Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Středoškoláci mají soužití s Romy za "největší problém dneška"
22-08-2012 - Zuzana Rejchová
Čeští středoškoláci považují soužití s Romy za "největší problém dneška". Podle posledního výzkumu Jeden svět na školách to uvádí 55 procent středoškoláků. Hlavní příčiny problematického soužití s romskou menšinou vidí studenti především v neochotě Romů pracovat, projevech rasismu ze strany romské menšiny a neochotě Romů se vzdělávat. Polovina z nich přitom čerpá informace o Romech z médií, polovina od rodiny nebo kamarádů. A co na sami Romové?

Čeští středoškoláci vnímají Romy jako problematickou menšinu, se kterou je velmi komplikované soužití. Takhle vymezený postoj mladé nastupující generace může být velmi překvapivý. Podle sociologa Daniela Prokopa je na tom překvapivého něco úplně jiného.

„Kdybychom od těch mladých lidí čekali, že se budou nějak názorově hodně vymezovat oproti populaci svých rodičů a prarodičů. Ale to se neděje a oni svými postoji kopírují dominantní hodnoty ve společnosti."

Sdílejí tedy přesvědčení o tom, že Romové nechtějí pracovat, nechtějí se vzdělávat a projevují se rasisticky vůči majoritní společnosti. Ve světle takových postojů působí Michal Miko a Martina Horváthová velmi nenormálně. Oba dva pracují a studují vysokou školu. Jak říkají, jako většina Romů v jejich okolí. Podle Martiny byla podpora rodiny naprosto klíčová:

"Já mám rodiče, kterým oběma na vzdělání strašně záleží. Oni nás, všechny čtyři sourozence, už od ranných let vedli ke vzdělávání. Znám ale také řadu lidí, kteří z různých důvodů to zázemí neměli, protože rodina byla sociálně slabá, nebo ti rodiče jenom prostě nemají informace a znalosti takové, aby dokázali dítě podpořit."

Romské děti, jejichž rodiče sami nemají dostatečné vzdělání a potřebné informace, pak často končí ve speciálních školách, ze kterých je cesta na střední školu hodně komplikovaná.

Michal Miko "Třeba na školách s maturitou je okolo jednoho procenta romských studentů, a na gymnáziích jsou to dva až tři lidí z tisíce," naznačuje sociolog Daniel Prokop to, co vnímá Michal Miko jako důvod, proč výzkum mezi českými středoškoláky dopadl tak, jak dopadl:

"Oni nevidí jako spolužáky Romy, nevidí ty lidi pracovat na místech, jako dejme tomu prodavačka v obchodě nebo policista či něco takového. To ti lidé nevidí. Oni je vidí jenom v těch negativních zprávách v médiích."

Za poslední dva roky ale vzrostl v online médiích počet článků, které se zabývají takzvanou romskou kriminalitou. Jak vyplývá z výzkumu Jednoho světa na školách, oproti uplynulým létům má na postoje mladých lidí zásadní vliv právě internet. Jak dodává Daniel Prokop, je tu jasná souvislost:

"Mladí lidé, kteří mají internet jako hlavní informační zdroj, častěji vnímají soužití s Romy jako hlavní nebo nejzávažnější problém České republiky. Častěji vidí jako důvody toho problému neochotu pracovat a romský rasismus."

A problémy, jako je třeba nezaměstnanost lidí žijících ve vyloučených lokalitách vnímají hodně jednostranně.

Michal Miko měl možnost přesvědčit se jako sociální pracovních na vlastní oči, jaké to je například žádat o práci s adresou v ghettu:

"Zaměstnavatelé koukají na to, odkud ten člověk pochází, kde bydlí. Řeknou si: Jo, ten je z ghetta, ten nám do práce chodit nebude. Nebo si zaměstnavatel řekne: On se mi přihlásí na nemocenskou a už do práce chodit nebude. To já tady nepotřebuji. Ale nikdo tu šanci těm lidem nedá, aby mohli pracovat!"

A šance jim podle výzkumu nedávají ani čeští středoškoláci. Současná mladá generace je navrch hodně individualistická. Problémy Romů vnímá spíš jako pochybení jednotlivce než systémový problém. Podle sociologa Daniela Prokopa jí pak pojmy, jako je společenská solidarita nebo angažovanost, nic neříkají:

"Ale všech těch výzkumech, i v tomto, je deset procent těch studentů, kteří se tomu průměru vymykají. A když je deset procent aktivních a snaží se to změnit, tak mohou tu společnost změnit docela dobře."

Martina Horváthová A o změnu se snaží i Michal Miko a Martina Horváthová jako členové nezávislé iniciativy Romský krizový štáb, jehož cílem je zlepšit soužití mezi Romy a majoritou. Pro české středoškoláky pak mají jeden vzkaz:

"Mladí lidé by měli být otevření a vytvářet si svůj vlastní názor, a to nejen na Romy, ale na cokoliv," říká Martina Horváthová a Michal Miko dodává:

"Nejlepší cesta v životě není někoho nenávidět. Když se budou všichni nenávidět, kam dojdeme?"Související články
DatumNadpisRubrika
21.02.2013Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za údajnou diskriminaci RomůZprávy ze života Romů
19.02.2013Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republiceZprávy ze života Romů
02.08.2012Startuje kampaň proti předsudkům při zaměstnávání RomůZprávy ze života Romů
19.05.2012Podle Českého helsinského výboru u nás roste averze vůči RomůmO Roma Vakeren
08.01.2011Negativní obraz Romů v médiíchO Roma Vakeren
10.12.2010Průzkum: čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinuZprávy ze života Romů
09.12.2010STEM: Většina Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivéZprávy ze života Romů
12.05.2010CVVM: Lidé stále vnímají vztahy s Romy jako špatnéZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz