mosteckém sídlišti Chanov
Na mosteckém sídlišti Chanov bydlí většinou chudí a nezaměstnaní. V domech chybí radiátory, trubky od stoupaček i celá okna a dveře. Teplá voda na sídlišti neteče už sedm let. Vlastník bytů, mostecký magistrát, přitom za opravy už zaplatil desítky milionů korun. Úřednice proto teď byty pravidelně kontrolují. Více kolega Jan Beneš.

Sídliště Chanov (Foto: Gabriela Hauptvogelová) „Budeme se určitě zaměřovat na hrazení nájemného,“ upozornila před začátkem kontroly úřednice mosteckého magistrátu Monika Levá.

Dále se zjišťovalo, jestli v domácnosti nežijí osoby neuvedené v nájemní smlouvě, nebo v jakém stavu je zařízení bytu. Například jestli nechybí radiátory, dveře nebo vodovodní baterie.

První na řadu přišel dům, kde jsou sociální byty. Nájemníci tady dostávají smlouvy na tři měsíce, na oplátku musí platit nájemné, posílat děti do školy a udržovat byt ve vzorném pořádku.

V jednom z kontrolovaných bytů žije 62letý Gejza Dubec se svou družkou, která právě vytírala společnou chodbu domu. Gejza na rozdíl od některých svých známých vzorně platí nájem a byt má v pořádku.

„Každý se stará sám o sebe a to, co si dělají oni, ať si dělají. Já se snažím, abych bydlel řádně a v klidu. Dá se to zvládnout,“ vysvětlil.

Příbuzní jim závidí

„Všechno v bytě jsme viděli, že je v pořádku, akorát jsme řekli nájemníkům, že mají připravenou novou nájemní smlouvu. Byt je udržovaný v pořádku, čistotě, není tam nic zničeného,“ pochvalovala si po kontrole prvního bytu úřednice Monika Levá.

Ve stejném domě, ale ve větším bytě žije s manželkou a dvěma dětmi 39letý Koloman Kotlár. I on udržuje byt ve vzorné čistotě a platí včas nájemné. Jeho příbuzní mu prý tak trochu závidí, že žije v domě s okny, koberci, elektřinou a topením.

Koloman pracoval 18 let u technických služeb města, teď je bez práce. Podle něj záleží na každém, jak se rozhodne. Kdo chce bydlet čistě a slušně, má podle Kolomana šanci.

„Ono to záleží na lidech, jací jsou. I jiní Romové jsou na čistotu, snaží se udržovat si byty a zase jiní Romové, většinou to jsou ti ze Slovenska, ti přistěhovalci, ti si neváží věcí, tak si to ničí,“ přiblížil.

Švábi a chybějící okna

Kontrola pokračovala v typickém chanovském paneláku bez dveří, občas dokonce i bez vnějších panelů a oken.Všude leží haldy odpadků a kolem se šíří zápach.

Úřednice se nejdřív zaměřily na dvoupokojový byt, kde lezou po zdech švábi. Ještě nedávno v něm přebývalo 15 lidí, na údajnou návštěvu totiž přijeli Romové z Maďarska. Majitel bytu pan Šándor je ale na příkaz úřednic poslal domů.

V dalším bytě žije žena se 14 dětmi, už delší dobu ale neplatí nájemné. Ženě hrozí výpověď a dětem umístění do ústavu.

„Určitě to tam hrozí s tím, že ale my se snažíme ji v tom bytě udržet a zařídit, aby se z dávek nájem platil, aby děti nemusely do žádného zařízení jenom z důvodu neplacení nájmu,“ potvrdila Martina Kynclová z mosteckého magistrátu.

Dluhy na nájemném a rabování v obecních bytech ovšem nejsou největším problémem Chanova, shodují se úřednice. Tím jsou podle nich jednoznačně drogy. Časté kontroly nájemních bytů jsou ale nezbytné.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.07.2012Mostecký okresní soud řešil napadení policisty na sídlišti ChanovZprávy ze života Romů
19.10.2009V Chanově mají pomáhat proškolené hlídkyZprávy ze života Romů
23.09.2009Projekt Úsvit v mosteckém sídlišti Chanov chce vést Romy k odpovědnostiZprávy ze života Romů
11.05.2007Nejznámějším romským ghettem je mostecký ChanovO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
03.11.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.01.2006V bytech na chanovském sídlišti není topení, elektřina a teplá vodaO Roma Vakeren
02.09.2005Nástup do školy zastínilo chanovským dětem úmrtí ředitele školyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Sekce pro lidská práva Úřadu vlády by měla být zachována
Sekce pro lidská práva Úřadu vlády by měla být zachována v takové podobě jako doposud. V rozhovoru pro O Roma vakeren to řekla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Původně se kvůli úsporám plánovalo přesun agendy lidských práv na jednotlivá ministerstva. To se nelíbilo řadě neziskových organizací i takzvanému krizovému štábu mladých Romů. Jeho členové poslali minulý týden dokonce otevřený dopis premiérovi. Podrobnosti má Tomáš Bystrý.

Monika Šimůnková (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
18.10.2013Šimůnková vidí za svým odvoláním rozdílný pohled na pojetí lidských právZprávy ze života Romů
17.10.2013Monika Šimůnková rezignovala na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
15.10.2013Monika Šimůnková končí jako šéfka sekce pro lidská práva na Úřadu vládyZprávy ze života Romů
01.08.2013Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojůZprávy ze života Romů
09.08.2012Monika Šimůnková, zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
06.08.2012Lidé z ostravského ghetta Přednádraží stěhování odmítajíZprávy ze života Romů
12.06.2012Vládní zmocněnec pro RomyZprávy ze života Romů
07.06.2012Ombudsman kritizuje počet romských dětí ve speciálních školáchZprávy ze života Romů
25.05.2012Monika Šimůnková: K tomu, aby se situace z Břeclavi neopakovala, může přispět každý z násZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Když dítě propadne drogám
Vyrůstala bez svého biologického otce, ale matka se jí ho snažila vynahradit. Navíc měla všechno, na co si jen vzpomněla. Bohužel ale ani to mnohdy nestačí. Zjištění, že právě vaše dítě bere drogy, je asi skutečně krutá realita. Mnoho rodičů si to nechce připustit, i když občas na svém dospívajícím dítěti zaznamenají nějaké změny. Příběh sledovala Iveta Demeterová.

Psychofarmaka (Foto: www.drogovaporadna.cz)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
13.01.2013Míra užívání drog u mládeže klesáO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren Vám přeje krásný večer, anebo dobrou noc. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Mangav tumenge lači rači, likérem paš peste. Savorenge tumenge zor, bach the sastpen.

Klidný sváteční večer vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  Hugo Höllenreiner se kvůli romskému původu dostal s celou rodinou do koncentračního tábora
Reportáž:  Práce asistentů pedagoga je ohrožena
Reportáž:  Úřednice kontrolují byty na mosteckém sídlišti Chanov
Reportáž:  Sekce pro lidská práva Úřadu vlády by měla být zachována
Reportáž:  Když dítě propadne drogám

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz