Vyhledávání
5.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Starostové Šluknovska demonstrovali proti vládě, znepokojili tím Romy

Ve Šluknově dnes odpoledne proběhly hned dvě demonstrace. Do zámeckého parku svolali protest proti nečinnosti vlády starostové měst a obcí regionu, na místní sídliště zase občanské sdružení Konexe proti kriminalitě a neschopnosti politiků.

Starosta Varnsdorfu Martin Louka hovoří na šluknovské demonstraci (Foto: ČTK) V zámeckém parku se ve čtyři hodiny sešlo asi 200 lidí. Starostové jim dokladovali, že vláda nedostatečně plní takzvané Šluknovské desatero, které vzniklo už téměř před rokem jako soupis prioritních potřeb regionu.

Podle představitelů měst a obcí se ze všech požadavků podařilo pouze posílit stavy policie, přijetím loterijního zákona omezit hazard a zlepšit daňové příjmy malých obcí.

Šluknovsko prý nadále trápí chudoba, drobná kriminalita a vysoká nezaměstnanost a přetrvává nemotivující systém výplat sociálních dávek.

„Největším problémem – když pominu zákon o odpadech, krádeže kovů a podobné důležité věci – je zaměstnanost. To znamená pomoci nám v této problematice, ať už by to byly pobídky pro investory nebo vznik dobré dopravní infrastruktury. Ale týká se to i vzdělanosti, jazykové vybavenosti v regionu,“ řekl Radiožurnálu starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Foto: ČTK Účast občanů Šluknova a okolních obcí byla překvapivě vysoká, protože mnozí dávali předem na různých internetových fórech najevo nespokojenost s demonstrací, která je podle nich jen sbíráním bodů v předvolební kampani. Starostové politické důvody odmítli.

Na protest starostů už reagoval premiér Petr Nečas – uvedl, že vláda Desatero Šluknovska průběžně plní.

Vicepremiérka Karolína Peake namítla, že starostové Šluknovska zkomplikovali situaci, když prodali nemovitosti podnikatelům, kteří teď zneužívají sociálně slabší spoluobčany. Louka tyto praktiky přiznává, děly se prý za minulých zastupitelstev.

Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové byla většina bodů Šluknovského desatera splněna nebo se plní. Situace se prý velmi zlepšila, ale některé legislativní procesy nelze urychlit.

Josef Zoser hovoří na šluknovské demonstraci (Foto: ČTK) „Po celé období se snažíme se starosty jednat, jezdíme na Šluknovsko – já i kolegové z Agentury pro sociální začleňování. Snažím se vládě dávat k dispozici veškeré informace a ji i takzvaně nutit k větší aktivitě v rámci možností, které má a které by vůbec mít měla. Ta situace se tady vyvíjela po mnoho let a to, co vygradovalo loni na podzim, byly neřešené problémy. Teď se snaží všichni zainteresovaní dělat maximum, ale nebude to ze dne na den,“ tvrdí.

Vláda plní desatero prostřednictvím vládní Agentury pro sociální začleňování. „Komunikace mezi naší agenturou a starosty se vylepšuje a chybí nám ten druhý krok – start k účinné spolupráci. Máme naplánováno, co by se mělo dělat, ale praktických kroků příliš mnoho není,“ říká její ředitel Martin Šimáček.

Domnívá se zároveň, že pokud starostové skládali účty vládě, měli by je také skládat sami sobě: „Minimálně polovina, spíš ten větší díl, je na té místní úrovni. Tam se toho musí odpracovat opravdu hodně, aby se věci pohnuly kupředu, a to, obávám se, dnes starostové lidem neříkali.“

Šimůnková přiznává, že po akci starostů Šluknovska je důvod k obavám, aby v regionu opět nezačaly sociální nepokoje: „Poté, co jsem slyšela, že to proběhlo poměrně klidně, snad se strach trochu zmírnil, ale s touto věcí si nelze zahrávat.“

Protidemonstrace za klid

Foto: ČTK Ve stejném čase se na šluknovském sídlišti pokojně sešly asi dvě desítky převážně Romů včetně členů romského protikonfliktního týmu. Ti pak evidentně klidnou demonstraci opustili.

Účastníci podle svých slov nechtěli podněcovat emoce, naopak protestovali proti demonstraci starostů, o které se domnívají, že měla být svolána do Prahy. Tvrdili také, že i mezi politiky Ústeckého kraje vládne klientelismus, korupce a rasismus.

Jejich shromáždění bylo svoláno kvůli obavám, aby se demonstrace starostů nezvrhla v protiruskou demonstraci, jako tomu bylo ve Šluknově asi před rokem.

„Nechtěli jsme hrotit situaci. Spíš jsme chtěli vyjádřit solidaritu a podporu těm místním Romům, kteří bydlí na tomto sídlišti a vnímají demonstraci starostů jako své ohrožení. Tady ve Šluknovském výběžku většina lidí čte demonstrace proti kriminalitě = protiromská demonstrace,“ Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

Větší část lidí pak zamířila do zámeckého parku, kde ovšem protestní akci nijak nenarušila.Celý příspěvek spolu s možností poslechu najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1087787Související články
DatumNadpisRubrika
30.07.2013Jsme druhý Duchcov, stěžují si obyvatelé Úpice. Požadují řešení problémů s RomyZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
11.07.2013Starostové ze Šluknovského výběžku volají po řešení potíží s problémovými občanyZprávy ze života Romů
29.05.2013Obyvatelé Duchcova vyšli do ulic, kvůli nedávnému útoku se bojí o svou bezpečnostZprávy ze života Romů
21.05.2013Za potyčku v Rumburku dostali čtyři obžalovaní podmíněné trestyZprávy ze života Romů
30.11.2012Děti dětem aneb vánoční krabice od botZprávy ze života Romů
17.08.2012Romové se bouří proti vyhlášce radnice v KrupceZprávy ze života Romů
21.06.2012Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotovaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz