Vyhledávání
22.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Lidská práva na vedlejší koleji
19-05-2011 - Lukáš Jelínek

Karel Holomek (Foto: Jana Šustová) Karel Holomek, někdejší signatář Charty 77, poslanec polistopadové České národní rady a předseda Společenství Romů na Moravě, rezignoval na členství v Radě vlády pro záležitosti romské komunity. Zdánlivě jde o bagatelní událost, kterých mohou být desítky. Jenže právě to, že není svého druhu jediná a zapadá do nevábné mozaiky vztahu vlády k ochraně lidských práv, ji činí hodnou bedlivé pozornosti.

Pan Holomek se již loni na podzim coby český vyslanec mezinárodní iniciativy Dekáda romské inkluze vzepřel vůči jmenování neokonzervativce Romana Jocha do funkce premiérova poradce pro lidsko-právní otázky. Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, mimochodem další bývalá disidentka, zase v listopadu odstoupila z Rady vlády pro lidská práva. Vadila jí liknavost při výběru nového zmocněnce vlády pro tuto oblast. Řadu občanských aktivistů nadzvedlo ze židlí nejen angažmá kontroverzního Jocha ve Strakově akademii, ale také často zaznívající názor vládních politiků, že k ochraně lidských práv plně postačuje Ústava a Listina základních práv a svobod. Rušno bylo také kolem jmenování účastníka několika krajně nacionalistických akcí a projektů, Ladislava Bátory, poradcem ministra školství.

Dějí se to věci. Extrémistům všeho druhu u nás roste hřebínek. Vesele se – za asistence zakřiknutých úřadů a policie - producírují ulicemi měst, páchají stále drastičtější násilné trestné činy, jimi upřednostňovaná politická uskupení bodují v komunálních volbách. Naposledy Dělnická strana sociální spravedlnosti, pokračovatelka zakázané Dělnické strany, usedla v obecním zastupitelstvu v Krupce. Hnědnou i četné místní organizace etablovaných demokratických partají.

Prezident republiky za nepřiměřeně vysoký označil trest udělený pachatelům brutálního žhářského útoku ve Vítkově. Současný ombudsman se neorientuje v diskriminaci Romů. Integrace Romů, ale třeba i cizinců do většinové společnosti drhne. Potíže jsou se strategií boje proti sociálnímu vyloučení. Dochází k rozšiřování sociálně vyloučených lokalit, vázne potírání chudoby a nevzdělanosti sociálně slabých spoluobčanů. Jsou místa s devadesátiprocentní nezaměstnanosti Romů. Na sociálním dně se nachází více než šedesát procent romské populace. V Evropě je propírán nepovedený český výkon inkluzivního vzdělávání romských žáků. Spory neustále provázejí památník romského holocaustu v Letech u Písku i Školící a informační centrum romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Karel Holomek si stěžuje na nulovou komunikaci ze strany ministerského předsedy a na přehlížení Rady vlády pro záležitosti romské komunity. Anna Šabatová při svém odchodu hovořila o nefunkčnosti Rady vlády pro lidská práva.

Velká očekávání byla spojována se jmenováním nové vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové. Tato mladá dáma má pověst schopné právničky, která prošla soukromým sektorem i neziskovými organizacemi. Dosud se specializovala na ochranu práv dětí. Založila bezplatnou linku právní pomoci i horkou linku pro boj s dětskou pornografií a pro bezpečnější internet. Když nastupovala do svého úřadu, pochvaloval si premiér Nečas její jasnou vizi. Pro veřejnost přesto i po třech měsících zůstává vize a práce paní Šimůnkové zahalena mlhou, zejména tam, kde je zmocněnkyně potřeba nejvíce a kde v minulosti Petr Uhl, Džamila Stehlíková či Michael Kocáb předvedli velmi solidní výkon.

Rozpačitě vyzněla též anketa, kterou mezi zainteresovanými nedávno uspořádal časopis Romano hangos. Socioložka Jiřina Šiklová v ní uvedla, že se Monika Šimůnková hezky usmívá, ale o její činnosti zatím nic neví. Koordinátor pro národnostní menšiny Libereckého kraje Jozef Holek si postěžoval, že o romskou problematiku zatím zmocněnkyně nejeví zájem a občanskou část vládní rady ignoruje. Kdyby byla na místě zmocněnkyně aktivistka brněnské Židovské obce Eva Dobšíková, usilovala by všemi způsoby o možnosti zaměstnání pro každého Roma, i kdyby se mělo dotovat; stejně tak o vzdělávání dětí od předškolního věku. Publicista Drahomír Radek Horváth pro změnu poukázal na nulové angažmá Moniky Šimůnkové v kauze Nový Bydžov.

Nemá smysl směřovat všechny výtky k čerstvé vládní zmocněnkyni. Podstatné budou její výsledky při loučení s funkcí. Ostatně řadu uzlů bude muset rozplétat dlouho a trpělivě. Zarážející však je samotné přehlížení lidsko-právních témat politickými špičkami. Jako by snad byly méně závažné než hospodářské reformy nebo zápas s korupcí.

Při pohledu z ptačí perspektivy navíc nelze přehlédnout riziko, že lidé znechucení stavem tuzemské politiky a naštvaní drsnými ekonomickými škrty budou více než jindy náchylní vylévat si zlost na uměle vytvořeném a extrémistickými formacemi pojmenovaném nepříteli. Jím mohou být Romové, přistěhovalci, ale třeba také lidé sociálně nejslabší, příjemci roztodivných dávek a podobně. Odpovědná vláda by neměla tyto hrozby podceňovat. Bohužel dnešní kabinet je za své kroky kritizován dokonce i sdružením zdravotně postižených. Když nedokáže komunikovat s touto minoritou, kde máme jistotu, že se dokáže zastat dalších menšin?

Aby vláda posílila důvěru různých skupin občanů ve své konání, měla by po nezbytném zklidnění politických vod přistoupit k urychlenému auditu stavu lidských práv v České republice. S největší pravděpodobností by zjistila, že přebytečná není ani zmocněnkyně, ani ombudsman, ale naopak že všem orgánům veřejné správy v uplynulých měsících a letech přibyla spousta nových a tvrdých oříšků k rozlousknutí.Související články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
18.04.2015Karel Holomek získal od romských studentů ocenění za svou práci v médiíchO Roma Vakeren
18.10.2013Šimůnková vidí za svým odvoláním rozdílný pohled na pojetí lidských právZprávy ze života Romů
17.10.2013Monika Šimůnková rezignovala na pozici vládní zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
15.10.2013Monika Šimůnková končí jako šéfka sekce pro lidská práva na Úřadu vládyZprávy ze života Romů
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
01.08.2013Pracovní skupina pod vedením zmocněnkyně pro lidská práva představila návrhy pro řešení sociálních nepokojůZprávy ze života Romů
26.01.2013Sekce pro lidská práva Úřadu vlády by měla být zachovánaO Roma Vakeren
09.08.2012Monika Šimůnková, zmocněnkyně pro lidská právaZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz