Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Havířov chce zlepšit podmínky bydlení a zaměstnanost sociálně vyloučených

Foto: www.socialni-zaclenovani.cz Vznik sociální firmy zaměstnávající dlouhodobě nezaměstnané, zavedení systému prostupného bydlení, opravy domů a bytů, do kterých se zapojí sami jejich obyvatelé, nebo zřízení pozic romského asistenta přímo na základních školách – to jsou aktivity, které v příštích třech letech budou pomáhat ke zlepšení situace sociálně slabých obyvatel Havířova. Jsou zahrnuty ve strategickém plánu sociálního začleňování, který včera přijali zastupitelé města.

„Na tvorbě plánu strávili několik měsíců intenzivní práce všichni členové lokálního partnerství, které ve městě vede vládní Agentura pro sociální začleňování. Cílem plánu a v něm obsažených aktivit je odbourávat bariéry, které znesnadňují možnost pro sociální začlenění vyloučených obyvatel města,“ říká náměstek pro sociální rozvoj města Havířov Daniel Pawlas.

„V Havířově je dlouhodobě neutěšená situace především v oblasti zaměstnanosti a bydlení obyvatel sociálně vyloučených lokalit. Věřím, že úspěšné praxe z ostatních míst, kde Agentura působí, dokážou situaci v těchto dvou, ale i v dalších oblastech změnit k lepšímu,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Členové Lokálního partnerství Havířov se při přípravě strategického plánu rozdělili do tří pracovních skupin. V každé z nich se její členové věnovali jednomu specifickému problému – šlo o skupiny zaměřené na témata: vzdělávání, bydlení, bezpečnost a prevence sociálně patologických jevů.

Cílem v oblasti bydlení je zlepšit úroveň bydlení v sociálně vyloučených lokalitách. Stane se tak prostřednictvím oprav a údržeb domů, do kterých se zapojí sami jejich obyvatelé. S touto formou podpory má společnost RPG, která vlastní většinu bytů v obou havířovských sociálně vyloučených lokalitách, dobrou zkušenost z ostravských lokalit Kunčičky a Liščina. Pro zajištění tohoto cíle je třeba zajistit přítomnost neziskové organizace v lokalitě, která bude s obyvateli lokality dlouhodobě pracovat, informovat je a bude je motivovat k tomu, aby se zapojili do oprav.

Dalším cílem je vytvořit v Havířově během tří let systém takzvaného prostupného bydlení. V rámci něj budou moci klienti přecházet z prvního stupně - krátkodobého bydlení na ubytovně nebo v azylovém domě do tréninkového bydlení spojeného s povinnou spoluprací s poskytovateli sociálních služeb a odtud do finálního třetího stupně - dlouhodobého nájemního bydlení.

Oblast vzdělávání počítá se zřízením pozice romského asistenta přímo na základních školách Jarošova a Školní. Ti budou pracovat s dětmi přímo ve třídách, ale i s jejich rodiči přímo v lokalitách. V Havířově-Prostřední Suché zřídíme předškolní klub, dokončen bude v roce 2013. Autoři plánu se také zavázali pokračovat v dosud úspěšných aktivitách, jakými jsou například fungování mateřského centra v blízkosti lokality Havířov-Šumbark nebo projet Stejná šance, ze kterého jsou financováni asistenti pedagogů na dvou základních školách, studovny a tvorba výukových materiálů.

Ve třetí oblasti zaměřené na zajištění bezpečnosti a prevenci sociálně patologických jevů je mezi priority na nejbližší léta zařazen rozvoj základních sociálních služeb jako například sociální poradenství a terénní sociální práce v Prostřední Suché. V lokalitě Šumbark vznikne ještě během tohoto roku poradenské centrum Khamoro.

Na podporu zaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných obyvatel sociálně vyloučených lokalit – nezaměstnanost v nich dosahuje až devadesáti procent – plán navrhuje založit v Havířově sociální firmu zaměřenou na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných a také pokračování jejich zapojování do veřejné služby a veřejně prospěšných prací.

„Na schválený plán v nejbližší době Agentura naváže poradenstvím při podávání projektových žádostí všem členům Lokálního partnerství. Cílem je,aby tyto žádosti měly co největší šanci na úspěch ve výběrových řízeních a navržené projekty mohly být realizovány,“ vysvětluje lokální konzultantka Agentury v Havířově Helena Palicová.

Agentura je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva. V Bílině působí Agentura od května roku 2010

Kompletní verze Strategického plánu sociálního začleňování LP Havířov je ke stažení zde.Související články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz