Vyhledávání
8.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Na severu Čech vznikne speciální pořádková jednotka policie

V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka policie. Po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Útvar, ve kterém bude působit asi 200 mužů, začne podle Kubiceho na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku. Peníze na jeho vznik prý přislíbil premiér Petr Nečas.

Právě nedostatek financí až dosud vybudování speciální jednotky bránil. Podle policejního ředitele Petra Lessyho musí kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu jednotka vzniknout za každou cenu.

„Myšlenka speciální pořádkové jednotky je zde už zhruba dva roky. Bohužel se nepodařila uskutečnit vzhledem k nedostatku finančních prostředků. Dnešní události zejména ve Šluknovském výběžku zcela jasně ukazují, že potřeba takovéhoto hlídkového útvaru, který je schopen řešit nenadálé zhoršení bezpečnostní situace, je zcela namístě,“ řekl Lessy.

Stálá pořádková jednotka nahradí policejní posily, které na Šluknovsku operují od minulého týdne. Podle Lessyho jsou tito policisté zvyklí na vypjaté situace. „Slouží ve dvanácti až čtrnáctihodinovém cyklu, který je téměř kasárenského typu. Takže na tyto podmínky jsou zvyklí. Pražská jednotka, vzhledem k dostupnosti tohoto teritoria, sem denně dojíždí,“ upřesnil.

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. V neděli 21. srpna došlo v Rumburku k útoku Romů na šestici mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Mladíci skončili v nemocnici.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Realitní kanceláře prý kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými obyvateli, které pak stěhují na sever do ubytoven, a od státu a měst pobírají příspěvky na sociální bydlení.

Vznik akční skupiny pro sociální začleňování a analýza migrace

Rozhodnutí o vzniku pořádkové jednotky uvítala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a ředitelka Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. „Je to určité navázání na rozhodnutí, které bylo učiněno v posledních dnech o posílení policejních jednotek. Je to tedy jakési další pokračování řešení bezpečnostní situace v regionu,“ uvedla ve Stalo se dnes.

Podle ní je ale nutné mluvit především o dlouhodobých komplexních řešeních situace. „Můžu nabídnout z naší pozice Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách určitá dílčí řešení. My jsme v podstatě neustále v terénu a nyní budeme jednat právě o řešeních, která se dají dlouhodobě přijmout. Jde třeba o posílení počtu terénních pracovníků, rádi bychom se také podívali do lokalit sociálně vyloučených,“ přiblížila.

Doplnila, že agentura chystá některé konkrétní kroky, které by měly pomoci k vyřešení současných problémů ve šluknovském výběžku. Jedním z nich je vytvoření takzvané akční skupiny pro sociální začleňování. „Má to být multidisciplinární skupina, která se bude skládat ze starostů na Šluknovsku, zástupců sociálních odborů, policie, škol, neziskových organizací. Prostě všech, kteří se na řešení problémů sociálně vyloučených lokalit podílejí,“ uvedla.

Příčinu problémů má podle Šimůnkové odhalit analýza migrace, kterou agentura připravuje. „Protože se mluvilo o tom, že jednou z příčin eskalované situace, je migrace chudších obyvatel do tohoto regionu. A my bychom rádi věděli, odkud skutečně přišli. Zda to bylo z jiných částí republiky, nebo jde o vnitřní migraci z jiných měst Šluknovska,“ upřesnila Šimůnková.

Systémové řešení je někde jinde

Ředitel studia ČRo v Ústí nad Labem Milan Knotek ve Stalo se dnes potvrdil, že přítomnost pořádkové policejní jednotky může v tuto chvíli přispět k uklidnění situace, nicméně, jak uvedl, systémové řešení je někde jinde.

„Situace v Rumburku, Varnsdorfu, Novém Boru a podobně se už zhoršovat v tomto období nebude, policie situaci zvládá a k uklidnění napomohla také medializace problému,“ uvedl.

„Ve Šluknovském výběžku nedošlo k selhání multikulturalizmu, my jsme nyní svědky plíživého pádu nefunkčních integračních stereotypů, které byly kdysi nastaveny špatně a proto nefungují. Po revoluci 89 jsme spustili pokus o integrační proces a neuvědomili jsme si, že nelze integrovat někoho, kdo nedospěl k nižšímu stupni socializace, což je adaptace. A to se netýká pouze romské menšiny,“ vysvětlil.

Podle něj musí problém řešit odborníci. „Musí dojít k rozumné revizi systému sociálních dávek, více motivací k práci, zamezení komerční imigraci a především musíme začít konečně více poslouchat starosty a primátory,“ uvedl s tím, že oceňuje krok premiéra Nečase, který uvedl, že pošle do regionu právníky, aby společně se starosty hledali změnu legislativy.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/941237Související články
DatumNadpisRubrika
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
07.12.2013Policie obvinila pravicové extremisty z Bruntálska, mezi pachateli je i vojákO Roma Vakeren
18.10.2013Šimůnková vidí za svým odvoláním rozdílný pohled na pojetí lidských právZprávy ze života Romů
17.10.2013Monika Šimůnková rezignovala na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
15.10.2013Monika Šimůnková končí jako šéfka sekce pro lidská práva na Úřadu vládyZprávy ze života Romů
01.08.2013Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojůZprávy ze života Romů
26.01.2013Sekce pro lidská práva Úřadu vlády by měla být zachovánaO Roma Vakeren
06.10.2012Dům v Předlicích je sice neobyvatelný, někteří nájemníci v něm však zůstávajíO Roma Vakeren
06.10.2012Na pořádek v Předlicích budou dohlížet romští asistentiO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz