Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Těžkooděnci mají přinést klid
24-08-2011 - Josef Kubeczka
Premiér Petr Nečas uložil ministru vnitra Janu Kubicemu a policejnímu prezidentovi Petru Lessymu, aby "zásadním způsobem" a za pomoci policejních posil řešili bezpečnostní situaci v severních Čechách, kde vzrůstá napětí mezi Romy a dalšími obyvateli. Tímto problémem se dokonce zabývala Bezpečnostní rada státu. O co jde?

Foto: ČTK Situaci vyhrotily dva incidenty ze srpna: nejdřív zaútočila skupina pěti Romů mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku, o 14 dnů později potom v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku lidí. Celkem čtyři napadení z obou útoků skončili se zraněními v nemocnici. Záhy poté se objevily obavy z možné odvety místních či nacionalistů. Senátor a starosta Rumburka Jaroslav Sykáček a poslanec Jaroslav Foldyna požádali ministra vnitra Jana Kubiceho, aby posílil ve Šluknovském výběžku policii. Dalším krokem by měly být změny zákonů. Jak vysvětlil senátor Sykáček, jinak se obce nemohou bránit nabobtnávání problémů:

Jaroslav Sykáček "Myslím si, že potřebujeme novou legislativu, rejstřík přestupků. Myslím, že obce, pokud je na ně přenášeno stále větší břemeno ze státu, musejí mít také rejstřík přestupků, možnost regulovat příliv nových občanů. Je třeba jednoznačně říct, že se zde nejedná o Romy či neromy, prostě musíme opravdu rozlišovat na přizpůsobivé a nepřizpůsobivé. A mělo by být naprosto jedno, zda se jedná o bílého, žlutého, černého či jiného člověka. Měly by mít k dispozici zvýšenou hlídkovou činnost Policie České republiky, protože především stát prostřednictvím Policie České republiky by měl zajistit bezpečnost občanů nejen v Praze, ale i v okrajových regionech."

Policejní prezident Petr Lessy rozhodl, že policii ve Šluknovském výběžku dočasně posílí přes 50 příslušníků pražské speciální pořádkové jednotky, tedy takzvaní těžkooděnci. Až do odvolání budou policejní posily hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu, informovala mluvčí policejního prezidenta Pavla Kopecká.

V pátek se v této oblasti chystají dvě demonstrace. Vedení města Rumburk požádalo o soudní zákaz ohlášeného shromáždění. Skupiny obyvatel s různými postoji k rasově motivovaným útokům ve městě si chtěly dát sraz ve stejný čas na jednom místě. To by podle starosty Sykáčka vedlo neodvratně k dalšímu násilí:

Stovky lidí 15. srpna na náměstí v Novém Boru vyjádřily nespokojenost s bezpečnostní situací ve městě, foto: ČTK "Jsem odpůrcem toho, aby se nám lidi na ulicích a náměstích třískali, aby se podpalovala auta spoluobčanů, rozbíjely výlohy a podobně. Když se podíváme na facebook, tak tam uvidíme tři skupiny: ti pokojní, potom radikálové a skupina Romů. Osobně si nechci představovat, co by se mohlo stát, kdyby se ta pokojná skupina měla dostat mezi ty dvě radikálněji laděné.V každém případě musíme být připraveni na to, že se nějaká akce konat bude. Znovu jsem se dotazoval zástupce policejního prezidia, jestli jsou na to připraveni, a byl jsem ubezpečen, že ano."

Podle místních lidí se napětí mezi Romy a zbytkem populace ve Šluknovském výběžku a jeho okolí v poslední době stupňuje i proto, že realitní kanceláře do oblasti sestěhovávají takzvané nepřizpůsobivé z jiných částí Česka. Pomoc řešit situaci mezi obyvateli chce i Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Chystá se posílit terénní pracovníky. Podle ředitele Agentury Martina Šimáčka je teď uklidnění veřejnosti důležité:

Foto: ČTK "Veřejnost oprávněně potřebuje mít větší pocit bezpečí a ochrany před zvýšenou kriminalitu, která opravdu v tomto místě je. Týká se to zejména drobných krádeží, drobných vloupání do sklepů, na zahrady. Tam došlo k dvojnásobnému nárůstu oproti loňskému roku, takže pocit bezpečí je pro občany velice důležitý. Zároveň ale říkám, že je nezbytně nutné začít spolupracovat na dlouhodobých opatřeních. Budeme chtít prosazovat dále opatření, která se podařilo aplikovat už například ve Varnsdorfu, Krásné Lípě, opatření, které pomohou zajistit bydlení pro lidi, kteří se ocitnou v nějaké krátkodobé nebo dočasné bytové nouzi. Rozhodně jsou to opatření na podporu trávení volného času u mládeže, tam je to velice důležité jako prevence kriminality. Nezbytně nutné je posílení terénní práce. My víme, že zejména Rumburk má v tomto velké nedostatky. Je tam v podstatě jeden jediný terénní pracovník na celou oblast."

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách hodlá také radnicím ve Šluknovském výběžku poskytovat větší poradenský servis.Související články
DatumNadpisRubrika
14.08.2012Mladík z Kladna tvrdil, že ho napadli Romové. Všechno si ale vymyslelZprávy ze života Romů
27.07.2012Mostecký okresní soud řešil napadení policisty na sídlišti ChanovZprávy ze života Romů
27.07.2012Patnáctiletá dívka z Tanvaldu lhala, když obvinila trojici Romů z loupežeZprávy ze života Romů
10.07.2012Soudce žhářů z Vítkova byl nalezen mrtevZprávy ze života Romů
21.06.2012Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotovaZprávy ze života Romů
21.06.2012Za rasově motivovaný útok v Nýrsku padly podmíněné trestyZprávy ze života Romů
23.03.2012Násilníci, kteří v Havířově napadli Romy, si vyslechnou rozsudekZprávy ze života Romů
23.03.2012V Ostravě padly rozsudky za útok na Romy v HavířověZprávy ze života Romů
15.09.2011Prolomit vlny: Dědečkův hlavolamZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz