Vyhledávání
29.1.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Procestujte celý svět za jediný den na festivalu Barevná devítka
04-08-2011 - Tisková zpráva

Festival Barevná devítka V sobotu 27. srpna 2011 se v Praze ve vysočanském parku Podviní uskuteční přehlídka chutí, vůní, rytmů a barev z celého světa, který tak můžete zdarma procestovat za jediné odpoledne. Od 14 hodin se zde již posedmé koná festival Barevná devítka.

„Festival Barevná devítka se stal za 6 let oblíbenou akcí, na které se sejde mnoho národů žijících v Praze a České republice, a kde vzniká výjimečná atmosféra vzájemné komunikace a zábavy různých kultur,“ uvádí Adam Vážanský, místostarosta Prahy 9. Představí se kultura a kuchyně čtyř světadílů, tanečníci a hudebníci z dalekých i blízkých krajin, ochutnáte delikatesy z nejrůznějších zemí a zakoupíte výrobky, které jinde neseženete. Pro děti je připraveno mnoho workshopů i soutěží včetně celofestivalové hry „Za hodinu kolem světa“, ve které se pobaví, leccos dozví a zároveň si zasoutěží o pěkné ceny. Dospělé zase čekají skvělé koncerty nebo ochutnávky karibských rumů a moldavských vín. Vstup je stejně jako v minulých letech volný.

Co je letos na programu

Festival Barevná devítka V parku Podviní vyroste podium, na kterém se bude konat hlavní program festivalu. Jeho součástí je oblíbené bubnování s Milošem Vacíkem nebo tanečně hudební vystoupení, které ztvárňuje příběh o vášnivé lásce krásné cikánské dívky a největšího zloděje koní s názvem Cigáni jdou do nebe. Speciální taneční a hudební vystoupení pro hlavní program připravují hosté z Peru, Gruzie, Bulharska, Dominikánské republiky, Mexika, Indonésie, Uzbekistánu, Pákistánu či Vietnamu.

Novinkou je samostatný divadelní stan

V západním cípu parku Podviní letos poprvé vyroste divadelní stan, v němž se pobaví děti i rodiče. Specialitou programu bude divadelní kus s názvem Kraft souboru Bambalina, který přijede do Prahy až ze Španělska. Dva herci a hudebník představí hru plnou fantazie a příběhů. Vytvoří kreativní atmosféru, ve které není potřeba používat slova ani důmyslné rekvizity, do kouzelné hry se zapojí děti z publika a především bohatá dětská představivost. V divadelním stanu Vás čeká také nevídaná bublinová show Václava Strassera, po které následuje bublinový workshop pro všechny, kdo si chtějí hrát. S Tondou Novotným se nasmějete při jeho one man show pro malé diváky.

Celofestivalová dětská soutěž

Festival Barevná devítka Ani na letošním ročníku Barevné devítky nesmí chybět celofestivalová dětská soutěž „Za hodinu kolem světa“. Děti v ní procestují svět, v každé zemi se dozví něco nového o cizích kulturách, krajích a tradicích a mohou si odnést krásné dárky. Nejšikovnější dobrodruh vyhraje kouzelnou cenu Barevné devítky.

V rytmu sobotního večera

Večerní program Barevné devítky bude plný cizokrajných melodií a tance. Tradiční hudbu spojí s tancem a exotickou módní přehlídkou Angolská show. Skupina Marimba Mama Vás rozpálí živou směsí afrického beatu, latiny a reggae. Po loňském úspěchu na festivalu opět zahraje dominikánská kapela Chico Diaz Orquesta Salsaborrr v karibských rytmech merenque. Po Jihoafrické show, která rozezní park svou world music, uvidíte večerní ohňovou show.

Workshopy pro každého

Na Barevné devítce si můžete také něco nového vyzkoušet a naučit. I letos jsou pro Vás připraveny bubenický workshop a základy hry na bubny či další perkusivní nástroje. S Japonskou společností se můžete věnovat tradiční kaligrafii či skládání origami. V Kreativní dílně Vás čeká workshop s depronovými tiskátky a mnoho dalších tvůrčích činností. Pro děti bude připravovat zábavný program také Centrum volného času Prahy 9 a Dům dětí a mládeže Prahy 9.

Chutě a vůně z celého světa

Na festivalu můžete vlastními smysly poznat exotiku a kouzlo dalekých i blízkých zemí. Máte příležitost ochutnávat gurmánské speciality i tradiční jídla z 20 zemí, např. Afghánistánu, Angoly, Bulharska, Číny, Dominikánské republiky, Indonésie, Japonska, Libanonu, Pákistánu, Gruzie a Vietnamu. Chybět nebude romský catering, čajovna, kavárna i vodní dýmky.

Etnotržiště

Na Barevné devítce najdete ručně vyráběné předměty a talismany, jaké jinde neuvidíte. Zakoupit si můžete výrobky z chráněných dílen z Afriky, módní ethno doplňky, fair trade výrobky, tibetská trička, hudební cédéčka a mnoho dalších zvláštností. Exotický může být i Váš účes, pokud Vás zaujme tradiční africká úprava vlasů.

Barevná devítka se koná v parku Podviní, který najdete mezi ulicemi Podvinný mlýn a Rubeška. Sledujte aktuální informace na internetu nebo na Facebooku akce (www.barevnadevitka.cz).Související články
DatumNadpisRubrika
22.08.2012Barevná devítka - cesta kolem světa za jediný denZprávy ze života Romů
21.08.2012Doprovodné výstavy před festivalem Barevná devítka ukazují i odvrácenou tvář zeměZprávy ze života Romů
07.08.2012Vysočanský park Podviní poosmé přivítá multikulturní festival Barevná devítkaZprávy ze života Romů
28.08.2011Barevná devítka - Pestrý program překonal nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
13.08.2011S festivalem Barevná devítka můžete procestovat celý svět za jedno odpoledneO Roma Vakeren
02.08.2011Na Festivalu Barevná devítka nebudou chybět ani RomovéZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz