Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Provokativní videoinstalace a fotografie Tamary Moyzes oslovily mnichovské publikum
24-05-2012 - Jana Šustová

Tamara Moyzes na stipendijním pobytu poblíž Mnichova (Foto: Jana Šustová) Tamara Moyzes je slovensko-maďarská umělkyně, která žije a působí v Praze. Věnuje se dokumentární tvorbě, videoartu a novým médiím, přičemž se často zabývá tematikou postavení menšin, rasismu a xenofobie. Mezi jejími předky lze najít Romy a Židy, sama má izraelské občanství. V současné době díky stipendijnímu programu pro umělce pobývá a tvoří tři měsíce v Mnichově, kde zároveň v květnu vystavovala svá díla v rámci projektu Hlasy Romů.

Tamara Moyzes: Miss Roma (během proměny) Díla Tamary Moyzes si mohli návštěvníci prohlédnout v mnichovském kulturním centru Gasteig, které bylo hlavním dějištěm pětitýdenního projektu Hlasy Romů. Jedním ze tří Tamařiných děl z této výstavy bylo video s názvem Miss Roma, v jehož úvodu autorka ukazuje seznam českých restaurací a diskoték, do kterých Romové nemohou vstoupit.

Tamara Moyzes: Miss Roma (po proměně) „Je to takové kratinké minutové video, které běží ve velké rychlosti, protože jsme ho natáčeli tři hodiny a tyto tři hodiny jsou v té jedné minutě. Je na něm Janka Buchlerová, která se v roce 2006 stala Miss Roma – a je velmi ráda, že je momentálně v Mnichově vystavené její video, které jsme spolu natočily. Spočívá to v tom, že jedna profesionální vizážistka za ty tři hodiny, které jsou v této jedné minutě, ji maluje na bílou. Maluje ji s tím, že nakonec dostane i čočky, takže bude mít modré oči, a blonďatou paruku, čímž to video končí. Samozřejmě to je taková hra na to, že aby se dostala tam, kam by chtěla, tak by měla změnit barvu pleti.“

Další z vystavených uměleckých děl Tamary Moyzes má název Rodinná pohoda a jedná se o velkoformátové fotografie, které upozorňují na tematiku odebírání romských dětí z rodin do dětských domovů.

„To je projekt, který jsem dělala společně s neziskovkou Vzájemné soužití a s Kumarem Vishwanathanem jsme na něm pracovali dva roky. Vzájemné soužití se totiž věnuje a snaží se pomáhat právě rodinám, kterým byly odebrány děti jen na základě toho, že ty rodiny jsou chudé. Byla jsem s těmito rodinami v kontaktu dva roky a fotografovala jsem je v období, kdy to dítě mělo povoleno přijít z dětského domova k rodičům. Takže jsem je fotila vždy v době, kdy ta rodina byla pohromadě. Ty fotky byly speciálně pořízeny pro český Parlament, kam jsem tyto rodiny pozvala. Fotografie jsou v životní velikosti a jsou udělány tak, že se z nich dá vyndat tvář těch dětí, ale zbytek fotky v životní velikosti tam zůstane. A rodiče v tom českém Parlamentu z těchto velkých fotografií odebrali tváře svých dětí, což byla taková malá demonstrace nebo žádost, kdy žádali politiky o to, aby se to už dál nedělo, aby jim vrátili z dětských domovů děti, které jim byly odebrány.“

Jak na projekt Rodinná pohoda výtvarnice Tamary Moyzes reagovalo německé publikum, líčí ředitelka Českého centra v Mnichově Zuzana Jürgens:

„K té výstavě je zajímavé podotknout, že vzbudila velký ohlas a lidé samozřejmě ty hlavy dětí z fotografií vyndávají a dívají se na to. A je to zvláštní pocit vidět ty fotografie opravdu v podobě nekompletních rodin, bez dětí, které tam nejsou.“

Třetím projektem Tamary Moyzes pro výstavu v Mnichově byla pětice videoinstalací, jejichž název TV t_error obsahuje slovní hříčku. Lze ho totiž přečíst buď jako „Tý ví tý eror“ nebo „Tý ví teror“.

„Tato pětice videí je udělána tak, že dvě videa jsou totálně fiktivní, ale jedno z nich má jakoby reálný základ a je to svým způsobem hodně sarkastické. Vytvořila jsem jakoby romskou televizi pro teroristy – anebo teroristickou romskou televizi – s tím, že na jednom videu David Tišer, který mluví romsky, vysvětluje, jak vyrobit bombu ze Semtexu do českého národního jídla knedlíku. V podstatě je to natočené jako taková kuchařka. Samozřejmě jsem nechtěla nikoho vyburcovat k tomu, aby dělal teror, právě naopak jsem chtěla poukázat na to, že Romové jsou tak velmi pozitivní národ, který vůbec není militantní atd. atd., a že bychom si toho měli velmi vážit. Takže je to míněné velmi sarkasticky.“

Sarkasticky pojatá jsou i další videa, v nichž si Tamara Moyzes pohrává s tematikou fiktivního romského terorismu, kdy například Romové mají kolem pasu přivázané bomby a na romské vlajce zbraně.

Video Miss Roma: http://www.tamaramoyzes.info/missroma_cz.htmlSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.01.2014Tamara Moyzes: Umělecký aktivismus tu má špatný zvukZprávy ze života Romů
26.05.2012Na výstavě Showrom bylo vidět, jaké potraviny nesou v názvu slovo cikánskýO Roma Vakeren
12.05.2012Na Noci romské literatury v Mnichově vystoupí i dvě romské spisovatelky z ČeskaO Roma Vakeren
08.05.2012Projekt Hlasy Romů v Mnichově představuje soudobé romské uměníZprávy ze života Romů
28.04.2012V Mnichově zní Hlasy RomůO Roma Vakeren
17.04.2012Hlasy Romů v MnichověZprávy ze života Romů
26.05.2011Festival Khamoro přichází s výstavou „Segregace vážně škodí vám i lidem ve vašem okolí“Zprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz