Vyhledávání
2.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný na regionálních stanicích Českého rozhlasu

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.Lačho dives the šukar šuniben Romale. Akana adaj tumari relacia „O Roma vakeren“. Dobrý večer a nerušený poslech všem, kteří si naladili romské vysílání Romové hovoří.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v Osvětimi
Romové z celé Evropy si připomínají Památný den romského holokaustu.V polské Osvětimi-Březince se dnes totiž konala vzpomínka na 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora.

Památník obětem romského holocaustu v Osvětimi-Březince (Foto: Jana Šustová) Centrem piety byla Osvětim-Březinka, muzeum na místě bývalého vyhlazovacího tábora, kde bylo právě v noci z 2. na 3. srpna 1944 nacisty zplynováno 3000 Romů a Sintů. Památný den romského holokaustu si dnes připomněla i Česká republika v Letech u Písku položením květin u pomníku bývalého cikánského tábora v Letech u Písku.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanem
Kvůli situaci na praktických školách bude jednat ministr školství Petr Fiala s ombudsmanem Pavlem Varvařovským. Jeho úřad totiž zjistil, že každý třetí žák bývalých zvláštních škol je Rom.

Základní škola praktická v Ostravě (Foto: Amnesty International) Ministerstvo tvrdí, že problém řeší a bere vážně. K doporučením veřejného ochránce práv má ale spíše výhrady. Informuje o tom server iDnes.cz. Ministr a ombudsman se sejdou 20. srpna.

Podle veřejného ochránce práv se prý z výzkumu jeho pracovníků potvrdilo, že Romové v Česku nemají stejný přístup ke vzdělání jako ostatní.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Co přinese inkluze pedagogům?O Roma Vakeren
13.02.2016Sběr dat pomáhá lépe integrovat děti v britských školáchO Roma Vakeren
23.01.2016Britské zkušenosti s pedagogickou prací s romskými žáky se přenáší i do ČeskaO Roma Vakeren
16.01.2016Proč základní školy odmítají romské žáky?O Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
21.11.2015Lucie Ščuková se za Česko zúčastnila konference Inclusiv education – Take action!O Roma Vakeren
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
07.03.2015Magdalena Karvayová v Ostravě motivuje romské rodiče, aby své děti zapsali do nesegregovaných základních školO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Začala nová kampaň Romové pracují a chtějí pracovat
Romové pracují a chtějí pracovat – to je název nové kampaně, kterou odstartovala včera brněnská organizace IQ Roma servis. Za cíl si klade především upozornit na stále se zhoršující postoj české veřejnosti vůči Romům. Nová kampaň je podle sdružení IQ Roma servis postavena na paradoxech, vtipu i pragmatické argumentaci šikovných Romů. Tomáš Bystrý se zeptal Petra Vlasáka, kreativního ředitele reklamní agentury, která podobu kampaně vymyslela, proč se do nekomerčního projektu zapojila.

Plakát ke kampani Romové pracují a chtějí pracovat „Mně to připadalo správné, protože mám kamarády, kteří jsou Romové, mám kamarády, kteří jsou černoši, mám kamarády, kteří jsou asiati. A připadá mi, že všichni mí kamarádi, kromě kamarádů Romů, na tom jsou líp než oni. Říkal jsem si tedy, že bych možná mohl přispět, abych jim nějak pomohl, aby se jim lépe dařilo. Nebo konkrétně ne třeba jim, ale jejich kamarádům. Spíš to bylo taková osobní věc. Plus, samozřejmě v tu chvíli, kdy o tom člověk přemýšlí, osud vám to přivane. Poznal jsem kolegy z IQ Roma servisu a zjistil jsem, že oni komunikaci připravují.“

Je to první zkušenost Vaší reklamní agentury v souvislosti s takovým tématem, jako je romská otázka?

„První zkušenost to určitě je. Není to první sociální kampaň nebo veřejně prospěšná kampaň, kterou naše agentura dělá. Ale určitě je to první kampaň tak těžká, jako je romská otázka celá.“ (směje se)

Kdybyste měl prozradit vznik nápadu a poodhalit samotnou realizaci této kampaně…

Plakát ke kampani Romové pracují a chtějí pracovat „Hodně jsme se o tom bavili a přišli jsme na to, že běžně se o Romech v souvislosti s prací vůbec nemluví. A našli jsme věty, které padají nejčastěji, to znamená: něco 'vybílil', něco 'štípnul', někomu 'nařezal'… To jsou mediální ozvěny, které pořád vnímáte okolo, když se o to téma začnete trochu zajímat. Žádná jiná slova nepadají. Říkali jsme si: A co kdybychom vzali věty a slova, které padají a ve společnosti žijí a jsou strašně zdomácnělá? A co kdybychom takové věty přetočili úplně opačně a použili je ve prospěch Romů? Potom na stránkách samozřejmě zjistíte, že normálně fungují. Tak třeba 'Cikánka mi to zas štípla', dovětek – 'Je to skvělá zahradnice, perfektně mi zastříhala keře.' 'Cikán mi vybílil byt', dovětek – 'Výborně mi vymaloval. Perfektní, ani jedna šmouha.' Nebo 'Cikáni mi zase nařezali', dovětek – 'Plnou kůlnu dříví, na zimu máme ¬vystaráno.' Nicméně připadalo mi velice sympatické, že propagujeme běžnou, každodenní, neglorifikovanou manuální práci Romů, kterou umí, ve které jsou dobří. Nesoustředíme veškerou pozornost jen na ty zářné příklady slavných, úspěšných Romů, protože těch je pár. A potom, pro romskou komunitu je to nedosažitelný cíl, který pro ně v každodenním životě nic neznamená. Zaměřili jsme se tedy na dennodenní manuální práci Romů.“

Jaké budou konkrétní výstupy té kampaně?

„V současné době se nám rozjede kampaň na trasách pražského metra. Bude tam 250 rámečků, což si myslím, je docela slušný počet na pražské metro. Budeme sledovat ohlasy, budeme pracovat s publikem, které bude reagovat. Doufáme i ve spolupráci novinářů a v další fázi kampaně máme připravenou takovou guerillu v Brně, ale to ještě nemůžu říct, kdy začne. Bude to ale guerilla, která bude v nadsázce zase nějakým způsobem rozvíjet přímo na ulicích téma kampaně. A potom jednáme s televizí Nova o případném celoplošném pokrytí, nějakém partnerství v celoplošné kampani v televizi, to ještě není uzavřeno.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
07.02.2015Na místě dřívější herny vznikne v Brně nahrávací studio pro romské hudebníkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Co tíží Romy ve Starých Ždánicích na Pardubicku
Ve Starých Ždánicích na Pardubicku trápí obyvatele, že nemají práci a žijí na hranici životního minima. Tato malá obec sice není na mapě sociálně vyloučených lokalit, přesto tam jedna fakticky je a narůstají v ní potíže. Dva menší bytové domy obývá až 30 rodin současně a majitel bytovek dává ruce pryč od jejich problémů. Natáčel tam kolega Ondřej Wolf.

Staré Ždánice (Foto: www.starezdanice.cz) Měl to být údajně domov pro seniory, teď je z toho, podle místních, lokalita přezdívaná Bronx. Dvě rekonstruované jednopatrové bytovky se dvorem připomínají levný pavlačový motel.

(Renata Červeňáková hovoří s manželem Zdeňkem)

Renata Červeňáková s manželem a třemi dětmi obývá relativně slušně zařízený byt, 2+1…

Renata Červeňáková: „Odvedu nájem 10 000, 2090 platím za elektriku.”

Za tenhle byt platíte 10 000?

Renata Červeňáková: „Ano.“

Nad vodou je drží dávky hmotné nouze a přídavky na děti. Paní Renata, ani její manžel práci nemají. Nezaměstnanost je tu téměř stoprocentní.

Renata Červeňáková: „Většinou nám nadávají do cikánů.“

A soužití s místními neklape, přiznává žena středního věku, která ještě před rokem bydlela na ubytovně v Hradci Králové.

Renata Červeňáková: „Jeden pán tady sprostě napadá mou dceru.“

Jak si vysvětlujete, že se k vám místní takto chovají?

Staré Ždánice (Foto: www.starezdanice.cz) Renata Červeňáková: „My se s nimi většinou hádáme, nepereme se, jen se s nimi hádáme,“ říká obyvatelka domu ve chvíli, kdy na dvůr přijíždí traktor s cisternou.

Ženy vykřikují:
„Už jedou.“
„To je hovnocuc! To je hovnocuc na ten kanál.“

Ucpaná kanalizace tady ohrožuje celou kanalizační síť v obci.

Milan Ansorge: „Jako obec se k tomu musíme nějakým způsobem postavit. A aby nám létaly odpadky, pobíhaly po obci krysy, to nejde.

Naléhavý problém přišel řešit nezávislý zastupitel a soused odnaproti Milan Ansorge.

Milan Ansorge: “Je to docela problém, hlavně pana Faltýnka. Jenomže mi už ho půl roku uháníme, aby si to vyvezl.“

V obci teď kvůli tomu skloňují jméno Jaroslava Faltýnka. Majitel se prý málo stará o lidmi předimenzované bytovky, ten ale od problému dává ruce pryč. Žádost o rozhovor na mikrofon odmítl, náklady spojené s vyčerpáním ucpané kanalizace a odvozem odpadku prý uhradí, za problémy s komunitou prý ale nemůže, zmínil se telefonicky:

Jaroslav Faltýnek: „Nemám zájem s Vámi o ničem mluvit. Já nevím, proč mě sháníte.“

Až na prohřešky proti dobrým mravům a údajné drobné kriminalitě situace v obci neeskaluje. Mimo jiné i proto, že tu od zimy působí občanské sdružení Romodrom.

Sofie Dvořáková: „Byli jsme zkontaktováni s lidmi, kteří jsou dotčení výkonem trestu, to znamená, že mají záznam v rejstříku trestů. Pracujeme tedy s těmito lidmi a současně s jejich rodinami,“ říká za sociální službu Sofie Dvořáková z pardubické pobočky.

Sofie Dvořáková: „Tady je nějaký obytný dům, kam je sestěhováno hodně lidí. Obec musí neustále řešit nějaké problémy, za které ani ti lidé nemůžou. To, jestli je tady předimenzováno nebo není, není věc těch lidí, kteří jsou v pozici nájemníků.“

Podle Dvořákové je řešení ždánického problému s vyloučenou lokalitou během na dlouhou trať.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Mangav tumenge šukar rati. Hezký večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v Osvětimi
Reportáž:  O situaci na praktických školách bude jednat ministr školství s ombudsmanem
Reportáž:  Začala nová kampaň Romové pracují a chtějí pracovat
Reportáž:  Co tíží Romy ve Starých Ždánicích na Pardubicku

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz