Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dobrý večer a hezkou Bílou sobotu. Dnes si o Velikonocích budeme povídat s romským knězem Vojtěchem Vágaiem, pozveme Vás na výstavu o holocaustu Romů a připomeneme si Mezinárodní den Romů.

Bacht tumenge savorenge so šunen amaro vakeriben. Mangav tumenge šukar parní sambat. Kaj pre tumende o Del o vasta te ľikerel. Adadžives palo Patradi povakerala o rašaj Vojtěch Vágai, džana amenca the dikhen romane fotky the peske lepereha amaro romano džives. Akana imar romani banda Alom. Sam rado hoj san amenca.


=[ Reportáž ]=
První kněžské Velikonoce Vojtěcha Vágaie
Vojtěch Vágai mladší oslaví své první Velikonoce v roli kněze. Byl vysvěcený jako první romský kněz v loňském létě. U Romů není jeho duchovní cesta obvyklá, přesto Vojtěch pokračuje v rodinné tradici. Jako dítě pomáhal svému otci při pastorační práci v českokrumlovské farnosti. Více už Mária Pfeiferová.

Pater Vojtěch Vágai (Foto: Lukáš Vágai, zdroj: Archiv Vojtěcha Vágaie) „Význam Velikonoc je pro mě zásadní, otevírají totiž cyklus života celého roku. Jako křesťané si obnovujeme svou víru v Krista, protože byl ukřižován, pohřben a potom z vstal mrtvých. Velikonoce jsou důležité i proto, že si během nich uvědomujeme hloubku naší víry a na čem je založená. Vrcholem Svatého týdne je velikonoční vigilie, při které věřící obnovují svůj křestní slib. Takže Velikonoce mají pro křesťany dvojí dimenzi – jednak jsou oslavou, připomínkou událostí, které se staly za života Ježíše, a zároveň je to událost v životě každého z nás, protože si obnovujeme křestní vyznání a oslavujeme křest.“

První a zatím také jediný romský kněz Vojtěch Vágai slaví své první Velikonoce v roli kněze. Velikonoční svátky prožije v bechyňské římskokatolické farnosti.

„Oslava Velikonoc bude skutečně vypadat jinak vzhledem k mé pozici, nazvěme ji liturgickou funkcí. Jako kněz se budu více podílet na slavnostech z liturgického pohledu.“

Vojtěch Vágai je poloviční Rom a nevyrůstal v romském prostředí. Jak slaví Velikonoce Romové, proto mohl sledovat jenom z dálky nebo to zná z vyprávění svého otce, prvního romského katolického duchovního, trvalého jáhna v České republice.

Pater Vojtěch Vágai (Foto: Jana Šustová) „Nepocházím z romského prostředí jako takového, naše rodina se asimilovala do českého a přijala spoustu místních tradic a zvyků, proto jsem nikdy neměl příležitost slavit Velikonoce jako úplný Rom. Ale předpokládám, že Romové, stejně jako ostatní menšiny v naší zemi, prožívají Velikonoce mimořádně v tom smyslu, že se u nich doma děje něco zajímavého. Mají zvyky, které jsou běžné i pro české obyvatelstvo, nejvíce se ale tradice odráží v jejich jídelníčku. Stejně jako známe různé krajové speciality, mají i Romové svá jídla, která se uchovala do dnešních dnů a jsou jim vlastní. Tak Romové svým osobitým způsobem slaví Velikonoce.“

I když je mezi Romy jako oficiální představitel katolické církve jediný, Romové o Vojtěchovi Vágaiovi vědí a do svých aktivit ho zapojují.

„Bývám zván do romských komunit, na romské festivaly a oslavy, kde se jim snažím přiblížit. Teď se nacházím v blízkosti farností, kde ani moc romských obyvatel není, anebo kde Romové nepraktikují víru. Takže tady s nimi nijak nepracuji, ale na oslavách jim jsem na blízku, bavíme se spolu. Například na podzim jsem byl na romské pouti na Svatém Kopečku u Olomouce, kde bylo asi 800 Romů z oblasti Moravy.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
18.07.2015První romský katolický kněz v Česku Vojtěch Vágai vzpomíná na vliv svého otce, prvního romského jáhnaO Roma Vakeren
10.01.2015Mladý kněz Vojtěch Vágai se zabývá i módním návrhářstvímO Roma Vakeren
20.12.2014Vojtěch Vágai a jeho cesta ke kněžstvíO Roma Vakeren
30.03.2013Velikonoce jsou pro Vojtěch Vágaie nejdůležitějším bodem celého rokuO Roma Vakeren
24.03.2012Romský kněz Vojtěch Vágai se setkává s projevy rasismuO Roma Vakeren
21.03.2012Nejmladší jihočeský kněz se setkává s projevy rasismuZprávy ze života Romů
21.05.2011Romský jáhen Vojtěch Vágai mladší bude v červnu vysvěcen na knězeO Roma Vakeren
03.03.2011Zemřel romský jáhen Vojtěch VágaiZprávy ze života Romů
03.03.2011Pohřeb prvního romského duchovního v ČeskuZprávy ze života Romů
Vojtěch Vagai - jáhen a kaplan Římskokatolické církveNáboženství

=[ Reportáž ]=
Jak si pražští Romové připomenou Mezinárodní den Romů
Zítra Romové na celém světě budou slavit – 8. dubna totiž před jednačtyřiceti lety vznikla Mezinárodní romská unie. Na počest založení tohoto hnutí je tento den označován jako Mezinárodní den Romů. Jak si ho budou připomínat Romové z Prahy, zjišťoval Tomáš Bystrý.

Mezinárodní den Romů v Praze v roce 2010 (Foto: Petr Axmann) Djelem, Djelem. Píseň, kterou otextoval romský bělehradský hudebník a politik Jarko Jovanovič, znají Romové na celém světě. A aby také ne! Na prvním světovém kongresu Mezinárodní romské unie, který se konal v roce 1971 poblíž Londýna, se jeho delegáti shodli, že bude mezinárodní romskou hymnou. A dohodli se také na dalších podstatných emancipačních záležitostech. Dali vzniknout mimo jiné mezinárodní romské vlajce, ustanovili první ¨mezinárodní romskou organizaci IRU a schválili označení „Rom“ na místo „Cikán“, vysvětluje kolegyně z Českého rozhlasu 6 Jarmila Balážová:

„To asi ví málokdo. Jak dnes vidíme, i mladí Romové občas říkají ‘vždyť my jsme Cikáni, ani nevíme, kdo vymyslel slovo Romové‘. Takže to je to historické pozadí. A možná ještě jedna důležitá věc, která se váže k Mezinárodnímu dni Romů. V posledních deseti letech, kdy se zhoršuje situace Romů ve střední a východní Evropě a stupňuje se vzájemné napětí v závislosti na ekonomickém propadu, zejména v posttotalitních státech, se tento den používá k upozornění na palčivé problémy, ať už jde o holocaust, sterilizaci romských žen, pravicový extremismus nebo třeba předsudky v oblasti zaměstnávání,“ říká novinářka Jarmila Balážová.

Samotný Mezinárodní den Romů ale existuje až od roku 1990. Ve Varšavě jej uznali delegáti čtvrtého romského kongresu IRU na počest toho prvního, který se konal před 41 lety v Anglii a odstartoval mezinárodní spolupráci Romů. O Mezinárodním dni Romů se v České republice začalo mluvit až v druhé polovině 90. let. Vědí ale samotní Romové v Česku o existenci tohoto dne?

„Myslím si, že se Mezinárodní den Romů za posledních pět, šest let přeci jenom v některých kruzích, ale zejména Romů aktivnějších na internetu, stal známým pojmem. Nemyslím si ale, že všichni znají historické pozadí. A pak je tu skupinka těch, kteří nejsou tak aktivní na internetu a ti mají dokonce problém vůbec vědět, že 8. duben je Mezinárodním dnem Romů,“ domnívá se Jarmila Balážová.

Největší oslavy Mezinárodního dne Romů se každoročně konají v Praze a v moravské metropoli. Pražské oslavy pořádá sdružení Romea v klubu Cross. Program nazvaný Ethnic friendly ghettolege nabídne nejenom koncert, ale i diskuzi na téma Jak se žije veřejně aktivním Romům, nebo promítání dokumentárních filmů.

„Program bude zaměřen nejenom na Romy, ale bude otevřen široké veřejnosti. Očekáváme, že přijdou i lidé z majoritní společnosti a z jiných etnických menšin. V rámci večerní hudební produkce vystoupí legendární kapela Kale, známý instrumentalista Mario Bihári a nový projekt Bitumen Beat,“ říká František Bikár z občanského sdružení Romea.

Českým Romům letos k Mezinárodnímu dni Romů popřál i velvyslanec Spojených státu v Praze a připojila se i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
02.04.2016Oslavy Mezinárodního dne Romů budou na různých místech naší vlastiO Roma Vakeren
31.03.2016Největší oslavy Mezinárodního dne Romů budou letos opět v BrněZprávy ze života Romů
13.02.2016Přípravy na Mezinárodní den Romů jsou v plném prouduO Roma Vakeren
18.04.2015V Brně se uskutečnil Týden romské hrdostiO Roma Vakeren
08.04.2015Společné vyjádření sedmi velvyslanectví k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
04.04.2015Oslavy Mezinárodního dne Romů v PrazeO Roma Vakeren
04.04.2015Poselství amerického velvyslance k Mezinárodnímu dni RomůO Roma Vakeren
31.03.2015Mezinárodní den Romů v pražském klubu Meet FactoryZprávy ze života Romů
28.03.2015Přípravy na oslavy Mezinárodního dne Romů vrcholíO Roma Vakeren
15.04.2014Praha 9 bude v neděli hostit Romano FestivalZprávy ze života Romů
12.04.2014Americký velvyslanec Norman Eisen popřál Romům k jejich mezinárodnímu dniO Roma Vakeren
08.04.2014Poselství Jiřího Dienstbiera k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
08.04.2014Vzkaz velvyslanec Eisena k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
08.04.2014Na 8. duben připadá Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
07.04.2014Brno oslaví Mezinárodní den Romů Týdnem romské kulturyZprávy ze života Romů
01.04.2014Mezinárodní den Romů v Novém Jičíně nabídne průvod městem, hudbu i výstavuZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.04.2013Mezinárodní den Romů: Máme co slavit?Zprávy ze života Romů
08.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Brně nabídnou workshopy nebo hudební a taneční vystoupeníZprávy ze života Romů
08.04.2013Romové v Bruselu protestovali proti diskriminaci. Zapojili se i ti z ČeskaZprávy ze života Romů
05.04.2013Oslavy Mezinárodního dne Romů v Lichtenštejnském paláci v PrazeFotoaktuality
05.04.2013Mezinárodní den Romů v BrněZprávy ze života Romů
04.04.2013Připomínka Mezinárodního dne Romů znovu v OlomouciZprávy ze života Romů
14.04.2012Mezinárodní den Romů na Rajské zahraděO Roma Vakeren
05.04.2012Americký velvyslanec Eisen k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
28.03.2012Praha 14 pořádá setkání kultur u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
09.04.2011Jak se slavil Mezinárodní den Romů v PrazeO Roma Vakeren
06.04.2011Vzkaz velvyslance USA Normana Eisena u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Cikánské rytmy roztančí BrnoZprávy ze života Romů
16.04.2010Ohlédnutí za Mezinárodním dnem Romů na Černém MostěO Roma Vakeren
09.04.2010Mezinárodní den Romů už podevátéO Roma Vakeren
08.04.2010Romové dnes ukazují kouzlo své kulturyZprávy ze života Romů
05.04.2010Brno opět velkolepě oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
02.04.2010Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
17.04.2009Brno velkolepě oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
17.04.2009Mezinárodní den Romů v ChomutověO Roma Vakeren
17.04.2009S ministrem Kocábem o Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
17.04.2009S Karlem Holomkem o Konečném řešení Otázky cikánskéO Roma Vakeren
09.04.2009Velvyslanectví USA se připojilo k oslavám Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
07.04.2009Charita Olomouc zve na oslavy Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Rada Romů v Chomutově připravila bohatý program k oslavě Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
31.03.2009Brno letos opět oslaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
11.04.2008Veřejnost oslovily portréty obětí rasových útokůO Roma Vakeren
11.04.2008Mezinárodní den Romů v Muzeu romské kultury v BrněO Roma Vakeren
11.04.2008O Mezinárodním dni Romů v Praze a o pojmu anticikanismusO Roma Vakeren
08.04.2008Mezinárodní den Romů má přispět ke zlepšení soužitíZprávy ze života Romů
04.04.2008Mezinárodní den Romů v Praze připomene oběti rasismuO Roma Vakeren
03.04.2008Brno slaví Mezinárodní den Romů Zprávy ze života Romů
02.04.2008Přijďte 8. dubna od 14 do 17 hodin na Náměstí Míru v Praze Zprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
19.04.2007Romská děvčata z Dobré Vody zatančí na festivalu Mezinárodní den Romů v ChodověZprávy ze života Romů
13.04.2007Brno oslavilo Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
07.04.2007Brněnské neziskové organizace pořádají oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
04.04.2007Brno slaví Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
30.03.2007Jak se bude v Praze slavit Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
29.03.2007Program oslav Mezinárodního dne Romů 2007 v PrazeZprávy ze života Romů
07.04.2006Jaké je cítit se celý život jako zlodějZprávy ze života Romů
06.04.2006Semináře k Mezinárodnímu dni Romů se zúčastnil i Ondřej GiňaO Roma Vakeren
06.04.2006V rámci oslav Mezinárodního dne Romů se také diskutovalo o rasismu v ČRO Roma Vakeren
06.04.2006Mnozí Romové nevědí, že mají svůj mezinárodní denO Roma Vakeren
06.04.2006Na pražském náměstí Míru proběhla prezentace Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
06.04.2006Drom pořádá zábavné odpoledne u příležitosti Mezinárodního dne RomůZprávy ze života Romů
06.04.2006Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1971O Roma Vakeren
06.04.2006Seminář o romských mezinárodních aktivitách k 35. výročí založení Mezinárodní romské unieO Roma Vakeren
04.04.2006MDR 2006: Koncert romských kapel v MatrixuZprávy ze života Romů
31.03.2006Oslavy Mezinárodního dne Romů začnou v Praze už v pondělíO Roma Vakeren
30.03.2006V Praze proběhne hodně akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
29.03.2006Vsetínská Charita pořádá sérii akcí k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
09.04.2005Orlovští Romové oslavili svůj svátek velkým úklidemZprávy ze života Romů
09.04.2005Koncert k Mezinárodnímu dni Romů v pražském klubu Rock CafeFotoaktuality
08.04.2005Zástupci romských organizací se sešli v Letech u PískuO Roma Vakeren
08.04.2005Během koncertu k Mezinárodnímu dni Romů se v Praze představí nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
06.04.2005Romové na Moravě zrušili kvůli pohřbu papeže většinu akcí k oslavě svého mezinárodního dneZprávy ze života Romů
06.04.2005Festival seznamuje s romskou kulturou i historiíZprávy ze života Romů
04.04.2005Den otevřených dveří v romském rádiu RotaZprávy ze života Romů
02.04.2005Mezinárodní den oslaví jihomoravští Romové volbou miss a hudbouZprávy ze života Romů
01.04.2005Se skupinou Bengas vystoupí na koncertě i nová skupina Black chocolateO Roma Vakeren
10.04.2004Na přehlídce romských talentů vystoupilo v Liberci 20 souborůZprávy ze života Romů
09.04.2004Chceme se tu cítit jako doma, prohlašují Rómové ze sdružení AthinganoiZprávy ze života Romů
08.04.2004Zasazení stromu symbolizuje zapuštění kořenů národností žijících v ČRFotoaktuality
08.04.2004Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšinyZprávy ze života Romů
07.04.2004Mezinárodní den Romů slaví stále více i příslušníci menšiny v ČRZprávy ze života Romů
06.04.2004Romský národní den oslaví charity zejména s dětmi a mládežíZprávy ze života Romů
02.04.2004Zasazení stromu bude symbolizovat zapuštění kořenů národnostních menšin žijících v ČRO Roma Vakeren
19.03.2004Praha 7 připravuje oslavy Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
11.04.2003ZprávyO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze se o romském svátku házely květiny do vodyO Roma Vakeren
11.04.2003V Praze na oslavách MDR vystoupila Věra Bílá se skupinou KaleO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Pravoslavní křesťané uctili v Letech u Písku památku zesnulýchO Roma Vakeren
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PrazeFotoaktuality
08.04.2003Mezinárodní den Romů v PardubicíchFotoaktuality
04.04.2003Rozhovor s Antonínem Gondolánem o jeho práci a Mezinárodním dni RomůO Roma Vakeren
04.04.2003Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
21.03.2003Pravoslavná církev posvětí v Letech u Písku nový křížO Roma Vakeren
03.01.2003Přehled událostí uplynulého rokuO Roma Vakeren
19.04.2002Ohlédnutí za Mezinárodním dnem RomůO Roma Vakeren
12.04.2002Podruhé se Romové v ČR sešli k oslavám Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
06.04.2002Severočeští Romové poprvé slavili svůj mezinárodní den v DuchcověZprávy ze života Romů
05.04.2002Den RomůO Roma Vakeren
05.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
07.05.2001Informace o průběhu Mezinárodního dne Romů získáte kliknutím na banner.Zprávy ze života Romů
07.05.2001Mezinárodní den Romů vyvrcholil plesem na SmíchověZprávy ze života Romů
07.05.2001Informační a kulturní kampaň k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
07.05.2001Romové budou do neděle slavit svůj svátekZprávy ze života Romů
27.04.2001Finanční sbírka na pomoc dětem z dětských domovůO Roma Vakeren
20.04.2001Emil Ščuka vypráví o Mezinárodní konferenci o Romech v IndiiO Roma Vakeren
13.04.2001Happening u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
13.04.2001Reprezentační ples u příležitosti Mezinárodního dne RomůO Roma Vakeren
23.03.2001ReportážO Roma Vakeren
10.04.1998Soluňský biskup kázal proti cizincůmAktuality
Mezinárodní den RomůTradice

=[ Reportáž ]=
Krásné časy - Romové v archivních fotografiích
V rámci oslav mezinárodního dne Romů, který si připomene zítra, se v Domě národnostních menšin konala tento týden vernisáž výstavy Krásné časy - Romové v archivních fotografiích. Černobílé fotografie zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně.

Kočovní Romové. Morava 1890. Z výstavy Krásné časy... Výstava v Domě národnostních menšin potrvá do 14. dubna a je přístupná široké veřejnosti. Vstup na ní je zdarma. V úvodu vernisáže připomněl přítomným význam Mezinárodního dne Romů historik Ladislav Goral, kterého se Iveta Demeterová zeptala, zda dnešní mladí lidé o svátku Romů vědí.

„Žádný učený z nebe nespadl. Mladým by se mělo připomínat to, co bylo pozitivní i negativní.“

Výstava je pořádána v rámci Mezinárodního dne Romů. Myslíte si, že dnešní mladí lidé o svátku vědí?

„Ani náhodou! Ani Romové sami nevědí, co to je Romská unie. Ne všichni, pochopitelně.“

Když se ohlédnete zpátky, máte možnost srovnání, protože na každého dopadá ta negativní atmosféra ve společnosti. Myslíte si, že před třiceti lety byla mezi Romy jiná atmosféra než je dnes?

„Určitě, ale to přinesla doba. Dnes je ekonomická krize, lidé jsou více naštvaní. Nikdo neví, jestli zítra ještě bude mít práci. Všechno je dražší. Jak se dnes nadává na komunismus, tak pro Romy to byl zlatý věk. Měli práci, vydělali si! Je to velký rozdíl a je o čem mluvit.“

Romka s cvičenou opičkou (kolem 1900) Fotografie zachycují Romy v relativně tradiční podobě. Nejen dle úprav zevnějšku, ale i co do způsobu života a obživy. Znamenal tento z našeho pohledu romantický svět pro Romy opravdu krásné časy? Na jedné straně mnoho Romů využívalo svobody kočování, jiní naopak právě v této době nebo již o něco dříve začínali hledat trvalý domov. Pokoušeli se usadit. Zeptala jsem se tedy návštěvníků, jak na ně fotografie působí:

„Líbí se mi, vůbec se rád dívám na staré fotografie. Tohle je úplně jiný svět, než ve kterém jsem se pohyboval já.“

Dokázal byste si představit žít v této době?

„Určitě, jen si neumím představit, že bych byl na nižší funkci v rámci rodiny.“

Je tady fotografie, která se vám hodně líbí?

Romská rodina u svého vozu. Slovensko 1939 „Ano, je to ta fotografie nesmírně seriózně vypadajících Romů před vozem. Vypadají téměř jako šlechtická rodina před svým kočárem a nedělním výletem. A fascinující je i hned vedlejší fotografie, na které si u kýblu před stanem Rom ohnutý nad zrcadlem váže kravatu. To je kouzelné.“

Vy jste mladá, dokázala byste si představit žít v 18. století?

„Kdybych zůstala Romkou, možná by to mělo své kouzlo, a proto ano. Ale jinak asi ne. Jen pro tu romantiku.“

Výstava je realizována v rámci mezinárodního projektu I am Roma. Hlavním koordinátorem je Evropská rozvojová agentura. Proč se tato společnost rozhodla připojit k oslavám svátku Romů, jsem se zeptala Lenky Tykvartové:

„Rozhodli jsme se zejména proto, že jsme součástí mezinárodního projektu I am Roma: Changing Mindsets, který se snaží zlepšit postavení Romů v Evropě, ve společnosti. Říkali jsme si, že by v České republice bylo potřeba svátek trochu připomenout, protože spousta lidí o něm neví.“

Jak na vás působí vystavené fotografie?

„Moc se mi líbí. Musím přiznat, že jsem sama hodně překvapená tím, co zobrazují, protože toho o romské historii moc nevím. Myslím si, že výstava rozhodně stojí za návštěvu.“

Co chystáte v rámci projektu I am Roma?

„V polovině dubna to bude aktivita pro děti ze základních škol. V současné době ještě běží soutěž, kterou máme vyhlášenu pro pražské školáky. Děti mohou kreslit obrázky na téma rodina mého spolužáka nebo co znám z romské historie. Souběžně máme doplňkový program pro odborníky na romskou problematiku v České republice, který probíhá ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury

=[ Reportáž ]=
Nadané Romy podpoří stipendijní program Gendalos
Na jižní Moravě odstartoval charitativní a stipendijní program Gendalos, který má pomáhat dětem a mladým lidem ze sociálně znevýhodněných rodin více se vzdělávat. Bude se jednat o dary a finance například na studium vysokých škol, konzervatoří, jazykových, výtvarných, hudebních a další kurzy. Podpora je určená těm, kteří by jinak na odpovídající vzdělání nedosáhli. Více už zjišťovala Gabriela Grmolcová také od samotných uchazečů o stipendium.

Internetové stránky projektu Gendalos (http://www.gendalos.cz) „Je mi 17 let. Studuji na gymnáziu, takže jsem si zažádala o kurz angličtiny, kvůli maturitě, abych u ní neměla tak velký problém,“ říká jedna z uchazeček o stipendium v rámci nového programu IQ Roma servis Hana Kakorová.

Podle ředitelky neziskové organizace Kataríny Klamkové jsou děti s velkým zájmem o vzdělání, ale bez podpory rodiny a prostředí v těžké pozici:

„Ty děti to mají hrozně těžké. Nevyrůstají v motivujícím prostředí. Pohybují se na ulicích ghetta. Vesměs se to týká všech našich klientů z jihomoravského regionu. Rodiny se nacházejí v nuzných ekonomických podmínkách, bytových i finančních. Mnoho z dětí nenavštěvovalo žádné prestižní školy, ale školy v blízkých lokalitách. Veškerá jejich snaha je proto naprosto nadprůměrná.“

Ve vzdělání by měl nově pomáhat charitativní a stipendijní program zvaný Gendalos, neboli zrcadlo, který bude poskytovat hlavně pomůcky či finance na konkrétní kurzy.

„Ze zhruba 500 mladých klientů jsme vytipovali asi 10 procent, tzn. asi 50 lidí. Všichni mají zvláštní snahu, zvýšenou ctižádostivost. Chceme je tím více podpořit a dát jim najevo, že snaha se vyplatí. Také jim chceme poskytnout další možnosti, například aby si mohli zakoupit potřebné školní pomůcky, jako je počítač a další.“

Cílem je také podpořit talentované děti, například tanečníky nebo zpěváky.

„Chceme je podporovat, aby se více vzdělávali i v mainstreamových kurzech hlavního vzdělávacího proudu, tím myslím zejména jazyky, které vládnou světem, angličtinu a francouzštinu.“

Romské děti ze znevýhodněných lokalit se musí někdy potýkat s takovými problémy, které si někteří ani neumí představit, říká Katarína Klamková:

„Děti se snaží, ale občas je to boj s větrnými mlýny. Jde proti nim spousta vrstevníků, puberta, společnost, předsudky. My ty děti, které zabojují a jdou za svými sny, chceme popostrčit kupředu a povzbudit.“

Příkladem inteligentního dítěte z vyloučené lokality je Hana Kakorová, kterou jsme slyšeli na začátku reportáže a která se teď chce rozvíjet hlavně v angličtině. I když zálib má hned několik:

„Mám ráda pizzu, těstoviny, mluvím často o jídle. Jinak je to hudba, tanec a divadlo. S naší skupinou hrajeme divadlo. Vím, že jazyky jsou v dnešní době důležité. Když mám mluvit s puberťákem v mém věku anglicky, tak se v klidu dorozumím. Jenže chci se pořád zdokonalovat a angličtina je důležitá, hlavně u té maturity.“

Počínání vybraných studentů nebo žáků bude po celou dobu užívání stipendia pod kontrolou a přísným dohledem pedagogických pracovníků.

Více informací najdete na adrese www.gendalos.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Andrzej Mirga navštívil Slovensko
V ústraní předvolební situace na Slovensku byla přátelská návštěva, poradce pro záležitosti Sintů při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Koncem února se Andrzej Mirga sešel v Bratislavě se zplnomocněncem vlády Slovenské republiky pro romskou komunitu Miroslavem Pollákem. Slovo už má kolega Robert Hoza.

Andrzej Mirga (Foto: OSCE/Curtis Budden, www.osce.org) Andrzej Mirga pochází z Polska a na Jagellonské univerzitě v Krakově vystudoval etnologii. Ve vzpomínané funkci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě působí od roku 2007. Obsah přátelského rozhovoru přiblížil zmocněnec vlády Slovenské republiky pro romskou komunitu Miroslav Polák:

„To, co ho hlavně zajímalo, byla strategie integrace Romů do roku 2020, protože to je momentálně aktuální téma asi po celé Evropě a akorát pobíhá vyhodnocování těchto strategií. A samozřejmě ho velmi zajímalo, jestli se spolupracovalo se samotnými Romy, zda to bylo transparentní, jestli proběhla diskuze a jestli bude následovat nějaký evaluační proces, jak se k problematice postaví obce a vůbec příprava dokumentů. Zajímal se o to, jaké šance na zrealizování po volbách mají již započaté práce a kontinuum úřadu jako takového. My jsme úřad apolitický a vsázíme na odbornost, proto u nás práce běží bez ohledu na to, jestli volby jsou nebo ne, jestli se střídají vlády apod.“

Ke strategii integrace Romů do roku 2020 ve Slovenské republice neměl Andrzej Mirga žádné připomínky.

„Byl překvapený ze spoluúčasti zainteresovaných skupin. Například pasáž o mimovládních organizacích a jejich úloze být partnerem, čímž samozřejmě myslím pro Romy, vypracovali Romové sami. Pochopitelně jsme se dohodli tak, aby to zapadlo velikostí a formou do strategie, ale obsah je jejich dílem. Když zmíním zákon o partnerství v samosprávě, tak tuto pasáž vypracovalo sdružení bez obcí Slovenska. A tak jsme postupovali i dále. O kapitolu věnovanou nediskriminaci se postarali organizace, které jsou renomované na obhajobu lidských práv. I tento materiál byl předložen k potvrzení Radě vlády pro lidská práva národnostních menšin. A tak bychom mohli pokračovat.“

Slovenská republika pracuje i na praktickém navázání inkluzívního vzdělávání. Řešením této problematiky, jak ukazuje medializovaný problém v obci Šarišské Michaľany, si ale vyžaduje zodpovědný a nezaujatý přístup.

„Obec byla, naposledy ve Varšavě, i za jeho účasti, z podnětu České republiky i některých dalších zemí, kritizována právě za segregaci ve školství. Samozřejmě je teď zajímají postupy řešení podobných přístupů. Problém inkluzívního vzdělávání je aktuální nejen v Čechách, ale i na Slovensku. Úřad rovněž vytvořil pro Šarišské Michaľany pracovní skupinu a postupně se hledá řešení tak, aby školství nebylo segregované. Do problému je zainteresovaný i starosta sousední obce, ze které pochází ty romské děti, a i komunitní centrum, ve kterém se mají děti ve volném čase možnost doučovat, anebo kde smysluplně tráví volný čas. Zajímá se i rodičovské sdružení, zřízené přímo v obci, aby rodiče nemuseli nikam dojíždět. Vypracovává se systém přestupu dětí mezi třídami tak, aby se ty, které na to mají, mohly zařadit tam, kde je náročnější úroveň a kde se jim dostane vyšší kvality výuky.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech v mp3

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.02.2016Do soukromé speciální základní školy ve Slovenských Rokycanech byly neprávem zařazeny zdravé romské dětiO Roma Vakeren
21.03.2015Většina romských žáků opustí slovenské školy před dokončením studiaO Roma Vakeren
28.12.2013Projekt Investice v raném dětství podporuje předškolní výchovuO Roma Vakeren
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
14.09.2013Gymnázium Zefirína Jimenéze Mallu už šest let vzdělává nadané romské dětiO Roma Vakeren
02.06.2012Slovenská vláda prosazuje internátní školy pro děti z osadO Roma Vakeren
28.04.2012Na Slovensku se uvažuje o vzniku romských internátních školO Roma Vakeren
28.04.2012Sdružení mladých Romů se zaměřuje na vzdělávání romských dětí na SlovenskuO Roma Vakeren
31.03.2012Občanského sdružení Quo Vadis ze Zvolena se zabývá vzděláváním romských dětíO Roma Vakeren
25.02.2012O práci asistentky ve slovenské základní školeO Roma Vakeren
18.02.2012V Kremnici existuje romské národnostní gymnáziumO Roma Vakeren
21.01.2012Základní škola na východním Slovensku má z celkem dvaceti dvou tříd dvanáct čistě romskýchO Roma Vakeren
20.08.2010Božena Bílá se vypracovala až na ředitelku gymnáziaO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
24.09.2004ZprávyO Roma Vakeren
30.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

O Roma vakeren s datem 7. dubna už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Šunaha pes pro aver kurko kana tumenge anaha aver nevipena. Ma bisteren - amenca pes dodžanena butheder. Mangav tumenge lači rati the šukar kurkeskero džives. The žutimmnel tumen o Del.

Klidný večer vám přeje Iveta Demeterová.

Obsah článku:
Reportáž:  První kněžské Velikonoce Vojtěcha Vágaie
Reportáž:  Jak si pražští Romové připomenou Mezinárodní den Romů
Reportáž:  Krásné časy - Romové v archivních fotografiích
Reportáž:  Nadané Romy podpoří stipendijní program Gendalos
Reportáž:  Andrzej Mirga navštívil Slovensko

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz