Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

















Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz nebo na facebookovém profilu pořadu na adrese facebook.com/oromavakeren



Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Také dnes vás budeme informovat o situaci v Břeclavi, popovídáme si o důchodech na Slovensku a řekneme vám, jak Česká televize chystá pořad pro národnostní menšiny. Tolik na úvod z dnešního pořadu O Roma vakeren, který se samozřejmě neobejde bez romských písní z domova i ze světa.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro vakeriben. Mangav tumenge šukar sambat. Sam rado hoj san amenca.

Poslech celého pořadu v mp3


=[ Reportáž ]=
Romové z Břeclavi nepodají trestní oznámení kvůli křivému narčení z útoku
Romové z Břeclavi nepodají kvůli případu chlapce, který si vymyslel brutální útok, trestní oznámení. V pondělí 28. května se na tom se zástupci tamní komunity dohodlo vedení Celostátní asociace Romů. Když policie oznámila, že útok si patnáctiletý hoch vymyslel, vyvolal případ mezi lidmi z břeclavské komunity silné emoce. Situace se ale údajně celkově zklidnila a asociace tak nechá případu volný průběh. Více už zjišťovala Gabriela Grmolcová.

Zraněný mladík z Břeclavi (Foto: ČTK) Připomeňme jen na začátek, že patnáctiletý Petr se zranil v dubnu při nevydařeném gymnastickém cviku a lékaři mu pak museli v nemocnici odebrat jednu ledvinu. Matce ale řekl, že jej zbili tři Romové, protože jim nedal cigaretu. Nepravdivé informace o útočnících vyvolaly protiromské nálady, jež vyústily na břeclavské demonstraci, která měla asi 2 tisíce účastníků. Z jednání zástupců asociace Romů v Břeclavi vyplynulo, že první emoce, které odhalení lži doprovázely, částečně vychladly a Romové mají zájem vše řešit klidu a hlavně nechat veškerý další postup v rukou policie a státních orgánů, jak řekl předseda asociace Romů Vladimír Galbavý:

„Podstatné je, že jsme našli shodu. Popsali jsme věci tak, jak se odehrály, jakým způsobem byly prezentovány. Samozřejmě víme, že to poškodilo jak Romy, tak hlavně břeclavské Romy. Dospěli jsme ale k tomu závěru, že záležitosti dáme volnost. Police provedla příslušná šetření a objektivně se zjistila pravda, čili podávat trestní oznámení nebudeme, čekáme na verdikt státu.“

Trestní oznámení a další jitření situace v Břeclavi by nepomohlo nikomu, míní předseda asociace Galbavý:

„Neprospělo by to společnosti, ani samotným Romům. Domnívám se, že je pouze třeba najít určitou shodu. Samozřejmě nás to ale trápí. Myslím si, a to platí pro nás všechny, ať se jedná o média, státní zaměstnance, policii či Celostátní asociaci Romů, že s podobnými výroky je třeba zacházet opatrně. My jsme reagovali na to, co bylo, a teď, když se situace trochu zklidnila, víme, že pokud se něco takového stane příště, měl by se volit jiný postup.“

Událost dala impuls novým jednáním, která se snaží vyvolat větší komunikaci a spolupráci, jež by podobným rozepřím předcházela.

„Břeclavští Romové měli pochopitelně větší výhrady a já je chápu, tady byla situace hrozivá. Shodli jsme se spolu se zástupci města na tom, že aby se předcházelo podobným věcem, je potřeba lépe komunikovat. Hledat nové formy. V Břeclavi se vytvoří rada Romů, která bude spolupracovat jak s městem, tak se státními institucemi. Je třeba se připravovat dopředu a vyvarovat se chyb. Nikdo by si nepřál, aby se to opakovalo. To, co si prožili břeclavští Romové, jim vůbec nezávidím. Dotklo se to nejen jich, ale Romů v rámci celé České republiky, proto je potřeba změnit zažitý názor a pohled na Romy. Nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. Jsou tady kultivovaní, vzdělaní lidé, takoví, kteří se chtějí zapojit, integrovat se do společnosti. Je ale potřeba, aby jim to většinová společnost umožnila. Proto vyzýváme jak majoritu, tak město, k větší komunikaci a výměně názorů tak, aby se věci řešily vážně.“

Celostátní asociace Romů chce mimo jiné v nejbližší době uskutečnit několik schůzek se zástupci státu a navrhnout například zřízení funkce zmocněnce přímo pro romskou problematiku v České republice. Podle vedení asociace jde totiž mnoho peněz na projekty, které mají jen malý efekt a často se romská problematika řeší bez samotných Romů.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
26.05.2012Matka chlapce, který lhal o napadení Romy, se veřejně omluvilaO Roma Vakeren
25.05.2012Monika Šimůnková: K tomu, aby se situace z Břeclavi neopakovala, může přispět každý z násZprávy ze života Romů
24.05.2012Z českého tisku: Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslelZprávy ze života Romů
12.05.2012Břeclavští Romové odsuzují útok na mladého chlapceO Roma Vakeren
20.04.2012Postoje břeclavských Romů k situaci ve městěZprávy ze života Romů
20.04.2012Nedělním protestům v Břeclavi nakonec radnice bránit nebudeZprávy ze života Romů
19.04.2012Surově zbitému Petrovi z Břeclavi se daří o něco lépeZprávy ze života Romů
18.04.2012Stanovisko občanského sdružení IQ Roma servis k událostem v BřeclaviZprávy ze života Romů
18.04.2012Břeclavských protestů kvůli zbitému chlapci se ujala Dělnická mládežZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
O situaci důchodců na Slovensku
Také vlády našich východních sousedů se snaží řešit důchody. V prohlášeních, rozhodnutích a zákonech je vše jasné. Ale je tu životní zkušenost penzistů, kteří každý den řeší, jak přežijí. O svých problémech nám poví manželé Jonášovi z Banské Bystrice. Paní Helena je 12 let v důchodu. Pracovala 33 let v textilním podniku a 11 let na Odboru sociálních věcí Obvodního úřadu v Banské Bystrici. Slovo má Robert Hoza.

Při návštěvě kaštielu v Markušovcích (Foto: Jana Šustová) „S výší důchodu nejsem spokojená, protože mám nadbytek odpracovaných let. Když jsem šla před dvanácti lety do důchodu, měla jsem odpracováno 45 let. Plat jsem měla rovněž slušný, ale průměrný důchod mi byl vypočítán podle mého velmi nízko. O rok později se výpočty měnily a kdybych šla do důchodu až v roce 2001, určitě bych měla nejméně o tisíc slovenských korun více. Postupně, spolu s malými procenty, které nám k důchodu každoročně přidávají, se mi důchod zvyšuje, stále to ale není hranice, která by odpovídala platu, který jsem mívala, ani odpracovaným létům.“

Manžel paní Heleny Jonášové, Ľudovít, je důchodcem jedenáctý rok. 44 let strávil prací u jednoho zaměstnavatele v Harmaneckých papírnách. Netají finanční problémy, které s manželkou řeší:

„Dnes mám důchod 405 euro a když jsem nastupoval, měl jsem 330 nebo 340. Na dnešní dobu je to málo. Například v naší domácnosti, pokud bychom v tomto domě hospodařili sami, tak na to nestačíme. Ani s manželčiným a mým důchodem dohromady. Tady se vytápí i vaří plynem, ohřívá se jím teplá voda a to stojí obrovské peníze. Není čtvrt, půl rok, kdyby nepřišel nedoplatek 800 euro. To je v přepočtu na koruny 24 tisíc.“

„Použijme za příměr můj důchod. Když jej spojím s manželovým, můžeme si ještě poměrně slušně žít. Jak by ale žena zůstala sama, nevím, jak by vyžila s důchodem 400 euro. Čím by zaplatila byt a všechny ostatní výdaje? Například léky. Každý v našem věku je už nemocný a jen za léky je strašný poplatek. Na živobytí pak doopravdy zůstávají 3 eura denně.“

Paní Helena Jonášová měla možnost pozorovat život důchodců ve Francii. V rámci projektu týkajícího se péče o starší občany se zúčastnila poznávací návštěvy v městě Angoulême v jihozápadní části Francie.

„To je něco obdivuhodného, jak se o ty lidi starají. I ten život, aktivní stárnutí. To se se Slovenskem nedá srovnat. My máme vytipováno pár perliček, které sledujeme. Objevila jsem několik luxusních zařízení, určitě ale i s luxusním finančním příspěvkem. To se zkrátka nedá srovnat. Ukázali nám servis pro lidi, kteří se výší důchodů řadí k těm ‘horním deseti tisícům‘, a ti měli na objednání dostupné všechny služby. Kadeřnice přišla za klientkou na pokoj, nemusela za ní chodit do přízemí, kde byly všechny služby, na které měla nastavený telefon. Kromě toho měla ještě jeden pro rychlou službu. Pravdou je, že to si mohli dovolit jen ti, kteří na to ten důchod měli. Jenže když jsem je porovnala s naším bohatým důchodcem, tak ten se nachází na úrovni jejich nejchudšího.“

Z příběhu manželů Jonášových je zřejmé, jak zranitelnou skupinou důchodci v současnosti jsou. Závěrečná slova Ľudovíta Jonáše by měla vést k zamyšlení a přehodnocení postoje vůči dlouhodobému problémovému stavu většiny důchodců na Slovensku:

„Mám snahu žít jako člověk. Jde to, ale nejsem spokojený. Kdyby ten důchod byl vyšší, vedl bych úplně jiný život. Nejsem nijak náročný, umím se uskromnit, umím i leccos pochopit, jenže ta mince má dvě strany. Byl bych spokojený, kdybych měl důchod alespoň 600 euro.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Černému odběru elektřiny mají na Slovensku zabránit tzv. kreditní měřící systémyO Roma Vakeren
14.03.2015Jsou Romové na Slovensku problémem veřejných financí?O Roma Vakeren
02.08.2014Ne každý si může dovolit odjet na dovolenouO Roma Vakeren
27.11.2013Slovensko zpřísňuje vyplácení dávek v hmotné nouzi, lidé si je musí odpracovatZprávy ze života Romů
13.06.2013Sociální reforma na Slovensku se má zaměřit na občany ohrožené extrémní chudobouO Roma Vakeren
23.08.2012Pro romské děti ze Zvolena je už posedmé připraven letní táborO Roma Vakeren
26.07.2012Slovenští poslanci na Tour de RomaZprávy ze života Romů
30.06.2012S Ingrid Kosovou o romské identitě, mateřských školkách a o Romech v politiceO Roma Vakeren
19.05.2012Beata Berkyová založila v Poltáru dvě občanská sdruženíO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Česká televize chystá pořad pro národnostní menšiny
Česká televize v letech 1991 až 1999 vysílala magazín Romale. Od konce roku 1998 a v roce následujícím vysílala Česká televize v rámci cyklu Děti okamžiku původní dvacetiminutové dokumenty o osobnostech a kultuře Romů nejen v Čechách, ale i na Slovensku. V letech 2000-2001 produkovala veřejnoprávní televize cyklus pořadů Amare Roma. Iveta Demeterová se za posluchače O Roma vakeren zeptala Milana Fridricha, programového ředitele České televize, zda bude anebo nebude vysílání pro Romy.

„Přibližně před měsícem byl jmenován kreativní producent, který by se právě měl starat o vysílání týkajícího se národnostních menšin. Měl by přinášet náměty a návrhy na nové pořady. Program ČT2 je otevřený k tomu, aby se na něm objevilo vysílání v podobě, kterou teď nemohu přesně specifikovat. Česká televize by měla přispět k tomu, aby se zbouraly určité předsudky a aby se informovalo a posilovala se soudržnost mezi občany napříč menšinami nebo většinou.“

Pořad by byl o všech menšinách, nebo by Romové měli svůj vlastní?

„To je právě věc, kterou vám v této chvíli nemohu říct, protože dosud neproběhla ona klíčová debata o tom, jak uchopíme celé vysílání o menšinách v České republice. Zda vytvoříme jeden speciální pořad pro Romy nebo o Romech. V tom je velký rozdíl. Prvně si musíme definovat, jestli je to pořad o životě Romů, na který se Romové sice budou dívat, ale bude to určeno spíše většinové společnosti, anebo to bude čistě romské vysílání, specifikováno pro Romy. Ta první varianta je z mého pohledu důležitější. Mělo by to být romské vysílání, které bude bavit Romy, ale zároveň bude bavit i většinovou společnost. Během léta budeme mít jasnou strukturu a strategii, jak chceme vysílání o menšinách a pro menšiny uchopit.“

Cítíte tedy tu absenci podobného programu v České televizi?

„Cítím absenci toho, že by ten program plnil svůj účel. Máme pořad Babylon, který se těmto otázkám pravidelně věnuje. Jenže asi to v minulosti nebylo uchopeno dost efektivně – což není kritika vůči lidem v ČT, ani vůči těm, kteří se tomu věnují. Řadu věcí se nepodařilo vysvětlit, popsat pravdivě, anebo společnost více stmelit. To se týká celé Evropy. Nemůžete být spokojen ve chvíli, kdy se objevují sociální tlaky v různých částech republiky a kdy se lehce vytvářejí viníci a oběti, apod. Toto je v jistém smyslu na médiích, aby zprostředkovala pravdivější obraz.“

Vy jste říkal, že během léta budete mít určité věci vyjasněné. Pokud se to bude týkat Romů, budete oslovovat odborníky z jejich řad?

„Zcela určitě to nebude tak, že bychom si to namalovali na papíře a nebavili se o tom s lidmi, kteří problematice skutečně rozumí. V tomto ohledu se může jednat o Romy, o Vietnamce, ale i o odborníky z řad akademické obce.“

Nestane se tedy, že po určitých jednáních tuto problematiku smetete ze stolu a odložíte ji o rok, o dva?

„Celé jednání o strategii má vést k jasnému cíli, tedy ke zlepšení vysílání. Nikoliv k tomu, abychom si řekli, že nejsme ničeho schopni, anebo že to celé odložíme. To se nestane. Optimální představa je, že od začátku příštího roku bychom měli zásadním způsobem změnit vysílání o menšinách, čili právě jsem vám dal konkrétnější datum, leden 2013.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
18.10.2012Televizní pořad Romaňi luma moderuje pětadvacetiletý Martin GrinvalskýO Roma Vakeren
01.09.2012Martin Grinvalský, moderátor jediného televizního magazínu o Romech v ČeskuO Roma Vakeren
08.01.2011České televize vysílá nový magazín Romaňi lumaO Roma Vakeren
24.05.2009Strana zelených vyzývá šéfa České televize k odstoupeníZprávy ze života Romů
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
17.02.2006Rada vlády pro národnostní menšiny kritizuje Českou televizi za zpracovávání pořadů o menšináchO Roma Vakeren
09.01.2004Ondřej Giňa: je důležité, že jsem RomO Roma Vakeren
11.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osad
Otázka vzdělávání romských dětí je na Slovensku stále aktuální už několik let. Tyto dlouhodobé problémy Romů žijících v osadách by v budoucnu mohly vyřešit internátní školy. Model prosazuje hlavně slovenská vláda, neziskové organizace ale nesouhlasí. Říkají, že by to izolovalo děti od rodin. Další podrobnosti má Miroslav Strelec.

Děti v romské osadě v Rudňanech (Foto: Jana Šustová) Příčinou špatných výsledků romských dětí jsou podle školních inspektorů problémy s docházkou, dále nedostatečné podmínky na domácí přípravu či nezájem rodičů. Jen těžko se dá určit, kolik dětí žije ve více jak 690 romských osadách bez elektřiny či pitné vody. Rada mimovládních organizací romských komunit podle jejího předsedy Ladislava Richtera jednoznačně vítá zřízení dobrovolných internátních škol pro sociálně vyloučené, zejména romské děti:

Dívky z romské osady Pätorácké perou prádlo (Foto: Jana Šustová) „Kdyby se jen 10 procent žáků integrovalo nebo alespoň dokončilo základní školu a pokračovalo na střední, byl by to přínos pro vládu a celé Slovensko. Už by totiž vytvářeli nějaké hodnoty.“

V současném systému se podle Ladislava Richtera romské děti nemají šanci uplatnit na trhu práce a jsou celoživotně odkázány na podporu státu.

Kluci z romské osady v Rudňanech (Foto: Jana Šustová) „Internátní škola je jednou z možností, jak dítě dostat do školy. Samozřejmě i to prostředí by jim pomohlo, protože v osadách, v těch chatrčích, nemají šanci.“

Komunitní pracovník Marián Ikri tvrdí, že projektu musí předcházet osvěta. Před zřízením internátu považuje za nezbytné vysvětlit Romům filozofii takovéhoto počínání:

„Určití lidé by měli osady navštívit a přesvědčit cílovou skupinu o výhodách internátních škol. Jakmile dítě vystuduje a získá zaměstnání, bude moci pomáhat své rodině.“

Vzdělávání dětí z romských osad je podle učitelů náročnější a vyžaduje osobitý přístup.Vícero nevládních organizací v minulosti upozornilo, že část romských dětí končila v soukromých školách. Při vypracovávání postupu internátních škol by se měl zohlednit postoj expertů, kteří by například doporučili, od kdy a do jaké školy může dítě jít. Poslankyně slovenského parlamentu Věra Tomanová:

Děti v komunitním centru v Rudňanech (Foto: Jana Šustová) „Nikdy nedokážete zastoupit domácí prostředí, ale je potřeba dětem umožnit, aby měly dobrou přípravu a dobrou šanci do života. Je třeba dát jim i dobrou zdravotní a preventivní péči.“

Proromský parlamentní poslanec Peter Polák odmítá internátní školy jako způsob řešení romského problému na Slovensku. Jeho řešením je povinná předškolní výchova a zavedení celodenního výchovného systému pro děti, které pocházejí z rodin v hmotné nouzi.

„Tento systém umožňuje dítěti přijít o půl osmé do školy, například v pět hodin ukončit činnost a vrátit se domů. Tímto řešení nezpřetrháme vazby žáka s rodinou. Bude to humánní a podstatně levnější řešení, než jaké navrhuje současná vláda. Zřízení internátních škol bude stát daňové poplatníky strašně moc peněz. My navrhujeme o dost lepší, lacinější a humánnější řešení, za které nás do roka neodsoudí.“

Děti v Rudňanech ve frontě na koloběžku (Foto: Jana Šustová) O tom, jestli celodenní vzdělávání přinese požadovanou změnu pro romské děti, bude známé ještě letos. Od září spustí ve 200 školách s více jak 2 tisíci žáky výchovný systém, který zdrží děti většinu dne ve škole. Tam se jim budou věnovat osvětoví pracovníci, pedagogové a vychovatelky. Národní koordinátorka projektu Edita Kovářová:

„Základním kritériem výběru základních škol je, že škola musí mít minimálně 20 procent žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí. Do tohoto počtu patří všechny děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti ve speciálních třídách, pokud na škole podobné třídy existují.“

Na každé ze 200 škol přibudou dva pedagogičtí asistenti. Děti si budou moci vybrat i nové volitelné předměty. Opět poslanec Peter Polák:

„Nepotřebujeme další budovy, ani děti obléci či stravovat celý den. A to je zásadní rozdíl mezi ekonomickými výhodami a nevýhodami mezi internátními školami a celodenním systémem.“

Projekt má trvat nejméně do roku 2015 a stát 27 milionů eur.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Do soukromé speciální základní školy ve Slovenských Rokycanech byly neprávem zařazeny zdravé romské dětiO Roma Vakeren
14.11.2015Nové domy v osadě Breznica postavili místní RomovéO Roma Vakeren
06.06.2015Organizace Teach for Slovakia pomáhá na základních školách, kde děti potřebují specifický přístup a pomocO Roma Vakeren
30.05.2015Česká učitelka působí na základní škole pro děti z romské osady Huncovce na SlovenskuO Roma Vakeren
21.03.2015Většina romských žáků opustí slovenské školy před dokončením studiaO Roma Vakeren
04.10.2014Jak se žije ve staré romské osadě Slovenská LupčaO Roma Vakeren
08.09.2014„Hasíme to, co nejvíc hoří,“ říkají architekti, kteří pomáhají stavět domky v romské osaděZprávy ze života Romů
06.04.2014Na Slovensku přibývá obcí, které pomáhají Romům postavit si vlastní bydleníZprávy ze života Romů
28.12.2013Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovuO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Festival Khamoro zakončí představení Open for Everything choreografky Constanzy Macras
V těchto chvílích právě v pražském klubu SaSazu galakoncertem vrcholí hudební část 14. ročníku Světového romského festivalu Khamoro. Ale festival ještě nekončí - v úterý a ve středu od 20 hodin vystoupí na Nové scéně Národního divadla pestrá národnostní směsice umělců z různých zemí světa. Mnozí z nich jsou Romové a Jana Šustová nám teď prozradí více.

Open for everything (Foto: Goethe-Institut) Pod hlavičkou festivalu Khamoro a zároveň v rámci tříměsíčního projektu „Divadlo národů - Romové na Nové scéně“ se uskuteční tanečně-divadelní představení Open for everything, které režíruje argentinská choreografka Constanza Macras. Projekt inicioval český Goethe-Institut ve spolupráci s instituty v Maďarsku a na Slovensku. Jeho tisková mluvčí Klára Konečná o představení říká:

„Je to spíše mozaika jednotlivých příběhů. Každý z těch umělců tam má svůj vlastní výstup, dějová linka tam pozorovatelná není, jde spíš o výklad jejich životních postojů, životních situací, kde se zrovna nachází, a líčí tam opravdu ve velmi, místy i srdceryvných momentech, své životní příběhy a vášně.“

Open for everything (Foto: Goethe-Institut) Představení bude s anglickými a českými titulky.

„Je pravda, že to bude velmi pestrá mozaika jazyků. V romštině se tam objeví určité pasáže - samozřejmě hlavně pěvecké, uslyšíme tam maďarštinu, slovenštinu a jazyky všech těch umělců, kteří se účastní toho představení. Je třeba i podotknout, že vedle těch romských tanečníků se na scéně objeví i mezinárodní soubor DorkyPark Constanze Macras, jehož členové pochází z Izraele, Německa, Nizozemska a Jižní Korey, proto máme jako spojovací řeč alespoň ty anglické a české titulky, aby to bylo srozumitelné českému a mezinárodnímu publiku.“

Klára Konečná popisuje i počátky projektu Open for Everything.

Open for everything (Foto: Goethe-Institut) „Tento projekt napadl našeho pana ředitele, čili pražského ředitele Goethe-Institutu, Heinricha Blömekeho, protože samozřejmě v Praze žije už třetím rokem a nemohl si nevšimnout toho, jak se společnost staví k minoritní skupině Romů.“

O provedení projektu požádal Goethe-Institut argentinskou choreografku Constanzu Macras.

„Je potřeba říct, že to je pro ní vůbec první setkání s romskou menšinou, takže ona se do toho pak ty poslední dva roky položila a dělala opravdu velké rešerše. Samozřejmě je to argentinská choreografka žijící v Berlíně, takže má jisté zkušenosti s různými menšinami, ale ta romská ještě pro ni byla zcela neprobádaná.“

Open for everything (Foto: Goethe-Institut) Po rešerších začala Constanza Macras pro své představení hledat romské umělce. Castingy proběhly v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

„Českou republiku reprezentují zpěvačka a tanečnice Iveta Milerová a její žačka Monika Peterová a dále pak pětičlenná kapela bratrů Surmajů, Marka Baloga, Milana Demetera a Milana Kroky, kteří propojují tradiční romskou hudbu s jazzem, funkem a etnem až po balkánskou dechovku.“

Kromě představení se příští týden můžeme těšit i na zajímavé povídání.

„Posluchače bych ještě ráda pozvala na diskuzi, která proběhne hned po tom prvním představení 5. června a zúčastní se jí tvůrci představení, samotná choreografka Constanza Macras a za Českou republiku se na pódiu určitě objeví Iveta Milerová.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3



Související články
DatumNadpisRubrika
29.05.2019Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalůZprávy ze života Romů
30.05.2015Jan Bendig zpíval při zahájení i zakončení festivalu KhamoroO Roma Vakeren
30.05.2015Letošní festival Khamoro uctil památku zesnulého hudebníka Jožky FečaO Roma Vakeren
25.05.2015Festival Khamoro letos míří nejen do Prahy, ale i do PlzněZprávy ze života Romů
23.05.2015Festival Khamoro nabídne romskou hudbu, vyprávění pamětníků, výstavy i odborné seminářeO Roma Vakeren
14.06.2014Festival Khamoro se koncem června představí i v PlzniO Roma Vakeren
10.06.2014Festival Khamoro se letos představí i v PlzniO Roma Vakeren
31.05.2014V rámci festivalu Khamoro se představilo i Divadlo utlačovanýchO Roma Vakeren
26.05.2014Khamoro pokračuje druhým dnem – těšit se můžete na divadlo utlačovaných i první koncert gypsy jazzu!Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

O Roma vakeren s datem 2. června už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20té hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Romale, šunaha pes pro aver kurko. Ma bisteren - amenca pes dodžanena buteder. Mangav tumenge lačhi raťi the šukar kurkeskero džives.

Klidný večer vám přeje Tomáš Bystrý.

Obsah článku:
Reportáž:  Romové z Břeclavi nepodají trestní oznámení kvůli křivému narčení z útoku
Reportáž:  O situaci důchodců na Slovensku
Reportáž:  Česká televize chystá pořad pro národnostní menšiny
Reportáž:  Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osad
Reportáž:  Festival Khamoro zakončí představení Open for Everything choreografky Constanzy Macras

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz