Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnci
Ve městech ve Šluknovském výběžku na severu Čech je několik týdnů napjatá situace mezi místními obyvateli a nově přistěhovanými Romy. V Rumburku a Varnsdorfu se konalo několik demonstrací a pochodů k ubytovnám, kde Romové bydlí. Poslední byla v sobotu, další dva protesty místní plánují na následující víkend. Do regionu jela natáčet kolegyně Milena Štráfeldová.

Jaký byl, Mileno, první dojem po příjezdu. Kam jsi vlastně zamířila?

"Já bych možná nejprve opravila takovou drobnost. Alespoň ve Varnsdorfu, který jsme navštívili, se nejedná o nově přistěhovalé Romy. Tady se v médiích hodně mluví o tom, že celá situace je výsledkem toho, že se do ubytoven v severních Čechách sestěhovávají Romové a vznikají tu ghetta. Je to samozřejmě svým způsobem pravda, ale situace konkrétně ve Varnsdorfu se sestěhováváním nových Romů vůbec nesouvisí. Ta se týká komunity, která tam žije už čtyřicet a více let. My jsme tam záměrně přijeli uprostřed týdne. Z televize známe dramatické záběry, kdy těžkooděnci používají vodní dělo k rozhánění demonstrantů a tisíc lidí se doslova snaží dobýt k romským ubytovnám. Pokřikují tam na sebe a házejí kameny. My jsme tuto situaci ve středu vůbec nezažili. Ve městě byl naprostý pokoj, maminky tam jezdily po parku s kočárky, děti seděly na lavičkách, stejně tak romská mládež a nikdo nikoho neobtěžoval."

Pokojné městečko...

Protiromská demonstrace svolaná Lukášem Kohoutem 17. září ve Varnsdorfu, foto: ČTK "Vypadalo to jako velmi pokojné městečko. Samozřejmě to je první dojem návštěvníka. Všichni místní nám ale potvrdili, že tak to tam vlastně vypadá od neděle do pátku. A v sobotu pak přijde ta demonstrace. Možná v této souvislosti by stálo za zmínku, že policie zadržela organizátora všech demonstrací ve Varnsdorfu Lukáše Kohouta, byť to nebylo v souvislosti s těmi demonstracemi, ale zřejmě s pokusem o úvěrový podvod. Takže možná, to je můj osobní předpoklad, demonstrace skončí, protože nebudou mít svého svolavatele."

Nicméně to napětí tam je a je potřeba ho nějakým způsobem vysvětlit. Tys měla možnost tam mluvit s místními lidmi. S kým ses potkala a kde?

"My jsme se snažili zjišťovat informace v nejrůznějších prostředích. Navštívili jsme radnici, mluvili jsme se starostou. Byli jsme ale i v romské ubytovně, kde jsme měli možnost mluvit jak se samotnými romskými obyvateli, tak i s vedoucím té ubytovny, kterou spravuje město. Byli jsme tam i ve speciální škole, kam chodí dnes už vlastně ve třetí generaci především romští žáci. Byli jsme i na starokatolické faře, kde se snaží dojít k jakémusi smírnému řešení mezi většinovou společností a romskou minoritou. A samozřejmě jsme se vyptávali i lidí v ulicích."

Foto: ČTK Svolavatel teď možná nebude mít možnost organizovat další podobné akce, nicméně vychází z nějaké atmosféry, která tam je. Může se opřít o to, že tam to napětí skutečně existuje. Co je jeho příčinou a co si o tom myslí místní lidé?

"Je pravda, že frustrace tam skutečně je. A zdá se, že je dlouhodobá. Není to jen otázka posledních dnů nebo týdnů. Minimálně od začátku roku, oni tvrdí od ledna, tam výrazně vzrostla kriminalita. Je to ta drobná pouliční kriminalita, krádeže kovů, nikdo si tam není jistý ničím, co nechá volně na ulici. Jsou to krádeže v obchodech. Nemusí za tím nutně být jen romská komunita, nicméně její příslušníci zřejmě stojí za většinou těchto krádeží. Docházelo tam i k napadání dětí. Mluvili jsme tam třeba se školáky, kteří se opakovaně stávali obětí doslova teroristických útoků ze strany nezletilých romských kluků. To je jedna věc, kriminalita. A ta druhá je v tom, že místní lidé v kraji, kde je velmi vysoká nezaměstnanost, dvacetiprocentní nezaměstnanost, mají opravdu pocit jakési křivdy a sociální nespravedlnosti, že Romové žijí na tamní poměry poměrně dobře ze sociálních dávek. Jsou tam rodiny, které mají jedenáct a dokonce sedmnáct dětí. Takže oni v podstatě ve druhé i třetí generaci nepracují a nikdy nepracovali, děti nikdy neviděly své rodiče jít do práce. Samozřejmě život v ubytovnách jistě není podle našich představ. Ale nežijí s takovou existenční nejistotou, s jakou paradoxně mohou žít jiní nezaměstnaní lidé na Šluknovsku."

Jaké řešení by místní lidé navrhovali? Jedna věc je posuzovat tu situaci zdálky a druhá, jak by to viděli oni sami?

"To je právě to hlavní, co jsem si tam uvědomila. My často vidíme ta naše řešení z Prahy. To, co řeší vláda na své úrovni a navrhuje legislativní cestou. Je pravda, že po všech rozhovorech, které jsme tam vedli, mám dojem, že místní lidé prostě žádné řešení nevidí. To, co se nám zdá, že by mohlo fungovat, to znamená lepší vzdělávání, větší počet terénních pracovníků, lepší práce s Romy pomocí asistentů, to, že budou mít víc práce nebo budou moci pracovat na veřejných pracech, to, že jim bude stát represivně odebírat dávky - to všechno tam v kraji tak úplně nefunguje. Jako příklad uvedu, že i tam jsou samozřejmě romské děti, které projdou dobře školou a získají i maturitu. K té komunitě se ale nevracejí. Snaží se naopak z ní odejít co nejdál. Čili nejsou to ti, kteří by tam dokázali přinášet pozitivní vzory."

Ten zpětný vliv tam prostě nefunguje... Děkuji za rozhovor. Připomenu, že v příštím týdnu uvedeme v našem vysílání celý cyklus příspěvků, ve kterých se budeme situací znovu podrobněji zabývat.Související články
DatumNadpisRubrika
07.12.2013Policie obvinila pravicové extremisty z Bruntálska, mezi pachateli je i vojákO Roma Vakeren
20.08.2013Ve Varnsdorfu chybí už několik měsíců romské hlídky. Nejsou na ně penízeZprávy ze života Romů
30.07.2013Jsme druhý Duchcov, stěžují si obyvatelé Úpice. Požadují řešení problémů s RomyZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
29.05.2013Obyvatelé Duchcova vyšli do ulic, kvůli nedávnému útoku se bojí o svou bezpečnostZprávy ze života Romů
17.08.2012Romové se bouří proti vyhlášce radnice v KrupceZprávy ze života Romů
19.07.2012Starostové Šluknovska demonstrovali proti vládě, znepokojili tím RomyZprávy ze života Romů
21.06.2012Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotovaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz