Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Zdeněk Velíšek: Úřady a Romové
03-09-2012 - Zdeněk Velíšek

Romové se svými karavany (Foto: Jana Šustová) Stalo se, co skoro nikdo, ať už ve Francii, či jinde v Evropě, nečekal od socialisty Françoise Hollanda. Aspoň ne tak brzo potom, co v kampani k prezidentským volbám odsuzoval politiku svého rivala, Nicolase Sarkozyho vůči východoevropským Romům snažícím se zakotvit ve Francii.

Tehdy ještě zněla Hollandova slova jako věrná ozvěna jednoho klišé, které Francii kdysi oslavovalo jako útočiště pronásledovaných a utiskovaných: „France terre d´asile“, Po několik desetiletí takovým útočištěm opravdu byla. I pro lidi zpoza železné opony. Svět se ale změnil, Francie se změnila. Natolik, že v létě 2010 vydal Hollandův předchůdce v Elysejském paláci, Nicolas Sarkozy, policii příkaz k likvidaci divokých tábořišť zahraničních, tedy zejména rumunských a bulharských Romů a k vyhoštění mnoha z nich z Francie. Na televizních obrazovkách viděl svět jejich deportace a z Bruselu slyšel protesty komisařky Redingové proti rasové diskriminaci.

Letos v létě, na základě instrukcí nové vlády, zahájila francouzská policie a četnictvo k překvapení okolního světa další vlnu násilného vyklízení divokých romských tábořišť. „Chartery“, zaplacené francouzskými úřady, měly opět vracet vypovězené romské rodiny do Rumunska a Bulharska.

Evropská komise okamžitě udělala totéž, co v roce 2010 v souvislosti se Sarkozyho zákroky proti Romům: podrobila francouzskou politiku, znovu mírně zavánějící rasismem, zpřísněnému dohledu. Komisařka Redingová opět pozvedla hlas k varování před diskriminací, ale co je zajímavější, přidala výzvu, aby francouzská vláda přešla od krátkozrakého a neefektivního vyhošťování Romů (ti se stejně za čas vracejí), k politice jejich ekonomické a sociální integrace.

Hollandova vláda pár dní likvidaci nelegálních tábořiť ospravedlňovala potřebou zajistit bezpečnost, a to i bezpečnosti zdravotní, v lokalitách, kde se zahraniční Romové usadili. Vyhoštění zatím přibližně dvouset čtyřiceti občanů Rumunska a Bulharska zdůvodnila faktem, že o něm v každém jednotlivém případě rozhodly soudy. Rasový podtext svých opatření kategoricky odmítla. Ale stejně okamžitě udělala jeden významný krok zpátky a jeden kupředu. Likvidování tábořišť - zatím jde o méně než jednu desítku z několika set - omezila jen na průkazně zdůvodněné případy. Předešla tak obvinění z masové diskriminace romského etnika. A ten krok kupředu? Je docela podstatný.

Spočívá ve značném rozšíření seznamu profesí a zaměstnání, u kterých se už na Romy hledající nový domov, nebude vztahovat zákaz práce ve Francii. Ten, jak máme ještě v čerstvé paměti, platil prvních sedm let členství v EU i pro naše občany. Nejprve na území celé Unie, nakonec už jen na území Německa a Rakouska. Pro Rumuny a Bulhary platí dodnes.

Dnešní a zítřejší setkání francouzských ministrů s komisařkou EK, Vivianou Redingovou v Paříži už patrně nebude vysloveně konfrontační. Naznačila to i Redigová v interview pro dnešní Le Monde. Hollande včas napravil první exces.

Francouzská socialistická vláda neustupuje jen výtkám Bruselu, ale i hlasitým kritikám občanských iniciativ. Ty představují ve Francii mnohem aktivnější a průbojnější součást společnosti než v mnoha jiných evropských zemích, třeba i u nás. A nejsou jen slyšet. Jejich přístup k sociálním problémům francouzské společnosti, tedy i k problému přistěhovalecké romské vlny z východní Evropy, je možné i vidět. Opačně než vláda postupují dokonce i některé místní úřady. Jeden příklad za všechny: je z Aubervilliers, jednoho z měst neklidného pařížského předměstí.

Romové tam tábořili, někteří jen ve stanech už třetí zimu pod visutou dálnicí na očích všem místním lidem. Ti začali upozorňovat radnici na jejich neudržitelné životní podmínky i na jejich chování. Radnice spolu s občanskými iniciativami zareagovala tím, že dala postavit malou vesničku z prefabrikovaných domků, podobných velkým kontejnerům.

Nabídla v ní Romům bydlení. Ale jen těm, kteří se zaváží posílat děti pravidelně do školy a sami půjdou do integračních kurzů. Po dosažení elementární schopnosti začlenit se nějak do společnosti a najít si v ní obživu, si už pak budou muset najít jiné bydlení. I v tom jim ale pomůže řada asociací, tedy neziskovek, a radnice. S bydlením v prefabrikované koloniii se ale budou muset rozloučit především, když v čemkoli selžou. Když jsem do té kontejnerové vesničky přijel loni na podzim po čtyřech letech podruhé, žádný objekt tam nebyl vybydlený, prostranství mezi domky bylo uklizené, tátové či mámy právě přiváželi místní hromadnou dopravou děti ze školy. Většinu původních obyvatel už jsem tam ale nenašel. Byli to ti, kteří už s pomocí originálního projektu radnice a neziskovek, dokázali uskutečnit obrat ve svých životech. Ne-li oni sami, jejich děti už budou jinými lidmi. A většinová francouzská společnost je patrně dokáže přijmout mezi sebe.

Dá se v tom jistě najít inspirace nejen pro Hollandovu vládu a nejen pro Francouze.Celý příspěvek najdete zde: rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/1105737Související články
DatumNadpisRubrika
25.07.2013Francouzský poslanec opustil stranu. Snesla se na něj kritika za výroky o Hitlerovi a RomechZprávy ze života Romů
13.07.2013Marcel Courthiad: "Kdy Romové nerozumějí jeden druhému? Když nechtějí..."O Roma Vakeren
13.09.2012Francie hodlá pokračovat v deportaci Romů. Kritiku AI odmítáZprávy ze života Romů
14.08.2012Hollande čelí kritice kvůli vyklízení romských osad. Nedodržel prý předvolební slibZprávy ze života Romů
19.03.2012Muzeum na kolečkách a černá SáraZprávy ze života Romů
08.07.2011Francouzští Romové obsadili v Třebíči výpadovku na BrnoZprávy ze života Romů
24.09.2010S Annou Šabatovou o situaci rumunských Romů ve FranciiO Roma Vakeren
17.09.2010Ondřej Houska: Hádka o Romech místo řešení podstatných věcíZprávy ze života Romů
16.09.2010Nečas nepřímo podpořil francouzský postoj k RomůmZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz