Vyhledávání
5.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Lukáš Jelínek: Severočeské bouře oživily nešťastné mýty
02-09-2011 - Lukáš Jelínek

Nepokoje na Šluknovsku a Rumbursku, mezi nimiž nechybí brutální fyzické útoky, pochody ulicemi a všeobecné dusno, zaměstnaly místní občany, policisty i média a zároveň nechaly vyniknout dva rozšířené a nebezpečné mýty.

Foto: ČTK První hovoří o rasových příčinách nebo rovnou rasismu naruby. Postačilo k tomu, aby pachateli nejostřejších skutků byli Romové a oběťmi neromové. Zelenou též dostalo rovnítko mezi problémovými – či rovnou nepřizpůsobivými - skupinami a Romy. Svoji polívčičku si ohřáli také populisté mezi politiky.

Přímo k varu ji přivedl senátor za hnutí Severočeši Jaroslav Doubrava, který prohlásil, že „vláda a zodpovědné orgány státní správy už přehlížejí doslova rasismus ze strany Cikánů.“ Mnozí další poslanci a senátoři se pohoršili nad tím, že není měřeno stejným metrem Romům a neromům. Poslanec za ČSSD Jiří Koskuba se nechal slyšet, že „bude-li v naší zemi z rádoby humanistických pohnutek aplikován rasismus naruby, bude zle.“ Jeho stranický kolega, senátor Vladimír Dryml vidí příčinu potíží v pozitivní diskriminaci. Podle něj „situaci dále zhoršují takzvaní lidskoprávní aktivisté, jako je Michael Kocáb či Džamila Stehlíková.“ Poslanec za TOP 09 Daniel Korte tvrdí, že „jde o důsledek politické korektnosti, kdy na pachatele z minority je pohlíženo jako na oběť sociálních poměrů a zmasakrovaná oběť z většinové společnosti bude záhy odsouzena jako viník.“ Také senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek si myslí, že Romové jsou posuzováni benevolentněji. Navíc jsou prý favorizováni v případě dávek. Pozitivní diskriminace a údajné zvýhodňování Romů leží v žaludku také sociálnědemokratickému poslanci Adamu Rykalovi.

Je mi líto, ale podobné mělké soudy plující na pohodlné vlnce většinových nálad pokládám za pouhé populistické plácání. Ba co víc: o tom, že zde platí dvojí standardy, se nás snaží přesvědčit politici, kteří mají přípravu a schvalování zákonů v popisu práce. Jejich pláč je tak vlastně pláčem nad sebou samými.

Vedle rovněž mířil Daniel Kaiser, když 30. srpna v Lidových novinách napsal, že „konstatovat něco, co člověk vidí očima, není rasismus. Rasismus je teprve, když se tyto zkušenosti s příslušníky nějakého etnika nebo rasy přenášejí na každého příslušníka bez ohledu na to, jak se chová.“ Jak tedy pan Kaiser pojmenuje třeba slogany „Romové, do práce!“ a „Vystěhujte Cigány!“ provolávané na nedávné demonstraci v Rumburku, která se vymkla z rukou tamním sociálním demokratům?

Nejlepší důkaz toho, že „rasismus naruby“ je velmi špatným popisem situace, je reportáž internetového deníku Aktuálně.cz, která 30.srpna popsala, jak se mladých romských výtržníků bojí i staří severočeští Romové.

Ostatně příčinou nepokojů není nedůvěra mezi Romy a neromy, nýbrž svízelná sociální situace v daném regionu. Přibývá tam navíc mladých lidí, jejichž rodiče přišli v devadesátých letech o práci a děti je pracovat nikdy neviděly. Tím pádem si neosvojily vztah k práci, naopak za samozřejmý považují život na sociálních dávkách. Dalšími návaznými jevy jsou smlouvy s lichváři, drobné krádeže či migrace z místa na místo, takže chybí jak sociální vazby mládeže, tak povědomí domova.

V současnosti je v České republice kolem čtyř set chudinských domů a čtvrtí. Žije v nich na sto tisíc lidí, převážně Romů. Kdo ovšem prošel okrajová sídliště v řadě okresních měst, musel mnohdy získat dojem, že pocit sociálního vyloučení, frustrace a také následná agrese narůstají i v neromské populaci. Řešením nemohou být policejní manévry. Ty požár leda na chvíli zadusí, aby po čase propukl znovu, a třeba i ve větší míře. Situaci mohou změnit pouze moudré kroky v hospodářské a sociální politice.

Druhý nebezpečný mýtus se týká údajného krachu multikulturalismu. Například ředitel studia Českého rozhlasu v Ústí nad Labem Milan Knotek 29. srpna v Hospodářských novinách napsal, že „multikulturalismus jako hvězda v soustavě evropských hodnot pomalu padá.“ K příčinám krize řadí integraci coby východisko soužití různých skupin obyvatelstva. „Vnucovaným sbližováním za každou cenu jsme ve skutečnosti vyrobili ještě více odlišností,“ napsal Knotek a navrch si ještě postěžoval na údajnou „nemotivující štědrost a neadresnost sociálních dávek.“ K tolik zveličovaným dávkám jen poznamenejme, že již 25.května v Právu Martin Hekrdla spočítal, že v loňském roce mohlo být zneužito zhruba 0,36 % sociálních transferů. Kam se tedy tato škoda hrabe na všemožné daňové optimalizace!

Ani s multikulturalismem to není nikterak složité. Tento termín je shrnutím stanoviska, podle kterého v jednom demokratickém státě mohou společně žít nejen jednotlivci, ale i skupiny s různou kulturou. Multikulturalismus zdůrazňuje prospěšnost kulturní rozmanitosti pro společnost a stát. Soužití odlišných skupin má přitom být založeno na principech tolerance, respektu, dialogu a konstruktivní spolupráce. Ukázkovou multikulturní zemí je od 60.let minulého století Kanada. Mimochodem, za protiklad multikulturalismu je považován nacionalismus.

Podobně bychom za protipól integrace mohli pokládat nejen segregaci, ale i asimilaci. Integrace je důležitá mimo jiné proto, abychom předcházeli vzniku ghett spojených zpravidla s vysokou kriminalitou. Účinné je toliko vzájemné soužití většiny s menšinou, jehož součástí je poznávání obou a též obrušování kulturních hran. Klíčový vliv to má především na vývoj mládeže.

Kdyby Šluknovsko, Rumbursko a podobné výbušné oblasti měly v minulosti více terénních sociálních pracovníků, nepotřebovaly by dnes možná početná policejní komanda. Naprosto zásadní však je, aby lidé, zejména Romové, v sociálně zdecimovaných lokalitách měli přístup k práci a elementárnímu vzdělání. S těmito předpoklady ruku v ruce přichází pocit lidské důstojnosti a především perspektivy. Ať se dívám, jak se dívám, v současné situaci perspektivu pro ty, kteří se stali rozbuškou násilí, nevidím. Místo ní hrozí pěsti, tlučou baseballové pálky a sviští mačety. Osud místních občanů mne mrzí. Ovšem nezbývá jim než chladit horké hlavy a učit se trpělivosti. Míč je na straně politiků. Ti se musí postarat o eliminaci příčin napětí a o takové zpřesnění legislativy, které procesy integrace a přibližování se multikulturní společnosti učiní efektivními a přínosnými pro většinovou i menšinovou populaci.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/942994Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
07.12.2013Policie obvinila pravicové extremisty z Bruntálska, mezi pachateli je i vojákO Roma Vakeren
06.10.2012Dům v Předlicích je sice neobyvatelný, někteří nájemníci v něm však zůstávajíO Roma Vakeren
06.10.2012Na pořádek v Předlicích budou dohlížet romští asistentiO Roma Vakeren
15.09.2012Deset let PavučinyZprávy ze života Romů
11.09.2012Vedení Moravskoslezského kraje podle voličů neřeší problém nepřizpůsobivýchZprávy ze života Romů
06.09.2012Havířovská radnice vzala šumbarským Romům venkovní posezeníZprávy ze života Romů
01.09.2012Sociálně slabším v Novém Boru pomáhá sdružení Rodina v centruO Roma Vakeren
16.08.2012Příbram obnovila post romského koordinátoraZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz