Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných prací
Na předem neohlášenou návštěvu severních Čech se v pondělí vydal premiér Petr Nečas. Opozice i starostové obcí na Šluknovsku ho přitom ještě o víkendu kritizovali, že tento problematický region dosud nenavštívil. Ve stejné době, ale plánovaně, sem přijel i ministr práce a sociálních Jaromír Drábek. Přivezl i návrh opatření, která by na Šluknovsku měla zmírnit sociální napětí. Starostové například dostanou dalších sto míst pro veřejně prospěšné práce.

Petr Nečas před novoborským barem, kde došlo v srpnu k útoku ROmů. Foto: ČTK Napětí v severočeském Šluknovském výběžku eskaluje už celé týdny. Doslova rozbuškou se stal útok v Novém Boru, kde skupina mladých Romů 7. srpna napadla mačetami hosty jednoho z nočních barů. O 14 dnů později asi 20 Romů zaútočilo baseballovými pálkami a tyčemi na skupinku mladíků v Rumburku. Policie označila jejich útok za rasistický. K největším střetům ale dochází ve Varnsdorfu, kde prakticky každou sobotu probíhají protiromské demonstrace. Obyvatelé města jsou nespokojeni s rostoucí kriminalitou a kritizují Romy za to, že nepracují a jenom zneužívají systém sociálních dávek. Demonstranti se opakovaně snaží dostat k několika ubytovnám, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví. Brání jim v tom policejní těžkooděnci, před týdnem musela policie použít dokonce i vodní děla. Pomoc státu tomuto výbušnému regionu se dosud omezovala právě jen na zvýšení počtu policistů, kteří tu mají zabránit otevřeným střetům. Obyvatelé i starostové obcí kritizovali, že za nimi dosud nepřijel nikdo z nejvyšších pater politiky. Při demonstraci ve Varnsdorfu se objevil například transparent "Nečas na nás nemá čas". Premiéra za to kritizoval i lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. V pondělí se ale předseda vlády na Šluknovsko překvapivě vypravil. Navštívil i novoborský bar, kde došlo k útoku mačetami, a ocenil, že se zdejší odvorak jabyvatelé nepřidali k akcím extremistů. V Rumburku jednal za zavřenými dveřmi se starosty a nakonec navštívil i Varnsdorf. Premiér se tu nevyhnul ani romským ubytovnám. Shrnul, jaká je strategie vlády při řešení sociálního napětí v regionu:

Petr Nečas ve varnsdorfské ubytovně T. G. Masaryka, foto: ČTK "Já jsem přesvědčený, že to znamená především intenzívní sociální práci ve vyloučených lokalitách, spočívající mimo jiné v zajištění školní docházky. Protože u dětí a mladých lidí všechno začíná. Další věcí je příprava norem, které by zamezily sestěhovávání lidí do vyloučených lokalit, které budou obsahovat poměrně přesně stanovená hygienická a plošná pravidla pro zajištění ubytování a podobně."

Ve stejný den zamířil na Šluknovsko i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Starostům na setkání v Rumburku například přivezl nabídku: dalších sto míst veřejně prospěšných prací pro zdejší nezaměstnané:

Jaromír Drábek "Dnešním dnem mohou starostové požádat úřad práce o navýšení míst ve veřejně prospěšných pracích o sto míst. S tím, že jakmile by snad tato kapacita byla vyčerpána, jsem připraven udělat další opatření, ještě dále navýšit počet míst na veřejně prospěšných pracích."

Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka je tato nabídka krokem správným směrem. Vysvětlil, jak mohou obce veřejně prospěšné práce využít:

Jaromír Dvořák "Jedná se samozřejmě především o práce uklízecí, ale dnes máme člověka, který třeba pracuje v knihovně. Máme lidi, kteří pracují s křovinořezem nebo pomáhají hasičům s udržováním techniky. Samozřejmě máme zájem i o lidi, kteří mají nějakou kvalifikaci."

Podílet se na veřejně prospěšných pracích v obci je správné i podle romského aktivisty Jana Šipoše z Chomutova. Ten působí i jako terénní pracovník Člověka v tísni:

"Jestliže beru sociální dávky, tak zadarmo by to nemělo být. Mělo by to být za nějakou práci, to určitě. Ale je to pořád veřejná služba. Nejsou to takové peníze, které by té rodině pomohly natolik, aby se mohla zvednout z problémů, které má. Já třeba znám rodinu, kde dělají oba dva ve veřejné službě, Mají dohromady pět set korun a mají dvě děti."

Nezaměstnaní a ti, kteří pobírají sociální dávky, se na veřejně prospěšných pracech zatím podílejí dobrovolně. Ministr Drábek ale na Šluknovsku připomněl, že podle sociální reformy budou muset od příštího roku povinně odpracovat dvacet hodin týdne:

"Pokud někdo odmítne nastoupit na veřejnou službu, bude vyřazen ze systému pomoci od státu."

Podle premiéra Nečase další podmínkou, aby nezaměstnání na severu Čech dostávali sociální podporu, bude pravidelná denní docházka jejich dětí do školy. Jde o první konkrétní opatření v sociální oblasti, která by mohla postupně zmírnit sociální napětí v regionu. Na Šluknovsku se ale už na tuto sobotu chystají další dvě demonstrace. Ve Varnsdorfu chtějí uspořádat pochod celým městem, ohlášeno je i protestní shromáždění v Rumburku.Související články
DatumNadpisRubrika
26.10.2011Drahomíra Miklošová, starostka obce ObrniceZprávy ze života Romů
15.10.2011Co si myslí páťáci o aktuální situaci na Šluknovsku?O Roma Vakeren
30.09.2011Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
30.09.2011Varnsdorf IV: romské děti se ve speciálních školách učí základním návykůmZprávy ze života Romů
29.09.2011Varnsdorf: v romské ubytovně provozuje město i nízkoprahový klub pro dětiZprávy ze života Romů
19.09.2011Veřejně prospěšné práce problém nevyřeší, říká terénní pracovníkZprávy ze života Romů
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
21.05.2004V obci nedaleko Loun zaměstnali Romy ve veřejně prospěšných pracíchO Roma Vakeren
16.04.2004Prachatická radnice zaměstnala Romy v rámci veřejně prospěšných pracíO Roma Vakeren
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz