Vyhledávání
22.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Maďarským Romům nahánějí hrůzu pochody extremistů
15-05-2011 - Rostislav Matulík

Členové Národní gardy v obci Gyöngyöspata (Foto: Gregor Martin Papuczek) Pravicoví radikálové jsou v Maďarsku již několik let na vzestupu a místní romské populaci to nahání stále více a více strachu. Vláda premiéra Viktora Orbána raději přivírá obě oči a tiše toleruje fakt, že pravicové bojůvky na mnoha místech vytlačily policii a v regionech postižených vysokou kriminalitou velmi svérázně suplují zákonnost. V reportáži o tom píše německý týdeník Spiegel.

Před více než rokem se Orbánova konzervativní strana Fidesz dostala k moci s pomocí populistických hesel o razantním navýšení policejní přítomnosti v ulicích. Orbán bezprostředně po jmenování přislíbil dramatické zlepšení bezpečnosti do dvou týdnů. „Po dvanácti měsících to však vypadá, že jeho vláda nemá věci tak docela ve svých rukou,“ míní magazín. Policie i soudy podle reportáže nebezpečně ztrácejí kontrolu nad narůstajícími pravicovými bojůvkami a polovojenskými gangy. Během posledních měsíců extrémisté opakovaně pochodovali na východě Maďarska na protest proti takzvané „cikánské kriminalitě“. Na některých místech se pustili i do místních policistů, kteří nyní raději zůstávají stát stranou nepokojů. Romský aktivista Aladár Horváth řekl týdeníku, že v zemi sílí atmosféra připomínající občanskou válku a propagaci rasismu.

Členové Národní gardy v obci Gyöngyöspata (Foto: Gregor Martin Papuczek) Situace je zvlášť otřesná ve vesnici Gyöngyöspata. Radikálové jí nedávno prošli, a zbyli po nich tři těžce zranění Romové. Podle maďarské agentury MTI vesnici během pochodu nakvap opustilo na sto Romů. Orbánův kabinet přesto tvrdí, že nejde o nijak závažný problém. Během parlamentní debaty členové Fideszu připustili, že pravicový extremismus je problém, zároveň však obvinili socialisty a zelené z „protinárodní propagandy“. Opozice podle nich zneužívá Gyöngyöspaty k poškozování reputace Maďarska v zahraničí. Ministr vnitra Zoltán Balog, zodpovědný také za romskou problematiku, nebezpečí pravicových sil také zlehčuje, připouští však, že vláda začala problému věnovat pozornost s velkým zpožděním.

Už na počátku března vpadla do obce radikální skupina Szeb Jövöért, v překladu „lepší budoucnost“, což je historický pozdrav maďarských fašistů. Kolem Velikonoc zase podnikala ve vesnici „cvičení“ skupina Véderö. Policie jí sice zakázala do katastru obce vstup, ale dvě třetiny ze 450 romských obyvatel vesnici stejně raději opustily. Nebezpečný víkend přečkali Romové v rekreačním středisku u Budapešti. Jejich exodus sponzoroval americký podnikatel v součinnosti s Mezinárodním červeným křížem. Vláda, včetně ministra vnitra, přitom v debatách o těchto incidentech běžně označuje aktivity neonacistů termínem „víkendové manévry.“

Podle Aladára Horvátha je to důkaz, že kabinet přestal jevit o některé regiony zájem a přenechal je extrémistům. „Pro Romy v těchto enklávách přestal existovat zákon. Policie nekoná a oni si připadají zcela bezbranní,“ řekl Spiegelu aktivista. Gyöngyöspata je přitom podle magazínu jen špičkou ledovce celonárodní krize. Většina skupin radikálů se organizuje podobně jako Maďarská garda, nechvalně proslulé polovojenské křídlo pravicové strany Jobbik, která loni ve volbách získala 17 procent hlasů. Garda až do svého zákazu v roce 2009 přilákala tisíce členů. V černých uniformách začala pochody proti romské kriminalitě, což jí vyneslo značné sympatie neromského obyvatelstva.

Naopak pro Romy měly tyto pochody velmi deprimující účinky. V obci Tátarszentgyörgy poblíž metropole zapálili extrémisté v roce 2009 romský dům, a pak zastřelili prchajícího muže a jeho syna. Manželku a matku zabitých stačili jen postřelit. Pachatelé sice už v létě 2009 putovali za mříže, během svého řádění však stačili zabít šest náhodně vybraných Romů a dalších 55 zranili při žhářských útocích. V Budapešti s nimi právě probíhá přelíčení. Strach z pochodů však po vražedném řádění zesílil. Jobbik navíc dál těží z loňského dubnového úspěchu a ve východních částech Maďarska získal v komunálních volbách až 30 procent hlasů.

Například v 13tisícovm městečku Tiszavasvári získal extrémistický kandidát na starostu Erik Fülöp 53 procent hlasů. V Jobbiku se od té doby hovoří o tomto městě jako o „metropoli hnutí“, což je další neblahá historická citace – stejně říkali ve 30. letech minulého století němečtí nacisté Mnichovu. Devětadvacetiletý Fülöp je právník, a otevřeně mluví o tom, že maďarsko-romská koexistence je velmi obtížná. Za peníze daňových poplatníků zřídil v obci Národní gardu, která svým názvem i činností připomíná válečný režim Miklóse Horthyho. Šéf Jobbiku,. třiatřicetiletý Gábor Vona, vlastním jménem Gábor Zázrivecz, si vysloužil pochopení i u ministerstva vnitra, protože prý chce za každou cenu pomoci policistům v terénu. Starosta Fülöp říká, že Gardy se nikdo nemusí bát, s výjimkou těch, kdo se dopouštějí kriminálních skutků.Související články
DatumNadpisRubrika
06.08.2013Za protiromské útoky v Maďarsku udělil soud třikrát doživotí a jednou 13 letZprávy ze života Romů
09.01.2013Maďarský novinář přirovnal Romy ke zvířatům a vyzval k jejich likvidaci, lidé se bouříZprávy ze života Romů
02.12.2012V Budapešti demonstruje proti neonacismu na sto tisíc lidíZprávy ze života Romů
02.12.2012Nevídaná jednota. V Maďarsku demonstrovaly desetitisíce lidí proti neonacismuZprávy ze života Romů
30.11.2012Spiegel: Rétorika maďarské extrémní pravice dosáhla naprostého dnaZprávy ze života Romů
27.11.2012Maďarští poslanci protestovali proti kolegovi z krajně pravicové strany JobbikZprávy ze života Romů
17.10.2012Romové a extremisté se k sobě v maďarském Miškovci nedostaliZprávy ze života Romů
19.09.2012Snímek Je to jen vítr doprovodí speciální komentované projekce pro veřejnost i pro školyZprávy ze života Romů
13.09.2012Je to jen vítr: V houštině strachuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz