Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes si budeme povídat o nové divadelní hře Můj soused, můj nepřítel. S aktivitami Romů na Plzeňsku nás seznámí Štefan Tišer a vydáme se také do Rumunska na tradiční pouť. A samozřejmě nebude chybět celá řada romských písní.

Bact tumenge savorenge, so šunen amaro romano vakeriben. Adadžives tumenge phenaha palo tijatros jak bašavenas Roma the Gadže. Vakerala amenca Štefan Tišer andale Plzňa. The amenca džana palo rumuniko kráľis. Mangav tumenge šukar šuniben.


=[ Reportáž ]=
Divadelní hra Můj soused, můj nepřítel hovoří o konfliktním etnickém soužití
Překvapivě aktuální se vzhledem k událostem ve Šluknovském výběžku stala nová divadelní hra Můj soused, můj nepřítel. Projekt vznikající v rámci spolupráce s Unií evropských divadel. Tématem jsou konfliktní etnická soužití. Scénář hry napsala spolu s Matějem Samcem Viktorie Čermáková, která celou hru také režírovala. V představení zazněly úryvky z internetového chatu, rap o bílém poldovi, melodie z Cikánského barona či část Máchova románu Cikáni. Iveta Demeterová se nejprve režisérky zeptala, proč se pustila do tak citlivého tématu.

David Tišer, Daniela Voráčková a Vojtěch Lavička (Foto: Jiří N. Jelínek) “Byla jsem vychovaná proromsky, romskými pohádkami. Vidím, cítím z toho všeho, co jsem ohledně toho četla, z blogů, které jsem přečetla, které jsou hodně hnusné. Člověk bez tváře na nich může ze sebe 'vyblejt' všechno, na co si vzpomene. Zdá se mi, že je evidentní, že se to vůbec netýká Romů, že takový člověk je jen příšerně frustrovaný z toho, že ho nikdo nemá rád. Mám také najednou pocit, že možná v tuhle chvíli by bylo lepší nedělat divadlo, ale jet na Šluknovsko a s těmi lidmi tam mluvit a mluvit také s romskými dětmi. Dát jim najevo, že existují i 'bílí' lidé, kteří nejsou vůči nim nespravedliví a kteří je chápou. A zároveň si umím představit, že i mezi těmi 'bílými' jsou takoví, kteří mají nějaký konkrétní problém, a že je potřeba ho řešit. Myslím si ale, že nejlépe tím, že se řekne zaprvé: 'Ano, je to problém.' A bude se mluvit o tom, proč je to problém. A dále se o tom bude společně komunikovat.”

Vaše představení reflektuje aktuální dění...

David Tišer, Vojtěch Lavička a David Matásek (Foto: Jiří N. Jelínek) “Zdálo se nám, že nemá cenu jenom opakovat výčet toho všeho, co se v tuhle dobu děje. Snažili jsme se spíše to celé umělecky přetavit v nějaký příběh.”

V roli nejstaršího Roma se představil přední tuzemský romista Ladislav Goral, který od roku 1990 pracoval na Úřadu vlády jako poradce pro otázky menšin.

“Hraju respektovaného a zkušeného muže, který ví, o čem je řeč, ví, o čem mluví. A spíš uklidňuje to mládí, aby se mladí Romové vžili do mentality majoritní společnosti.”

Jak se Vám spolupracovalo s herci? A s neherci?

Ladislav Goral, Vojtěch Lavička a Daniela Voráčková (Foto: Jiří N. Jelínek) “Spolupráce je vynikající. Všichni tady jsou skvělí. Pan Matásek je člověk par exellence. Daniela Voráčková je úžasná. Tady problémy nejsou. Myslím si, že ani u inteligence v majoritní společnosti nejsou problémy.”

Etnického Čecha hraje kmenový člen Národního divadla David Matásek. Právě Matáskovo účinkování je zajímavé kvůli hercově minulosti. Před dvaceti lety byl totiž kytaristou skupiny Orlík. Zeptala jsem se ho, jaký má dojem z celého představení:

“Jsem rád, že jsem do toho šel.”

Změnil jste po tom představení a kontaktu s romskými neherci svůj pohled na Romy obecně?

David Matásek (Foto: Jiří N. Jelínek) “Má pověst mě jaksi předchází. Nechci se nikterak litovat, bylo to moje svobodné rozhodnutí, na rozdíl od národnosti, tu si člověk nevybírá. Jsem liberál, to jsem tím chtěl říci. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí. Mám nové kamarády, doufám, to je to nejcennější, co se mi mohlo přihodit. Jestli jsem ale nějak zásadně změnil svůj názor? To jsem asi nezměnil. Myslím si, že celá situace je extrémní. Horší je spíš nezájem. Tím jsem nikdy netrpěl. Nezájem majoritní společnosti je to nejhorší. Je zřejmé, že někomu vyhovuje, že tu jsou teď nějaká média a že se kolem toho dělá bublina. To je jasné. Není to jen proto, že se s tím něco stane. Já osobně si myslím, že se s tím nic nestane. Majoritu většinou takové věci nezajímají, pokud se jim nedějí přímo na zahrádce. Budeme se snažit, aby tenhle náš příspěvek vybočoval z toho stereotypu a klišé, jak si navzájem jeden druhého představujeme a jak bychom si jeden druhého přáli vidět. Takhle to není. Takhle to nefunguje. A smiřte se s tím.”

Jednu z postav ztvárnil houslista skupiny Gipsy.cz Vojtěch Lavička, který už dvacet let monitoruje situaci Romů v České republice.

Daniela Voráčková, David Tišer a David Matásek (Foto: Jiří N. Jelínek) “Líbí se mi, že takové představení dělá Národní divadlo. Myslím si, že moc Romů neúčinkovalo na půdě Národního divadla, i když obrazně, protože to probíhá v Anenském areálu a ne na půdě velkého divadla, protože tam by bylo úplně prázdno. To mě tedy zaujalo nejvíc. Druhou věcí je, že se zpracovává aktuální romská tematika, jinak by nás samozřejmě neoslovili. Kdybychom měli hrát třeba české doktory, to by nám nevolali.”

V dalších dvou rolích se představili romista David Tišer, českou úřednici hrála performerka a herečka Daniela Voráčková.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
22.09.2006Festival divadla Líšeň zahajoval česko-romský projektO Roma Vakeren
31.03.2006V divadlech nechybí ani hry s romskou tematikouO Roma Vakeren
20.01.2006Romská pohádka Paramisa - Chytrý hloupý RomO Roma Vakeren
18.10.2005Brněnské Divadlo Líšeň uvede pohádku Paramisa - chytrý hloupý RomZprávy ze života Romů
19.08.2005Divadelní pohádka Jablka mládí vypráví o statečném RomoviO Roma Vakeren
29.07.2005Na festivalu Romská píseň měl největší úspěch slovenský soubor RomathanO Roma Vakeren
29.07.2005Hra Drana a César pojednává o osudech olašské RomkyO Roma Vakeren
22.07.2005Už jedenáct let na Ukrajině působí romské divadlo RomansO Roma Vakeren
15.07.2005Významná světová romská divadlaO Roma Vakeren
08.07.2005První dva romské divadelní soubory na území ČeskoslovenskaO Roma Vakeren
13.05.2005Romská řemesla - 3. díl: Zábavní produkceO Roma Vakeren
21.01.2005Ústecké Činoherní studio uvádí romskou pohádkuO Roma Vakeren
13.01.2005Divadelní představení O Zlatém SidoroviFotoaktuality
07.01.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
14.05.2004Carmen a Flamenco, GitancoeurO Roma Vakeren
19.03.2004Pražské Divadlo AHA! uvede romskou pohádku Jablka mládíO Roma Vakeren
10.01.2003V divadelní hře Šéf papežů vystupují také RomovéO Roma Vakeren
20.12.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Herečka Rozita Mertová pověsila divadelní kariéru na hřebíkO Roma Vakeren
07.06.2002Loutka romského chlapce Pindralka putuje za českými dětmiO Roma Vakeren
10.05.2002Vídeň se může pochlubit romským divadlem RotaO Roma Vakeren
27.04.2001ŠvédskoO Roma Vakeren
13.09.2000Projekt Výměna příběhůZprávy ze života Romů
18.09.1998OstravaZprávy ze života Romů
19.12.1997OstravaZprávy ze života Romů
Rozhovor s hercem divadla PralipeDivadlo
Inscenace Z 2001 Inkoust pod mou kůžíDivadlo
Představení Kosovo mon amourDivadlo
Romské divadloDivadlo

=[ Reportáž ]=
S Romanem Tišerem o situaci Romů u nás
Situace Romů v naší společnosti se vyhrocuje, proto vláda schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení. Navrhované kroky mají bránit vzniku ghett v Česku, v už existujících chudinských čtvrtích pak mají přispět ke zlepšení zaměstnávání, bydlení, vzdělávání či bezpečnosti. Jaký má názor na situaci Romů Štefan Tišer, členem rady vlády pro národnostní menšiny, na to se ho zeptala Marie Vrábelová.

Obyvatelé obce Obrnice (Foto: Filip Jandourek) Jak byste hodnotil současnou situaci, kdy vzniká napětí ve společnosti mezi Romy a většinovou společností? Myslíte si, že je to sociální problém?

“Myslím si, že současná situace je velmi vyhrocená. Nejedná se pouze o sociální problematiku, ale také o romství. Od 90. let, kdy proběhla Sametová revoluce, jsme měli velká očekávání, byli jsme všichni euforičtí. Mysleli jsme si všichni, že to bude jiná lepší doba. Jak to ale teď vidíme po dvaceti letech zkušeností, vůbec to tak není. Naši lidé se dostávají prakticky do stále horší a horší situace. Vše teď ještě navíc vyhrocuje nevraživost majoritní společnosti. To, co se děje ve Šluknovského výběžku, je projevem faktu, že tu opět kvete rasismus. Celá situace se často přirovnává k tomu, co se dělo ve 30. letech minulého století.”

Není to také tím, že se dlouhou dobu prezentovali jistí lídři Romů a Romové nebyli jednotní?

“Co se jednoty týče, vidím v tom velké pochybení. Po válce, kdy se Romové roztříštili po celé Evropě, také u nás v České republice a na Slovensku, byli samostatní. A neberou rádi autoritu.”

Kde jsou všichni romští lídři, když je současná situace takto napjatá?

“Romští lídři teď mají velké starosti. Jak jistě víte, byly velké finanční škrty. Řada neziskových organizací, především romských, padla. Nemají tedy finanční prostředky ani na cestu, aby se někam vypravili, když se někde něco děje. Jak víte, dnes je vše o financích. Když se potřebujete vypravit z jednoho konce republiky na druhý, nějakou korunu to stojí. A oni mají co dělat sami se sebou, s tím, aby uživili sebe i svoje rodiny.”

Myslíte si, že ti lídři vychovali mladé lidi k tomu, aby za ně potom jejich práci převzali?

“Podívejte se, máme teď jistou myšlenku. Svolávali jsme, já a pan Vašek, jisté lidi. Dáváme dohromady určitou skupinu lidí, s níž chceme oslovit všechny Romy v České republice s tím, že už to dál bez jednoty a bez zastoupení Romů nepůjde, ať na lokální půdě, v obcích, tak na vládní půdě, kde bychom svoje praktické problémy řešili. Vemte si to, dvacet, nebo dokonce čtyřicet let se jedná o nás bez nás. Všem se dá něco vytknout. A ať už je u moci levice, nebo pravice, všichni si hájí pouze své zájmy a naše zájmy ne.”

To je určitě na čase. Myslíte si ale, že máte již připraveny argumenty nebo důvody, které jim tam přednesete?

“Samozřejmě. V první řadě práce, slušné bydlení. Aby byl konečně uveden do praxe zákon o sociálním bydlení. Jak víme, antidiskriminační zákon vůbec nefunguje. A to se nám samozřejmě nelíbí. Jak firmy, tak úřady práce a obce nebo vedení obcí si z antidiskriminačního zákona nic nedělají. Proč? Protože za jeho nedodržování nejsou žádné postihy, žádné represe. Ani vůči úředníkům, ani vůči firmám.”

Kde byste se chtěl začít domlouvat? U koho?

“V první řadě teď konkrétně apelujeme na vládu a na poslance. A samozřejmě i na pana prezidenta. Jestli nechce, aby se situace, která je ve Šluknovském výběžku, nerozrostla do celé České republiky, musí se s tím něco dělat. Parlament i vláda musí něco dělat. Starat se a neutahovat ještě dál opasky těm nejchudším. Měli by dělat něco pro to, aby se situace zlepšila. V první řadě apelujeme na to, aby lidé měli práci. Ne, aby měli práci cizinci a naši lidé ne.”

Myslíte si, že tuhle situaci mohli odstartovat i političtí lídři, kteří mluvili o Romech nepěknými slovy?

“Samozřejmě. Je to přímo děláno tak, aby se to otočilo proti Romům. To, co se děje dnes v parlamentu a na vládě je všechno podmíněno tomu, aby se prosadili reformy. Neříkám, že proti Romům je celá většinová společnost, majoritní občané této země od střední vrstvy. Ona už vlastně ani neexistuje střední vrstva, ale je rovnou chudoba. Je to vše uměle natlakováno, aby prošli jejich reformy a ještě víc na tom byli biti romští obyvatelé.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
18.03.2014Rada Evropy tvrdě kritizuje Česko za rasismus, premiér kritiku odmítáZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
06.07.2013Na sociálních sítích přibývá xenofobiích výzev a odkazůO Roma Vakeren
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
26.05.2012Příběh z cyklu Národnost v pubertě: Jak byla Jitka chudáO Roma Vakeren
21.03.2012Mezinárodní den proti rasismu si připomíná i PrahaZprávy ze života Romů
21.03.2012Stínová zpráva o stavu rasismu v EvropěZprávy ze života Romů
27.12.2011Ohlédnutí ze letošními nepokoji na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
12.12.2011Ministr vnitra Jan Kubice navštívil severočeské ObrniceZprávy ze života Romů
19.11.2011Města na Šluknovsku nemají zájem o romské asistenty prevence kriminalityO Roma Vakeren
12.11.2011Liberecký kraj hledá cesty z vyloučených lokalitO Roma Vakeren
08.11.2011Policejní posily ze Šluknovska nezmizí, slíbil KubiceZprávy ze života Romů
05.11.2011V Novém Boru opět vzrůstá napětíO Roma Vakeren
26.10.2011Drahomíra Miklošová, starostka obce ObrniceZprávy ze života Romů
19.10.2011Klaus: Nepokoje na Šluknovsku využívají někteří k politické hřeZprávy ze života Romů
15.10.2011Šluknovští Romové vypískali pořadatele demonstraceZprávy ze života Romů
15.10.2011Co si myslí páťáci o aktuální situaci na Šluknovsku?O Roma Vakeren
08.10.2011Ústí nad Labem se připravuje na první protestní pochod městemZprávy ze života Romů
07.10.2011Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje ŠluknovskoZprávy ze života Romů
02.10.2011Policisté varují před posilováním extrémní pravice v ČeskuZprávy ze života Romů
02.10.2011Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v PrazeZprávy ze života Romů
02.10.2011Kvůli demonstracím na Šluknovsku budou v pohotovosti stovky policistůZprávy ze života Romů
02.10.2011Účast na protestech v Rumburku a Varnsdorfu byla slabáZprávy ze života Romů
01.10.2011Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vládyZprávy ze života Romů
01.10.2011Ke Šluknovské výzvě se připojily desítky neziskovek i jednotlivcůO Roma Vakeren
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
28.09.2011Varnsdorf zastavil privatizaci městských bytůZprávy ze života Romů
27.09.2011Varnsdorf hledá nový objekt pro nepřizpůsobivé mimo centrumZprávy ze života Romů
27.09.2011Zákaz pobytu podle starostů situaci na severu Čech neřešíZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
22.09.2011Občané ve Varnsdorfu poukazují na byznys s příspěvky na bydleníZprávy ze života Romů
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
19.09.2011Šluknovsko mají uklidnit další místa veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
19.09.2011Veřejně prospěšné práce problém nevyřeší, říká terénní pracovníkZprávy ze života Romů
17.09.2011Situace na Šluknovsku pohledem právničky Kláry SamkovéO Roma Vakeren
15.09.2011Prolomit vlny: Dědečkův hlavolamZprávy ze života Romů
14.09.2011Členové vlády podle Kocába neznají jeho koncepci romské integraceZprávy ze života Romů
14.09.2011Nájemné v městské ubytovně Trival v Českých BudějovicíchZprávy ze života Romů
14.09.2011Novoborská radnice zřídí nová pracovní místa pro RomyZprávy ze života Romů
13.09.2011Příliv Romů do Varnsdorfu? Žádný se nekonalZprávy ze života Romů
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
12.09.2011V Novém Boru se přidali k sobotnímu pochodu radikálů také místní lidéZprávy ze života Romů
12.09.2011Politici si lámou hlavu nad tím, jak uklidnit situaci na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
12.09.2011Policie obvinila za sobotní demonstrace na severu Čech sedm lidíZprávy ze života Romů
12.09.2011Petr Honzejk: Šluknovsko je ve varu – a proměňuje českou politikuZprávy ze života Romů
12.09.2011Situace na Šluknovsku je důsledkem 16 let neřešeného sociálního vylučováníZprávy ze života Romů
10.09.2011Policie zadržela dva účastníky pochodu krajní pravice v Novém BoruZprávy ze života Romů
10.09.2011Mimořádná bezpečnostní opatření čekají demonstraci v Novém BoruZprávy ze života Romů
09.09.2011Změny zákonů požadují starostové na severu Čech kvůli problémům s kriminalitouZprávy ze života Romů
09.09.2011Na Děčínsku se má znovu protestovat. Mnozí jsou už unaveníZprávy ze života Romů
09.09.2011Ve Varnsdorfu demonstrovalo proti kriminalitě asi 500 lidíZprávy ze života Romů
09.09.2011Stát chystá bič na přestupkové recidivistyZprávy ze života Romů
09.09.2011Premiér Nečas se kvůli nepokojům na Šluknovsku sejde se zástupci měst a obcíZprávy ze života Romů
08.09.2011Za rostoucím napětím na severu Čech nejsou sociální problémy, tvrdí KřečekZprávy ze života Romů
08.09.2011Josef Mlejnek: Přizpůsobivost v nedbalkáchZprávy ze života Romů
07.09.2011Petruška Šustrová: Sociální problémZprávy ze života Romů
07.09.2011Starostové Šluknovska vidí řešení v napjaté sociální situaci ve vytváření pracovních příležitostíZprávy ze života Romů
07.09.2011Petr Holub: Kořeny radikálního nacionalismuZprávy ze života Romů
07.09.2011Lída Rakušanová: Dejme Romům šanci. Vyplatí se toZprávy ze života Romů
05.09.2011Petr Příhoda: Události ve Šluknovském výběžkuZprávy ze života Romů
02.09.2011Ve Varnsdorfu demonstrovaly stovky lidí proti rostoucí kriminalitěZprávy ze života Romů
02.09.2011Starostové ze Šluknovska chtějí větší pravomociZprávy ze života Romů
02.09.2011Ve Varnsdorfu se uskuteční další protestní shromážděníZprávy ze života Romů
02.09.2011Lukáš Jelínek: Severočeské bouře oživily nešťastné mýtyZprávy ze života Romů
01.09.2011Šluknovsko se připravuje na další demonstrace, hlídky posílí 300 policistůZprávy ze života Romů
01.09.2011Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobilyZprávy ze života Romů
31.08.2011Vyostřená situace na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
31.08.2011Liberecký kraj svolá jednání kvůli napjaté situaci na severu ČechZprávy ze života Romů
30.08.2011Na severu Čech vznikne speciální pořádková jednotka policieZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
29.08.2011Romové se nechtějí integrovat, píše Nečasovi starosta Nového BoruZprávy ze života Romů
27.08.2011Demonstrace na ŠluknovskuO Roma Vakeren
25.08.2011Kubice a Lessy jedou na Šluknovsko řešit napjatou situaciZprávy ze života Romů
24.08.2011Těžkooděnci mají přinést klidZprávy ze života Romů
23.08.2011Do Šluknovského výběžku dorazily policejní posily z PrahyZprávy ze života Romů
23.08.2011Policie zadržela první podezřelé z nedělního útoku v RumburkuZprávy ze života Romů
22.08.2011Důvody útoků? Nižší dávky a extremismus, míní aktivistaZprávy ze života Romů
14.07.2011Soud žháře z Býchor, kteří ohrozili romskou rodinu, do vazby neposlalZprávy ze života Romů
22.03.2011Vyšla Stínová zpráva o rasismu v Evropě 2009/2010Zprávy ze života Romů
20.10.2010Žháři z Vítkova dostali výjimečné trestyZprávy ze života Romů
18.04.2010Centrem Prahy projde pochod proti rasismu a antisemitismuZprávy ze života Romů
13.04.2010Fedor Gál: jinakost je hezká, má vůni, chuť, barvu...Zprávy ze života Romů
16.03.2010Útok zápalnou lahví ohrozil romskou rodinu v OstravěZprávy ze života Romů
06.11.2009Extremistická organizace na jihu Čech údajně chystala teroristické útokyZprávy ze života Romů
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009V Praze bude manifestace Ženy proti rasismuO Roma Vakeren
23.06.2009Hledají své místo na slunci?Zprávy ze života Romů
23.05.2009Extrémismus: Dlouhé zrání, hořké plodyZprávy ze života Romů
22.05.2009„Hlasy“ obětí rasové diskriminaceO Roma Vakeren
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
24.04.2009Romové budou 3. května demonstrovat proti sílícímu extremismuZprávy ze života Romů
25.11.2008Extremisté sázejí na nespokojenostZprávy ze života Romů
14.03.2008V rámci Evropského týdne proti rasismu proběhne řada zajímavých akcí O Roma Vakeren
23.05.2007AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy ČeskaZprávy ze života Romů
07.04.2007Jak v USA bojovali proti diskriminaci AfroameričanůO Roma Vakeren
23.03.2007Na 21. března připadá Mezinárodní den pro odstranění rasismuO Roma Vakeren
23.03.2007Romští studenti narazili na problémy při rozdávání letáků proti rasismuO Roma Vakeren
19.01.2007Vyšla zpráva o stavu rasismu, xenofobie a antisemitismu v ČRO Roma Vakeren
29.11.2006Rasismu v Česku ubývá, cituje MfD ze zprávy EUZprávy ze života Romů
08.09.2006"Otevřenost menšinám obohacuje" je heslem nové vládní kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
02.02.2006V zábavné show premiéra Paroubka zazněly vtipy o RomechZprávy ze života Romů
02.02.2006Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
18.11.2005Odpor slovenské veřejnosti proti neonacismu stoupáO Roma Vakeren
18.11.2005V České republice lidé vystupují proti neonacismuO Roma Vakeren
18.11.2005Letošní vládní protirasistické kampani propůčily tvář známé osobnostiO Roma Vakeren
09.11.2005Vládní kampaň proti rasismu ukazuje úspěšné příslušníky menšinZprávy ze života Romů
14.10.2005Organizace Tolerance a občanská společnost monitoruje rasově motivované trestné činyO Roma Vakeren
19.08.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
05.04.2005Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinuZprávy ze života Romů
04.03.2005O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.09.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.07.2004Televize: V Brně někdo zaútočil zápalnými lahvemi na RomyZprávy ze života Romů
02.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.06.2004Útočník z Jeseníku půjde do vězeníO Roma Vakeren
18.06.2004V létě bude probíhat kampaň proti rasismuO Roma Vakeren
11.06.2004Jesenický útočník vyvázl s podmínkouO Roma Vakeren
14.05.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.05.2004Kultura v Ústí nad LabemO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.04.2004Třem pětinám středoškoláků by vadilo žít s Romem či RomkouZprávy ze života Romů
26.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.03.2004Rasové útoky v Jeseníku pokračujíO Roma Vakeren
30.01.2004Pachatelé útoku na romské manžele z Jeseníku opět stanou před soudemO Roma Vakeren
30.01.2004Ultrapravicová scéna v České republiceO Roma Vakeren
24.01.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
24.01.2004Kauza rasového útoku na romský pár v Jeseníku dále pokračujeO Roma Vakeren
05.01.2004Okresní soud v Jeseníku začal 5. ledna projednávat kauzu trojice mladíků, kteří podle obžaloby napadli a zranili manžele ŽigovyFotoaktuality
02.01.2004Nejdůležitější události roku 2003 hodnotí sociolog Fedor GálO Roma Vakeren
03.10.2003Projekt "Cože. Já a rasista?" má pomoci odstranit rasismus ze školO Roma Vakeren
22.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.08.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.07.2003Lékař napsal hanlivý článek o RomechO Roma Vakeren
27.06.2003Zprávy O Roma VakerenO Roma Vakeren
20.06.2003Proces s mladíky podezřelými z rasově motivovaného napadení osmnáctiletého RomaFotoaktuality
23.05.2003ZprávyO Roma Vakeren
18.04.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
28.03.2003ZprávyO Roma Vakeren
28.02.2003ZprávyO Roma Vakeren
26.02.2003Policisty, kteří zbili Roma, čekal soudFotoaktuality
17.02.2003Muži, kteří napadli skupinu Romů, stanuli před soudemFotoaktuality
11.02.2003Odsouzeni za výtržnictví a rasistické nadávky vůči RomůmFotoaktuality
31.01.2003ZprávyO Roma Vakeren
24.01.2003O Roma VakerenO Roma Vakeren
17.01.2003Skončil třetí ročník Kampaně proti rasismuO Roma Vakeren
15.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.11.2002Další oběť skinůO Roma Vakeren
01.11.2002Výrostci napadli romského studentaO Roma Vakeren
01.11.2002Zmocněnec ministra vnitraO Roma Vakeren
01.11.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
01.11.2002Je důležité poznat kulturu příslušníků jiných menšinO Roma Vakeren
01.11.2002Romové obviněni za rasově motivovaný útokFotoaktuality
28.10.2002Útok na sedmnáctiletého romského mladíkaFotoaktuality
25.10.2002Slovenská občanská iniciativa Ľudia proti rasizmuO Roma Vakeren
18.10.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
18.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
04.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002ZprávyO Roma Vakeren
06.09.2002Svědecká výpověďO Roma Vakeren
23.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002ZprávyO Roma Vakeren
09.08.2002Ředitel sdružení Dženo Ivan Veselý o aktuální situaci Romů v ČRO Roma Vakeren
26.07.2002OstravaO Roma Vakeren
12.07.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.06.2002ZprávyO Roma Vakeren
24.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
17.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
03.05.2002ZprávyO Roma Vakeren
29.03.2002O Roma VakerenO Roma Vakeren
15.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
08.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
01.03.2002Co vytýká Milan Knížák RomůmO Roma Vakeren
15.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
15.02.2002Právní poradnaO Roma Vakeren
08.02.2002ZprávyO Roma Vakeren
18.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
23.11.2001OstravaO Roma Vakeren
05.10.2001BrnoO Roma Vakeren
14.09.2001Soud potvrdil trest mladíkovi, který je podezřelý z vraždy RomaZprávy ze života Romů
07.09.2001Praha / DurbanO Roma Vakeren
30.08.2001Ministr Gross chce razantněji bojovat proti rasově motivované kriminalitěZprávy ze života Romů
24.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
17.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
03.08.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001ZprávyO Roma Vakeren
27.07.2001Český tisk o vraždě Oty AbsolonaO Roma Vakeren
27.07.2001Rasově motivovaná vražda svitavského RomaO Roma Vakeren
25.07.2001Pozůstalí po zavražděném Romovi si nepřejí na pohřbu politikyZprávy ze života Romů
25.07.2001Vláda musí dát najevo, že bere rasistické zločiny vážněZprávy ze života Romů
25.07.2001Amnesty International kritizuje rasismus v ČeskuZprávy ze života Romů
24.07.2001Ligu etnických menšin znepokojuje rostoucí rasismus a lhostejnostZprávy ze života Romů
24.07.2001Rasová vražda ve Svitavách pobouřila RomyZprávy ze života Romů
16.07.2001V roce 2000 přibylo v ČR extremismuZprávy ze života Romů
13.07.2001SlovenskoO Roma Vakeren
13.07.2001Na Slovensku za zvláštních okolností zemřel RomO Roma Vakeren
06.07.2001LondýnO Roma Vakeren
03.06.2001Podle Giňi došlo v ČR k podcenění projevů extremismuZprávy ze života Romů
25.05.2001ZprávyO Roma Vakeren
18.05.2001ChebO Roma Vakeren
11.05.2001OlomoucO Roma Vakeren
04.05.2001Vzrůstající rasismus a xenofobieO Roma Vakeren
04.05.2001Vražda Roma v BratislavěO Roma Vakeren
05.04.2001ÚnorHistorie
05.04.2001ListopadHistorie
06.12.2000Studenti po kampani proti rasismu zmírnili své postoje k RomůmZprávy ze života Romů
18.11.2000Demonstrace Republikánské mládeže v Orlové skončila bez incidentůZprávy ze života Romů
09.07.2000Prostějované vyzvali v petici radnici, aby zasáhla proti RomůmZprávy ze života Romů
04.07.2000Soud poslal do vězení Romy za výtržnosti s rasovým motivemZprávy ze života Romů
11.06.2000Skončily Jízdy toleranceZprávy ze života Romů
11.06.2000Předličtí obyvatelé nechtějí početnou romskou rodinu z Nové PakyZprávy ze života Romů
11.06.2000Nova: Skinheadi napadli v Orlové na Karvinsku romskou rodinuZprávy ze života Romů
05.05.2000Zpráva o stavu lidských práv v České republice v roce 1999Zprávy ze života Romů
05.05.2000Policie: Romský aktivista nedoložil obvinění na adresu policieZprávy ze života Romů
05.05.2000Podle Amnesty International Romové nemají v České republice před útoky dostatečnou ochranuZprávy ze života Romů
16.03.2000Policie ukončila dokazování útoku skinheadů na romskou zábavuZprávy ze života Romů
14.03.2000Žádost Romů o finanční kompenzaci za emigraci je prý poslední možnost řešení situace RomůZprávy ze života Romů
29.02.2000Romové ze západní Čech chtějí peníze na emigraciZprávy ze života Romů
28.02.2000Neznámý autor šíří počítačovou hru "Boj za práva bílé rasy"Zprávy ze života Romů
26.02.2000Klára Samková - VeseláAnketa
26.02.2000ListopadHistorie
26.02.2000Uplynul jeden rok od vraždy sudánského studentaHistorie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Nezakazujme vyholenceRasismus
26.02.2000Naše vlastní vinaRasismus
26.02.2000Vteřina smrti, minuta tichaRasismus
26.02.2000Plzeňské podniky nevpustily na své diskotéky romské studentkyZprávy ze života Romů
26.02.2000Podcenili jsme nebezpečí ničivého démonaRasismus
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000ROK 1996Historie
26.02.2000RasismusRasismus
26.02.2000Vladimír MlynářAnketa
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000HistorieHistorie
26.02.2000Čechoameričan na demonstraci Romů v Matiční rozřezal vlajku ČRZprávy ze života Romů
26.02.2000Zpráva Ministerstva zahraničí USA za rok 1993Historie
26.02.2000Situace Romů v ČR se podle Karla Holomka od roku 1989 zhoršilaZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové v České republice - cizinci ve vlastní zemiRacism and Discrimination
26.02.2000Zpráva Českého Helsinského Výboru za rok 1994Historie
26.02.2000V Žatci zaznamenali hromadný odchod Romů do zahraničíZprávy ze života Romů
26.02.2000Romové protestující v Matiční vidí východisko v emigraciZprávy ze života Romů
26.02.2000ROK 1995Historie
26.02.2000Policisté diskutovali o potírání rasismu i o plotu v MatičníZprávy ze života Romů
26.02.2000ZPRÁVA MINISTERSTVA ZAHRANČÍ USA ZA ROK 1995Historie
26.02.2000Eva ŠotolováAnketa
26.02.2000ČervenHistorie
26.02.2000Česká republika podle amerického ministerstva zahraničí v zásadě lidská práva dodržujeZprávy ze života Romů
23.02.2000Odborníci Rady Evropy na romskou problematiku ocenili ÚstíZprávy ze života Romů
16.02.2000Skinheadi z Orlové byli odsouzeniZprávy ze života Romů
11.02.2000Rasově diskriminovaní zřejmě dostanou novou možnost obranyZprávy ze života Romů
09.02.2000Vyšetřovatel obvinil čtveřici Romů z rasově motivovaného útokuZprávy ze života Romů
28.01.2000Češi mají sklony k rasismu, ale považují se za tolerantní národZprávy ze života Romů
25.01.2000Vláda organizuje kampaň proti rasismuAktuality
19.01.2000Stále více lidí je stíháno za rasově motivované činyZprávy ze života Romů
29.12.1999Prezident Václav Havel zastavil trestní stíhání obyvatelky Matiční uliceZprávy ze života Romů
08.12.1999Tři mladíci podle soudu Romům v Krnově byt nezapáliliZprávy ze života Romů
24.08.1999Redaktor podal trestní oznámení na skiny a pardubického primátoraZprávy ze života Romů
15.08.1999Vládní úředníci: rasistický útlak vůči Romům v Chomutově nebylZprávy ze života Romů
29.05.1999Předseda Helsinského výboru amerického Kongresu ocenil postoj vlády ČR k plotu v Matiční uliciZprávy ze života Romů
16.05.1999Shattuck: České soudy nedostatečně trestají útoky na RomyZprávy ze života Romů
15.05.1999Na domech Romů na Prostějovsku se znovu objevila rasistická heslaZprávy ze života Romů
01.05.1999Uhl vládě předložil koncepci boje proti rasistickým organizacímZprávy ze života Romů
19.03.1999Ženevský výbor očekává, že vláda vyřeší problém Matiční uliceZprávy ze života Romů
10.03.1999Program Dživas Jekthetane podpoří nejen projekty výchovy RomůZprávy ze života Romů
03.03.1999Vlastenecká liga tvrdí, že nepatří ke skinheadskému hnutíZprávy ze života Romů
01.03.1999ČR dodržuje lidská práva, problémy jsou s romskou menšinouZprávy ze života Romů
12.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
29.01.1999OlomoucZprávy ze života Romů
18.12.1998HodonínZprávy ze života Romů
18.12.1998KolínZprávy ze života Romů
04.12.1998Ústí nad LabemZprávy ze života Romů
27.11.1998Skinheadi napadli hluchoněmého RomaZprávy ze života Romů
20.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
20.11.1998BrnoZprávy ze života Romů
20.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998PrahaZprávy ze života Romů
13.11.1998RokycanyZprávy ze života Romů
06.11.1998KarvináZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
09.10.1998TáborZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
18.09.1998PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998TáborZprávy ze života Romů
10.07.1998PardubiceZprávy ze života Romů
03.07.1998BrnoZprávy ze života Romů
26.06.1998ŠumperkZprávy ze života Romů
19.06.1998HRADEC KRÁLOVÉZprávy ze života Romů
12.06.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
12.06.1998Podle ministra Mlynáře není Česká republika rájem rasistůZprávy ze života Romů
12.06.1998Evropská unie a dodržování lidských práv v České republiceZprávy ze života Romů
12.06.1998BruselAktuality
29.05.1998ZpravyZprávy ze života Romů
22.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998Nový BorZprávy ze života Romů
15.05.1998PrahaZprávy ze života Romů
15.05.1998OrlováZprávy ze života Romů
08.05.1998Vydavateli rasistického časopisu hrozí vězeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Republikánský billboard vyvolal pohoršeníZprávy ze života Romů
08.05.1998Ulice Krnova obývané Romy budou střežit policejní kameryZprávy ze života Romů
05.05.1998OstravaZprávy ze života Romů
05.05.1998PařížZprávy ze života Romů
24.04.1998ZlínZprávy ze života Romů
03.04.1998Žďár nad SázavouZprávy ze života Romů
27.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
27.03.1998TrutnovZprávy ze života Romů
20.03.1998BrnoZprávy ze života Romů
13.03.1998Jablonec nad NisouZprávy ze života Romů
13.03.1998OstravaZprávy ze života Romů
13.03.1998VídeňZprávy ze života Romů
06.03.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.03.1998Moravská TřebováZprávy ze života Romů
27.02.1998Podle romských aktivistů má stát podpořit emigraci RomůAktuality
20.02.1998Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
06.02.1998KrnovZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
06.02.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998PrahaZprávy ze života Romů
23.01.1998KrnovZprávy ze života Romů
20.01.1998VrchlabiZprávy ze života Romů
16.01.1998StockholmZprávy ze života Romů
05.12.1997PrahaZprávy ze života Romů
05.12.1997OpavaZprávy ze života Romů
05.12.1997KlagenfurtZprávy ze života Romů
24.10.1997StahlavyZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
17.10.1997BrnoZprávy ze života Romů
17.10.1997PrahaZprávy ze života Romů
25.09.1997DomazliceZprávy ze života Romů
18.09.1997Usti nad LabemZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
01.09.1997Projekt Tolerance: Kampaň proti předsudkům vůči Romům v roce 1997Kampaně proti rasismu
14.08.1997Rasová nesnášenlivost může být překážkou v cestě do EUAktuality
14.08.1997Skinhead napadl ve Svitavách RomaAktuality
01.08.1997PrahaAktuality
14.07.1997Rasová nesnášenlivost a tolerance fašismu prý může zkomplikovat ČR vstup do EUZprávy ze života Romů
14.07.1997SvitavyZprávy ze života Romů
11.07.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů
FotografieFotografie

=[ Reportáž ]=
Dny romské kultury a tradiční pouť v Rumunsku
Každoročně v září pořádají Romové v Rumunsku Dny romské kultury. Ty začínají ve starobylém městě Sibiu a vrcholí poutí nedaleko pravoslavného kláštera Bistriţa [Bistrica], který leží ve střední části Rumunska. Pouť má už více než čtyřicetiletou tradici a letos se na ni vypravila i naše kolegyně Jana Šustová. A k mikrofonu tam pozvala romského krále.

Romská pouť u obce Costeşti (Foto: Jana Šustová) Ženy v tradičních romských oděvech, romští šperkaři, řezbáři či švadleny, svižná hudba a tanec, rozesmáté děti na kolotoči a především spousta dobrého jídla a pití – tím se vyznačuje romská pouť, na kterou se rumunští Romové každý rok scházejí 8. září na rozlehlé louce u kláštera Bistriţa v obci Costeşti. Toto malebné místo leží nedaleko oltenského města Râmnicu Vâlcea. Na pouť do Costeşti pravidelně přijíždí také romský král Florin Cioabă.

„Dnes jsme sem přijeli, abychom oslavili Dny romské kultury, které letos dosáhly svého čtyřicátého prvního ročníku. Touto událostí chceme ukázat jinou tvář romské menšiny, nejen to, co je vidět v médiích, ale chceme ukázat jinou tvář v tom smyslu, že předvádíme naši kulturu, tradice, tradiční oděvy, naše zvyky, o kterých si myslím, že je to naše opravdové bohatství, jímž se můžeme chlubit.“

Také romští stříbrníci na pouti prodávali své výrobky (Foto: Jana Šustová) Jak jsme slyšeli, romská pouť u kláštera Bistriţa má více než čtyřicetiletou tradici a zároveň je vyvrcholením Dnů romské kultury, které se už pět let pořádají v sedmihradském městě Sibiu.

„Dny romské kultury začaly 3. září v Sibiu, kde byl otevřen trh řemeslných výrobků, probíhaly tam semináře o vládní strategii začlenění Romů, byly tam přítomny významné osobnosti ze světových romských organizací, přijeli dokonce jejich předsedové, byli přítomni i zástupci Evropského fóra a během dvou dní jsme diskutovali o vládní strategii, která byla přijata, aby se zlepšila situace Romů.“

Romský král Florin Cioabă při rozhovoru s rumunskou televizí (Foto: Jana Šustová) Romský král Florin Cioabă při organizaci Dnů romské kultury v Sibiu ocenil vstřícný přístup tamní radnice:

„V centru města nám radnice města Sibiu dala k dispozici nádherné místo, kde se Romové setkávají a vystavují své výrobky, které také prodávají. Ukazují rovněž své tradice, tradiční oděvy, tance, hudbu...“

Dny romské kultury končí poutí, která je každoročně 8. září v obci Costeşti. Během ní se scházejí rodiny při slavnostní hostině, na kterou každý přinese to nejlepší, co má. Florin Cioabă o pouti říká:

K pouti patří rodinné hostiny (Foto: Jana Šustová) „Je vyjádřením radosti z opětovného shledání, protože tady se sešli příbuzní, přátelé, dokonce i nepřátelé, ale dnes všichni oslavují tento den a nechávají stranou všechny nepříjemnosti. Chci, aby se Romové cítili dobře, a zároveň bych jim chtěl poděkovat, že poslechli mou výzvu a letos nepřijeli tolik ozdobení zlatem, ale přijeli ozdobení tak, aby ukázali naši kulturu a tradice a nikoliv naše materiální bohatství. Nechtěl jsem totiž, aby se tato událost proměnila v příležitost, kdy se na nás ostatní lidé dívají s nenávistí a s opovržením. V této době se hodně lidí chová velmi špatně, i moji Romové se chovají velmi špatně, ale pro dnešek nechali stranou lakotu a přinesli na své stoly to, co mají nejlepší, aby se cítili dobře.“

U ostatků sv. Řehoře Decapolity (Foto: Jana Šustová) Pouť má také svůj duchovní rozměr – během ní se totiž Romové v klášteře Bistriţa klaní ostatkům svatého Řehoře Decapolity a modlí se za zdraví svých blízkých. Romský král Florin Cioabă k tomu dodává:

„Doufám, že i naše děti předají dál tuto štafetu setkávání, tuto štafetu, při které děkujeme Bohu, protože zase uplynul jeden rok a jsme zdraví.“

Tento příspěvek vznikl díky stipendiu Rumunského kulturního institutu v Bukurešti.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.11.2012Romové vyhoštění z Francie se chtějí vrátit zpět. V Rumunsku prý zemřou hladyZprávy ze života Romů
21.11.2012Romové musí změnit mentalitu, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro ČRo poradce rumunského premiéraZprávy ze života Romů
11.11.2012Rumunští herci hrají v romštině. Dočkali se i výhrůžekZprávy ze života Romů
08.10.2011Duchovní aspekty romské pouti v RumunskuO Roma Vakeren
10.12.2010S kapelníkem skupiny Mahala Rai Banda o hudebních tradicích, bídě i drogáchO Roma Vakeren
15.10.2010Romové v Rumunsku: Přínosy Dekády romské inkluze pro rumunské RomyO Roma Vakeren
01.10.2010Romové v Rumunsku: Rozhovor se Stano DanielemO Roma Vakeren
17.09.2010Ondřej Houska: Hádka o Romech místo řešení podstatných věcíZprávy ze života Romů
10.09.2010S Gabrielou Hrabaňovou o postoji Francie k rumunským RomůmO Roma Vakeren
03.09.2010Situace Romů ve FranciiO Roma Vakeren
01.06.2008Zklamání rumunských Romů ze ZápaduZprávy ze života Romů
30.05.2008Nová italská vláda bojuje proti zločinu, což tvrdě postihne i běžné italské domácnostiZprávy ze života Romů
07.11.2007Le Monde: Romové nejsou o nic víc doma v Rumunsku než v ItáliiZprávy ze života Romů
29.12.2006S Bulharskem a Rumunskem vstupují do EU téměř tři miliony RomůZprávy ze života Romů
30.09.2005Romové v Rumunsku a Bulharsku žijí v otřesných podmínkáchO Roma Vakeren
30.11.2001PrahaO Roma Vakeren
01.06.2001PrahaO Roma Vakeren
26.02.2000Současná romská komunita v EvropěHistorie
28.08.1998BukurešťZprávy ze života Romů
17.04.1998BukurešťZprávy ze života Romů
03.04.1998Fanoušci skandovali rasistické slogany proti RomůmZprávy ze života Romů
27.02.1998Odškodnění rumunských RomůAktuality
19.12.1997TarguneamtZprávy ze života Romů
11.09.1997Romske aktualityZprávy ze života Romů
28.08.1997Rumunští Romové emigrují na západZprávy ze života Romů
07.08.1997Tajná služba má chránit RomyZprávy ze života Romů
03.07.1997BukurestZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Mentoringový program pro romské žáky
Občanského sdružení Slovo 21 už druhým rokem nabízí v rámci projektu Můžeme jít dál žákům posledních ročníků základních škol tzv. mentoringový program. Dává jim možnost najít si staršího kamaráda – tzv. mentora, zpravidla vysokoškoláka, jehož hlavním cílem je žáka motivovat. Podrobnosti už zjišťoval Tomáš Bystrý.

Romští studenti (Jana Šustová) Mentoringový program startuje už v říjnu. Romští žáci sedmých až devátých ročníků se do něj v tuto chvíli ještě stále mohou přihlásit. V jeho oficiálním názvu stojí, že je určený talentovaným žákům základních škol. Podle Michala Mika ze sdružení Slovo 21 to ale zdaleka nemusejí být jen ti žáci, kteří excelují například ve hře na hudební nástroj nebo obsazují přední místa krajských matematických olympiád. Projekt je zejména pro ty, kteří pro určitý talent mají předpoklady, ale pro nedostatek motivace, podpory nejširšího okolí a leckdy i nízkého sebevědomí své zájmy nerozvíjejí a neprosazují je.

“Víme, že sociální situace některých rodin není tak příznivá jako u majoritní společnosti. Tento program je schopen napomoci dětem poznávat věci, které třeba neviděli nebo je mají možnost poznat jen se školou. Výklad pro školy, když jdou do muzea nebo navštíví výstavu, je v zásadě velice chabý. Snažíme se těm dětem v rámci mentoringového programu, tedy za přispění mentorů, pomoct pochopit bližší cíle výstavy nebo divadelní hry. Mentor s nimi o tom pak mluví, a tím mají možnost zpětné reflexe.”

A nemusí jít zdaleka jen o divadlo nebo výstavu. Mentor, zpravidla romský vysokoškolák, může svého mladšího spolužáka vzít k sobě na fakultu, aby viděl, jak život vysokoškoláka vypadá. Nebo mu naopak může dělat doprovod na dni otevřených dveří střední školy, kterou by žák rád studoval, vysvětluje Michal Miko ze sdružení Slovo 21. V loňském školním roce bylo do mentoringového programu zapojeno celkem devět žáků, z nichž většina úspěšně nastoupila do prvních ročníků na střední školy, a to je prý hlavní cíl celého mentoringu.

“Doufáme v to, že se udrží a že za čtyři roky budou skládat maturitní zkoušky.”

Mentoři už s nimi asi v kontaktu nejsou, že?

“Za ten rok mezi nimi vznikly pevné vazby, myslím tím mezi mentory a dětmi. Děti jsou s nimi tedy dodnes v kontaktu. Píšou si například na sociálních sítích. Nebo přes všemožné komunikační vymoženosti dnešní doby. Jsou tedy v kontaktu. Snažíme se tím ukazovat dětem, s nimiž mentoři pracují, pozitivní vzory v romských studentech, ukázat, že romští studenti na vysokých školách existují a fungují.”

Pilotní fáze projektu je prozatím určena pouze pražským žákům posledních ročníků základních škol. Sdružení Slovo 21 ale věří, že projekt bude v budoucnu fungovat napříč celou republikou, a i proto se snaží síť mentorů rozšířit o nové romské vysokoškoláky, kteří budou potenciální studenty střední školy motivovat v dalším studiu.

“Romských studentů v Praze je docela hojný počet, budeme tedy mentory pro letošní rok měnit. Chceme si vycvičit větší základnu mentorů pro další pokračování projektu, aby se ho neúčastnili pouze lidé, kteří byli na začátku. Chceme tedy vycvičit další, se kterými bychom mohli spolupracovat při rozšíření aktivity na celou Českou republiku,” dodává Michal Miko ze sdružení Slovo 21.

Projekt 'Můžeme jít dál', který kromě mentoringu nabízí také doučování a přípravu na přijímací zkoušky pro žáky základních, ale i studenty středních škol, je financován Evropským sociálním fondem.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Díky projektu Jileha se romské ženy dozvídají o svých právech a možnostechO Roma Vakeren
12.03.2016Pražské Gymnázium v Sázavské ulici poskytuje stipendium romským studentůmO Roma Vakeren
20.02.2016Projekt Barvalipe: Roma Leadership Program se zaměřil na to, jak být vůdčí osobnostíO Roma Vakeren
21.11.2015Neziskové organizace Slovo 21 a Romea letos pomohly najít práci 25 nezaměstnaným Romům z PrahyO Roma Vakeren
16.05.2015Ženská romská skupina Manushe připravuje nový projekt Jileha – SrdcemO Roma Vakeren
18.04.2015Projekt Barvalipen Roma Leadership Program aneb Bez elit to nepůjde!O Roma Vakeren
22.11.2014Mladé Romky mají za sebou roční politický výcvikO Roma Vakeren
13.09.2014Romské vysokoškolské studentky se připravují na politickou kariéruO Roma Vakeren
17.07.2014Mami, tati, já chci do školy!Zprávy ze života Romů
29.03.2014Projekt Rom-Act prostřednictvím vzdělávání zlepšuje situaci romských ženO Roma Vakeren
01.02.2014ReportážO Roma Vakeren
23.11.2013Desítka romských vysokoškolaček absolvovala politický výcvikO Roma Vakeren
02.11.2013Projekt Podpora zaměstnávání Romů v Praze má zlepšit postavení Romů na trhu práceO Roma Vakeren
28.09.2013Slovo 21 připravuje mladé Romy ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
01.06.2013Slovo 21 pomáhá romským studentům s přípravami na přijímačky na vysoké školyO Roma Vakeren
30.03.2013Počet romských středoškoláků v Brně rosteO Roma Vakeren
30.03.2013Romští středoškoláci z Česka, Slovenska a Maďarska se setkali v LevicíchO Roma Vakeren
16.03.2013Studuje celá rodinaO Roma Vakeren
08.02.2013Projekt „Pošli to dál“ nabízí mladým Romům přípravu na střední a vysokou školu, zároveň je učí být přínosem pro romskou komunituZprávy ze života Romů
06.10.2012Co může romská identita přinést mladé generaci?O Roma Vakeren
15.09.2012Do projektu 'MKV - 400x na českých školách' se již zapojilo více jak 8 tisíc studentů a žákůO Roma Vakeren
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
21.01.2012Proč jsou užitečná stipendia pro romské studentyO Roma Vakeren
14.01.2012Stačí jen chtít a i Ty si můžeš plnit své snyO Roma Vakeren
19.11.2011Slovo 21 nabízí školám interaktivní výuku multikulturní výchovyO Roma Vakeren
15.11.2011Občanské sdružení Slovo 21 podeváté připravuje romské středoškoláky ke studiu na vysoké školeZprávy ze života Romů
04.06.2011Jdeme dlouhou cestou, mezinárodní setkání mladých RomůO Roma Vakeren
21.05.2011Vyšší a Střední policejní škole v Holešově uvítá studenty z řad národnostních menšinO Roma Vakeren
14.02.2011Romové se hlásí na střední školy. Zajistí jim to lepší budoucnost?Zprávy ze života Romů
29.01.2011Romští středoškoláci se opět připravují na zkoušky na vysoké školyO Roma Vakeren
15.01.2011Romské děti z vyloučených lokalit končí svou školní kariéru dříve než jejich vrstevníciO Roma Vakeren
29.12.2010Podle průzkumu mají romské děti menší šanci na středoškolské vzděláníZprávy ze života Romů
29.12.2010Kam odcházejí romské děti po základní školeZprávy ze života Romů
15.10.2010Slovo 21 pořádá přípravné kurzy na vysoké školyO Roma Vakeren
30.04.2010Podtatranská základní škola Šumiac má úspěchy v integraci romských dětíO Roma Vakeren
12.03.2010Multikulturní výchova 400 x na českých školáchO Roma Vakeren
08.01.2010Nabídka bezplatných přípravných kurzů na vysoké školy pro romské uchazečeO Roma Vakeren
06.11.2009Multikulturní školyO Roma Vakeren
23.10.2009Podpora zaměstnávání romských ženO Roma Vakeren
19.10.2009V Praze se uskuteční akce Ženy proti rasismuZprávy ze života Romů
09.10.2009Připravuje se sčítání romských žáků na středních školáchO Roma Vakeren
11.09.2009Mezinárodní projekt pro mladé lidi Jdeme dlouhou cestouO Roma Vakeren
04.09.2009Slovo 21 pořádá přípravné kurzy pro romské středoškoláky, kteří chtějí na vysokou školuO Roma Vakeren
09.01.2009Sdružení Slovo 21 a jeho nový program pro studentyO Roma Vakeren
07.11.2008Příprava romských studentů na vysoké školyO Roma Vakeren
04.04.2008Uchazeči o studium na vysokých školách se mohou přihlásit na přípravné kurzyO Roma Vakeren
21.03.2008Na konferenci "Spravedlivá společnost" se hodně mluvilo o antidiskriminačním zákoně O Roma Vakeren
21.09.2007Projekt Rodina od vedle seznamuje Čechy a cizinceO Roma Vakeren
21.09.2007Slovo 21 připravuje studenty k přijímacím zkouškám na střední a vysoké školyO Roma Vakeren
18.05.2007Film "Díky, že se ptáte" hovoří o diskriminací Romů v ČRO Roma Vakeren
23.03.2007Publikace "Jsme přece lidé, ne?" představuje příběhy lidí, kteří se setkávají s diskriminacíO Roma Vakeren
12.01.2007Slovo 21 vydává novou publikaci zaměřenou na diskriminaci RomůO Roma Vakeren
17.11.2006Slovo 21 pořádá pro romské ženy kurzy anglického jazykaO Roma Vakeren
03.11.2006Sdružení Slovo 21 nabízí motivační kurz pro romské nezaměstnané ženyO Roma Vakeren
22.09.2006Projekt Rozlety pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí studovat na středních školáchO Roma Vakeren
19.09.2006Nová škola představuje projekt Rozlety a zve k zapojení žáků základních školZprávy ze života Romů
07.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
19.08.2005Romští středoškoláci mohou dostat podporuO Roma Vakeren
15.07.2005Romské ženy z organizace Manuše se opět sešly v letní školeO Roma Vakeren
08.07.2005"Jdeme dlouhou cestou 2005" je název letošní Mezinárodní letní romské školyO Roma Vakeren
18.02.2005Prezentace festivalu Khamoro na veletrhu Holiday WorldO Roma Vakeren
03.12.2004Sdružení 21 zajišťuje bezplatné mamografické vyšetřeníO Roma Vakeren
03.12.2004Češi v rámci projektu "Rodina od vedle" pozvali na oběd cizinceO Roma Vakeren
15.10.2004Sdružení Slovo 21 se zabývá multikulturním soužitím v České republiceO Roma Vakeren
17.09.2004Romští středoškoláci se mohou v kurzech připravit k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
23.07.2004Bývalá uprchlice z Bosny a Hercegoviny pracuje v ČR s uprchlíky a romskými ženamiO Roma Vakeren
23.07.2004Týdenní školení romských žen se zaměřovalo na gender a tradiceO Roma Vakeren
16.07.2004Pátý ročník Mezinárodní letní školy romské mládeže se vydařilO Roma Vakeren
18.06.2004MŠMT vyhlašuje dotační program pro romské studenty středních školO Roma Vakeren
28.05.2004Program letošního festivalu Khamoro byl nesmírně pestrýO Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
26.03.2004Na kurzech se Romové připravují ke studiu na vysokých školáchO Roma Vakeren
24.01.2004Vybíráme střední školuO Roma Vakeren
24.01.2004Pro romské studenty jsou připraveny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školyO Roma Vakeren
12.01.2004Projekt podpoří romské studentyZprávy ze života Romů
21.11.2003Skupina Manuše pořádá pro ženy bezplatný kurz základů ovládání počítačůO Roma Vakeren
10.10.2003V příručce Mamo miri najdou romské ženy informace o prevenci rakoviny prsuO Roma Vakeren
18.07.2003Proběhlo setkání tří generací romských ženO Roma Vakeren
16.05.2003Záštitu na festivalem Khamoro přijal i Emil ŠčukaO Roma Vakeren
17.05.2002Příští týden začne 4. ročník festivalu KhamoroO Roma Vakeren
15.03.2002Romská poradkyně Jana HejkrlíkováO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Květa Turtáková rasové problémy v Německu nepociťuje
Květa Turtáková se narodila na Slovensku. Po sametové revoluci se přistěhovala s rodiči do Čech. Důvodem byl zdravotní stav mladšího bratra po mozkové mrtvici. Na Slovensku se jeho stav zhoršoval, a tak rodina oslovila pražské lékaře. Jak ale Květa říká, ani v Česku k žádným pokrokům nedošlo. Protože se obávali nejhoršího, stěhovali se znovu - tentokrát do Německa. Iveta Demeterová se jí zeptala, jak to bylo v Česku s bratrem.

“Byl chvilku i v Karlových Varech, což ovšem celkově nesplnilo naše očekávání, museli jsme tedy hledat jinou možnost. Odjeli jsme za příbuznými do Německa.”

Květo, než jste odjeli do Německa, měli jste tu slušnou pozici coby muzikantská rodina. Co následovalo potom, když jste odjeli do Německa?

“Seznamovali nás s různými kapelami a s různými místními lidmi. Někteří z nich byli Sinthi, kteří hráli pro změnu jazz. Byli jsme pak většinou zváni na oslavy, ale měli jsme i jiná vystoupení.”

Nepřišlo Vám, že Vás rodiče vytrhli z Vašeho života? Od kamarádek? Od školy?

“Chodila jsem tu do školy. Učila jsem se dokonce v Motole. Bohužel, kvůli tomu jsem také nedokončila školu. Nebyla jsem plnoletá, následovala jsem tedy rodiče. Můžu říct, že nelituji toho, že jsme odjeli. Hodně jsme se totiž naučili. Myslím si, že je to lepší i pro naše děti.”

To znamená, že Vám se v Německu narodily děti. Založila jste rodinu.

“Ano. Narodily se mi tam tři děti. Mám syna a dvě holky.”

Myslíte si, že tam jsou lepší studijní podmínky?

“Ano. To si také myslím.”

Vy nejen zpíváte, ale i skládáte.

“Ano. Můj brácha Honza, který je teď v Anglii, skládá hudbu. Já jsem s ním většinou pracovala na textech.”

Kde prezentujete svou muziku? Kde vystupujete?

“Naposledy v Německu. Vystoupení bylo pro děti z Afriky, které potřebovaly pomoct. Dělali jsme to tedy pro ně. Jednalo se o velké vystoupení, bylo tam asi tři sta lidí. Vystupovali jsme tam s dětským souborem. Tančili. Zpívali.”

Jak vás a romskou muziku přijímá tamní publikum?

“Přijímá. Strašně se jim to líbí. Je to pro ně něco zcela jiného, protože je toho tam málo. Když máme vystoupení, třeba čardáše, naše písně, strašně se jim to líbí a snaží se i spolupracovat.”

Teď bychom si, Květo, mohli pustit kousek z Vašeho CD.

/hudební ukázka/

Setkáváte se tam s nějakými konflikty nebo problémy?

“Problémy jsou asi všude. Máte-li ovšem na mysli nějaké rasové problémy nebo něco podobného, nic takového se nám tam ještě nestalo. S tím nemám v Německu vůbec žádné zkušenosti.”

Když pak jezdíte na návštěvy sem do Česka, cítíte se zde jinak? Máte pocit, že na Vás někdo kouká jinak? Necítíte se zde nepříjemně? Nebo když jdete do obchodu, nemáte pocit, že jste pod drobnohledem?

“Ano, tady jsem to už zažila. V Německu se mi to ale ještě nestalo.”

Není tedy problém, aby Vaše děti šly někam večer? Nemají negativní zkušenosti? Nesetkávají se třeba s tím, že je někdo nepustí večer do nějakého podniku nebo na diskotéku?

“Tenhle problém tam vůbec není.”

Jaké máte plány do budoucna?

“Zpívat a rozdávat lidem písně, které se jim budou strašně líbit a bude je to bavit.”

Květo, Vy jste velice zajímavý typ. Žijete v Německu. Odhadnou na Vás, že jste Romka? Nebo si Vás pletou s jinou národností?

“Ano, pletou si mě. Většinou si myslí, že jsem Turkyně, Řekyně, anebo dokonce z Itálie. Když jsem jim řekla, že jsem Gipsy nebo Zigeuner, to je německy, tak už věděli: 'Ahá, tak proto ty velké černé oči!'”

Žije ve Stuttgartu hodně českých nebo slovenských Romů?

“Spíše ze Slovenska.”

Scházíte se? Děláte si nějaké společné oslavy? Nebo když má někdo narozeniny, zvete se?

“Ano. Scházíme se. Držíme se. Když má někdo nějaké problém, vždycky si poradíme.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
04.01.2014O osudech rodiny Květy TurtákovéO Roma Vakeren

O Roma vakeren s datem 24. září už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Romale, palikerav tumenge hoj sanas amenca. Šunaha pes pro aver sambat. Amenca pes dodžanena butheder. Mangav tumenge savorenge šukar raťi.The žutinel tumen o Del.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren – Iveta Demeterová a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Divadelní hra Můj soused, můj nepřítel hovoří o konfliktním etnickém soužití
Reportáž:  S Romanem Tišerem o situaci Romů u nás
Reportáž:  Dny romské kultury a tradiční pouť v Rumunsku
Reportáž:  Mentoringový program pro romské žáky
Reportáž:  Květa Turtáková rasové problémy v Německu nepociťuje

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz