Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
30-12-2010 - Iveta Demeterová
Pořad odvysílaný na regionálních stanicích Český rozhlasu

Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá v úterý a ve čtvrtek v 19.45-20.00 na regionálních stanicích Českého rozhlasu, jedině na ČRo Pardubice o hodinu dříve, v 18.45-19.00 hodin, a na ČRo Brno o hodinu později mezi 20.45 a 21.00.
=[ Zprávy ]=

Česko je kritizováno za segregaci romských dětí ve speciálních školách. I po absolvování normální základní školy totiž romské děti čeká většinou jiná dráha než jejich vrstevníky z majoritní společnosti. Podle sociologické studie společnosti Ivana Gabala až 16 procent romských dětí, které vycházejí z devátých tříd běžných základních škol poblíž sociálně vyloučených lokalit, ve vzdělávání nepokračuje.

Koncem ledna přijedou do Česka kanadští experti na imigraci, kteří mají zjistit, jak české úřady chrání menšiny a pomáhají jim v integraci. Uvedla to mluvčí kanadského velvyslanectví Petra Šedinová. Návštěva souvisí s českým úsilím o zrušení kanadských víz, které země javorového listu loni zavedla v reakci na velké počty českých žadatelů o azyl.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Hudebník Milan Kroka
Milan Kroka je jeden ze zakladatelů kapely Phrala. Hraje především tradiční romský folklór v různých hudebních stylech např. pop, etno, latina, world music. Skládá muziku i texty a dá se o něm říci, že ve baro muzikantkos – tedy velký hudebník. V jaké hudební formaci hraje teď, se ho zeptala Iveta Demeterová.

Milan Kroka “Zapadl jsem do kubánské kapely. Musím říct, že nám Romům je to blízká kubánská hudba. Občas hraju se skupinou Gitanos, občas rád zahostuji ve skupině Bengas. A tak dále.”

Skládáte něco nového?

“Mám nějaké nápady, ale není bohužel čas to zrealizovat, nahrát to. V hlavě se mi to tedy pěkně vaří. Něco budu určitě nahrávat.”

Španělské rytmy se hodně podobají romským, že?

“Je to hodně podobné cítění. Samozřejmě, rytmy jsou trochu jiné, trochu jiná pravidla. Něco tam je trochu jinak. Vesměs ale, pocitově, je to úplně jedno a to samé. Proto mají Romové rádi salsu, protože je jim to hodně blízké.”

Jistě sledujete vývoj současné romské populární hudby. Kdo si myslíte, že má opravdu velké šance prorazit?

“Musím se zastat našich, což je, samozřejmě, Monika Bagárová, Honza Bendig, ti to mají našlápnuté dobře. Hodně jim to přeji. Samozřejmě, je jich spousta i takových, o kterých třeba ani nevíme. Myslím si, že i mezi námi je spousta talentů, které mohou prezentovat jak Česko, tak celou Evropu. Úplně v pohodě.”

Je v dnešní době těžké se muzikou uživit?

“Je to hodně těžké. Bohužel. Je to hodně těžké.”

Věnujete se pouze muzice, nebo máte své civilní povolání?

“Věnuji se jen muzice. Mám opravdu co dělat.”

Váš program je nabitý. Nemůžete si stěžovat, že zrovna nemáte, do čeho píchnout?

“To zase ne. Ale pořád toho může být víc.”

Viděla jsem Vás v jedné nejmenované televizi v nejmenovaném pořadu, kde jste hrál právě tu španělskou muziku...

“Doporučuji si poslechnout tuhle kapelu v kompletní sestavě.”

Název kapely?

“Název kapely je Mezcla. To znamená 'mix'. Jsme tam lidé z Brazílie, Ruska, Rom tam je... Je to tedy mix. Mezcla.”

Taková multikulturní kapela. Dorozumíte se dobře?

“Spousta z nich mluví česky. A já už chytám některá jejich slovíčka. Dorozumíme se tedy dobře.”

Jak dlouho už s nimi hrajete?

“Bude to už čtvrtý rok.”

Vy sám chystáte nějaké sólové CD? Nebo svůj koncert?

“Chystám sólové CD. Začnu ho vařit na jaře. Ale jak říkám, motivace je, nápady už se rodí. Nic se nemá uspěchávat... Počkejte si.”

Vy jste, Milane, takový multifunkční hudebník. Na co všechno hrajete?

“Snažím se hrát na klavír, na kytaru. Zahraju si i na baskytaru. Držím se ale spíše toho klavíru a kytary.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
26.10.2013Milan Kroka je všestranný romský hudebník a zpěvákO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sní
„So bi jekhvar kamavas te kerel – Moje vysněná práce, moje tajná budoucnost“. Tak znělo hlavní téma letošního ročníku literární soutěže Romano suno – Romský sen, kterou už po třinácté vyhlásila obecně prospěšná společnost Nová škola. Na slavnostní vyhlášení vítězů se do Prahy i přes sněhovou kalamitu sjely děti ze všech koutů republiky. Na podrobnosti o soutěži se Jana Šustová zeptala hlavní organizátorky Barbory Šebové.

Kolik příspěvků přišlo do letošního ročníku Romano suno?

“Do letošního ročníku soutěže Romano suno přišlo kolem padesáti příspěvků, což nás velmi mile překvapilo, protože letos byla na zaslání příspěvků velmi krátká doba. Byl to zhruba jeden měsíc. Byli jsme tedy rádi, že to takhle dobře dopadlo.”

Co je vlastně cílem této soutěže?

“To, proč soutěž vznikla, tedy její původní ideou je umožnit dětem, které umějí romsky, tuto svou znalost někde uplatnit. Romština je totiž jazyk, který se běžně ve veřejném prostoru, včetně například školy, moc nevyskytuje. Cílem je, aby děti psaly v romštině. V minulých ročnících to byla třeba čtyři různá témata. V letošním roce bylo téma v podstatě jedno, i když takové jakoby rozdvojené. Bylo to buď: 'Co bych chtěl dělat jednou já. Moje tajná budoucnost', nebo 'Co dělá někdo z mé rodiny / z mého okolí. Co se mi na tom líbí'. Témata cíleně směřovala k tomu se zeptat, jaké mají romské děti představy o své budoucnosti, jaké mají sny a jaké mají vzory.”

Psaly opravdu všechny děti v romštině? Nebo jste dostali i nějaké příspěvky v češtině?

“Letos jsme udělali malou výjimku, protože Romano suno letos nebylo samostatným projektem, ale bylo součástí širšího projektu podpořeného ministerstvem školství. Cílem toho projektu je vyvážení mediálního obrazu o Romech ve veřejném prostoru. Tím pádem i příspěvky letos nebudou publikovány v samostatném sborníku, ale budou publikovány ve veřejných médiích a na našich webových stránkách. Cílem je ukázat rozmanitost toho, o čem děti sní, co by chtěly dělat, nebo jaké mají vzory.”

Už jste navázali spolupráci s nějakými médii? Popřípadě, s jakými?

“Již je předdomluveno s časopisem A2, že by u nich mohlo být otištěných více vítězných příspěvků. Mladá fronta zřejmě nějaké příspěvky také uveřejní. S dalšími médii budeme jednat poté, co nejdříve příspěvky zkompletujeme do takové podoby, aby se daly vůbec nabízet. Proto, že to vše bylo děláno takto narychlo, v současné chvíli ještě nemáme všechny ani přepsány, nemáme udělány korektury.”

Vyhlášení soutěže děláte v Praze. Co to pro ty děti znamená? Byly už někdy v Praze předtím?

“To je taky velký bonus. Je to vlastně vyvrcholení celé soutěže - to, že přijedou děti opravdu z celé republiky. Letos to byly například děti z Vítkova, z Ústí nad Labem, ze Strakonic, z Plzně, takže opravdu ze všech stran. Mají možnost se zdarma podívat do Prahy, protože v rámci našeho projektu jim zaplatíme cestu. Pro některé školy by ani jinak nebylo možné vůbec přijet. Je to vlastně taková odměna pro děti, možná pro někoho i zajímavější než nějaký věcný dárek.”

Jak již bylo řečeno, děti v letošní soutěži většinou psaly o tom, kým by chtěly v budoucnu být. Mezi vysněnými profesemi se objevila například učitelka, policista, absolvent vysoké školy ekonomické nebo asistentka pedagoga. Osmiletá Emílie Kurková ze Základní školy 28. října v Brně ráda jezdí na koni. A také její sen o budoucím povolání se ubírá tímto směrem.

“Žokejkou. Jezdit s koňmi na závody. A závodit!”

Soutěže Romano suno se zúčastnilo také pět romských dětí ze základní školy praktické v České Lípě, v Moskevské ulici. Jejich učitelka Věra Kolářová uvádí:

“Na naší škole pracuje romský asistent. Přes něj jsme se dozvěděli o možnosti zúčastnit se této soutěže. A využili jsme toho. Jsme hrozně rádi, že alespoň jeden příspěvek se natolik líbil, že vyhrál druhé místo. Hrozně si toho ceníme.”

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v krásných prostorách Muzea hlavního města Prahy. A jak uvádí jeho ředitelka Zuzana Strnadová, rozhodně to není první počin ve prospěch národnostních menšin.

“Už několik let děláme programy jednak o vietnamské komunitě, a jednak o romské menšině v Praze. Programy o romské komunitě děláme ve spolupráci se sdružením R-mosty, to znamená, že romské děti se do těchto programů samy zapojují. Zájem o tyto programy je velký. Na rok 2012 chystáme i výstavu o Romech v Praze.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
14.10.2015Putovní výstava Romano suno zavítá do pražského Komunitního centra PrádelnaZprávy ze života Romů
16.05.2015Děti mohou přihlašovat svá literární, audiovizuální a výtvarná díla do soutěže Romano suno - Romský senO Roma Vakeren
12.04.2015Nová škola vyhlašuje 18. ročník soutěže Romano sunoZprávy ze života Romů
20.12.2014Do soutěže Romano suno mohly děti zasílat příspěvky i v audiovizuální kategorii mluveného slova v romštiněO Roma Vakeren
03.12.2014Vítěze 17. ročníku literární soutěže Romano suno ocení velvyslanec USA Andrew SchapiroZprávy ze života Romů
09.04.2014Začíná 17. ročník literární soutěže v romštině Romano suno – Romský senZprávy ze života Romů
25.01.2014Literární a výtvarná soutěž Romano Suno - Romský sen se uskutečnila už po šestnáctéO Roma Vakeren
06.11.2013Putovní výstava Romano suno v knihovně VítkoviceZprávy ze života Romů
03.04.2013Šestnáctý ročník literární soutěže Romano suno začíná na Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

Pořad O Roma vakeren pro Vás chystáme v sobotu na vlnách Českého rozhlasu Radiožurnálu ve 20:05. Od mikrofonu se s vámi loučí a hezký vstup do nového roku přeje Tomáš Bystrý. Aven saste the bachtale. Mangav tumenge bachtalo nevo berš.

Obsah článku:
Zprávy: 
Reportáž:  Hudebník Milan Kroka
Reportáž:  Soutěž Romano suno ukázala, o jaké práci dětí sní

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz