Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

V dnešním vysílání se vydáme na konferenci o chudobě, která se konala tento měsíc v Brně. Prozradíme vám, kdo vystoupí na prestižním hudební festivalu v Ostravě a dáme slovo Davidu Krausovi a Milanu Šenkimu, kteří zavzpomínají na začátky kapely. A samozřejmě nezapomeneme ani na romskou hudbu, která vám určitě zpříjemní dnešní O Roma vakeren.

Mangav tumenge šukar sambat. Anas tumenge aktuálna informacii, interesna manuša. Aven amenca adro foros Brno kaj esas sgeľipen palo čore manuša the aven andre Ostrava, kaj ela jek intěresno festivalis. Palo peskere giľa povakerena O Milan Šenki the David Kraus. Sam rado hoj san amenca. Mangav tumenge šukar šuniben.


=[ Reportáž ]=
Jak si klienti neziskových organizací představují sociální začlenění
Jak vnímají svůj problém sociálně vyloučení a lidé žijící v chudobě? Na toto téma se zaměřil druhý ročník neobvyklé konference v Brně. Účastnili se jí klienti neziskových organizací z celé republiky, kteří v pracovních skupinách zodpovídali na dotazy, jak si představují sociální začlenění, jaké mají zkušenosti s poskytováním služeb, co jim vadí nebo jak by si pomoc představovali oni sami. Více informací má Gabriela Grmolcová.

Setkání lidí žijících v chudobě a sociálním vyloučení (Foto: www.iqrs.cz) “V prvním manželství jsem porodila dvě děti, dcera byla postižená a zemřela, syn je závislý na drogách,” vypráví svůj příběh jedna z účastnic nedávného setkání lidí žijících v chudobě, paní Jarka.

Než se dostaneme zpět k příběhu paní Jarky, zastavme se s organizátorkou akce Katarinou Klamkovou z organizace IQ Roma Service u témat konference.

“Jak si vůbec představujete termín 'integrace', 'začlenění do běžného života', to jsou takové fráze, které se neustále objevují. 'Sociální začlenění, sociální vyloučení, integrace, běžný život, mainstreamová společnost'... a tak dále. Ptáme se tedy: Co to pro vás vůbec znamená?”

Hodnotilo se také fungování sociálních služeb a jejich další možnosti nebo důvody, proč a jak klienti službu vůbec vyhledají. Cílem tedy mimo jiné je dát poskytovatelům sociálních služeb zpětnou vazbu od samotných klientů.

“To celé sesbíráme, během května uděláme ucelený závěr, ucelený zápis. ”

Celkem diskutovalo 18 klientů různých neziskových organizací z celé republiky. Skládali se například z lidí sociálně vyloučených z důvodu chudoby nebo etnické příslušnosti, drogově nebo jinak závislých, lidí bez domova, dětí a mládeže bez rodiny, migrantů, azylantů a podobně. Jednou z diskutujících byla i paní Jarka, kterou jsme slyšeli na začátku reportáže. Její těžkosti začaly smrtí jednoho dítěte, a následnou drogovou závislostí jejího syna z prvního manželství.

“Podruhé jsem se vdala. Vzala jsem si alkoholika. Přišli jsme o byt. Skončila jsem na ulici. Pomohla mi Armáda spásy a vlastně paní Kosmánková, která zakládala Nový prostor. Ona mě v Armádě spásy objevila, oslovuje mě, když se konají takovéhle akce. Mým cílem je pomoci nebo poradit lidem, kteří byli v situaci, v jaké já. Zaplať Pán Bůh, už jsem trochu víš, ale pořád nezapomínám na špatné časy. Jsem tu hlavně za protidrogovou kampaň.”

Co to pro Vás je 'začlenění'. Co to pro vás je? Co to především znamená? Co Vás první napadne?

“Napadne mě, teď jsem o tom mluvila na skupině, že i když jsem se dostala na určitý post, sehnala jsem si podnájem a tak nějak bydlím, je důležité, aby lidé nezapomínali na špatné časy a aby nezanevřeli na ty, se kterými byli venku. Spíš se snažím druhým vysvětli, že to jde, že cesta je a že jenom musejí chtít.”

“Mě konkrétně se týká závislost na hazardní hře,” říká další z účastníků konference, pan Jirka.

“Jsem 23 let závislý a pořád se potácím mezi závislostí a snahou se prostě začlenit do života. Chtěl bych této příležitosti využít k tomu, abych řekl okolí, že všude, všude, ač se na nejvyšších místech říká, že se proti hazardní hře něco dělá, nedělá se nic. Na každém rohu, doslova na každém rohu vidím nějakou hernu. Pokud se chceme někam hnout, pokud si chci já pomoct, mělo by se to obrátit.”

Na těchto akcích se ptají, co je pro Vás 'začlenění'? Co to znamená v praxi?

“Začlenění je pro mě, abych Vám, paní redaktorko, řekl pravdu, že půjdu po ulici a nezávidím. Nezávidím člověku, že má pěkné auto, že má krásný dům. Znamená to, že běžně pracuju, což by mělo znamenat, že mám nějaké radosti. A až budu tohle všechno pociťovat na vlastní kůži, že mám radost z toho, že žiju a že je to přirozená, upřímná, moje vnitřní radost, to je pro mě začlenění.”

Konkrétní výstupy budou používat jak neziskové organizace České republiky, tak se také dostanou na stůl úředníkům či politikům, nebo na radnice a krajské úřady.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Policejní specialista pro práci v sociálně vyloučených lokalitách: praxe, empatie, komunikaceZprávy ze života Romů
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Na festivalu Colours of Ostrava se utkají romské dechovky z Balkánu
V Ostravě se v létě odehraje nelítostný hudební souboj dvou vynikajících romských dechovek z Balkánu. Své tanečně zabijácké zbraně proti sobě pozdvihnou 14. července na festivalu Colours of Ostrava. Podrobnosti řekl Janě Šustové dramaturg festivalu Jiří Moravčík.

Fanfare Ciocărlia a Boban Marković Orkestar (Foto: www.colours.cz) Každoročně na festival Colours of Ostrava přijíždí také významné romské kapely. Letos budou festival přímo zahajovat, bude to souboj dechovek. Které romské dechovky to budou?

“Budou to dvě dneska nejslavnější – rumunští Fanfare Ciocărlia a makedonští Boban Marković Orkestar, což je dneska Boban a jeho syn. Je to pomyslný souboj, samozřejmě pomyslný, jen na podiu pro diváky. Jedná se o to, že dvě dechovky stojí na podiu, každá na jiné straně. A hrají největší hity své kariéry v tom nejdivočejším a nejstrhujícnějším tempu. Je to velikánská show. A zároveň skutečně reprezentativní přehlídka toho nejlepšího, co na poli balkánských dechovek kdy vzniklo.”

Takový souboj znamená, že dechovky budou hrát najednou, nebo vždy jedna dohraje, zmlkne a zahraje ta druhá?

“Střídají se. Jedna zahraje písničku a ta druhá ji pozoruje. Snaží se ji pak trumfnout daleko strhujícnější, známější a divočejší formou nebo divočejší písničkou. Takhle se střídají. Na závěr si samozřejmě zahrají společně dohromady.”

Na festivalu bude také romská skupina Divana. S kým přijede? Co je to za skupinu?

“Radžastán, jak známo, je pravlast Romů. Vishwa Mohan Bhatt je indický hráč na slide kytaru, který si ke spolupráci překvapivě, velice originálně a unikátním způsobem zvolil romskou skupinu z Radžastánu, jejíž jádro tvoří vynikající zpěvák a čtyři instrumentalisté. Dohromady s indickým hráčem na slide kytaru to vytvořilo hudbu, která nemá daleko k tomu uhranout. Pokud si dobře pamatuji, tři koncerty, které jsem mohl vidět, byly jedny z největších zážitků za poslední léta. A to nejen tou zvláštní nečekanou kombinací, ale hlavně hudbou, kterou tito pánové dokážou vytvořit. Většinou jsou z Radžastánu známé dechovky, ale teď se tu romští muzikanti představují v roli vynikajících instrumentalistů na zvláštní nástroje, třeba na kamanche, tedy svislé housle, ale hlavně způsob zpěvu a způsob vedení perkusí je skutečně unikátní záležitostí.”

Kde tato skupina vystoupí?

“Vystoupí v kostele, protože jakkoliv je to vášnivé, jakkoli je to, podle toho, jak o tom mluvím, divoké, je to zároveň niterná hudba, hudba do uzavřeného prostoru. Ne přímo k rozjímání, jak indická hudba bývá, ale zaslouží si adekvátní prostor, a tím je na Colours of Ostrava kostelní scéna, kde se, myslím si, tato hudba uplatní ve své nejkrásnější podobě.”

Kdyby měl někdo zájem o festival a o tyto kapely, kdy je nejlepší koupit si lístky? A jaká je kapacita festivalu?

“Kapacita festivalu je už léta daná, okolo 25 tisíc návštěvníků. Letos to vypadá, že díky architektonickým změnám, díky novému prostoru pro velké podium, by se možná mohla kapacita navýšit o takových 1000 až 1500 návštěvníků. V každém případě, loňská zkušenost s tím, že byl festival již tři týdny předem vyprodán, velí k tomu koupit si vstupenku co nejdřív, tzn. třeba i zítra, protože skladba programu, která už nyní stojí za to a která bude ještě postupně doplňována o další jména, vyloženě vybízí k tomu, aby se lidé jeli na tu hudbu podívat. A samozřejmě, 25 tisíc není zrovna moc. Předpoklad, že bude letos vyprodáno, je tedy velmi vysoký, a pak, myslím si, opravdu nezbývá nic jiného, než si vstupenku dojít koupit již nyní.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
21.04.2012Odkud pochází světoznámá dechovka Fanfare CiocărliaO Roma Vakeren
18.06.2010Festival Colours of Ostrava 2010O Roma Vakeren
06.03.2010Fanfare Ciocarlia přijede do Prahy na Respect Plus 2010Zprávy ze života Romů
12.02.2010Romské dechovky z RumunskaO Roma Vakeren
31.03.2009Balkánská party s Bobanem Markovićem 7. dubna v Divadle ArchaZprávy ze života Romů
21.01.2009Fanfare Cioacarlia se vrací do PrahyZprávy ze života Romů
02.04.2008Začíná 4. ročník soutěže pro české world music kapely Zprávy ze života Romů
31.01.2008Do Prahy přijíždí nejlepší srbský trumpetista Boban Marković a jeho Orkestar Zprávy ze života Romů
15.01.2008Boban i Marko Marković Orkestar rozehřeje 31. ledna Prahu Zprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Skupina Davida Krause je tvořena výtečnými muzikanty
David Kraus je frontman kapely a Milan Šenki perkusista. Když se Iveta Demeterová s těmito muzikanty sešla, panovala ohromná atmosféra. Oba byli velmi uvolnění a příjemní. Bylo vidět, že je opravdu pojí porozumění a to nejen na poli hudebním. Iveta Demeterová se jich zeptala, jak vznikla jejich spolupráce.

David Kraus na koncertě ve Vsetíně (Foto: www.dkvsetin.cz) “Nejdříve jsem zpíval ještě s Arpádem Čugou. Měl jsem pravidlo, že je dobré mít vždy nějakého Roma v kapele. A pak jsem poznal Milana, který se v té době začal učit na bonga. Dneska se mnou hraje jenom Milan, ale chystám se, že opět Arpáda přiberu do kapely. Myslím si, že se to nedá s jinými zpěváky vůbec srovnávat.”

Milane, pocházíte z tradiční romské rodiny. Tatínek je muzikant, ale věnuje se tradičnímu romskému žánru. Vás jsem ještě neslyšela hrát romský čardáš, halgaty...

“A asi nikdy neuslyšíte. Žánrově jsem se totiž odtrhl od rodiny, jsem v podstatě normální rocker. Poslouchám rockovou muziku, pop, funky, samozřejmě i romskou muziku. Celá moje rodina ale hraje tradiční romskou hudbu.”

David Kraus na koncertě ve Vsetíně (Foto: www.dkvsetin.cz) Milane, Vy jste vyzkoušel, já tomu říkám hudební schizofrenie, kapely Andre Peste, Šenki Group, Khetane, Bengas...

“Když jsem hrál v těchto kapelách, pořád jsem hrál s Davidem. A od toho se odvíjí i nový projekt, který teď s Davidem děláme spolu. Myslím si, že to dobře dopadne.”

Davide, vím o Vás, že i zpíváte v romštině.

“Snažím se, pod Milanovým dohledem. Mně se totiž v romštině moc hezky zpívá. Je to velmi zpěvná řeč.”

Jak se Vám učí romské texty?

“Milan je napíše tak, aby nebyly moc dlouhé, a pak mi vysvětlí, o čem to je. Už jsme takhle v pořadu mého táty měli jednu písničku. Mně se to tak zalíbilo, že jsme si dokonce řekli, že uděláme takový gádžo – romský projekt.”

A aby si naši posluchači dokázali představit romskou písničku, kousek si pustíme.
/hudební ukázka, zpívá David Kraus/

Je vidět, Davide, že v romštině Vám to zpívá dobře. Milane, pomáhal jste hodně Davidovi ve výslovnosti?

“V tom jsem právě vůbec nemusel. Hrozně jsem se tomu divil. Mluvili jsme o tom, že když jsem to pouštěl nějakým jiným lidem, říkali, že když zavřou oči a nevěděli by, že to zpívá David, mysleli by si, že to zpívá Rom.”

“Myslím si, že Milan kecá, ale poslouchá se to hezky.”

Myslíte si, že jste výjimkou v tom, že zpíváte romské texty? Nebo že Vás to baví, že jste se tam i trošku našel?

“Nedávno jsme byli s Milanem na koncertu v Rubínu. Viděl jsem tam dvě takové fanatičky, bělošky, úplně hystericky čekali na muzikanty. Myslím, že jim nešlo jen o hudbu, ale o všechno, v podstatě snily o tom, že se stanou Romkami. Říkal jsem si, že je to možná nějaký současný trend. A ono opravdu, když mezi gádži zahraje jakákoli romská kapela, hned ti gádžové začnou dělat, že tu hudbu strašně cítí. A to mi, přiznám se, leze na nervy.”

Milane, vyrůstal jste v Karlíně. Vyrůstala tam spousta kluků s kytarou. A nebyl to jen Karlín, ale i Palmovka.

“Všechny tyhle kapely, třeba i Bengas, tedy pražské romské kapely, jsou Žižkováci, Karlíňáci a Libeňáci. Teď přemýšlím o tom, že z žádné jiné pražské části nevylezl muzikant.”

Dá se i hudbou bojovat proti předsudkům?

“Určitě. To je jedna z věcí. A ačkoli mají někteří lidé problém s Romy, myslím si, že s romskou hudbou problém nikdo nemá.”

Co chystáte do budoucna?

“S Davidem máme plány. Romská kapela, jejímž hlavním zpěvákem bude David Kraus. A David bude zpívat romsky.”

A lídrem kapely bude?

“David.”

“A Simona. Simona ještě taky. Musí tam být ženská, jinak by mě to nebavilo.”

A David by zpíval.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.08.2014Zpěvák David Kraus a jeho kapela ŠeloO Roma Vakeren
30.12.2005Se skupinou Khetane vystupuje David KrausO Roma Vakeren
26.08.2005David Kraus skládá hudbu pro skupinu KhetaneO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Hudebník a vypravěč Art Napoleon seznámil romské děti s indiánskou kulturou
Pražská pobočka organizace Člověk v tísni nabízí na Smíchově řadu volnočasových aktivit pro děti. Více než polovina z nich pochází z romských rodin. Minulý týden na ně v Komunitním centru Prádelna čekalo zajímavé seznámení s indiánskou kulturou, o kterém nás informuje Jana Šustová.

Art Napoleon s romskými dětmi v Praze (Foto: Jana Šustová) Hudebník a vypravěč Art Napoleon pochází z indiánského kmene Krí a žije v Kanadě. Vystupuje nejen na koncertech a seminářích pro dospělé, ale velmi rád také pořádá představení pro děti, během nichž boří mýty a stereotypy o indiánech. K setkání s romskými dětmi v Praze ho inspiroval jeden český známý a očividně to pro něj byla nová zkušenost.

„Abych pravdu řekl, o Romech toho kromě toho, co znám z filmů, moc nevím. Romové toho o indiánech kmene Krí nejspíš vědí stejně tak málo, jako já vím o nich, takže v tomto ohledu je dobře, že se budeme navzájem moci trochu poznat. Jednou jsem viděl dokumentární film o romské hudbě a o romském hnutí a o také tom, jak se Romům žije v různých zemích a jak se vůbec dostali do Evropy. Byl to opravdu skvělý dokument o vynikajících hudebnících – někteří z nich už ani nežijí – a hudba byla naprosto úžasná. Takže to je asi tak vše, co o Romech vím.“

Art Napoleon s romskými dětmi v Praze (Foto: Jana Šustová) Jak indiáni, tak i Romové se potýkají s problémem, jak si uchovat svoji identitu. Art Napoleon nabízí malé srovnání:

„To je další věc, nad kterou jsem se zamýšlel a která se netýká jenom Romů, ale i dalších kultur. Jak se rozptýlili po celém světě, jak jejich příslušníci odcházeli ze Starého světa do Nového světa, jak se jim přitom podařilo uchovat si mnohé z vlastní kultury a v některých případech i vlastní jazyk. Jak se tyhle věci podařilo uchovat po letech stěhování na daleká místa a jak se nově příchozím generacím podařilo uchovat si vlastní identitu. Je fascinující, že se něco takového vůbec podařilo, a ano, jakožto indiána z kmene Krí se to týká i mě. Nás nikdo nikam neodsunul, ale umístili nás do rezervací a museli jsme se potýkat s různými koloniálními silami a institucemi, jako byly například internátní školy, které prakticky postavily naši kulturu mimo zákon a zakázaly náš jazyk, a dále také s politikou kanadské vlády, která nám zakazovala bez povolení opustit rezervaci, nepřiznávala nám volební právo a neuznávala nás za kanadské občany. Volit jsme nesměli až do roku 1962. Také nám sebrali rozsáhlá území a museli jsme se vzdát našeho tradičního způsobu života, kdy jsme se živili lovem a sběrem – v tom všem jsme byli omezováni. Také nám bylo vnucováno náboženství, takže jsme se potýkali s těmito formami perzekuce, ale náš jazyk to nějak přežil, také naše kultura to vše přežila.“

Art Napoleon (Foto: Jana Šustová) Z rezervací se nakonec staly malé ostrůvky, na kterých se částečně mohla uchovat kultura domorodých obyvatel. Když byly některé z jejich tradičních obřadů postaveny mimo zákon, uchýlili se s nimi indiáni do podzemí a nadále je praktikovali tam, kde nebyli na očích.

„Takže rezervace mají své lepší i horší stránky… v mnoha ohledech je lze totiž srovnávat s ghetty – je tam vysoká míra nezaměstnanosti, sebevraždy, alkoholismus. V některých rezervacích je situace v tomto ohledu lepší a některé rezervace jsou dokonce úspěšné. To závisí na tom, jak definujete úspěch. Některé rezervace žijí z plodů své práce, jsou dobře organizované. Některé se hospodářsky rozvíjejí – nesetkáte se v nich s vysokým počtem sebevražd, s vysokou nezaměstnaností, ale celý systém rezervací nám svým způsobem umožnil uchovat některé stránky našeho způsobu života, mnoho z naší kultury a také některé naše jazyky.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
20.09.2011Šluknovsko dostalo stovku míst veřejně prospěšných pracíZprávy ze života Romů
16.04.2011Při hře "C´est la vie" se žáci připravují na životO Roma Vakeren
29.03.2011Nemoc bezmocných: lehká mentální retardaceZprávy ze života Romů
26.02.2011Projekt Uč se, more nabízí tzv. retrostipendiaO Roma Vakeren
11.02.2011Projekt “Uč se, more” se zaměří na vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněného prostředíZprávy ze života Romů
09.04.2010Jirkov a Člověk v tísniO Roma Vakeren
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
23.05.2008Zábavné workshopy formou hryO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Právní poradna ]=
Neuzavírejte smlouvy na ulici!
Závěr našeho magazínu bude patřit právní poradně. Často nás zastavují na ulici tzv. dealeři a nabízejí nám výhodné a ty nejlepší služby, téměř zdarma. Nikdy nepodepisujte smlouvu na ulici, ani ji neuzavírejte po telefonu. Více už Marie Vrábelová, která oslovila právního poradce Ondřeje Daňka.

“Největším rizikem je, že nemáme čas si smlouvu přečíst. Pokud nás na ulici zastaví nějaký pouliční dealer s tím, že teď hned má pro nás jakousi supervýhodnou nabídku a měli bychom teď hned uzavřít smlouvu, vždy doporučuji vyžádat si kopii návrhu smlouvy domů a doma si vše v klidu přečíst. Není totiž nic horšího než uzavírat smlouvu narychlo bez přečtení. Pokud nám dealer na ulici řekne, že to není možné a že smlouvu můžeme uzavřít pouze teď hned a tady, svědčí to o značné nekorektnosti a podvodném jednání firmy nebo dealera. Vůbec bychom s takovýmto člověkem smlouvu uzavírat neměli.”

Je možné uzavírat smlouvu přes telefon? Je platná?

“Ano. Je platná a vymahatelná v případě, že v telefonu padne jasná otázka, zdali smlouvu uzavřít chceme, a my jasně a zřetelně odpovíme. Taková smlouva je platně uzavřená, je platná a vymahatelná. Operátoři většinou upozorňují na to, že hovor je nahráván a tuto hlasovou informaci uchovávají po nějakou dobu, i pro případ, že by do budoucna vznikl rozpor, zda smlouva uzavřená byla, nebo nebyla.”

V čem bývá většinou háček takových smluv?

“Většinou ona supervýhodná nabídka není zase tak výhodná, jak prodávající nebo dealer prezentuje. Vždy, zdůrazňuji vždy je potřeba si vše rozmyslet, vyžádat si kopii smlouvy, popřemýšlet o tom doma, porovnat si nabídky, protože nikdo nám nedá nic zadarmo a nikdy nic není tak, jak se to prezentuje.”

Znáte nějaký případ z vaší právní poradny?

“Měli jsme například klientku, starší paní okolo 80 let, která už samozřejmě špatně vidí. A pouliční dealeři, zejména pak telekomunikačních služeb, si vybírají především tuto klientelu a nabízí jí 'supervýhodné' telefonní tarify. Samozřejmě, staré paní jsou méně odolné psychologickému nátlaku dealerů. Tato paní tedy uzavřela smlouvu na ulici s dealerem. Přišla domů, a když za ní přišla na návštěvu její dcera, teprve potom přišly na to, že nabídka vůbec nebyla tak výhodná, jak dealer prezentoval, a že vlastně byla určitým způsobem obelhána a bude platit ještě víc, než platila předtím. Od těchto smluv naneštěstí nelze jen tak rychle odstoupit, jsou totiž většinou uzavírány na dva roky. A když chcete tuto smlouvu vypovědět, stejně musíte doplatit všechny poplatky do již zmíněných dvou let.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

O Roma vakeren s datem 30. dubna už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Romale, palikerav tumenge hoj sanas amenca. Šunaha pes pro aver kurko. Ma bisteren - amenca pes dodžanena butheder. Irinen amenge so kamen, či koho kamen šunel andro magazínos. Mangav tumenge savorenge šukar rati. The žutinel tumen o Del.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Demeterová a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Jak si klienti neziskových organizací představují sociální začlenění
Reportáž:  Na festivalu Colours of Ostrava se utkají romské dechovky z Balkánu
Reportáž:  Skupina Davida Krause je tvořena výtečnými muzikanty
Reportáž:  Hudebník a vypravěč Art Napoleon seznámil romské děti s indiánskou kulturou
Právní poradna:  Neuzavírejte smlouvy na ulici!

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz