Vyhledávání
6.10.2022
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
16-12-2010 - Kristýna Maková
Pořad odvysílaný na regionálních stanicích Český rozhlasu

Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá v úterý a ve čtvrtek v 19.45-20.00 na regionálních stanicích Českého rozhlasu, jedině na ČRo Pardubice o hodinu dříve, v 18.45-19.00 hodin, a na ČRo Brno o hodinu později mezi 20.45 a 21.00.Lačho dives the šukar šuniben Romale. Akana adaj tumari relacia „O Roma vakeren“. Sam rado hoj san amenca.

Dobrý večer a nerušený poslech všem, kteří si naladili romské vysílání Romové hovoří.


=[ Zprávy ]=

Romští středoškoláci, kteří by rádi studovali na vysoké škole, mají možnost připravit se na přijímací zkoušky úplně zdarma. Do projektu Dža dureder, který občanské sdružení Slovo 21 realizuje již poosmé, se mohou hlásit všichni, kteří studují ve 2. a 3. ročníku SŠ nebo jsou v maturitním ročníku. Přípravných kurzů, které budou probíhat od ledna do června příštího roku, se mohou zúčastnit i absolventi středních škol do věku 26 let.

Představitelé romských sdružení a organizací, které působí v České republice, požádali prezidenta Václava Klause, aby jim pomohl pohnout vládu k řešení romské problematiky. Premiér Petr Nečas prý od svého nástupu do funkce na žádost o schůzku nereagoval a na vládní úrovni jim chybí partner. Po setkání s Klausem to řekli předseda sdružení Dženo Ivan Veselý a předseda sdružení Demokratická aliance Romů Petr Tulia.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Předváčnoční aktivity v nízkoprahovém klubu Husita
Nízkoprahový klub Husita na pražském Žižkově nabízí už šestým rokem alternativní volnočasový program pro romské děti. Ty mohou navštěvovat klub od pondělí do čtvrtka a věnovat se tu nejrůznějším aktivitám, mezi ně patří i výtvarná dílnička. Na to, co v předvánočním období v klubu Husita děti vyrábějí, se zeptala Kristýna Maková vedoucí nízkoprahového klubu Táni Vozkové.

Táňa Vozková (Foto: Kristýna Maková) “Tahle aktivita, naše dílnička, probíhá po celý rok v rámci bodového systému. Děti sbírají body. Je to motivace pro to, aby se děti něčemu věnovaly od začátku do konce. Motivace je totiž největším problémem v činnosti nízkoprahových klubů, jak vůbec namotivovat klienty, aby něco dělali. Za účast na dílničkách dostávají body. Snažíme se dílničky dělat tematicky tak, aby se vždy týkaly ročního období nebo nějakého velkého svátku, aby dílnička nebyla jen o vyrábění určité věci, ale aby se okolo toho dalo vždy mluvit na nějaké téma, aby se dalo mluvit o tom, proč jsou Velikonoce, co jsou Vánoce, aby se dala dílnička využívat také metodicky jinak, ne pouze k tomu, aby se vyrábělo. Neměla by to být pouze volnočasová aktivita. Chceme, aby se děti kolem toho vždy něco naučily.”

Co všechno jste dělali s dětmi teď před Vánocemi, kromě dnešní výroby perníčku?

“Vyráběli jsme vánoční ozdoby. Zítra budeme vyrábět svíčky, odlévat je do oříšků. Potom se chystáme dělat tradiční vánoční zvyky. Budeme pouštět oříšky na vodě, proto budeme zítra vyrábět svíčky. Dělali jsme třeba také svícny z cukru, z cukrových kostek, to je tady vždy populární činnost. Vyrábíme tu všechno možné. Snažíme se, aby si děti vyrobili přáníčka nebo dárky, co si pak spolu povyměňují.”

Foto: Kristýna Maková V nízkoprahovém klubu Husita na pražském Žižkově zavládla předvánoční pohoda. Klub je provoněný pečícími se perníčky, děti válejí těsto a přitom si povídají a zpívají. Všude na stěnách visí obrázky, které děti namalovaly. Nedalo mi to a na chvíli jsem některé z nich vyrušila od výroby voňavých dobrot a povídala si s nimi o tom, co všechno v klubu před Vánocemi dělají. Mluvila jsem s Viktorií, Nikolou, Verčou, Vaneskou, Ambrožem a Kevinem.

Co tu teď na dílničkách před Vánocemi děláte?

“Před Vánocemi pečeme cukroví, kreslíme různé obrázky. Postavili jsme stromeček, na něj budeme dělat ozdoby. Prostě tu pořád něco vyrábíme.”

Co Tebe nejvíc baví z toho, co tu děláte?

“Asi to kreslení.”

Foto: Kristýna Maková A kreslili jste nějaké vánoční obrázky?

“Zatím ještě ne. Ale budeme.”

A nějaká přáníčka? Třeba pro rodiče?

“To už jsme dělali.”

A co dalšího děti ještě v dílničkách dělají?

“Zpíváme koledy.”

Naučila ses tady nějaké nové koledy?

“Ne.”

Foto: Kristýna Maková /zpěv koledy Vánoce, vánoce/

“Hrajeme si. Uklízíme. Pečeme. Malujeme a barvíme.”

“Pečeme cukroví. Připravujeme dekorace na stůl. Rozdáváme si dárky. Pak si tady hrajeme.”

Baví Tě to?

“Jo.”

Co Tebe nejvíc baví?

“Co mě nejvíc baví... rozbalovat dárky!”

Moc pěkně to tu teď voní. Dnes děláte perníčky. Viděla jsem, že tys válel těsto...

“Ano.”

Foto: Kristýna Maková Děláš to i doma? Často?

“Ano.”

A naučil ses tady něco, cos pak doma ukázal a děláte to teď také tak?

“Ano.”

A co třeba?

“Třeba si vyrobit hvězdu.”

A co by vám děti z nízkoprahového centra Husita rády popřály?

/všechny děti zvolaly:/ “Veselé Vánoce!”


www.husiti.cz/npk/


Foto: Kristýna Maková

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2015Eva Džobáková vede nízkoprahovém klubu Husita taneční soubor GitaneO Roma Vakeren
30.07.2014Na žižkovském náměstí Barikád vystoupí v rámci School Break Party i mladí romští rappeřiZprávy ze života Romů
26.07.2014Nízkoprahový klub Husita už 10 let nabízí žižkovským dětem alternativu trávení volného časuO Roma Vakeren

=[ Právní poradna ]=
Je lepší nebrat si půjčky na vánoční dárky
S blížícími se vánočními svátky neustále přibývají i nabídky na výhodné nákupy dárků za přispění ještě výhodnějších půjček. Ale právě tady můžeme narazit. Že je třeba být ostražitý, to potvrdil Marii Vrábelové i právní poradce Miroslav Huml.

“V první chvíli bude nejpotřebnější zvážit, zda vůbec produkt, na který si chceme peníze zapůjčit, nutně potřebujeme. Pokud totiž takový produkt nutně nepotřebujeme, je racionálnější zvolit si pod vánoční stromeček levnější dárky.”

Znáte to, chci udělat někomu radost... A slibují mi malé úroky. Slibují mi dost dlouhou dobu na to, abych to mohla splatit, malé splátky...

“Zde může být další z komplikací, a to malé úroky a dlouhá doba, za kterou mohu pořízený výrobek splatit. Domnívám se, že v takových situacích dochází k tzv. velkému přelacení úvěru. To znamená, že si například vezmu na úvěr mobilní telefon, který stojí 8 tisíc korun. Budu ho splácet v horizontu tří let. A za ty tři roky za tento telefon zaplatím 14 tisíc. Lidé by si měli řádně spočítat, kolik skutečně v těchto dlouhých splátkách zaplatí.”

Když už si musím půjčit, co byste doporučil?

“Zejména velmi opatrně pročítat všeobecné smluvní podmínky. Hledat nejrůznější smluvní pokuty a ujistit se, že mi tyto pokuty nehrozí, že nemůže nastat situace, abych se dostal do prodlení se splácením. Pokud bude ve všeobecných smluvních podmínkách na první pohled vše v pořádku, je dále dobré si ověřit věřitele, kdo Vaším věřitelem bude. Popřípadě si ho prolustrovat na internetu nebo se pozeptat po známých, jestli s tímto věřitelem nemají žádný problém. Obvykle problém jistě nebude se žádným bankovním subjektem. Taktéž nemusí být problém s nebankovními subjekty, které již působí na trhu delší dobu a které jsou, z mého pohledu, předvídavé. Naopak, problém může být se společností, která se prezentuje například v inzerátech v bulvárních denících, která slibuje podezřele vysoké půjčky bez zajištění. Zde je potřeba dávat si pozor, co za tím vězí. Domnívám se totiž, že dnes nikdo nepůjčí vysokou částku bez toho, aniž by žádným způsobem nechtěl ručit a neměl žádné krytí, že půjčka bude vrácena. Nejčastějším krytím pro tyto případy bývají například směnky, o kterých se společnost nejprve vůbec nezmiňuje. Když pak klient podepíše tuto směnku, věřitel má proti němu velmi silné zajištění, protože může například zažádat soud o vydání směnečného platebního rozkazu, proti kterému má dlužník pouze omezenou lhůtu tří dnů na odvolání. Obrana proti takovému směnečnému platebnímu rozkazu je velmi komplikovaná, v podstatě nemožná. A vychází tu potom velmi vysoké náklady na případné soudní řízení. Proto je velmi nutné zvážit, zda daný úvěr vůbec potřebujeme, a pokud ho potřebujeme, velmi promýšlet, zda tento úvěr budeme schopni splácet.”

Dostal jste Vy sám už nějakou nabídku před Vánocemi?

“Nedávno jsem byl v jednom nejmenovaném supermarketu. Oslovila mě tam obchodní zástupkyně jedné banky, která mi nabízela kartu, která se tvářila jako revolvingový úvěr. Slečna mi říkala, že výhodou té karty je, že na veškeré nákupy, které na tu kartu podniknu v horizontu tří měsíců, dostanu 10 % slevu. Dále jsem se ptal, kolik karta stojí. Slečna mě ujistila, že karta stojí přesně 50 korun měsíčně, což by samo o sobě bylo výhodné. Klientům bych nicméně doporučoval se zeptat, na jak dlouho je tato karta závazná, jaké jsou například na kartě úroky v případě, že tento revolvingový úvěr nesplatí včas, protože účelem této karty je, zcela jistě, přimět spotřebitele k neuváženým nákupům ve jménu slev, čehokoli a v jakémkoli množství. Spotřebitel se tak ovšem dostane do dluhu, který pokud nesplatí do určité doby, začne být úročen. Jsem přesvědčen, že toto úročení bude určitě vyšší než u klasického spotřebitelského úvěru. Jedná se o určité lákadlo. Pokud člověk bude umět s touto kartou řádně hospodařit, může na tom jednoznačně vydělat. Pokud ale překoná své možnosti, v podstatě se dostane do většího debetu, než je schopen splatit, může to s sebou přinášet poměrně mnoho poměrně velkých komplikací.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download

Pořad O Roma vakeren pro Vás chystáme v pátek na vlnách Českého rozhlasu Radiožurnálu ve 20:05. Od mikrofonu se s vámi loučí a opět na slyšenou se těší Tomáš Bystrý, Aven saste the bachtale. Mangav tumenge šukar adventos.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Předváčnoční aktivity v nízkoprahovém klubu Husita
Právní poradna:  Je lepší nebrat si půjčky na vánoční dárky

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2022
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz