Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
AI: Lidská práva v Česku se dostala na okraj politického zájmu

Dáša van der Horst (Foto: Alžběta Švarcová) Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla ve své nejnovější výroční zprávě za rok 2010, že lidská práva jsou na okraji zájmu české vlády, že Romové v České republice jsou nadále vystaveni diskriminaci ve školách i v bydlení a že internet a sociální sítě hrají důležitou roli v celosvětovém boji za lidská práva. Organizace zároveň apeluje na světové velmoci, aby přispěly ke skutečné proměně v zemích jako Libye a k postavení pachatelů zločinů proti lidskosti před spravedlnost.

„Česká republika odkládá lidská práva v podstatě na okraj politického zájmu a lidská práva nepatří mezi priority našich politických elit. Je to velký problém, protože je to signál pro celou společnost,“ varuje ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.

Zpráva také obsahuje informaci, že čeští Romové stále čelí diskriminaci. Stále příliš mnoho romských dětí prý končí mimo hlavní vzdělávací systém. Za zastaralý přístup může podle van der Horst současná vláda.

„Systém je nastavený velice špatně. Vycházíme z rozsudků mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který již před třemi lety vyzval českou vládu, aby přijala opatření. Víme, že jde o běh na velmi dlouhou trať, a on tehdy započal, ale najednou máme pocit, že jsme se zase ocitli na startu,“ tvrdí.

„Minulé vlády vytvořily Národní akční plán inkluzivního vzdělávání, ke kterému byli pozváni odborníci z oblasti školství i nevládních organizací. Současný ministr však všechny tyto kroky pozastavil nebo je přesunul tak, že je pro většinu odborníků nepřijatelné se na tom nadále podílet. Také přeformuloval nebo pozastavil vyhlášky, které připravila minulá vláda.“ dodává.

Naopak v oblasti vyzývání i rasové nenávisti došlo za rok 2010 ke kladnému posunu. Z konkrétních událostí uvádí AI vynesení trestů za žhářství ve Vítkově nebo rozpuštění Dělnické strany. Mnohé rasistické útoky však byly na druhou stranu označeny pouze jako sousedské rozepře.

Celosvětový přínos internetu a sociálních sítí

Jedním z hlavních závěrů celosvětového hodnocení stavu lidských práv od organizace Amnesty International je, že se daří svrhávat autoritářské režimy a že důležitou roli hraje internet a sociální sítě. Zároveň ale AI uvádí, že respektovat lidská práva musí také poskytovatelé přístupu na internet.

„Svět internetu má jako všechno dvě strany, ale pro zlepšení stavu lidských práv převažuje jeho příspěvek nad zneužitím. To je možné vždycky,“ hodnotí poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

AI upozorňuje na zneužitelnost těchto informací ze strany států. Kužílek uvádí jako příklad vypínání internetu v arabské revoluci, které znemožňovalo lidem se domluvit, nebo verdikt českého Ústavního soudu, kterým zakázal využití záznamů mobilních operátorů.

„Sledování ze strany státu je dramatické. Dostane-li například policie povolení, může na internetu velmi podrobně zjistit, co kdo dělal, s kým se domlouval, kde se pohyboval a podobně,“ varuje Kužílek.

Represe státu se přitom objevují nejen ve třetím světě, ale stále i v Evropě. „Když se podíváme na Evropu, tak vidíme, že požadavky po svobodě slova byly potírány hlavně v Bělorusku, Srbsku, Rusku, Turecku. V Evropě také došlo v oblasti lidských práv ke zhoršení především na Ukrajině, zase jmenuji Bělorusko, Kyrgyzstán. Celkově, když se podíváme na svět, tak vidíme velkou naději v tom, co se děje v Severní Africe a na Blízkém východě. Vidíme také dobré trendy ve snižování počtů trestů smrti. Dobrá věc je také propuštění Aun Schan Su Ťij, barmské disidentky,“ shrnuje van der Horst.

„Co se týče roku 2010, tak tam, kde bylo celkem dobře nakročeno v takových těch tématech, která my dlouhodobě sledujeme, jako je inkluze romských dětí do hlavního vzdělávacího proudu, jako je potírání krajně pravicových aktivit, jako je situace migrantů, tak ta se ta situace velice zhoršila. Celkově musíme říct, že lidská práva se dostala na okraj politického zájmu a vůbec nepatří mezi priority politických elit,“ dodala ředitelka české pobočky Amnesty International s tím, že ke zhoršení došlo po nástupu vlády Petra Nečase.

Dáša van der Horst z Amnesty International a poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek komentují zprávu o lidských právech

Poslech

Zpráva Amnesty International o lidských právech za loňský rok. Telefonujeme s ředitelkou české pobočky organizace Dášou van der Horst.

PoslechSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.04.2015Podle zprávy Amnesty International Česko stále diskriminuje romské děti ve školstvíO Roma Vakeren
13.12.2014Online příručka Chci to řešit nabízí učitelům řešení projevů šikany, nesnášenlivosti nebo xenofobie ve školáchO Roma Vakeren
12.11.2012Na Univerzitě Karlově se koná Romský týdenZprávy ze života Romů
10.11.2010Amnesty International vydá zprávu o sérii útoků na Romy v MaďarskuZprávy ze života Romů
10.11.2010Podle Amnesty International Maďarsko neumí dokázat rasismusZprávy ze života Romů
27.05.2010Miliony lidí nemají přístup ke spravedlnosti, upozorňuje zpráva AIZprávy ze života Romů
15.01.2010Neúměrné množství romských dětí se vzdělává v základních školách praktickýchO Roma Vakeren
14.01.2010Amnesty International vyzývá vládu k zastavení náboru prvňáčků do praktických školZprávy ze života Romů
13.01.2010Základní školy praktické by podle AI letos neměly přijímat nové prvňáčkyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz