Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v
minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až
nyní.
Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská
redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.
Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se
vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21
hodin. "O Roma vakeren" se vysílá také v regionech, na VKV (FM) regionálních studií si pořad pro daný region můžete naladit vždy v úterý a ve čtvrtek od 19:45 do 20:00.
Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren
Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".
Lačho dives the šukar šuniben Romale. Akana adaj tumari relacia „O Roma vakeren“. Dobrý večer a nerušený poslech všem, kteří si naladili romské vysílání Romové hovoří.
Poslech celého pořadu v mp3
=[ Reportáž ]=
V jednom z domů v ulici Přednádraží možná znovu poteče voda
V domě číslo 8 v romském ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě - Přívoze možná za pár dní znovu poteče voda. Ostravské vodárny a kanalizace ji pustí, pokud bude stav vodovodu vyhovující a majitel zaplatí dluh.
Oldřich Roztočil, kterému deset domů v Přednádraží patří, řekl, že dlužnou částku, která podle něj není nijak závratně veliká, ve čtvrtek zaplatí.V pondělí byli lidé v Přednádraží bez vody úplně, protože cisternu nikdo nezaplatil. Obyvatelé kvůli tomu dělali i sbírku.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech v mp3
=[ Reportáž ]=
O víkendu zahrají na festivalech Rytmus nebo kapela Kale
Festivalová sezona je v plném proudu a já mám pro vás pozvánku na sobotu 18. srpna.
Ti, kteří rádi poslouchají Patrika Vrbovského alias Rytmuse, mohou přijít do letního kina v Chomutově, kde Klub přátel romské hudby pořádá festival. A nebo můžete zajet do Lysé nad Labem do Zámeckého parku na Prezentaci tradiční i současné romské hudby, kde hlavním hostem je kapela Kale. Oba festivaly začínají ve 12.00.hodin.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech v mp3
=[ Reportáž ]=
Dnes vám představím sedmdesátiletého rómské malíře a sochaře Rudolfa Dzurka, který za více než třicet let vytvořil jedinečnou kolekci obrazů z barevné skleněné drti a celou řadu soch ze dřeva a z kamene. Hlavním námětem Dzurkových obrazů jsou příběhy a vzpomínky ze života Rómů jeho dětství, ale i příběhy, které zažil a zažívá na vlastní kůži. Výtvarníka na jeho zahradě navštívil kolega Jan Josef Horvát.
Tady máte dvorek a chodíte sem na mlíčí. A pro koho trháte mlíčí?
„Pro ptáčka, kanárka mám.”
A jak se jmenuje?
„Pepík.”
Koukám, že tady máte krásnou zahrádku…
„Teď ještě není. Až bude.. Vidíte tady ty natažené nitě, jak se tu táhnou? Bude tu bolivijsko-mexická paprika.”
Takže to pěstujete. A rovnou to vaříte?
„Ne, to se nevaří. Jí se syrové.”
Rudolfe, já se Vás zeptám na Vaši technologii tvoření skleněných obrazů. V čem to spočívá?
„Nejdřív si udělám rám. Pak do rámu zasadím tabulové sklo, rozřezané podle toho, jak je velký obraz. Když je obraz velký, tak to rozřežu na 5 – 10 centimetrové štráfy, založím a podlepím to izolepou. Pa to teprve upevním na pevno a zdruhé strany to všechno odmastím různými prostředky a zaleju to lepidlem. Je to mé tajemství. Vezmu si ho asi do hrobu, protože moje děti už to dělat nebudou. A nechám to zaschnout. Pak si nakreslím zhruba to, co chci dělat. Ale beztak to udělám jinak, vznikne z toho úplně něco jiného. Protože něco jiného je dělat se sklem a sypat to lžičkou od kafe. Mám lžičku, kterou mám už 40 let. A jak ji nemám a nemůžu ji najít, tak si řikám, že nebudu moct dělat obrazy. Mám jich asi padesát, ale tohle je jediná lžička, která umí dělat dobré obrazy. Nasypu to, jenom si to tak přesypu a nechám uschnout. Pak to postavím, rejžovým kartáčem zase srážím, co jde dolů, a dělám znovu.”
Takže je to vrstvená technologie?
„Vrstvená, ale i plasticky. Teď už moc plasticky nedělám. Ale dělal jsem jednou plasticky tak, že sklo vyčnívalo nad rámem ještě 8 - 10 centimetrů. Ale byly to těžké obrazy.”
A když máte všechny tyto vrstvy nalepené, čím to dokončujete, mimo to, že to očistíte kartáčem?
„Pak ještě znovu dosypu tam, kam se lepidlo nedostalo, kde to nedrželo. Ale jsou obrazy, které se dají koupat. Hodí se do vany, poleje se svrchu saponátem, sprchou to přejedu a obraz je znovu čistý. Prach z venku špiní. Ten velký obraz, co máte za sebou, je zaprášený. Až půjde na výstavu, tak ho budu muset vzít do vany. Jenže už na to budu muset mít lidi.”
A jak se jmenuje tento obraz?
„'Prodej mi ty housle', anebo 'Neprodávej mu ty housle'. To byl ten strýček Pali, který měl housle a v nich byl čert.“
K tomu se tedy váže nějaká povídka?
„Můj strýček Pali byl největším muzikantem na Slovensku, což mu daroval čert! Ale musel, vždycky než začal hrát, hodit do houslí jídlo, jak chodil hrát na svatby. Jenže on to jednou neudělal a z nich vyskočil čest a začal ho mlátit. A housle už potom nehrály.“
Mají vaše obrazy jména?
„Dávám jim to podle sebe. Například Jak jsme jedli pod stromem. Ještě si k tomu trochu přimyslím. Moje Mirka tomu dá jméno a já si říkám, no jo, vždyť to je jasný.“
Protože asi máte s Mirkou propojené duše.
„To jo.“
Je třeba podotknout, že Mirka je vaše přítelkyně.
„No samozřejmě, už pětadvacet let.“
Mirko, já bych se vás zeptal: Čím si myslíte, že to je, že vám to tak krásně klape? Vy víte okamžitě, jak pojmenovat mistrův obraz!
„Já jeho obrazy čtu. Mám vlastní fantazii, také trochu píšu. Třeba tenhle obraz. Dvojice, pán hraje na basu, pod stromem, tak on ho nazve Hraje jí na basu. A já ten obraz nazvu od kořene život, od kořene píseň a utýraný kůň.“
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech v mp3
=[ Reportáž ]=
Právní poradna: Co se může stát, když ztratíte občanský průkaz?
Co se všechno může stát při nezaplacení regulačních poplatků u lékaře a také při ztrátě občanského průkazu odpověděl Marii Vrábelové právník Miroslav Huml.
„Zde je potřeba podotkout, že lidé, co jsou na tom opravdu sociálně velmi špatně, mají nárok si pořídit potvrzení o hmotné nouzi. Pravděpodobně se s ním nelze prokázat ve všech nemocnicích, ale pokud se například prokáží v nemocnicích Středočeského kraje potvrzením o hmotné nouzi, bude jim hospitalizece na území kraje poskytována bezplatně. Samozřejmě to může být v každém kraji trošku odlišné. Když již každopádně vznikne povinnost tento poplatek uhradit, poplatek doporučuji uhradit. Částka, byť nemusí být vysloveně malá, není zároveň neuhraditelná. A pravdou je, že nemocnice mají právo tyto pohledávky vymáhat. A setkávali jsme se i s tím, že tyto pohledávky dávaly právě externím společnostem, které si z malé pohledávky začaly vyrábět velké. V poslední době máme naštěstí judikáty, které omezují náklady řízení a náklady vymáhání. Neměly by překročit vlastní výši prvotní pohledávky. V případě, že by externí společnost vymáhala s návýšením řádu i několika desítek násobků, soud pravděpodobně náklady sníží.”
Jak je to v případě, že ztratím doklady, třeba občanský průkaz, a někdo toho zneužije, ale já to hlásím na policii. Jak se mohu potom bránit?
„Jsou tady dvě možnosti. Buď toho někdo zneužil dříve, než jste to nahlásila na policii, pak je samořejmě situace daleko obtížnější, druhou možností je, že k zneužití dojde až po náhlášení na policii, a pak to slouží jako absolutní liberační okolnost. To znamená, že bych neměl býti popotahován, měl bych pouze poslat protokol o tom, že jsem nahlásil ztrátu na policii. Bude tam datum i přesná hodina. To, co se dělo poté, je již problémem toho, kdo se nechal napálit se zneužitým průkazem, velmi často sjednáním spotřebitelského úvěru v supermarketu. Každý podobný stánek je napojen na centrální registr. Centrální registr má evidenci ukradených občanských průkazů. Pokud pracovník pochybí a neprovede řádně kontrolu, čímž pádem neodhalí, že průkaz byl kradený, bude to k jeho škodě, respektivě ke škodě banky, která pochybila. Banka by měla danou škodu uhradit a sama ji může v rámci regresu vymáhat na svém zaměstanci v plné výši.”
Byly dokonce případy, že jízdy načerno byly účtovány právě na falešný občanský průkaz. Původní majitel dostal pokutu i s penále, a to musel zaplatit.
„Je potřeba poukázat, že byl občanský průkaz odcizen, ukázat protokol od policie a nechat to být.”
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
Poslech v mp3
|