Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vás aktuálně zavedeme do Nového Bydžova. Ohlédneme se za smutnými okolnostmi prvního hromadného transportu protektorátních Romů do Osvětimi a představíme romskou školku. Samozřejmě nebude chybět celá řada romských písní a muziky.

Mangav tumenge šukar rati. Anas tumenge aktuálna informacii. Adadžives povakerava pal o than Bydžov. Šunena nevipen pal o Hodonínkus the anaha tumenge report palo romani the lakery analýza.


=[ Reportáž ]=
Novým Bydžovem pochodovali neonacisté
Víc než 400 příznivců krajní pravice dnes prošlo Novým Bydžovem na Královéhradecku. V pochodu se jim pokusilo zabránit 200 Romů a dalších odpůrců neonacismu a rasismu. Ty ale policie z trasy ohlášeného pochodu vytlačila. Při zásahu policejních těžkooděnců byl podle policie zraněn jeden demonstrant. Podrobnosti má Jiří Fremuth.

Neonacisté v Novém Bydžově (Foto: Filip Jandourek) Policie kontrolovala všechny příjezdy do Nového Bydžova hned od rána. Ještě dopoledne zabavila několik baseballových pálek, sekerku nebo plynovou pistoli.

“Jeli jsme sem ke známým na návštěvu.”

Říkal jste, že Vám vzali nějaké násady...

“Ano. Nevíme proč.”

Proč jste je měli?

Neonacisté v Novém Bydžově (Foto: Filip Jandourek) “Strejda je měl do práce, dělá kopáčské práce. Nevíme, o co jde.”

“Je to kvůli tomu, k jaké patříme menšině. Naše menšina je v této zemi jenom utlačovaná, nic víc.”

Do města se od rána sjížděli příznivci obou táborů. Na protifašistické shromáždění přijeli Romové z celé země.

Přijeli jste podpořit Romy až z Karviné. Proč jste jeli takovou dálku?

“Protože se jedná o Romy, je to samozřejmé. Pocítili to už Romové v Janově a nechceme, aby se to stalo tady.”

Co tady chcete dělat?

Odpůrci neonacismu v Novém Bydžově (Foto: Filip Jandourek) “Budeme tady jen blokovat určité části, kde bydlí Romové, a chránit romské rodiny.”

Před jedenáctou dopoledne se u bydžovského hřiště sešlo asi 200 Romů a dalších odpůrců krajní pravice.

“Odjely ženy a děti a místí chlapi všichni zůstali,” říká předák místních Romů Štefan Mitál.

Pochod svolal Drahomír Radek Horváth:

Policejní těžkooděnci v Novém Bydžově (Foto: Filip Jandourek) “Chceme dosáhnout toho, aby neonacisté nepochodovali trasou, kterou jim povolil starosta Nového Bydžova, respektive místní samospráva, protože tato trasa je přímo v lokalitách obývaných Romy. A pan starosta jim tuto trasu povolil, nejenom Dělnické straně sociální spravedlnosti, ale všemu tomu odpadu, který s DSSS bude dneska tímto městem pochodovat, mám tím na mysli Autonomní nacionalisty, Národní odpor a jinou svoloč.”

O několik set metrů dál, na Masarykově náměstí, se začali scházet příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti. Někteří z bydžovských akci krajní pravice přivítali:

“Myslím si, že pro tyto obyvatele je taková demonstrace prospěšná, aby se nepřizpůsobivé menšině dalo najevo, že tady jim skutečně nepokvete pšenice.”

“Dobře, souhlasím s tím, protože to, co se tady děje, skutečně není fér.”

Společné shromáždění Romů a antifašistů se nakonec z taktických důvodů změnilo na náboženské procesí, jako takové se nemuselo držet ohlášené trasy. Kolem poledne se odpůrci krajní pravice zastavili v jedné z ulic, kudy se chystala Dělnická strana pochodovat.

“Přímo za rohem je ulice Na Šalejích. Neonacistům jde nejvíc o to, aby tudy prošli, protože tam jsou domy obývané chudými Romy. A ty chtějí postrašit,” vysvětluje za organizátory Miroslav Groš.

Dělnická strana odmítla trasu pochodu změnit. Policisté několikrát vyzvali odpůrce neonacismu, aby místo opustili, když se tak nestalo, vytlačili je.

Potyčka v Husově ulici (Foto: Jiří Fremoth) “Policie začala házet rozbušky, rozběhli se koně. Došlo tam k úplně zbytečnému fyzickému ataku, a to i na dívky.”

“Normálně se na nás rozjeli s koňmi.”

Jste nějak zraněný?

“Dostal jsem jen přes záda, ale začali tam mlátit i ženské.”

Takto popisují razantní akci účastníci blokády. Mluvčí policistů v Královéhradeckém kraji Ivana Ježková říká, že zásah byl na místě a že zabránil střetu obou táborů:

“Sedm osob bylo zajištěno pro neuposlechnutí výzvy a jedna osoba byla po kontaktu s koněm zraněna. Ta byla převezena k lékařskému ošetření.”

Samotný pochod Dělnické strany se pak obešel bez incidentů. Když pravicoví radikálové procházeli kolem svých odpůrců, oddělovaly oba tábory policejní kordony. Kolem třetí odpoledne pak začali neonacisté i antifašisté z města odjíždět. Policie ale ve městě zatím zůstává.

Iveta Demeterová (studio):
Bezpečnostní opatření ve městě nadále pokračují a tisková mluvčí královéhradecké policie zatím neumí odhadnout, kdy by nasazení policistů v Novém Bydžově mohlo skončit. Jiří Mašek ze záchranné služby ČTK řekl, že zraněný muž je mimo ohrožení života.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.04.2011Proč sílí extremistické útokyO Roma Vakeren
02.04.2011Soužití obyvatel v obci ObrniceO Roma Vakeren
17.03.2011Stanovisko Českého helsinského výboru k Novému BydžovuZprávy ze života Romů
13.03.2011Policie obvinila 13 extrémistů z výtržnictví v Novém BydžověZprávy ze života Romů
12.03.2011Novým Bydžovem prošlo na 400 pravicových extremistůZprávy ze života Romů
02.03.2011Výzva k účasti na shromáždění: Nový Bydžov není sám!Zprávy ze života Romů
19.02.2011Neonacisté chystají míting v Novém BydžověO Roma Vakeren
14.02.2011Prevence nebo represe? V Novém Bydžově řeší problémy s RomyZprávy ze života Romů
22.01.2011V Novém Bydžově se majorita cítí být ohrožená minoritouO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do Osvětimi
V pondělí uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů z Brna a dalších částí Moravy do vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi. Při této příležitosti brněnské Muzeum romské kultury už tradičně uspořádalo pietní shromáždění k připomenutí této tragické události. Zúčastnila se ho i Jana Šustová.

Ombudsman Pavel Varvařovský při pietním aktu v MRK (Foto: Jana Šustová) První masový transport protektorátních Romů do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi se uskutečnil 7. března 1943. Zahrnoval více než tisíc romských mužů, žen a dětí všech věkových kategorií, kteří pocházeli z Brna a nejbližšího okolí. Historik Muzea romské kultury v Brně Michal Schuster k události uvádí:

Chlapec z muzejního klubu čte svědectví o holocaustu Romů z knihy Karla Holomka Dávné vzpomínky (Foto: Jana Šustová) “Tento transport byl součástí finálního nacistického řešení tzv. cikánské otázky v Evropě, které bylo stanoveno Osvětimským výnosem z prosince 1942, který určil, že všichni Romové z Evropy mají být transportováni na jedno místo, a to tedy Osvětim – Březinka (Auschwitz – Birkenau).”

V Brně se celá akce soustředila do Masné ulice.

Romští hudebníci doprovodili pietní akt v MRK (Foto: Jana Šustová) “Bylo určeno sběrné místo, které mělo být blízko železnici, aby to vše bylo snazší. V Brně to bylo v Masné ulici. Byly tam objekty bývalých stájí a policie. V těchto objektech byli Romové na počátku března 1943 postupně shromažďováni, aby potom byli odvezeni nákladními vagony z nedalekých městských jatek.”

Následný osud všech deportovaných Romů byl tragický.

“Na základě evidenčních knih, které se dochovaly v osvětimském táboře, víme, že většina z nich nepřežila.”

Transport z Brna však nebyl za války jediný, Romové byli za smrtí odváženi i ze dvou tzv. cikánských táborů a z jiných míst na území Protektorátu.

Pamětní deska k transportu (Foto: Jana Šustová) “Od poloviny roku 1942, kdy bylo přijato nařízení o potírání cikánského zlořádu, bylo určeno, že část Romů z Protektorátu bude umístěna v nově vzniklých tzv. cikánských táborech, pro Čechy to byly Lety u Písku, pro Moravu to byl Hodonín u Kunštátu. Do těchto táborů už od srpna 1942 směřovaly první transporty Romů. Ti zde byli umístěni. Větší část Romů byla ale ponechána zatím na svobodě pod policejním dohledem s tím, že budou transportováni později, a to rovnou už do vyhlazovacího tábora v Auschwitz, a tak se právě také stalo v březnu. Transporty byly během jara vypravovány nejen z Brna, ale i z dalších měst a obcí. Poté následovaly transporty z protektorátních cikánských táborů, tedy z Letů a z Hodonína.”

Dětský sbor z muzejního klubu (Foto: Jana Šustová) Pietní shromáždění připomínající první hromadný transport protektorátních Romů z Brna a dalších částí Moravy do Osvětimi se v prostorách Muzea romské kultury konají od roku 2004. Předtím se vzpomínková akce realizovala u jedné z budov bývalého shromaždiště transportovaných Romů v Masné ulici, kde byla v roce 2000 umístěna pamětní deska. Po demolici celého komplexu v Masné ulici byla deska umístěna v prostorách Muzea romské kultury v jednom ze sálů stálé expozice, který je věnován holocaustu Romů. Letošní pietní akt svým zpěvem doprovodily romské děti z muzejního klubu.

/děti zpívají romskou hymnu/

Předseda Židovské obce v Brně Pavel Fried (Foto: Jana Šustová) Pietních aktů za oběti romského holocaustu se tradičně zúčastňují také představitelé židovské komunity. Při pondělním setkání v Muzeu romské kultury předseda Židovské obce v Brně Pavel Fried ocenil právě vystoupení malých dětí:

“Velice mile mne překvapily ty děti a celková radostná atmosféra, která z nich vyzařovala. Bylo vidět, že se tato komunita někam posunula, že tu vyvstává naděje pro další generace. Myslím si, že to je velice důležité.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
06.08.2016Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustuZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
28.05.2016Vláda intenzivně jedná s majitelem vepřína v Letech u Písku o jeho odkoupeníO Roma Vakeren
12.03.2016Holocaust přežila jen desetina českých a moravských RomůO Roma Vakeren
12.03.2016Veronika Gronzárová se narodila v zajišťovacím táboře v Dubnici nad VáhomO Roma Vakeren
12.03.2016Hra Cikánský boxer připomíná osudy boxerské hvězdy Johanna TrollmannaO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
30.01.2016Krátký dokument o romském holocaustu najdete na webu Moderní dějiny a na DVD ke knize Holocaust a jiné genocidyO Roma Vakeren
16.01.2016Mezinárodní kampaň podpoří odstranění vepřína na místě bývalého nacistického tábora v Letech u PískuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
15.08.2015Pietní akt v Památníku SNP v Banské Bystrici připomněl holocaust RomůO Roma Vakeren
08.08.2015V Německu zemřel významný romský svědek holocaustu Hugo HöllenreinerO Roma Vakeren
08.08.2015Na oběti holocaustu Romů se vzpomínalo i v Letech u PískuO Roma Vakeren
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
01.08.2015Rozdílné osudy českých a slovenských Romů za 2. světové válkyO Roma Vakeren
13.06.2015Přeživší holocaustu Arnošt Vintr vzpomíná na dobu po skočení válkyO Roma Vakeren
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
23.05.2015Povstání romských vězňů v Osvětimi aspoň některým zachránilo životO Roma Vakeren
23.05.2015Vzpomínky Arnošta Vintra na dětství v Letech u Písku a v OsvětimiO Roma Vakeren
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
16.05.2015Před 20 lety prezident Václav Havel odhalil památník v Letech u PískuO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
05.05.2015Vzpomínky paní Boženy na 2. světovou válkuO Roma Vakeren
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
14.03.2015Od prvního hromadného transportu Romů z Brna do Osvětimi uplynulo 72 letO Roma Vakeren
07.03.2015Pietní akt v Muzeu romské kultury připomená první hromadný transport protektorátních Romů z Brna do OsvětimiO Roma Vakeren
14.02.2015Jaké byly návraty přeživších holocaustu do jejich dřívějších domovů, mohou v rámci soutěže reflektovat žáci základních a středních školO Roma Vakeren
31.01.2015Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
31.01.2015V soutěži pro školy o holocaustu jsou vítány i romské příspěvky, inspirací může být např. vyprávění Čeňka RůžičkyO Roma Vakeren
31.01.2015O hrůzách továrny na smrtO Roma Vakeren
31.01.2015Na pietním aktu v Terezíně jen 14 lidí připomnělo oběti romského holocaustuO Roma Vakeren
03.01.2015Za holocaustu nacisté vyvraždili asi půl milionu RomůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
23.08.2014Památný den romského holokaustuO Roma Vakeren
09.08.2014Za holocaustu zahynulo půl milionu RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Sdružení In minorita se zabývá holocaustem RomůO Roma Vakeren
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
02.08.2014Uplynulo 70 let od vyvraždění tzv. cikánského tábora v Osvětimi-BřezinceO Roma Vakeren
02.08.2014Projekt Ma bisteren připomíná Památný den romského holocaustuO Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
24.08.2013Vzpomínky Karla Holomka na úniky před nacistickými transportyO Roma Vakeren
24.08.2013Postavení Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
17.08.2013Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu RomůZprávy ze života Romů
10.08.2013Uplynulo 69 let od vyvraždění romských vězňů v OsvětimiO Roma Vakeren
01.08.2013Oběti romského holocaustu v Letech u Písku připomene pietní shromážděníZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
11.05.2013Romská dívka Settela Steinbach se stala symbolem dětského holocaustuO Roma Vakeren
04.05.2013Letos uplynulo 70 let od hromadných transportů českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
09.03.2013Před sedmdesáti lety začaly transporty českých a moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013Před sedmdesáti lety došlo k prvnímu hromadnému transportu protektorátních Romů do KT Osvětim-BřezinkaZprávy ze života Romů
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
29.12.2012Židovská malířka na příkaz dr. Mengeleho v Osvětimi malovala portréty romských vězňůO Roma Vakeren
19.11.2012V Praze a Brně bude představena kniha Vodové barvy pojednávající o romském holocaustuZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
03.11.2012Málo známý romský holocaustZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
15.09.2012Vzpomínky na válku: Transport Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
08.09.2012Romský holocaust byl až do pádu komunismu tabuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
01.09.2012Osudy českých Romů za druhé světové válkyO Roma Vakeren
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
02.08.2012Romové si připomněli 66. výročí likvidace tzv. Cikánského tábora v OsvětimiO Roma Vakeren
31.07.2012Ve čtvrtek uplyne 70 let od založení „Cikánského tábora Lety“Zprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
19.05.2012Romové, zástupci parlamentu i diplomaté uctili památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
17.10.2011Richard Seemann: 70 let zahájení transportů do lodžského ghettaZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
22.08.2011Ministr Dobeš: centrum o romském holocaustu bude skromnějšíZprávy ze života Romů
17.08.2011Pietní shromáždění k připomenutí holocaustu Romů 21.8. 2011Zprávy ze života Romů
16.08.2011Neviditelný holocaustZprávy ze života Romů
16.08.2011Historie areálu Hodonín u KunštátuZprávy ze života Romů
06.08.2011V Osvětimi si lidé připomněli památku obětí romského holocaustuO Roma Vakeren
06.08.2011Vzpomínky Emílie Machálkové na dobu holocaustuO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.06.2011Česko připomíná pomocí pamětních kamenů své oběti holokaustuZprávy ze života Romů
21.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech u Písku opět volali po odstranění vepřínaO Roma Vakeren
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
13.05.2011Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřínaZprávy ze života Romů
07.05.2011Vzpomínáme ještě dnes na romské oběti holocaustu?O Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
31.03.2011Památník Lidice zahájil novou návštěvnickou sezónu výstavou o genocidě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
22.03.2011Výstava „Genocida Romů v době druhé světové války“ zahájí hlavní sezónu v Památníku LidiceZprávy ze života Romů
21.03.2011Pietní místo Lety na Písecku otevírá návštěvnickou sezónuZprávy ze života Romů
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
05.02.2011Připomínat si nezměrné utrpení Židů a Romů za holocaustu je nezbytnéO Roma Vakeren
02.02.2011Výzva Evropského parlamentu k uznání genocidy Romů za druhé světové válkyZprávy ze života Romů
17.12.2010Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján SajkoO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
27.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
27.08.2010Při pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu byl veřejnosti zpřístupně i původní vězeňský barákO Roma Vakeren
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
22.08.2010Centrum romského holokaustu v Hodoníně otevřelo původní barákZprávy ze života Romů
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
17.08.2010PIETNÍ SHROMÁŽDĚNÍ K PŘIPOMENUTÍ HOLOCAUSTU ROMŮ 22. 8. 2010Zprávy ze života Romů
13.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v OsvětimiO Roma Vakeren
30.07.2010Na oběti romského holocaustu by se nemělo zapomínatO Roma Vakeren
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
18.06.2010Lety na Písecku mají nový památník obětem holocaustuZprávy ze života Romů
28.05.2010Rumunská velvyslankyně Daniela Gitmanová v Letech u PískuO Roma Vakeren
28.05.2010Výstava Genocida Romů v době druhé světové válkyO Roma Vakeren
26.05.2010Výstava fotografií ukáže genocidu Romů za válkyZprávy ze života Romů
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
21.05.2010Připomenutí památky obětí holocaustu v TerezíněO Roma Vakeren
14.05.2010Pietní akt v Letech u PískuO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
12.03.2010Uplynulo 67 let od prvního masového transportu brněnských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
05.02.2010Centrum Malach zpřístupňuje výpovědi tisíců pamětníků hrůz 20. stoletíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
10.11.2009Nabídka materiálu k výuce o holocaustu Romů a SintůZprávy ze života Romů
06.11.2009Holocaust Romů a Sintů ve výuceO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
26.02.2009Pietní akt připomene první hromadný transport protektorátních Romů do OsvětimiZprávy ze života Romů
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
18.07.2008Pravda o holocaustu Romů vyplavala na povrch až po pádu komunismuO Roma Vakeren
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
14.03.2008Uplynulo 65 let od prvního masového transportu českých a moravských Romů do Osvětimi O Roma Vakeren
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
01.02.2008V Senátu proběhlo slavnostní setkání ke Dni památky obětí holocaustu O Roma Vakeren
26.01.2008Holocaust Romů Zprávy ze života Romů
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
06.04.2007Vláda pro nový památník v Letech u PískuZprávy ze života Romů
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
10.08.2006Slovenský premiér Fico odhalil první památník romského holocaustuZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
21.07.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
09.06.2006Romský holocaust si zaslouží důstojnou připomínkuO Roma Vakeren
26.05.2006Na počátku stála myšlenka o čistotě rasyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
26.05.2006V Národní galerii probíhá výstava o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
19.05.2006Romští aktivisté a někteří politikové si přejí vyřešení kauzy v Letech u PískuO Roma Vakeren
19.05.2006Studenti pražské Vyšší odborné školy publicistiky debatovali o romském holocaustuO Roma Vakeren
19.05.2006V Národní galerii v Praze bude výstava o genocidě Romů a Sintů a o rasismu v dnešní EvropěO Roma Vakeren
18.05.2006V Národní galerii bude výstava o romském holocaustuZprávy ze života Romů
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
22.04.2006Kdyby byli v Letech vyvražděni Židé, vepřín by už dávno nestálZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
20.08.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
14.05.2004Seminář "Cesta ke zpietnění míst bývalých romských koncentračních táborů na území ČR"O Roma Vakeren
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
12.03.2004Hanin kufřík je vzpomínkou na holocaustO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Památník Lidice zahájil novou návštěvnickou sezónu výstavou o genocidě RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Školka sdružení Centrom pomáhá romským dětem s přípravou na vstup do školy
Mít školku přímo v domě, to je téměř nesplnitelný sen mnoha rodičů. Jedna taková ale funguje v Ostravě, přímo v jedné z tamních sociálně vyloučených lokalit. Provozuje jí sdružení Centrom. Dopoledne si tam hrají malé děti, odpoledne se tam pak doučují školáci. Jejich učitelce totiž jde hlavně o to, aby děti měly šanci na dobré známky a kvalitní vzdělání. Více Silvie Mikulcová.

Dobrý den, děti.

“Dobrý den!” /hromadný pozdrav dětí/

Vstupuji do takové, řekněme, netypické školky v Ostravě v Sirotčí ulici.

Řekneš mi, jak se jmenuješ?

“Páťa.”

A co tady teď děláte?

“Kreslíme krtečka, a pak se budeme dívat...”

... na krtečka! Ale ty máš před sebou takový hezký obrázek, a to je právě krteček se svým velkým kamarádem. Kdo to je?

“Zajíček.”

S paní učitelkou Janou Krhutovou teď usedáme na takovou malou lavičku...

“Patříme pod tzv. sociálně aktivizační službu. Chodí sem i maminky, pomáhají dětem, seznamují se s prací, kterou tu děláme, poznávají výsledky...”

Jana Krhutová mi vysvětluje, že se tady děti učí, stejně jako v jiných školkách, třeba malovat a stříhat. Mnohem větší důraz se ale klade na jazyk.

“Učíme se pokud možno správně mluvit česky, protože je to, jak říkám, atypické prostředí, ony mluví částečně romsky a částečně česky. Snažím se tedy, aby se naučili správně vyslovovat, pojmenovávat jednotlivé předměty. Učí se základům společenského chování, pozdravit, přivítat se. Poznávají okolní svět, veškeré všeobecné znalosti. Povídáme si o přírodě, o lidech, o dětech. Poznávají, jak se žije v kolektivu. Umějí o tom i hezkou básničku.”

Děti, a řeknete mi tu básničku?

“Ano... Jo...” /děti vykřikují/

Tak, už se nám tady seběhlo dva... čtyři... šest... sedm dětí. Počítám správně! Paní učitelko, a co to bude za básničku?

“No, o kamarádství. Učíme se ji a pořád si ji opakujeme.”

“Kamarád, kamarád,
to je ten, kdo mě má rád.
Pomůže mi, poradí,
po ruce mě pohladí...”
/děti společně s paní učitelkou/

Děti, a umíte i nějakou písničku?

“Ano.” /děti vykřiknou/

/děti zpívají písničku Skákal pes/

Ředitelky ostravského CENTROMU Ivany Nesétové se ptám, jak jsou jejich malí absolventi úspěšní:

“Naše děti jsou stoprocentně úspěšné. Žádné nebylo přeřazené do zvláštní školy. A ještě možná specialitou této školky je, že chodí i rodiče a že my chodíme i k rodičům. Rodiče tedy docházejí a učí se učit s dětmi. Učí se třeba, jak se píšou čárky a podobně. Je to tedy důležité.”

Jana Krhutová připouští, že práce s romskými dětmi je o něco náročnější. Jako učitelka se jim musí maximálně věnovat. Výsledky ale, podle ní, stojí za to.

“Jsou živější, o poznání. Mám ale možnost se jim intenzivně věnovat právě proto, že je to jen určitá skupina dětí. Docházka sice nebývá pravidelná, kdybychom si tady ale sedli, dokážu Vám o každém dítěti individuálně povídat, co mu pomůže, jaké má slabiny, v jakém prostředí žije. Mám tedy nesmírnou možnost pracovat s těmi dětmi individuálně, působit na ně. Jsou všichni velice šikovní, už vědí, co se po nich ve škole chce. Myslím si, že má svůj účel, že jsou děti k něčemu vedeny, poznávají nové věci. I když je to jiné prostředí, protože škola, to je zase jiné prostředí.”

V této mimořádné školce je zapsáno 20 dětí. Průměrně se jich tady každý den sejde 10.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
31.03.2012Ostravský Centrom nabídl šanci na lepší bydleníO Roma Vakeren
30.09.2005Ostravské sdružení Centrom pomohlo k bydlení několika romským rodinámO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Památník v Hodoníně u Kunštátu bude skromnější, než se plánovalo
Už před dvěma lety vláda schválila projekt Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra o romském holocaustu, které mělo vzniknout v Hodoníně u Kunštátu, kde za 2. světové války byl internační tábor pro Romy. Minulý týden ho však kabinet prohlásil za příliš finančně náročný a podle jeho návrhu má na místě vzniknout Památník romského holokaustu. O záměru hovořila Jana Šustová s Evou Bartoňovou, státní zástupkyní a náměstkyní ministra školství.

Původní barák pro vězně v Hodoníně u Kunštátu (Foto: Jana Šustová) Jaký je teď nový plán s památníkem v Hodoníně u Kunštátu? Určitě je zredukovaný. Jak bude to pietní místo vypadat?

“Ano, máte pravdu. Nový záměr k tomuto místu byl projednán vládou minulý týden. Návrh je sice zredukovaný, myslím si ale, že myšlenkově zůstává stejně silný jako mezinárodní konferenční centrum. To bylo plánováno, že bude vybudované za více než 120 milionů. Počítalo se s tím, že tam bude 19 nebo 20 lidí, někteří z nich měli fungovat jako obsluha. Museli jsme samozřejmě počítat s tím, že naše finanční zdroje jsou omezené. Přesto si myslím, že současný návrh je velmi rozumný. Naplňuje ambici daného místa, samozřejmě místa pietního, místa k tomu, aby zde mohly být výstavy, které budou připravovány ve spolupráci s Muzeem romské kultury, aby zde mohla být realizována setkání mladých lidí, kteří samozřejmě o holocaustu, o romském holocaustu, o holocaustu jako tématu nemají mnoho co do vnímání, protože ho, samozřejmě, naživo nezažili. Připravili jsme tedy takovýto záměr. Zároveň jsme připravili, po projednání ve vládě, návrh na vytvoření expertní skupiny. Jsme také připraveni oslovit vysoké školy různého typu, například České vysoké učení technické, Masarykovu univerzitu, Karlovu univerzitu a další, aby ze svých řad vygenerovali studenty, kteří by vytvořili tým. Ten by se zabýval tím, jak pojmout toto území. Myslíme si, že by to mohlo dané území oživit a dát mu, řekněme, novou jiskru, která samozřejmě musí ctít to, co tam je, a tím je míra piety.”

Rekreační chatky v Hodoníně u Kunštátu (Foto: Jana Šustová) A co se chystáte udělat v letošním roce?

“V letošním roce se určitě pokusíme to území vyčistit. Když říkám vyčistit, myslím tím od chatiček, které tam jsou. Zároveň je tam zbytek po rekreačním středisku, které tam bylo. Myslím si, že tohle bychom měli zvládnout v letošním roce. A v příštím roce by mělo být dobudováno to, co je naplánováno.”

Kolik tam asi bude budov?

Eva Bartoňová (vepředu uprosřed) mezi účastníky pietního aktu v Muzeu romské kultury (Foto: Jana Šustová) “Nepředpokládáme vybudování žádné nové velké budovy. Protože tam ale kdysi byly dřevěné baráky, baráky lágrového typu, kde ti lidé přebývali, myslíme si, že by to, když už, měly být spíše repliky těchto objektů. V daném místě, kdo tam byl, tak ví, jsou terénní vlny, které umožňovaly, že dané objekty byly postaveny v těchto rovinách. Chceme něco podobného, napodobit to, co tam bylo původně, když tam byli ti lidé internováni.”

Kolik bude zaměstnanců v novém projektu?

Součástí rekreačního areálu v Hodoníně u Kunštátu byl i bazén (Foto: Jana Šustová) “Bude to minimální počet lidí. Předpokládáme, že by tam měli být dva lidé. Po zakoupení, řekněme, daného území, ministerstvo celý objekt 24 hodin denně střeží. Celý areál je tedy zabezpečen. Co se týče odborných spolupracovníků, ti by měli být v omezeném počtu. Samozřejmě, že v letním období, podle toho, jak se zaběhne využívání celého prostoru, bychom mohli spolupracovat například i se studenty, v podstatě podobně, jako je to na hradech a zámcích.”

Chystáte se nějak spolupracovat s Muzeem romské kultury? Toto muzeum se totiž celá léta zasazovalo o to, aby v Hodoníně u Kunštátu vznikl důstojný památník obětem romského holocaustu. A teď je z toho projektu jakoby nějakým způsobem vystrnaděno...

Mše v Hodoníně u Kunštátu za oběti romského holocaustu (Foto: Jana Šustová) “Byla bych strašně nerada, kdyby to bylo takto vnímáno. Já osobně jsem tuto otázku znovu otevřela, protože jsem tento materiál obhajovala na vládě. Zajímalo mne, jestli členové vlády nechtějí přehodnotit to, protože Muzeum romské kultury je subjektem, který je připraven to realizovat. Prošlo to v podobě, v jaké to odsouhlasila před několika lety. Čili na Vaši přímou otázku: Ano. Jednoznačně. Bez spolupráce s Muzeem romské kultury nikdy nemůže být tento projekt úspěšný. Čili jednoznačně ano.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
16.05.2015Za 2. světové války prošly koncentračním táborem v Hodoníně u Kunštátu tisíce lidíO Roma Vakeren
30.08.2014Většina Romů z transportu z Hodonína u Kunštátu zahynula v OsvětimiO Roma Vakeren
04.08.2014Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu Romů v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
31.08.2013Bývalý tzv. cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu byl uznán církevní památkouO Roma Vakeren
18.08.2013V Hodoníně u Kunštátu uctili památku Romů, kteří tam zahynuli za druhé světové válkyZprávy ze života Romů
17.08.2013Pietní shromáždění k uctění obětí holocaustu RomůZprávy ze života Romů
25.08.2012Hodonínem u Kunštátu prošlo během války přibližně 1400 osobO Roma Vakeren
19.08.2012V Hodoníně u Kunštátu uctí památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
14.08.2012V Hodoníně u Kunštátu bude na den zpřístupněna expozice o internovaných RomechO Roma Vakeren
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
22.08.2011Ministr Dobeš: centrum o romském holocaustu bude skromnějšíZprávy ze života Romů
17.08.2011Pietní shromáždění k připomenutí holocaustu Romů 21.8. 2011Zprávy ze života Romů
16.08.2011Historie areálu Hodonín u KunštátuZprávy ze života Romů
02.03.2011Romský holocaust má připomínat památník v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
27.08.2010Pietní akt k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
27.08.2010Při pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu byl veřejnosti zpřístupně i původní vězeňský barákO Roma Vakeren
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
22.08.2010Centrum romského holokaustu v Hodoníně otevřelo původní barákZprávy ze života Romů
20.08.2010Pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
30.07.2010Na oběti romského holocaustu by se nemělo zapomínatO Roma Vakeren
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
26.09.2008O dějinách tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
29.08.2008Pietní akt v Hodoníně u Kunštátu připomněl 65. výročí od největšího transportu Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
22.08.2008Pozvánka na pietní akt a na koncertO Roma Vakeren
20.08.2008Pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
20.08.2007Na utrpení Romů upozornilo pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
17.08.2007Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomínají utrpení RomůO Roma Vakeren
15.08.2007Na utrpení Romů upozorní 19. srpna pietní shromáždění v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
14.08.2007V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní shromážděníZprávy ze života Romů
20.01.2006O Roma VakerenO Roma Vakeren
12.08.2005V Hodoníně u Kunštátu proběhne pietní aktO Roma Vakeren
21.08.2004Pietní akt připomněl utrpění Romů v internačním táboře HodonínZprávy ze života Romů
Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u KunštátuHistorie

=[ Reportáž ]=
Jaká je budoucnost romštiny?
Ani dnes nebudou chybět zajímavosti z romského jazyka, ale trochu jinak. Seminář romistiky filosofické fakulty Univerzity Karlovy se zabýval Analýzou Kvantitativní a kvalitativní jazykové situace Romů v ČR. Jak to tedy s vývojem romštiny do budoucna vypadá a v jaké formě se analýza uskutečnila – na to se Iveta Demeterová zeptala asistenta projektu Pavla Kubaníka.

Romské děti (Foto: Jana Šustová) “Analýza byla prováděna formou dotazníku, a poté dlouhodobějšího pobytu v terénu. Dotazníky jsme předem vymysleli, rozdělili je do několika okruhů. Výzkumníci poté vyráželi do terénu a hledali tam romské respondenty. Měli jsme poměrně hrubý přehled o tom, jak jazyková situace romštiny vypadá v tom či onom městě, podle toho jsme si vybírali lokality, které nyní navštívíme. Chtěli jsme, aby v tom vzorku bylo zastoupeno několik generací z jedné rodiny. Zajímal nás totiž především posun v používání a předávání romštiny v jednotlivých generacích dané rodiny.”

Jaké otázky byly v dotazníku použity?

“Dotazník měl několik okruhů. Jednak zjišťoval jazykovou historii rodiny, jaké jazyky uměli prarodiče, rodiče, jaké jazyky umí partner. Poté jsme zjišťovali jazykovou výbavu samotného respondenta, včetně toho, jaký jazyk je pro něj dominantním, ať již co se týče užívání jazyka, tak nějakého citového vztahu k tomu jazyku, jestli ten jazyk učí dále svoje děti. Nakonec byly otázky spíše zaměřené především postojově.”

S kolika respondenty byly vedeny rozhovory?

“Respondentů bylo přes 300. Byli to jak ne-olašští, tak olašští Romové. Byl to jeden z našich záměrů, více se podívat i do olašské komunity.”

Analýza se prováděla jen v České republice, nebo i na Slovensku?

“Zaměřovali jsme se jen na Českou republiku. Zajímalo nás totiž, na kolik se romština udržuje, na kolik se už preferuje čeština, jaké jsou rozdíly mezi olašskými a ne-olašskými Romy. Pouze jsme se ptali, kdy která rodina do České republiky přišla, protože permanentně připomínat slovenský původ také nemusí být každému po chuti.”

K jakému závěru jste došli?

“Závěr není až tak překvapivý. Potvrdilo se to, že romština ztrácí pozici mateřského jazyka, alespoň u ne-olašských Romů. Mezi ne-olašskými dětmi je zhruba třetinový podíl dětí, které ten jazyk ovládají na komunikační úrovni. To je pro vývoj jazyka dost neblahá skutečnost, protože čeština má vždy, alespoň právě mezi ne-olašskými Romy, dominantnější pozici.”

Dojde v následujících 10-ti, 20-ti letech, dle respondentů, k výrazné změně v užívání romštiny?

“V rozhovoru jsme se ještě příliš nedotkli olašských Romů, u kterých se jazyk opravdu stále předává. Olašské děti se většinou učí romštinu jako první jazyk, a následně se učí češtinu. U ne-olašských respondentů, respektive někteří respondenti si myslí, že romština, nebo alespoň jejich dialekt romštiny je odsouzen k zániku a během 20-ti let se přestane tímto jazykem mluvit, protože už teď takto mluví jen starší Romové. Jiní si to nepřipouštějí, což samozřejmě v některých městech může být i pravda.Ve všech městech není stejná situace. Může v tom ovšem hrát důležitou roli i to, že Romové si přejí, aby se to nestalo. Odhad situace je tedy ovlivněn tím, že berou romštinu jako určitou hodnotu, která by neměla zaniknout, ačkoli sami třeba na své děti už romsky nemluví.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
07.11.2015Na 5. listopad připadá Mezinárodní den romštinyO Roma Vakeren
20.06.2015Mezinárodní den romštiny očima tlumočnice Eriky GodlovéO Roma Vakeren
14.03.2015Romsky psaná literatura se objevovala i před rokem 1989O Roma Vakeren
24.01.2015S romskými spisovatelkami o romštině a mladé generaci RomůO Roma Vakeren
08.11.2014Už dvacet let se Erika Godlová věnuje tlumočení do romštinyO Roma Vakeren
15.07.2014Pozvánka k účasti na projektu Prethodžipen – PřekladZprávy ze života Romů
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
08.04.2014Speciální romské třídy na školách a romština jako pomocný vyučovací jazyk - zbytečnost nebo šance?O Roma Vakeren
05.11.2013I romština má svůj mezinárodní den. Slaví se právě dnesZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
21.02.2013Mezinárodní den mateřského jazykaZprávy ze života Romů
05.11.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
01.10.2011Na Evropském dni jazyků nechyběla ani romštinaO Roma Vakeren
03.09.2011Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy se zabývají analýzou jazykové situace Romů v České republiceO Roma Vakeren
04.06.2011Olašští Romové: Postavení ženy ve společnostiO Roma Vakeren
28.05.2011Olašská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
14.05.2011Slovenská romština: Příbuzenské vztahyO Roma Vakeren
07.05.2011Slovenská romština a části lidského tělaO Roma Vakeren
09.04.2011Přejímání slov do romštiny z jiných jazykůO Roma Vakeren
02.04.2011Olašská romštinaO Roma Vakeren
05.03.2011Tvoření budoucího času v romštiněO Roma Vakeren
26.02.2011Opakování je matka moudrostiO Roma Vakeren
19.02.2011Číslovky v romštiněO Roma Vakeren
12.02.2011Časování slovesa býtO Roma Vakeren
05.02.2011Určování rodů u podstatných jmen a důležitost členůO Roma Vakeren
29.01.2011Jazyk olašských RomůO Roma Vakeren
22.01.2011Výslovnost v romštiněO Roma Vakeren
08.01.2011Základní fráze v romštiněO Roma Vakeren
01.01.2011Romština a její rozděleníO Roma Vakeren
21.05.2010Romština pro každéhoO Roma Vakeren
30.03.2010Spory o výuku romštiny na školáchZprávy ze života Romů
26.03.2010Má se ve školách vyučovat romština?O Roma Vakeren
24.03.2010Romština by mohla být volitelným jazykem, chybí ale zájemZprávy ze života Romů
06.11.2009Jak se máš, Cikáne?O Roma Vakeren
31.07.2009Jak jsou na tom romské děti s romštinou?O Roma Vakeren
26.06.2009RomštinaO Roma Vakeren
19.06.2009Podle výzkumu třetina romských dětí dobře ovládá romštinuO Roma Vakeren
02.04.2009Pozvánka na konferenci Situace romštiny na území ČRZprávy ze života Romů
22.09.2006V Praze proběhla 7. mezinárodní konference romské lingvistikyO Roma Vakeren
07.09.2006Praha bude dějištěm 7. mezinárodní lingvistické konference romistické lingvistikyZprávy ze života Romů
16.06.2006Pražské sdružení Athinganoi nabídne bezplatné kurzy romštinyO Roma Vakeren
04.03.2005Na Slovensku udělena první osvědčení učitelům romského jazykaZprávy ze zahraničí
09.07.2004"Romština je velice lehký jazyk", tvrdí překladatel Emil CinaO Roma Vakeren
09.01.2004Na základních školách by se měla vyučovat i romštinaO Roma Vakeren
23.05.2003Sborník Romano džaniben má novou grafickou úpravuO Roma Vakeren
31.01.2003Dialekty slovenské romštinyO Roma Vakeren
24.01.2003Rozdíly mezi olašskou a slovenskou romštinouO Roma Vakeren
17.01.2003Romistka Milena HübschmannováO Roma Vakeren
17.01.2003Rozdíl mezi slovenskou a olašskou romštinouO Roma Vakeren
18.10.2002Nejdůležitější je mateřštinaO Roma Vakeren
26.04.2002ZprávyO Roma Vakeren
05.04.2002Romština v rodináchO Roma Vakeren
22.03.2002ZprávyO Roma Vakeren
11.01.2002Jak proběhl 5. ročník literární a grafické soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
14.03.2000Romský jazykKultura
08.03.2000Slovenští Romové žádají uplatňování zákona o jazyceZprávy ze života Romů
26.02.2000Romština nás zavedla do IndieHistorie
26.02.2000Podstatná jménaHistorie
05.02.1999PrahaZprávy ze života Romů
04.09.1998KolínZprávy ze života Romů
04.09.1998OstravaZprávy ze života Romů

O Roma vakeren s datem 12. března už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Romale, palikerav tumenge hoj sanas amenca. Šunaha pes pro aver sambat. Amenca pes dodžanena butheder. Mangav tumenge savorenge šukar rati. The žutinel tumen o Del.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Demeterová a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Novým Bydžovem pochodovali neonacisté
Reportáž:  Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do Osvětimi
Reportáž:  Školka sdružení Centrom pomáhá romským dětem s přípravou na vstup do školy
Reportáž:  Památník v Hodoníně u Kunštátu bude skromnější, než se plánovalo
Reportáž:  Jaká je budoucnost romštiny?

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz