Vyhledávání
4.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Příkaz k vystěhování platí, oznámili úředníci Romům v ghettu Přednádraží

Zástupci stavebního úřadu kontrolují stav domů v ghettu Přednádraží (Foto: ČTK) Romové v ostravské lokalitě Přednádraží dál zůstávají ve svých bytech, podle úředníků tam ale žijí na vlastní nebezpečí. Stavební úřad dnes na místě zjišťoval, co lidé stihli opravit. Vůbec poprvé se úředníci také podívali do bytů. Příkaz k vystěhování ale platí i po dnešku.

Do poslední chvíle se přitom v Přednádraží uklízelo. Lidé věřili, že se jim úředníky podaří přemluvit. Bojí se totiž, že nabízenou ubytovnu nezvládnou platit a nakonec skončí na ulici.

„Uděláme, co budeme moct,“ zadoufala jedna z nájemnic Iveta Horvátová. „Jdu honem domů makat,“ dodala. Aby tíživá atmosféra nedoléhala na děti, starali se o ně lidé z neziskových organizací.

Přestože se prý díky drobným úpravám v posledních dnech a hodinách stav objektů zlepšil, byl například zamezen vstup na některé rizikové balkony, zásadní nedostatky se odstranit nepodařilo.

„Bylo zjištěno, že hlavní závady na objektech, kvůli kterým bylo nařízeno vyklizení, přetrvávají. Jedná se například o zatékající střešní konstrukce, o to, že není žádný způsobem odváděna dešťová voda, vadnou elektroinstalaci – v některých bytech je přímo vytrháno elektrické vedení, vadné rozvody vody a vnitřní kanalizace, stejně tak i plynu. Vyskytují se tam chybějící překlady nad okny a dveřmi a podobně,“ potvrdil vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc.

Příkaz k vystěhování proto nakonec nezměnil. Už ve středu by ale úřady mohly vyjasnit, komu vlastně patří problémová kanalizace. Ta je ovšem podle Švarce jen jedním z několika nedostatků.

„Neřekl bych, že jeden z nich je ten nejzásadnější. Samozřejmě kanalizace problémem je, ale to hlavně vnitřní rozvody kanalizace a to, že splaškové vody nejsou jímány a nebo odváděny a následně likvidovány v souladu se zákonem, což je na odpovědnosti vlastníka těchto domů,“ vysvětlil.

Ubytovny prý problém vyřeší jen dočasně

Stavební úřad zkontroloval domy v Přednádraží. Nefunkční kanalizace má za následek, že odpad v přízemních bytech vytéká (Foto: ČTK) Obyvatele Přednádraží dnes během prohlídky varoval, že v domech zůstávají na vlastní riziko a že zodpovědnost za zdraví a životy nesou jen oni sami společně s vlastníkem domů. „Oni si to sami uvědomují, sami označují některé domy a byty, že jsou v havarijním nebo katastrofálním stavu, ale zatím zůstávají naproti rozhodnutí stavebního úřadu,“ dodal.

Domnívá se, že první dům by mohl být uveden do obyvatelného stavu už v řádech dnů. Záleží prý ale na vynaloženém úsilí a na množství finančních prostředků.

Že je dlouhodobě nefungující kanalizace hlavní příčinou současného stavu si ovšem myslí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

„Vlastník kanalizace má povinnost se o tu kanalizaci starat a já nechápu, že informace o tom, že tedy vlastníkem kanalizace je město Ostrava, máme na to i určité dokumenty, město Ostrava to částečně popírá, částečně to nepopírá. Já sama jsem o tom jednala s panem primátorem a on mi nedal jednoznačnou informaci, jak to je s tou kanalizací. Tak prostě by ji někdo měl spravit,“ prohlásila.

Zodpovědnost za další osud nájemníků proto má podle Šimůnkové právě město, respektive příslušná městská část.

Obec by podle ní měla nabídnout všem rodinám, které řádně platily nájem, standardní náhradní bydlení. Je přesvědčená, že přestěhování na ubytovnu je pouze dočasné a nevyhovující.

Vládní zmocněnkyni se ovšem zdá, že primátor Ostravy nejeví přílišnou ochotu vzniklou situaci řešit: „Dnes jsem se ho například celý den nedovolala, ač jsem to zkoušela několikrát, takže ta komunikace tam není úplně nejlepší, což mě mrzí.“

Důraz na dodržování lidských práv

Obyvatel ghetta, kteří nechtějí na ubytovnu, se zastává také česká pobočka lidsko-právní organizace Amnesty International. Kritizuje především, že lidé dostali na vystěhování 24 hodin a předtím se s nimi prý nikdo o podmínkách vystěhování nebo o možnostech náhradního bydlení nebavil.

Ostravský magistrát by teď měl podle Amnesty International rodinám zajistit adekvátní bydlení včetně přístupu k teplé vodě nebo k účinnému likvidování odpadu.

„Je definováno, že třeba bydlení není dostatečné, když i jeho cena ohrožuje to, aby člověk mohl čerpat svoje další lidská práva, k tomu se vztahuje třeba to, že hodně bojujeme za právo tamních obyvatel třeba na vzdělávání“ zdůraznila mluvčí organizace Martina Pařízková.

Situaci bude Amnesty International nadále sledovat a apelovat na státní i obecní úřady, aby respektovaly lidská práva obyvatel ulice Přednádraží.

„My se snažíme bránit lidská práva a vynucovat jejich dodržování. A prostě právo na dostatečné nebo adekvátní bydlení je jedno ze základních lidských práv, které je dáno i Všeobecnou deklarací lidských prav a i Mezinárodním paktem o ekonomických, sociálních a kulturních právech OSN. Takže my se jenom snažíme, aby nebyla porušována lidská práva,“ uzavřela Pařízková.

Vedoucí stavebního úřadu v Moravské Ostravě a Přívozu Jiří Švarc a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se vyjádřili k situaci obyvatel, kteří se i přes havarijní stav domů nechtějí z Přednádraží odstěhovat

Poslech v mp3

Mluvčí organizace Amnesty International Martina Pařízková požaduje, aby nebyla porušována lidská práva lidí z ulice Přednádraží

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
13.12.2014Ostravští Romové se chtějí sjednotit pro jednání s úřadyO Roma Vakeren
23.10.2013Platforma Blokujeme spolu s Romy a církvemi připravuje shromáždění Barevná OstravaZprávy ze života Romů
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
10.07.2013Ostravské Přednádraží opustila poslední rodina. Ghetto je prázdnéZprávy ze života Romů
13.05.2013Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v Přednádraží. Nejspíš dojde na dražbuZprávy ze života Romů
19.04.2013V Česku už je více než 400 ghettO Roma Vakeren
06.04.2013Ostrava je rájem ubytoven pro chudé a nezaměstnanéO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz