Vyhledávání
7.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Petr Honzejk: Šluknovsko je ve varu – a proměňuje českou politiku
12-09-2011 - Petr Honzejk

Dnešní zamyšlení rádia Česko připravil redaktor Hospodářských novin Petr Honzejk. Asi není sám, komu se zdá, že tuzemští politici si nevědí rady s čím dál problematičtějším soužitím mezi romskou menšinou a většinovou společností. A že začínají mlčky tolerovat rétoriku, která ještě nedávno patřila k nepřijatelné extremistické výbavě.

Pravicoví extremisté v Novém Boru (Foto: Filip Jandourek) Šluknovsko je ve varu a s ním se převařuje celá česká společnost. Tón debaty bílých Čechů a Romů se za pár posledních týdnů změnil více než za posledních dvacet let. A nejde bohužel o to, že jsou více slyšet extremisté.

Horší je, že volání po jednoduchých řešeních začíná vycházet vstříc i hlavní proud politiky. Kdybychom to s cigány vyřešili tak nějak po chlapsku, huláká se už nejen po hospodách, ale i na parlamentní půdě.

Kupříkladu František Ryba, šéf sdružení Severočeši.cz, které má zastoupení v Senátu ČR, prohlásil, že Romové prostě nemohou žít mezi bílými Čechy a že by bylo nejlepší vystěhovat je do ghett, přičemž mu je jedno, jak ta ghetta budou vypadat.

Něco takového jsme od představitele parlamentní strany neslyšeli už od dob Miroslava Sládka. Jenže není to jen nějaké déjà-vu. Sládkovi se říkalo opakovaně a nahlas NE. Nyní nikdo z demokratických politiků výzvu „vrchního severočecha“ k deportacím Romům neodsoudil…

Což je vcelku jasný signál, že se rétorika, donedávna vyhrazená extremistům, postupně stává součástí mainstreamové politiky. Není to už něco, co zaslouží rychlý a jednoznačný odsudek – je jaksi nenápadně připuštěna do vážné diskuse.

Ta se ostatně posouvá hodně nebezpečným směrem i mimo politiku. Vlivný podnikatel Tomio Okamura prohlašuje, že nechápe, proč se někdo stydí za slogan „Čechy Čechům“ - což bylo heslo, které se dalo před nedávnem zaslechnout jen na demonstracích Národního odporu a podobných náckovských skupin, po zásluze sledovaných Bezpečnostní informační službou. Nyní si na podobné xenofobii buduje kariéru byznysmen, hojně citovaný médii, se zřetelnou ambicí vstoupit do politiky. Nezdá se, že by to někomu vadilo.

No a aby toho nebylo málo, do téhle atmosférmy vyjíždí zpěvák Daniel Landa na turné s mottem – „Jsi Čech, tak si toho važ.“ Pro nepamětníky připomenu, že se tak hlásí o odkazu své skinheadské kapely Orlík a cituje z alba, na kterém se vyskytují otevřeně rasistické texty typu Bílá liga, bílá síla, ačkoli nám donedávna tvrdil, že tohle období má dávno za sebou, že to byla taková klukovina a že teď bude páchat už jen a jen dobro.

Landovo turné by bylo vlastně legrační, kdyby se ovšem jeho mentální svět nerozlézal všude možně. V Rumburku nechal sociální demokrat Foldyna na svém shromáždění mluvit extremisty, což vyústilo v pochod k romským domům připomínající jakýsi zárodečný pogrom. Na scéně se objevil opět lidovec Jiří Čunek, který najednou cítí potřebu říkat, že to s vytvářením romských ghett ve Vsetíně dělal opravdu dobře a je na to pyšný.

Horší ovšem je, že na to všechno politici v nejvyšších patrech – snad s čestnou výjimkou Karla Schwarzenberga - neřeknou ani popel. Spíš jako by surfovali na vlně veřejného mínění, jemuž protiromská rétorika vyhovuje. A v některých případech jí i podléhají.

Třeba premiér Nečas sice něco utrousí o nepřípustnosti pogromů, ale z druhé strany prohlašuje, že Romové musí pochopit, že budou dostávat sociální dávky, jen když budou chodit na veřejně prospěšné práce. Což se ovšem dá provést jedině tak, že úřady budou lustrovat žadatele o dávky podle původu. Nečasova myšlenka, která je vlastně učesanou odpovědí na požadavek ulice „cikáni do práce“, nutně vede k segregaci.

Z české společnosti je cítit jakési sebeuspokojení až nadšení, že jí události na severu Čech konečně daly záminku pro odvržení toho, co považuje za politickou korektnost. A že to bez ní bude konečně lepší. Jenže nebude.

Politická korektnost totiž neznamená zastírání podstaty problémů, jak je v Česku zvykem se domnívat. Znamená především schopnost občas se korigovat. Nepodléhat emocím, předsudkům, tlaku ulice. Ztráta sebekontroly, což je přesně to, co nyní na různých úrovních a v různé míře sledujeme, nikdy řešení nepřináší. A platí to i pro méně komplikované problémy než soužití bílých Čechů s Romy.Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
07.12.2013Policie obvinila pravicové extremisty z Bruntálska, mezi pachateli je i vojákO Roma Vakeren
06.10.2012Dům v Předlicích je sice neobyvatelný, někteří nájemníci v něm však zůstávajíO Roma Vakeren
06.10.2012Na pořádek v Předlicích budou dohlížet romští asistentiO Roma Vakeren
15.09.2012Deset let PavučinyZprávy ze života Romů
11.09.2012Vedení Moravskoslezského kraje podle voličů neřeší problém nepřizpůsobivýchZprávy ze života Romů
06.09.2012Havířovská radnice vzala šumbarským Romům venkovní posezeníZprávy ze života Romů
01.09.2012Sociálně slabším v Novém Boru pomáhá sdružení Rodina v centruO Roma Vakeren
16.08.2012Příbram obnovila post romského koordinátoraZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz