Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Slovenští poslanci na Tour de Roma
26-07-2012 - Miroslav Strelec

Alojz Hlina (Foto: obycajniludia.sk) Řešení romské otázky na Slovensku rozdělilo po pěti dnech prožitých v romských osadách dvojici poslanců parlamentu Igora Matoviče a Alojze Hlinu. Na Tour de Roma vyjeli 16. června ve společném karavanu, po návratu chce problémy Romů řešit každý po svém. Igor Matovič respektuje postoje svého stranického kolegy, ale s jeho návrhem se nesouhlasí. Alojz Hlina totiž podle něho navrhuje jedno řešení. Matovič by upřednostnil komplexní balíček. Více k tématu Miroslav Strelec.

Poslanec Alojz Hlina představil poměrně tvrdá opatření, která by měla pomoct romské komunitě překonat živoření z posledních dvaceti let:

“Stát si musí definovat, kolik dětí v rodině je schopný podpořit. Buďme zodpovědní, nelžeme si. Dvě nebo tři děti v rodině? Takto stojí otázka, ne jinak.”

Čím dřív si to vydefinujeme, tím dříve vytvoříme prostředí, ve kterém se vyhneme tragédiím, tvrdí poslanec Hlina.

“Neříkám, že někdo nemůže mít deset dětí, sedm dětí. To je svobodná volba každých rodičů. Podpora státu by ale měla končit po druhém nebo třetím dítěti.”

Druhým opatřením, které chce Hlina v parlamentu prosadit, je zrušení příspěvku při narození dítěte. Tvrdí totiž, že jde o ďábelské peníze, které způsobují utrpení v některých romských komunitách. Někde způsobují to, že děti se rodí do stoky, prožijí život ve stoce, a žijí tak úplně nedůstojný život, myslí si poslanec. Právě tyto dva Hlinovy návrhy se nesetkaly s pozitivní odezvou u jeho stranických kolegů – Igora Matoviče a Petra Polláka.

Hovoří poslanec Matovič:

Igor Matovič (Foto: www.facebook.com/igor.matovic.7) “Našim cílem není umělá názorová jednota, ale hledání pravdy. Možná hledání pravdy i při názorové nejednotnosti, konfrontaci, někdy i hádce a polemice o některých navrhnutých řešeních.”

Matovič za pět dní v romských osadách zjistil, že nepodchycením výchovy dětí zůstávají v podstatě závislé na sociálním systému, že rodičovský příspěvek při narození dítěte nezodpovědní rodiče nepoužívají na pokrytí potřeb dítěte, respektive že systém motivuje děti po ukončení školní docházky pobírat sociální dávky.

“Určitě bychom chtěli změnit systém tak, aby se neplatily příspěvky za to, že děti chodí do školy. To je prostě normální, že děti musí chodit do školy. Do budoucna by tedy neměla existovat nějaká podobná sociální dávka. S nějakým takovým návrhem tedy přijdeme. Stejně tak asi není správné, aby lidé, kteří sice vyloženě nezneužívají sociální systém, ale páchají přestupky a trestné činy, pobírali sociální dávky. Nechť dostanou jedno teplé jídlo denně. Jak ale jednou řeknou, že jsou společenskými vyvrheli tím, co páchají, budeme se k nim také tak chovat. Toto jsou tedy změny, které určitě navrhnout chceme.”

O konkrétních řešeních Matovič zatím hovořit nechce. Shrnul svá zjištění do 14 bodů, ze kterých mají vyplývat následná řešení.

Pokračuje poslanec a romský aktivista Peter Pollák:

Peter Pollák (Foto: obycajniludia.sk) “Krokem dopředu je už to, že budeme upozorňovat na to, že ne všichni Romové jsou stejní, že Romové nejsou homogenní skupinou, a i přesto mají lidé, kteří tvoří hodnoty, podobné problémy jako má většina Romů na Slovensku. Protože i mě neobsloužili v restauraci, i mě vyhodili z diskotéky. I když mám vysokou školu a titul před i za jménem, nemohl jsem se k některým službám dostat jen proto, že jsem Rom. Když na tyto věci upozorníme a budeme mluvit o tom, že Romové nemají stejný přístup ke službám nebo k něčemu, k čemu ostatní obyvatelé přístup mají, na Slovensku se to může změnit. Tito úspěšní Romové totiž nepotřebují řešit své existenční problémy, potřebují řešit například to, aby je lidé třeba nevnímali jako 'špinavé cikány'.”

O podpoře svých návrhů chce Alojz Hlina hovořit s poslanci vládní strany SMER. V případě neúspěchu avizuje tvrdší a radikálnější opatření:

“V případě, že neprojdou návrhy, které budou řešit tyto klíčové věci, v září obeznámím premiéra s připravovaným právním podáním žaloby k mezinárodnímu trestnímu soudu. Co bude předmětem podání, oznámím v září, už teď ale mohu říct, že si ho nikdo zarámovat nedá.”

Na začátku léta avizovala dvojice poslanců Matovič a Hlina pokračování své cesty po romských osadách i v měsíci srpnu. V současnosti, když jsou jejich názory na řešení romské otázky rozdílné, je však další společná Tour de Roma nejasná.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3Související články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
02.06.2012O situaci důchodců na SlovenskuO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz