Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu.

Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin.

"O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00 hodin.

Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakerenOtcův duch a jiné pohádky romských autorů – to je vůbec první kniha nakladatelství romské literatury Kher, kterou tento týden pokřtila herečka Bára Hrzánová. O literatuře budeme mluvit i s mladým romským hercem Romanem Michalčíkem, který se – byť ho živí především finanční poradenství – začíná věnovat také tvůrčímu psaní. A řeč bude i o zdravotně handicapovaných. Odpovíme především na to, jestli v Česku mají dobré podmínky pro běžný život.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro romano vakeriben. Mangav tumenge šukar šuniben.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Novou sbírku pohádek romských autorů Otcův duch kávou pokřtila Bára Hrzánová
Otcův duch a jiné pohádky romských autorů je název nové knihy, na jejíchž sto jedenácti stránkách se představuje celkem patnáct romských autorů různých generací – a to jak z České republiky, tak ze Slovenska. Sbírku pohádek v elektronické podobě vydalo nakladatelství Kher, které vzniklo v dubnu loňského roku a chce dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů. A právě Otcův duch je jeho prvotinou. Více Tomáš Bystrý.

Křest sbírky Otcův duch (Foto: Jana Šustová) Ukázka z knihy Otcův duch v podání Báry Hrzánové: „Byl jednou jeden chudý Rom, který měl moc nemocného otce. I když se o něj dobře staral, otec nakonec zemřel. Byli ale tak chudí, že ho neměli do hrobu ani do čeho obléct…“

Bára Hrzánová, známá herečka, která má v posledních pár letech k romské literatuře poměrně blízko. Společně s Janou Bouškovou a Máriem Bihárim totiž vystupuje v divadle Viola v představení, které je zkomponováno z romských pohádek, balad nebo humoresek. A právě nejen proto se populární česká herečka stala kmotrou první elektronické knihy Nakladatelství Kher.

Bára Hrzánová: „Znám těch pohádek pár, znám tu velkou knížku pohádek. Jsou samozřejmě nesmírně tajuplné, což mám ráda, je tam řada pro mě i temných věcí… A jsou hodně výchovné, což je pěkné, jsou o lásce, o úctě ke stáří a semknuté romské rodině – a to by podle mě nám, gádžům, mohlo něco dát a měli bychom si ty pohádky častěji číst.“

A to můžeme už na teď – na internetových stránkách Nakladatelství Kher, které čtenářům umožňuje stažení elektronické sbírky romských pohádek úplně zdarma. Cílem nakladatelství je totiž posílit povědomí o existenci romské literatury a zpřístupnit ji veřejnosti právě prostřednictvím elektronických médií. Vydání e-knihy je pro nakladatele navíc o poznání levnější. Sbírku Otcův duch se podařilo vydat téměř bez jakýchkoliv finančních prostředků. Na vydání knihy se všichni podíleli bez nároku na honorář.

Lukáš Houdek: „To aspoň ukázalo, že je tady pořád spousta lidí, a většina z nich jsou Romové, kteří udělají tu práci zadarmo, což může také bořit nějaké stereotypy, které společnost má. Je tady spousta lidí, kteří rádi udělají dobrou věc.

Říká Lukáš Houdek z Nakladatelství Kher. Otcův duch je souborem 27 pohádek. Objevují se v něm jak autoři, kteří stáli u zrodu a pozdější renesance romské literatury, tak i ti, kteří s tvůrčím psaním teprve začínají. K nim rozhodně nepatří Emil Cina, známý romský spisovatel, který se dlouho věnuje právě tvorbě pro děti.

Emil Cina: „Já jsem si vzpomněl na své dětství a hned jsem to dal na papír a během asi dvou dnů to bylo napsáno. Snažím se uchovat tu romskou řeč.“

Jednotlivé pohádky jsou ve sbírce uvedeny v česko-romské, ale i slovensko-romské verzi. Právě Renáta Berkyová, držitelka literární ceny Mileny Hübschmannové a studentka romistiky na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, pochází ze slovenské Rimavské Soboty. Svou pohádku nazvala po hlavní postavě Brišind – v překladu Déšť.

Renáta Berkyová a Lukáš Houdek (Foto: Jana Šustová) Renáta Berkyová „Je o romském chlapci, který žije v osadě a stane se mu zvláštní věc v lese. Řekla bych, že ta pohádka má charakter až nadpozemský, který vychází z romské tradice, kde Romové dodnes věří v duše mrtvých, v mule…“

A právě nadpřirozené síly nebo duše zemřelých se v romských pohádkách objevují velmi často, říká romistka Radka Patočková. Od českých pohádek se ale například liší i v tom, kdo je čtenářem, respektive posluchačem pohádky.

Radka Patočková: „Byly určeny primárně dospělému publiku, ale nebyly psané. To znamená, že se vždy vyprávěly v rámci nějaké užší komunity, rodiny. To neznamená, že by tzv. pohádkovým seancím nebyly přítomny děti, ale pakliže se objevovaly pohádky, které byly příliš strašidelné nebo měly v sobě nějaký erotický náboj, tak pak v takovém případě byly samozřejmě děti vykazovány z toho prostoru.“

Vysvětluje Radka Patočková, která spoluzakládala Nakladatelství Kher. To už po své prvotině chystá vydání další elektronické knihy, tentokrát román romské autorky Ireny Eliášové. Ten vzniká stejně jako sbírka romských pohádek Otcův duch bez nároku na honorář.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.09.2014ReportážO Roma Vakeren
14.01.2014Tóny z okrajů představí hudbu marginalizovaných skupinZprávy ze života Romů
07.12.2013Nakladatelství Kher vydalo metodickou příručku Rozumění pro učitele pracující s romskými žákyO Roma Vakeren
03.12.2013KHER vydává čítanku romské literatury (nejen) pro romské žákyZprávy ze života Romů
23.04.2013Novela Listopad romské autorky Ireny Eliášové vychází v nakladatelství KherZprávy ze života Romů
02.01.2013Pozvánka na křest sborníku pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
15.12.2012Vyšla e-kniha romských pohádek Otcův duchO Roma Vakeren
11.12.2012Vychází kniha pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
30.06.2012Vzniklo nové e-nakladatelství romské literatury KherO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Herec Roman Michalčík se začal věnovat i literární tvorbě
Teď vám představíme začínajícího romského herce Romana Michalčíka. Zazářil už ve třech filmech a v poslední době se tento rodák z Teplic, který už deset let žije v české metropoli, navíc začíná věnovat také literární tvorbě. Jana Šustová ho oslovila na pondělním křtu sborníku romských pohádek Otcův duch, ze kterého jsme už vám dnes přinesli reportáž. Právě Roman do sbírky přispěl i svou pohádkou.

Roman Michalčík a Lukáš Houdek na křtu sbírky Otcův duch (Foto: Jana Šustová) „Píšu asi tak dva – tři měsíce, nebo možná déle, a začal jsem psát na základě toho, že moje kamarádka, která studuje romistiku, má přístup k veškerým informacím, co se děje ve světě Romů, jako jsou akce a tak. Přihlašovala mě na různé workshopy a pak přišla příležitost napsat nějakou pohádku pro nakladatelství Kher, a tak jsem si říkal, proč to nezkusit? Zkusil jsem to, vyšlo to, jsem rád, i když ta moje pohádka je taková smutná s tragickým koncem. Ale já nemám rád happy endy, tak proto má smutný konec.“

Ačkoliv se tedy Roman Michalčík psaní věnuje jen velmi krátce, na internetových stránkách nakladatelství Kher už můžete najít i jeho další tvorbu.

„Království na Veselém kopci bylo první a pak jsem ještě napsal dvě díla, ale to jsou spíš povídky než pohádky. Jinak já se věnuji úplně něčemu jinému než pohádkám a povídkám, věnuji se spíš filmu a teď jsem začal psát i scénáře. Jsem začínající herec, mám za sebou tři filmy, teď jsem se dal i na scenáristiku, protože jsem začal psát scénář. Ale v běžném životě mám svoje aktivity, jako je finanční poradenství.“

O svých rolích ve filmu hovoří Roman Michalčík poněkud nesměle....

Roman Michalčík (Foto: Jana Šustová) „Tím se moc nechlubím, beru to spíš jako filmovou zkušenost, protože to byly první filmy. Řada Romů to nemá ráda, že jsem přispěl svým herectvím do toho filmu. Jedná se o filmy Bastardi II, Bastardi III a teď jsme dotočili film, který se jmenuje Zejtra napořád, který je takový komediální a třetí, který bude v kinech, takže jsem moc rád.“

Co se týče literární tvorby, píše Roman Michalčík svá díla v češtině.

„Bohužel se v celé naší rodině romsky nemluví, takže romsky nerozumím, i když jsem Rom. Je to ostuda, ale je to tak.“

Jeho literární prvotina Království na Veselém kopci nás zavádí do říše romského krále Laca, jehož syn jednou u řeky našel zraněného bílého chlapce, který ztratil paměť.

„Romské království si ho osvojilo do doby, než se zjistí, odkud chlapec pochází a kdo je. Pak se zjistilo, že ten bílý chlapec, gádžo, pochází z vedlejšího království a že je to syn krále. Král z vedlejšího království věřil tomu, co se o Romech povídalo, že kradou děti, takže si pro svého syna do romského království přijel s tím, že jim třeba vyhlásí válku, i když to tak nebylo, protože Romové se o něj hezky starali. Když si král přijel pro svého syna, bez jakéhokoliv rozvážení zaútočil na romského krále a zabil ho, aniž by se dozvěděl, co se jeho synem je a jak se k nim dostal. Nakonec zjistil, že o jeho syna bylo dobře postaráno a že pana krále zabil úplně zbytečně.“

Takže ačkoliv pohádka nekončí happy endem, dává jasné ponaučení.

„Je to zakončené tím, že ten bílý král už začal smýšlet trochu jinak a říkal si, že už příště nedá na to, co mu lidé o někom říkají, dokud si to nezjistí sám. Že toho dotyčného člověka musí poznat, aby o něm mohl něco soudit.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
27.09.2014ReportážO Roma Vakeren
14.01.2014Tóny z okrajů představí hudbu marginalizovaných skupinZprávy ze života Romů
07.12.2013Nakladatelství Kher vydalo metodickou příručku Rozumění pro učitele pracující s romskými žákyO Roma Vakeren
03.12.2013KHER vydává čítanku romské literatury (nejen) pro romské žákyZprávy ze života Romů
23.04.2013Novela Listopad romské autorky Ireny Eliášové vychází v nakladatelství KherZprávy ze života Romů
02.01.2013Pozvánka na křest sborníku pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
15.12.2012Vyšla e-kniha romských pohádek Otcův duchO Roma Vakeren
11.12.2012Vychází kniha pohádek romských autorů Otcův duchZprávy ze života Romů
30.06.2012Vzniklo nové e-nakladatelství romské literatury KherO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Míra užívání drog u mládeže klesá
Míra užívání nelegálních drog v české populaci je údajně stabilní a mezi mládeží dokonce klesající. Ze závěrů Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách dokonce vyplývá, že v roce 2011 došlo poprvé k poklesu také v případě konopných látek. Jestli za tím stojí dlouhodobá protidrogová prevence na školách, můžeme jen spekulovat. Nicméně jak s žáky základních a středních škol pracuje sdružení Mise, prozradila Ivetě Durdoňové Jarmila Honsová.

Foto: Jiří Roun, fotokartmen.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
04.07.2015Už devítileté děti mají zkušenosti s drogamiO Roma Vakeren
06.03.2014Organizace Progressive oslaví deset let od založení benefičním koncertem v pražské Malostranské beseděZprávy ze života Romů
26.01.2013Když dítě propadne drogámO Roma Vakeren
19.01.2013O projektu Drogy k životu nepotřebujemeO Roma Vakeren
05.01.2013Jaká je současná drogová scénaO Roma Vakeren
05.02.2011Od třinácti let na drogách...O Roma Vakeren
19.11.2010Romský terénní program o. s. Sananim pomáhá toxikomanůmO Roma Vakeren
12.11.2010Sananim bojuje proti závislosti na drogáchO Roma Vakeren
14.08.2009Kontaktní centrum Most nabízí radu i pomocO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Zdravotně handicapovaným se ztěžují podmínky pro běžný život
Zdravotně handicapovaným se ztěžují podmínky pro běžný život. Jejich situace se zhoršuje i finančně – říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Proč je situace handicapovaných v Česku složitá a co si myslí o tak zvaném zneužívání sociálních dávek, řekl kolegyni Marii Vrábelové.

Na vozíku... (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3


=[ Reportáž ]=
Lucie Kováčová - romská vysokoškolačka a sportovkyně
Pravidelně vám v našem vysílání nabízíme profily romských vysokoškolských studentů. I dnes v tom budeme pokračovat. Lucie Kováčová odmaturovala na Střední pedagogické a Střední zdravotnické škole v Krnově a v současnosti třetím rokem studuje na Karlově univerzitě. A kromě toho se věnuje poměrně netradičnímu sportu. Více v v příspěvku Ivety Demeterové.

Lucie Kováčová (Foto: Jana Šustová)

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Za malou chvíli už bude 21 hodin, O Roma vakeren vám přeje krásný večer. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz. Mangav tumenge lači řači.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Novou sbírku pohádek romských autorů Otcův duch kávou pokřtila Bára Hrzánová
Reportáž:  Herec Roman Michalčík se začal věnovat i literární tvorbě
Reportáž:  Míra užívání drog u mládeže klesá
Reportáž:  Zdravotně handicapovaným se ztěžují podmínky pro běžný život
Reportáž:  Lucie Kováčová - romská vysokoškolačka a sportovkyně

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz