Vyhledávání
26.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes se dozvíte, že Romské vysílání Českého rozhlasu dostalo cenu Gypsy Spirit. Pozveme vás na Putování k živému Betlému a řekneme vám o setkání romských sdružení a organizací s prezidentem Václavem Klausem. A jako vždy nebudou chybět aktuality ze života Romů a spousta romské hudby.

Lačhi kiarati, čhavale, bacht tumenge savorenge so šunene amari romani relacia ,,O Roma vakeren“. Mukaha tumenge romane giľa the phenaha nevipena andalo romano dživipen. Mangav tumenge lačho šuniben.


=[ Reportáž ]=
Druhý ročník Ceny Gypsy Spirit
Teď už vás zveme do kostela sv. Anny. Tam se minulý týden zhruba v této době udělovaly ceny Gypsy Spirit, které letos už podruhé vyhlásila Sekce pro lidská práva Úřadu vlády České republiky v rámci Kampaně proti rasismu. Slavnostního večera se zúčastnil i Tomáš Bystrý.

Ciganski Diabli (Foto: Jana Šustová) Ačkoli v kostele Svaté Anny, dnes známém také jako kulturní centrum Pražská křižovatka, panovalo pořádné chladno, temperamentní skupina Ciganski Diabli v kombinaci se zpěvem Moniky Bagárové dokázala rozproudit krev kdekomu hned na samém začátku. Mezinárodní romská hymna Gelem, gelem v podání těchto výtečných umělců odstartovala vyhlášení už druhého ročníku cen Gypsy Spirit, romského ducha, který se ne náhodou konal u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Slavnostního vyhlašování se kromě jiných zúčastnil i premiér České republiky Petr Nečas, který si oceňování jednotlivců a neziskových organizací za práci pro romskou komunitu velmi pochvaloval:

Premiér Petr Nečas (Foto: Jana Šustová) “Myslím si, že každá aktivita, která přispívá k integraci romské komunity, je něco, co pomáhá naší společnosti. Zájmem nás všech je, aby naše společnost byla rozmanitá. Rozmanitost a pestrost, to, že nejsme stejní, to, že se lišíme, je naším společným bohatstvím. Prosím, zachovejme si to, protože i romská komunita k tomuto výrazně přispívá,” řekl před samotným předáváním cen předseda Vlády České republiky Petr Nečas. Jeho slova se líbila i exministrovi Michaelu Kocábovi, který stál u zrodu české Gypsy Spirit:

“Naplánovali jsme to hned. Poté, co skončil první ročník, vyčlenili jsme na to prostředky. Všechno jsme naplánovali. Zrušit to by znamenalo velmi ostrý škrt a také neúčelně vynaložené prostředky, protože jsme to už prostě rozjeli. Očekávání ale předčil pan premiér, který, k mému překvapení, v tom našel zalíbení. Nakonec přišel, jak jste mohli sami vidět, hezky promluvil, musím říct,” míní bývalý ministr a exzmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb.

Karel Holomek (Foto: Kristýna Maková) Ceny Gypsy Spirit se udělovaly celkem v pěti kategoriích: čin roku, ocenění pro nevládní organizaci, pro společnost, cena pro mimoškolní vzdělávací aktivity. A srdce s křídly, tedy cenu Gypsy Spirit, mohl získat také jednotlivec. Letos ji obdržel romský aktivista Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě.

Karel Holomek: “Beru to také jako poděkování za práci lidem, kteří se mnou spolupracují. Naštěstí jsem již v důchodu. Kvůli penězům to rozhodně nedělám. Dělat tuhle práci je řehole. Fungujeme ale už dvacet let. Nikdo jiný takový tady není. A udrželi jsme se. Zatímco jiní vzpláli, my pořád jedeme a pořád máme programy, které stojí za to naplňovat. Je toho ale moc. Někdy už nemůžu. Už mě zastavují lidi na ulici. Mohl bych klidně začít úřadovat rovnou na ulici. Když jdu v deset hodin v Brně na kafe, to už musím, abych si udělal přestávku, po cestě mě potkávají Roma. Často mě osloví a říkají: Pane Holomku, mám problémy s tím či oním, pomožte mi. Vždy říkám: Doprčic! Já si tu snad sednu a zřídím si tu kancelář. Jenže to je práce zadarmo. My pro ty lidi musíme dělat zadarmo, nevezmeme si od nich ani korunu. A přitom je já osobně často zastupuji i u soudu. A to není jednoduchá věc, to už se musíte docela profesionálně připravit.”

Lejla Abbasová: “To byly nominace v první kategorii a jejich vítěze přijde vyhlásit předseda odborné poroty a exministr pro lidská práva pan Michael Kocáb.”

Michael Kocáb: “Gypsy Spirit v kategorii nevládní organizace udělujeme cenu občanskému sdružení Romea.”

Jarmila Balážová přebírá cenu od Michaela Kocába (Foto: Jana Šustová) Jarmila Balážová: “Sama za sebe musím říct, že jsem dost doufala a že jsem si říkala, že tentokrát by to mohlo vyjít. Z toho ocenění mám samozřejmě velkou radost, protože je to alespoň takové symbolické poděkování všem mým kolegům, kteří v Romee dlouhá léta pracují.”

V kategorii ocenění pro mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na romské děti a mládež získala cenu Gypsy Spirit Základní škola Masarykova, která je jednou ze šesti škol ve Valašském Meziříčí. Škola se nachází v Krásně, a tudíž do ní spádově patří všechny romské děti z okolních sídlišť. Jeden z žáků této školy dokonce na slavnostním ceremoniálu ukázal své pěvecké schopnosti...

(hudební ukázka – zpěv Igor Horváth, žák Základní školy Masarykova, Valašské /Meziříčí)

Kamila Zlatušková a Ladislav Cmíral přebírají cenu (Foto: Kristýna Maková) A ve školním prostředí ještě zůstaneme. Činem roku se podle letošních porotců Gypsy Spirit stal projekt České televize Ptáčata, časosběrný dokumentární seriál o třídě 2.B z jedné brněnské základní školy. Ocenění pro společnost, firmu podporující projekty zaměřené na sociální pomoc a podporu romské komunity získalo naše romské vysílání O Roma Vakeren, které můžete slyšet už od roku 1992.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Třetinu žáků Základní školy Trmice tvoří romské děti a jsou dobře začleněnyO Roma Vakeren
19.12.2015Zdeněk Ryšavý získal cenu Roma Spirit v kategorii médiaO Roma Vakeren
02.12.2015Předání cen Roma Spirit v ČR 2015 se zúčastní policista Petr Torák, držitel Řádu britského impériaZprávy ze života Romů
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
14.11.2015Brněnský muzikant a spisovatel Gejza Horváth je nominován na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
17.10.2015Do dalšího kola cen Roma Spirit postoupilo 16 nominovanýchO Roma Vakeren
12.10.2015Do užšího výběru na ceny Roma Spirit v ČR 2015 postupuje 16 nominovanýchZprávy ze života Romů
13.12.2014Cena Roma Spirit letos zamířila i do romské redakce Českého rozhlasuO Roma Vakeren
11.12.2014Ceny Roma Spirit 2014 byly rozdány v Pražské křižovatce Za celoživotní dílo byla oceněna legendární romistka Eva DavidováZprávy ze života Romů
11.12.2014Cenu Roma Spirit získala i vedoucí romského vysílání Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
11.12.2014Ocenění Roma Spirit 2014 putuje i do Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
06.12.2014Ceny Roma Spirit se budou 10. prosince udělovat počtvrté, do Pražské křižovatky je zvána i veřejnostO Roma Vakeren
15.11.2014O. p. s. Společně – Jekhetane byla nominována na Cenu Roma Spirit za práci v lokalitách, kde jiné neziskovky nechtějí pracovatO Roma Vakeren
08.11.2014Občanské sdružení IQ Roma Servis je nominováno na cenu Roma SpiritO Roma Vakeren
08.11.2014Nominantka na cenu Roma Spirit Renáta Köttnerová pracuje s Romy od roku 1977O Roma Vakeren
08.11.2014V kategorii média byl na centu Roma Spirit nominován Zdeněk RyšavýO Roma Vakeren
25.10.2014Sociální pracovnice Jiřina Somsiová je nominovaná na cenu Roma Spirit 2014O Roma Vakeren
12.07.2014V prosinci se budou počtvrté rozdávat Ceny Roma SpiritO Roma Vakeren
08.07.2014Zasílejte nominace na Roma Spirit 2014 v České republice!Zprávy ze života Romů
04.01.2014Město Kadaň získalo ocenění Gypsy SpiritO Roma Vakeren
17.12.2013Salesiánské středisko v Teplicích získalo cenu Gypsy spirit 2013Zprávy ze života Romů
14.12.2013Cenu Gypsy Spirit v kategorii Čin roku získala Irena Drevňáková za záchranu pěti lidíO Roma Vakeren
11.12.2013Cenu Gypsy Spirit získalo Salesiánské centrum v Teplicích i RomodromZprávy ze života Romů
10.12.2013Nadace Michaela Kocába a Otevřená společnost, o. p. s. po třech letech opět předávají ceny Gypsy Spirit 2013 v České republiceZprávy ze života Romů
01.01.2011Karel Holomek získal Cenu Gypsy SpiritO Roma Vakeren
13.12.2010Druhý ročník cen Gypsy Spirit 2010 zná své vítěze!Zprávy ze života Romů
13.12.2010Cena Gypsy Spirit za rok 2010 pro Český rozhlasZprávy ze života Romů
03.12.2010Jak vznikl projekt Gypsy SpiritO Roma Vakeren
16.11.2010Slavnostní vyhlášení soutěže Gypsy Spirit bude přenášet Český rozhlasZprávy ze života Romů
15.10.2010S Lejlou Abbasovou o projektu Gypsy Spirit 2010O Roma Vakeren
24.09.2010Druhý ročník soutěže Gypsy SpiritO Roma Vakeren
04.12.2009První ceny Gypsy Spirit byly rozdányO Roma Vakeren
04.12.2009Český západ získal Cenu Gypsy Spirit v kategorii nevládních organizacíO Roma Vakeren
02.12.2009Rozhlasový záznam z předávání cen Gypsy SpiritZprávy ze života Romů
01.12.2009Český rozhlas dnes v přímém přenosu odvysílání vyhlášení cen Gypsy SpiritZprávy ze života Romů
18.11.2009Ceny Gypsy Spirit 2009, které pořádá ministr pro lidská práva Michael Kocáb, mají své nominanty!Zprávy ze života Romů
26.10.2009Kocáb ocení cenou Gypsy Spirit 2009 aktivity z oblasti integrace RomůZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Putování k Betlému s občanským sdružením Český západ
Už se stalo tradicí, že občanské sdružení Český západ pořádá těsně před Vánoci v Dobré Vodě u Toužimi putování k živému Betlému. Letos se na něj členové místní romské komunity, pracovníci sdružení i další přátelé vypraví v úterý 21. prosince večer. Všichni se mohou těšit na procházku předvánoční ztichlou krajinou, zpívání koled spolu s kapelou NeTřeBa, ale i teplý čaj a voňavé cukroví. Atmosféru putování vám přiblíží Jana Šustová.

Každý poutník dostane lampičku (Foto: Jana Šustová) Kněz: Koho potkáme?
Děti: Pastýře.
Kněz: Tak ale nesmíme moc hlučet, aby před námi ti pastýři neutekli!
Děti: Neutečou!
Kněz: Ne? Tak jdeme...

Spousta dětí, katolický kněz, romští i neromští přátelé z blízkého i vzdálenějšího okolí – ti všichni se v úterý v 17 hodin setkají před sídlem občanského sdružení Český západ a společně se vydají na pouť ke Svaté Rodině. O dalším průběhu večera hovoří Anna Dunčeková:

Anděl vede poutníky (Foto: Jana Šustová) „Než tam všichni dojdeme, tak nás nejprve potká setkání s andělem, který nám zvěstuje radostnou zvěst, pak se setkáváme s pastýři u ohně, kteří nám také k té cestě něco povědí. A pak přímo u svaté Rodiny se modlíme, zpíváme koledy a cestou nazpátek nás čeká občerstvení, něco teplého, jako třeba svařák, čaj a malinké pohoštění. Pak dostávají děti dárečky, dospělí malou pozornost a pak se s přáním do budoucího roku postupně rozcházíme.“

Putování k živému Betlému se v Dobré Vodě u Toužimi uskuteční už po šesté, ale to rozhodně neznamená, že je stále stejné - každý rok totiž na poutníky čeká nějaké překvapení.

Tři králové (Foto: Jana Šustová) „Každoročně tu laťku posazujeme o kousek výš, vždy na tom putování k živému Betlému je perlička, která v tom loňském roce nebyla a vždy to něčím oživujeme.“

Můžete jmenovat ty perličky tak, jak se postupně vyvíjely rok po roce?

Svatá Rodina s andělem a třemi krály (Foto: Jana Šustová) „Nejprve jsme měli jen sochy a takové figuríny a pak jsme si říkali, že je to putování k živému Betlému, takže ten další rok tam už nebyly figuríny ale postavy, takže pastýři byli opravdu lidé převlečení za pastýře a byli u ohně. Další rok jsme si vymysleli, že by anděl měl něco říkat, takže jsme přidali další postavu, která něco říkala.“

A andělova zvěst je následující:

„Nebojte se! Zvěstuji vám velikou radost! Hle, dnes se vám narodil Spasitel Kristus Pán v městě Davidově!“

Betlém ze slámy (Foto: Jana Šustová) Těžko říct, jaké překvapení si tvořiví pracovníci Českého západu vymyslí pro letošní putování. V loňském roce to třeba byl veliký Betlém ze slámy.

„My jsme si netroufli na celý Betlém, tak jsme udělali jenom Svatou Rodinu a nějaké ovečky. Nebylo to jednoduché, takže jsme si ze slámy dovolili udělat jen takhle pár základních postav.“

Závěrečným překvapením každoročního putování k Betlému jsou dárky, které pracovníci Českého západu připravují pro bezmála padesátku dětí.

Rozdávání dárků (Foto: Jana Šustová) „Tady je vlastně polovina dětí a polovina dospělých. A už se nám to pomalu překlenuje, že tady budou dvě třetiny dětí a jedna třetina dospělých.“

Pokud se v úterý do Dobré Vody u Toužimi nedostanete, můžeme vás alespoň pozvat ke sledování nového televizního dokumentu České televize s názvem Český západ, který v Dobré Vodě natáčela celý rok režisérka Alena Hynková. Bude se vysílat od 22 hodin na ČT 2.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Jana Siváková: Je už taková motivace, že si člověk navykne ráno vstávat, jít do práce – i ten rok přispějeO Roma Vakeren
11.07.2015Zrekonstruovaná budova Českého západu poskytne lepší zázemí pro sociální službyO Roma Vakeren
03.02.2014Český západ nabízí dětem a mládeži taneční kroužek i výlety za poznánímZprávy ze života Romů
17.01.2014Český západ dává práci lidem na Tepelsku a ToužimskuZprávy ze života Romů
16.01.2014Organizace Český západ změnila svoji právní formuZprávy ze života Romů
16.12.2013Český západ zve veřejnost na putování k živému Betlému v Dobré VoděZprávy ze života Romů
26.09.2013Šest žen se rekvalifikuje na šičku, čtyři z nich získají práciZprávy ze života Romů
30.08.2013Český západ zve veřejnost na besedu o rizicích podomního prodejeZprávy ze života Romů
11.07.2013Český západ spolu s partnery vydal metodiku komunitní práceZprávy ze života Romů
10.07.2013Český západ organizuje veřejné brigády v sociálně vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
11.06.2013Sedmdesátka obyvatel Dobré Vody se sešla na veřejné brigáděZprávy ze života Romů
25.03.2013Český západ zve na Velkou filmovou noc aneb kostýmový benefiční plesZprávy ze života Romů
03.01.2013Začala Tříkrálová sbírka, koledovat se bude i na Toužimsku a TepelskuZprávy ze života Romů
17.12.2012Český západ zve na sedmé putování k živému Betlému v Dobré VoděZprávy ze života Romů
30.11.2012Český západ zve na sedmé putování k živému Betlému v Dobré VoděZprávy ze života Romů
31.10.2012Úspěšně odstartoval kurz, který učí jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
07.09.2012Díky Karlovarskému kraji a Plzeňské diecézi strávily romské děti z Dobré Vody část prázdnin v Krušných horáchZprávy ze života Romů
05.09.2012Osmnáctá veřejná brigáda v Dobré Vodě u Toužimi se koná tuto sobotuZprávy ze života Romů
09.08.2012Blíží se uzávěrka přihlášek na bezplatný kurz, který učí, jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
24.05.2012V Dobré Vodě zahrál Mário Bihári s kapelou Bachtale Apsa a divadlo FíglZprávy ze života Romů
22.05.2012Obyvatelé Dobré Vody chystají na letošek tři veřejné brigádyZprávy ze života Romů
11.04.2012Děti ze sociálně vyloučené lokality trávily Velikonoce se skautyZprávy ze života Romů
23.02.2012V textilní dílně Českého západu končí úspěšný rekvalifikační kurz v oboru šičkaZprávy ze života Romů
14.02.2012Dobročinný obchod BUŤI zve na benefiční ples - zaoceánskou VIP plavbuZprávy ze života Romů
14.02.2012Terénní programy Českého západu pomáhají řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
06.10.2011Pracovní sobota pomůže zkrášlit Dobrou Vodu u ToužimiZprávy ze života Romů
24.08.2011Obyvatelé Dobré Vody budou o víkendu zkrášlovat svou obecZprávy ze života Romů
25.07.2011Obyvatelé Dobré Vody se i letos sejdou na čtyřech veřejných brigádáchZprávy ze života Romů
13.06.2011Trmice se snaží pomoci lidem z ghettZprávy ze života Romů
31.05.2011Svátek sousedů se slavil v Dobré Vodě již popátéZprávy ze života Romů
14.05.2011Český západ otevřel novou textilní a keramickou dílnuO Roma Vakeren
09.05.2011Český západ otevřel nové prostory textilní a keramické dílnyZprávy ze života Romů
27.04.2011Český západ otevírá nové prostory textilní a keramické dílnyZprávy ze života Romů
26.04.2011Dobročinný obchod BUŤI zve na výstavu Prostě lidiZprávy ze života Romů
04.04.2011Dobročinný obchod BUŤI zve na výstavu ilustrací Štěpánky BláhovcovéZprávy ze života Romů
23.03.2011Děti ze sociálně vyloučené lokality jely s Kuřetem do bazénuZprávy ze života Romů
15.03.2011Dobročinný obchod BUŤI zve na výstavu šátků a obrázků malovaných na hedvábíZprávy ze života Romů
14.03.2011Benefiční ples na podporu BUŤI přilákal víly, námořníky i TeletubbiesZprávy ze života Romů
11.01.2011Český západ pomáhá sociálně znevýhodněným z Toužimska a TepelskaZprávy ze života Romů
11.01.2011Při tvořivém kurzu v Toužimi se veřejnost naučí plést tác z pediguZprávy ze života Romů
15.12.2010Český západ zve na putování k živému BetlémuZprávy ze života Romů
29.11.2010Tvořivé kurzy pro veřejnost probíhají v Toužimi i v předvánočním časeZprávy ze života Romů
10.11.2010Kuře pomůže dětem z Dobré VodyZprávy ze života Romů
01.06.2010Obyvatelé Dobré Vody prožili neobyčejný víkend – pracovali, slavili a voliliZprávy ze života Romů
27.05.2010Obyvatelé Dobré Vody společně upravují svou obecZprávy ze života Romů
12.05.2010Obyvatelé Dobré Vody pracovali na úpravách své obceZprávy ze života Romů
03.05.2010V Dobré Vodě probíhá pracovně tréninkový kurz strojového šitíZprávy ze života Romů
23.04.2010Projekt „Mít život ve svých rukou“O Roma Vakeren
02.04.2010Originální keramická dílna na kolečkách nabízí kurzy pro veřejnostZprávy ze života Romů
04.03.2010V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování bude spolupracovat Český západ s městem ToužimZprávy ze života Romů
02.03.2010Plzeňané mohou v dobročinném obchodě Buťi přispívat na Knoflíkovou sbírkuZprávy ze života Romů
25.01.2010Hejtman Karlovarského kraje navštívil Dobrou Vodu a Český západZprávy ze života Romů
21.01.2010Státní úřad pro jadernou bezpečnost věnoval Českému západu již čtvrtý osobní automobilZprávy ze života Romů
01.01.2010Romové i ne-Romové společně zvelebili vesničku Dobrá Voda u ToužimiO Roma Vakeren
18.12.2009Živý Betlém nebude v Dobré Vodě chybět ani letosZprávy ze života Romů
11.12.2009Pozvánka na putování k Betlému v Dobré Vodě u ToužimiO Roma Vakeren
04.12.2009Český západ získal cenu Gypsy Spirit 2009Zprávy ze života Romů
04.12.2009Český západ získal Cenu Gypsy Spirit v kategorii nevládních organizacíO Roma Vakeren
01.12.2009Český západ je nominován na cenu Gypsy SpiritZprávy ze života Romů
01.12.2009Ředitelka Českého západu byla vyhlášena Osobností Karlovarského krajeZprávy ze života Romů
24.11.2009Dobročinný obchod Buťi pořádá adventní tvořivé kurzy pro veřejnostZprávy ze života Romů
11.11.2009Dobročinný obchod Buťi zve na kurz pletení z pediguZprávy ze života Romů
29.10.2009Obyvatelé Dobré Vody slavnostně otevřeli upravená místa v obciZprávy ze života Romů
16.10.2009Obyvatelé Dobré Vody se sejdou na šesté společné brigáděZprávy ze života Romů
16.10.2009Dobročinný obchod Buťi nabízí nově tvořivé kurzy pro veřejnostZprávy ze života Romů
06.10.2009Dobročinný obchod Buťi funguje již tři týdnyZprávy ze života Romů
02.10.2009Český západ učí v televizi, jak ušít taškuZprávy ze života Romů
23.09.2009První dobročinný obchod v Plzni otevřenZprávy ze života Romů
18.09.2009V Plzni je první dobročinný obchod v západních ČecháchO Roma Vakeren
02.09.2009Opět po měsíci se sešli obyvatelé Dobré Vody u Toužimi na brigáděZprávy ze života Romů
28.08.2009Dobrou Vodu u Toužimi navštívil ministr Michael Kocáb a další vzácní hostéZprávy ze života Romů
26.08.2009Český západ otevírá v Plzni dobročinný obchodZprávy ze života Romů
20.07.2009Obyvatelé Dobré Vody pracovali na úpravě obce i přes nepřízeň počasíZprávy ze života Romů
07.07.2009V Knoflíkové sbírce se vybralo 10 tisíc a sbírka pokračuje dálZprávy ze života Romů
01.07.2009Romské děti z Dobré Vody oslavily konec školního roku se skautyZprávy ze života Romů
24.06.2009Obyvatelé Dobré Vody znovu pracovali na úpravě své obceZprávy ze života Romů
19.06.2009Plzeňané budou moci v Knoflíkové sbírce přispět na nové společenské centrum v Dobré VoděZprávy ze života Romů
17.06.2009Pět dospělých Romů z Dobré Vody si dokončilo základní vzděláníZprávy ze života Romů
15.06.2009Knoflíková sbírka přispěje na nové společenské centrum v Dobré VoděZprávy ze života Romů
03.06.2009Český západ získal prestižní oceněníZprávy ze života Romů
02.06.2009Lidé mohou přispět na nové společenské centrum v Dobré VoděZprávy ze života Romů
01.06.2009Obyvatelé Dobré Vody společně upravili část obceZprávy ze života Romů
29.05.2009Svátek sousedů se v Dobré Vodě slavil letos již potřetíZprávy ze života Romů
29.05.2009Obyvatelé Dobré Vody budou společně pracovat na úpravě obceZprávy ze života Romů
06.05.2009Romský taneční kroužek se představí na Jarních dnech v Zahradě TepláZprávy ze života Romů
17.04.2009Obyvatelé Dobré Vody budou opět diskutovat o nové podobě tří míst v obciZprávy ze života Romů
09.04.2009Romské děti z Dobré Vody nadchlo cirkusové vystoupeníZprávy ze života Romů
06.04.2009Výrobky romských žen se prodávají na Velikonočních trzíchZprávy ze života Romů
31.03.2009Děti z Dobré Vody zavěšovaly ptačí budkyZprávy ze života Romů
17.03.2009Obyvatelé Dobré Vody mění obec pro sebe i turistyZprávy ze života Romů
16.03.2009V Dobré Vodě veřejně plánují podobu obceZprávy ze života Romů
13.03.2009Obyvatelé Dobré Vody plánují budoucí podobu obceZprávy ze života Romů
27.02.2009Český západ připravil pro své příznivce Klub přátelZprávy ze života Romů
27.02.2009Hra GhettOut ukazovala dětem, jak se dostat z ghettaZprávy ze života Romů
04.02.2009Děti z Dobré Vody se zapojily do plánování budoucí podoby obceZprávy ze života Romů
26.01.2009Romové z Dobré vody na ToužimskuZprávy ze života Romů
13.01.2009Výtěžek Turné pro nízkoprahy pomůže vybavit Odpolední klub v ToužimiZprávy ze života Romů
23.12.2008Tradiční živý Betlém nechyběl v Dobré Vodě ani letosZprávy ze života Romů
27.11.2008Keramický betlém dětí z Dobré Vody se představí na výstavěZprávy ze života Romů
22.10.2008Tři sestry a další kapely zahrají v Chebu pro nízkoprahové klubyZprávy ze života Romů
21.10.2008Český západ zve na Den otevřených dveříZprávy ze života Romů
14.10.2008Sobota v Dobré Vodě byla ve znamení lentilekZprávy ze života Romů
29.09.2008Dobrovolnice ze Skupiny ČEZ pomáhaly v Českém západěZprávy ze života Romů
16.09.2008Dobrá Voda soutěžila o nejkrásnější rozkvetlé oknoZprávy ze života Romů
13.08.2008Pravidelné tvořivé dílny jsou v Dobré Vodě oblíbenéZprávy ze života Romů
08.08.2008Romské děti byly poprvé na táboře, přijely nadšenéZprávy ze života Romů
27.05.2008Svátek sousedů se v Dobré Vodě slavil již podruhéZprávy ze života Romů
23.05.2008Ředitelka o. s. Český západ vystoupila na konferenci Profesní příběhO Roma Vakeren
05.05.2008Český západ získal prestižní značku Ethnic Friendly zaměstnavatelZprávy ze života Romů
11.04.2008Romské ženy z Dobré Vody pekly chleba a rohlíkyZprávy ze života Romů
01.04.2008Romové z Dobré Vody se učí anglicky Zprávy ze života Romů
07.03.2008Český západ se představí na festivalu Jeden svět v Plzni Zprávy ze života Romů
27.02.2008V Dobré Vodě vznikla z bývalého sklepa posilovna Zprávy ze života Romů
22.02.2008Plány občanského sdružení Český západ v roce 2008 O Roma Vakeren
20.02.2008V Dobré Vodě u Toužimi zněly nejen africké bubny Zprávy ze života Romů
12.02.2008Občanské sdružení Český západ učí Romy, jak si hledat práci Zprávy ze života Romů
08.01.2008Občanské sdružení Český západ mění své logo Zprávy ze života Romů
04.01.2008Ohlédnutí za činností občanského sdružení Český západ v roce 2007 O Roma Vakeren
03.01.2008Romští obyvatelé Dobré Vody postavili novou autobusovou zastávku Zprávy ze života Romů
28.12.2007Sdružení Český západ změnilo romské ghetto v českém zapadákově O Roma Vakeren
28.12.2007Díky odpolednímu klub v Toužimi mohou děti z Dobré Vody smysluplně trávit čas O Roma Vakeren
28.12.2007Pracovníci sdružení Český západ nabízejí dětem program i o prázdninách a o víkendech O Roma Vakeren
21.12.2007Sdružení Český západ uspořádalo předvánoční Putování k Betlému O Roma Vakeren
14.12.2007Český západ prodává své výrobky na Vánočních trzích v Plzni Zprávy ze života Romů
29.11.2007Předvánoční Putování k Betlému Zprávy ze života Romů
12.11.2007Český západ zve na slavnostní otevření Odpoledního klubu v Toužimi Zprávy ze života Romů
08.11.2007Webové stránky Českého západu byly oceněny v soutěži Být vidětZprávy ze života Romů
06.11.2007Občanské sdružení Český západ bude na trzích v Plzni nabízet nové výrobkyZprávy ze života Romů
30.10.2007Český západ nabízí terénní sociální pomoc ve dvou nových lokalitáchZprávy ze života Romů
05.10.2007Den otevřených dveří v občanském sdružení Český západZprávy ze života Romů
02.10.2007Český západ o. s. se prezentuje na Dni neziskovek v SokolověZprávy ze života Romů
18.06.2007Romské děti a mládež budou tančit na Letním festivalu tance v TepléZprávy ze života Romů
30.05.2007V Dobré Vodě u Toužimi se slavil Svátek sousedůZprávy ze života Romů
22.05.2007Romské ženy se učily plést košíkyZprávy ze života Romů
10.05.2007Český západ prodává výrobky romských žen na Májových trzích v PlzniZprávy ze života Romů
03.05.2007Český západ otevírá v Toužimi na náměstí Odpolední klubZprávy ze života Romů
27.04.2007Sdružení Český západ spustilo internetový obchůdek nabízející výrobky romských ženO Roma Vakeren
19.04.2007Romská děvčata z Dobré Vody zatančí na festivalu Mezinárodní den Romů v ChodověZprávy ze života Romů
03.04.2007Český západ se prezentuje na Veletrhu neziskových organizací v PrazeZprávy ze života Romů
29.03.2007Romy z Dobré Vody nadchl "romský dokument" Houslový rytířZprávy ze života Romů
23.03.2007Obyvatelé Dobré Vody usilují o možnost mít vlastní osadní výborZprávy ze života Romů
10.03.2007Český západ nabízí na internetu výrobky romských ženZprávy ze života Romů
09.03.2007Romové na vidrholci - reportáž o občanském sdružení Český západZprávy ze života Romů
23.02.2007Trapisté iniciovali vznik sdružení Český západ, které pomáhá Romům v Dobré VoděO Roma Vakeren
11.02.2005Český západZprávy ze života Romů

=[ Reportáž ]=
Představitelé romských sdružení a organizací požádali prezidenta o pomoc
Představitelé romských sdružení a organizací, které působí v České republice, požádali prezidenta Václava Klause, aby jim pomohl pohnout vládu k řešení romské problematiky. U jednacího stolu byl i Ladislav Jakl, poradce prezidenta, kterého se Iveta Demeterová zeptala, jak setkání hodnotí.

Prezident Václav Klaus U jednacího stolu byl i Ladislav Jakl, poradce prezidenta, kterého jsem se zeptala, jak setkání hodnotí:

“Pan prezident takové přijetí, jako bylo dnes, nedělal poprvé. O tuto problematikou se zajímal dlouhodobě ve svých dřívějších funkcích. Samozřejmě, jako prezident má jiné pravomoci, v konkrétních, praktických věcech ale spíše menší. Politická reprezentace, vrcholná politická reprezentace může něco udělat – projevem vůle, projevem ochoty ke komunikaci.”

Co by mělo následovat po této schůzce? Romové předali panu prezidentovi určité materiály, analýzy, na kterých pracovali...

“Pan prezident se na to určitě podívá. Je to pracovitý člověk. Těsně po Novém roce bude mluvit s panem premiérem, určitě i o této věci. Dnes ještě bude mluvit s novými senátory, proč nemluvit i o tomto problému? Při svých krajských návštěvách, při setkáních s hejtmany, tam všude je možné tuto problematiku vyzvednout a zeptat se.”

Do jaké míry mohou hejtmané, premiér Nečas poslechnout pana prezidenta?

“V některých věcech má prezident republiky své ústavní pravomoci a může některé věci rozhodnout. V jiných věcech je významnou společenskou autoritou. A určitě i v tomto smyslu není jeho působení zbytečné. Čím více o tom člověk přemýšlí, tím více si uvědomuje, že konkrétní problém je ve městech a v obcích. Bez zastupitelstev, bez pochopení starostů, ty hlavní praktické problémy, o kterých mluvíte, řešitelné nejsou.”

Ivan Veselý, který celou romskou delegaci vedl, řekl, že z celé schůzky má dobrý pocit. V čem konkrétně?

“Dopracovali jsme se ke shodě. Největší problémy jsou na lokální a regionální úrovni. Pan prezident slíbil, že o tomto problému bude diskutovat při setkáních s hejtmany.”

Padly ještě nějaké další sliby?

“Jakési intervence, nebo lépe řečeno diskuse prezidenta s premiérem na toto téma, mohou premiéra přesvědčit o tom, aby této problematice věnoval pozornost. Pan prezident ví, že situace Romů je v současné době velmi těžká.”

Budete iniciovat ještě další schůzky?

“Chceme jednat s ministry práce, pro místní rozvoj a dopravy. Chceme s nimi diskutovat nejen o sociálních problémech, ale chceme s nimi diskutovat i o aktivním přístupu k řešení.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
13.09.2011Podle Klause by na Šluknovsku měl stát zasáhnout silouZprávy ze života Romů
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
07.09.2007O zaniklém světe českých Romů a SintůZprávy ze života Romů
17.06.2005Prezident vytýká neziskovým organizacím vměšování se do politikyO Roma Vakeren
29.04.2005Prezident se při návštěvě zlínska zabýval jak aktuálními politickými, tak i regionálními tématyO Roma Vakeren
05.10.2004Václav Klaus přijal romskou parlamentní delegaciZprávy ze života Romů
30.08.2001Zprávy ze života RomůZprávy ze života Romů
26.02.2000Odchod Romu do KanadyHistorie
26.02.2000Situací romské komunity se zabývá vládaZprávy ze života Romů
18.09.1997PrahaZprávy ze života Romů
28.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
21.08.1997PrahaZprávy ze života Romů
14.08.1997Emigrace Romů do Kanady prý hrozí "obrovským skandálem"Aktuality
03.07.1997PrahaZprávy ze života Romů

=[ Zprávy ]=

Kurzem romského jazyka procházejí vybraní strážníci a úředníci karvinského magistrátu. Romsky se učí, aby mohli lépe pracovat v problémových lokalitách Karviné. Někteří romští starousedlíci totiž mají problémy vyjadřovat se česky. Osm strážníků městské policie a úředníků karvinského magistrátu se proto romskému jazyku učí od letošního září, vždy jednou týdně.

Romští středoškoláci, kteří chtějí studovat na vysoké škole, mají možnost připravit se na přijímací zkoušky úplně zdarma. Do projektu Dža dureder, který občanské sdružení Slovo 21 realizuje už poosmé, se mohou hlásit všichni, kteří studují ve 2. a 3. ročníku SŠ nebo jsou v maturitním ročníku. Přípravných kurzů, které budou od ledna do června příštího roku, se mohou zúčastnit i absolventi středních škol do věku 26 let.

Rumunská vláda podpořila poslanecký návrh zákona na změnu označování Romů na pejorativní Cikán. Vláda se odvolává na doporučení Rumunské akademie, která ve svém elaborátu změnu schvaluje. Proti se staví ministerstvo zahraničí a romské organizace, se kterými nebyla změna konzultována. Hlavním argumentem je, že slovo Rom bývá v zahraničí snadno zaměňováno se slovem Rumun.

Za odvahu postavit se proti porušování lidských práv vyznamenaly německé romské organizace skupinu mladých Romů z Ostravy. Ti se postavili proti rozhodnutí českých úřadů, které je v polovině devadesátých let přeřadily do zvláštní školy. Poté, co se svojí stížností neuspěly u českých soudů, obrátili se na Evropský soud pro lidská práva, který jim dal za pravdu.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján Sajko
V následujících minutách Vám představíme letošního držitele Ceny Muzea romské kultury. Stal se jím Ján Sajko, slovenský učitel výtvarné výchovy na 1. základní škole v Jarovnicích u Prešova. O tomto pozoruhodném muži hovořila s ředitelkou Muzea romské kultury v Brně Janou Hováthovou Jana Šustová.

Ján Sajko přebírá cenu od Jany Horváthové a Jany Polákové (Foto: Jana Šustová) Čím pracovníky Muzea romské kultury zaujal Ján Sajko, že jste se rozhodli udělit mu cenu?

“Mgr. Ján Sajko, učitel z největší romské osady na Slovensku, z Jarovnic u Prešova, je velice známý. I my jsme ho znali, a to téměř než dvě desítky let, protože je skutečně výjimečnou osobností, jak ve světě pro-romském, tak ve světě učitelském. Ke svým žákům přistupuje skutečně nadstandardně, a to skrze výtvarnou výchovu, což je jeho obor a také předmět, který vyučuje. Daří se mu děti motivovat k návštěvě školy. Děti začne velmi bavit výtvarná výchova. Pokud to jde, vozí pak děti na různé světové, mezinárodní dětské výstavy výtvarné činnosti, kde jsou jejich práce velmi úspěšné. Pro ty děti je to tedy obrovská motivaci pro další výtvarnou práci, ale zároveň motivací vůbec do té školy chodit, chodit do příjemného prostředí, kde na ně čeká pan učitel, který má pro ně svůj zvláštní program. Je vidět, že Ján Sajko se té práci věnuje s nezvyklou energií.”

Podle Jany Horváthové není učitel Ján Sajko v lehké pozici.

Ján Sajko s cenou Muzea romské kultury (Foto: Jana Šustová) “Jak na Slovensku, tak i u nás vzdělávací systém příliš nenahrává takovýmto výjimečným učitelům a nevytváří jim nijak skvělé podmínky. On tedy probojovává cestu sám. O to spíš jsme chtěli takového člověka ocenit, protože on tu svou činnost dělá sám ze svého vnitřního popudu a nemá moc odezvu ve společnosti. On již je držitelem několika cen, ale přesto není širší veřejnosti známý. Cena Muzea romské kultury chce právě pozvednout osobnosti, které nejsou širší veřejnosti známy, ač by si to díky svým skutkům zasloužily.”

Ján Sajko neúnavně rozesílá práce svých dětí na výstavy a soutěže po celém světě. Jeho žáci díky tomu opakovaně získali ceny na dětských výtvarných soutěžích v Japonsku, Indii, Íránu, Norsku, Německu a jinde. Kvalitou své práce se prosadili i v konkurenci specializovaných uměleckých škol z celého světa a některé poroty ani netuší, že jde o romské děti z velmi slabých sociálních poměrů. Na předávání cen Ján Sajko autory cen bere vždy s sebou a ukazuje jim život mimo osadu. Bez jeho přičinění by se tyto děti nedostaly ani do Prešova, který je vzdálený pouhých dvacet kilometrů od Jarovnic. I v Muzeu romské kultury našly práce jeho žáků své místo. Pozoruhodné jsou například malby na vyřazených školních lavicích. A s jakými pocity přijal Ján Sajko cenu Muzea romské kultury?

“To, že jsem se stal laureátem této ceny, že jsem byl vybrán, mě mile překvapilo. Víte, člověk žije v takovém svém koloběhu. Já žiji od termínu k termínu. Věnuji se těm výstavám. Dívám se na data, abych věděl, co je třeba, kdy je třeba to či ono poslat, co ještě musím udělat. Když jsem obdržel tuto zprávu, velmi mile mě to překvapilo. Vážím si lidí, kteří si váží mé práce.”

Oceňovat osobnosti, které pracují s lidmi ze sociálně znevýhodněného prostředí, je velice důležité. A jak uvádí Ján Sajko, takové ocenění se stává posilou zvláště ve chvílích pochybností.

“Myslím si, že někdy si lidé pracující ve školství, zejména pedagogové, položí otázku, jestli to všechno má smysl. Jestli jsou za ním vidět nějaké výsledky. Je to takový další kamínek do mozaiky. Když bude člověk někdy na dně, podívá se na tu cenu a řekne si, že to má význam. Je třeba se přemoct a jít dál. Ve škole je to jako na moři. Člověk není jen nahoře, někdy je sice nahoře, ale jindy zas dole. A dost často z každodenních problémů propadá takovým stavům, že toho mnoho pozitivního kolem sebe nevidí, obzvláště když pracuje s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí, protože je tam hodně vlivů. Někdy vidíte, že máte ve třídě šikovné dítě, ze kterého by mohlo něco být, a rodiče nemají zájem ho v tom podporovat. Často si připadáte úplně bezmocní. Je tedy potřeba si říct, že stojí za to překonávat tyto každodenní problémy. Možná to někam povede a stane se malý zázrak.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.08.2017Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už záříZprávy ze života Romů
25.06.2016Nizozemský umělec Ron Glasbeek zachycoval život Sintů v období před, během a po druhé světové válceO Roma Vakeren
20.02.2016Ignác Zima spoluzakládal Muzeum romské kultury a vyučoval romštinuO Roma Vakeren
05.12.2015Plesem desetiletí vyvrcholily oslavy deseti let existence Muzea romské kultury jako státní organizaceO Roma Vakeren
01.12.2015Muzeum romské kultury zve na folklorní hudební večer s cimbálovou muzikou KubíciZprávy ze života Romů
12.10.2015Ples desetiletí Muzea romské kultury se uskuteční 28. listopaduZprávy ze života Romů
02.10.2015Muzeum romské kultury představí během literární akce Mikroměsto hned čtyři romské autorkyZprávy ze života Romů
03.08.2015Muzeum romské kultury oslaví 10. výročí slavnostním plesemZprávy ze života Romů
30.05.2015Muzeum romské kultury připravilo pro Brněnskou muzejní noc program plný hudby, tance, tvůrčích dílen i romského jídlaO Roma Vakeren
06.05.2015Během Brněnské muzejní noci 2015 vystoupí před budovou Muzea romské kultury skupina Kesaj čhaveZprávy ze života Romů
08.04.2015Kesaj čhave - výstava komiksů a fotografií v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
14.03.2015Marta Hudečková stála u zrodu mnoha významných projektůO Roma Vakeren
06.12.2014Letošní Cenu Muzea romské kultury získal in memoriam nedávno zesnulý primáš Eugen HorváthO Roma Vakeren
25.11.2014Vzpomínkový večer Největší úcta hudebníkovi připomene život a dílo primáše Eugena HorváthaZprávy ze života Romů
25.10.2014Boj proti nelegálním stavbám na Slovensku postihne i romské osadyO Roma Vakeren
22.10.2014Unikátní výstava mapuje dílo romského naivisty Rudolfa DzurkaZprávy ze života Romů
04.10.2014Sochařské sympozium v Muzeu romské kultury v Brně představilo tři úspěšné tvůrceO Roma Vakeren
20.09.2014Muzeum romské kultury uspořádalo 4. ročník sochařského sympoziaO Roma Vakeren
11.09.2014V Muzeu romské kultury se uskuteční 4. sochařské sympoziumZprávy ze života Romů
09.08.2014Jak zněla romská hudba v 60. a 70. letech?O Roma Vakeren
05.07.2014Nejpilnější děti dostaly notebooky a školní pomůckyO Roma Vakeren
26.04.2014Výstava Cikánský mýtus představuje zobrazování Romů na historických pohlednicíchO Roma Vakeren
02.04.2014Jak vypadá mýtus o „cikánech“ ukáže nová výstava Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
26.03.2014Z téhle romské osady pocházejí nejlepší psi. I když o tom místní neradi mluvíZprávy ze života Romů
06.03.2014Nový ministr kultury Daniel Herman uctí v Muzeu romské kultury památku obětí romského holocaustuZprávy ze života Romů
23.11.2013Nositelkou ceny Muzea romské kultury ze letošní rok se stala Emílie MachálkováO Roma Vakeren
06.11.2013Odlehčit přeplněným třídám na východě Slovenska mají kontejnerové školyZprávy ze života Romů
08.10.2013Nová výstava v Muzeu romské kultury se zaměří na mediální obraz RomůZprávy ze života Romů
06.10.2013Projekt Mikroměsto představí historii brněnského CejluZprávy ze života Romů
27.07.2013Muzeum romské kultury získalo Cenu Nadace Erste cenu za přínos sociální integraciO Roma Vakeren
01.07.2013Čtyři české neziskové organizace získaly Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci 2013Zprávy ze života Romů
26.05.2013Muzejní noc otevřela návštěvníkům brány Muzea romské kultury v netradiční dobuO Roma Vakeren
27.04.2013Výstava v Muzeu romské kultury představuje sociální bydlení s prvky romské kulturyO Roma Vakeren
18.04.2013Muzeum romské kultury – pomalá likvidace sloučenímZprávy ze života Romů
14.04.2013Jsou Češi rasisté?Zprávy ze života Romů
13.04.2013Výstava Proti rasismu poukazuje na nebezpečí předsudkůZprávy ze života Romů
11.04.2013Při oslavách Mezinárodního dne Romů byla zmiňována velká důležitost Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
09.04.2013Romský krizový štáb vytvořil petici za zachování samostatnosti Muzea romské kultury v BrněZprávy ze života Romů
08.04.2013Jana Poláková z Muzea romské kultury: Sloučení muzea by Romové považovali za krok proti integraciZprávy ze života Romů
05.04.2013Muzeu romské kultury v Brně hrozí kvůli úsporám zánikZprávy ze života Romů
30.03.2013Muzeu romské kultury hrozí sloučení s Moravským zemským muzeemO Roma Vakeren
04.03.2013Výstava proti rasismu poukáže na nebezpečí předsudků a nálepkování lidíZprávy ze života Romů
23.02.2013O kurzy romštiny je v Brně velký zájemO Roma Vakeren
19.02.2013V budově ombudsmana se uskuteční pietní shromáždění k 70. výročí transportu Romů z Brna do OsvětimiZprávy ze života Romů
12.11.2012Let´s Dance: Flamenco a Cena Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
15.10.2012Pozvání na přednášku Romové na Slovensku mezi dvěma válkamiZprávy ze života Romů
05.10.2012Romové na Gemeru-Malohontě je téma nové výstavy v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
22.09.2012Romští sochaři z pěti zemí vytvořili projekt o tzv. brněnském BronxuO Roma Vakeren
05.09.20123. Sochařské sympozium: Socha pro CejlZprávy ze života Romů
30.07.2012Pietní shromáždění v Hodoníně u Kunštátu připomene holocaust RomůZprávy ze života Romů
10.07.2012Pozvánka na pietní shromáždění k uctění památky obětí tzv. cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuZprávy ze života Romů
30.06.2012Letošní ročník mentoringu končil návštěvou Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.04.2012Stálá expozice Muzea romské kultury je koncipována zážitkověO Roma Vakeren
10.04.2012Pohlednice z Anglie - přednáška Ivy PekárkovéZprávy ze života Romů
07.04.2012Krásné časy - Romové v archivních fotografiíchO Roma Vakeren
24.03.2012Výstavy prezentují mladé i starší romské literátyO Roma Vakeren
21.01.2012Řemesla a profese usedle i kočovně žijících Romů v nové expozici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
14.01.2012Expozice Muzea romské kultury o historickém příchodu Romů do EvropyO Roma Vakeren
07.01.2012Ohlédnutí za dvaceti lety existence Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
17.12.2011Muzeum romské kultury otevřelo nové tři sály stále expozice, první z nich se věnuje IndiiO Roma Vakeren
10.12.2011Mikuláš se svým doprovodem přišel i mezi děti z klubu Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2011Muzeum romské kultury ve čtvrtek otevře nové sály stálé expoziceZprávy ze života Romů
29.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20. výročí založeníO Roma Vakeren
19.10.2011Muzeum romské kultury v Brně slaví 20 let existenceZprávy ze života Romů
05.10.2011Výstava Pod lupou představí 20 let činnosti Muzea romské kulturyZprávy ze života Romů
17.09.2011Výstava Peskere Jakhenca představuje fotografie romských autorů z ŘeckaO Roma Vakeren
02.08.2011Romská sobota na hradě VeveříZprávy ze života Romů
14.05.2011Výstava Cesta paměti představuje každoroční putování po místech romského holocaustuO Roma Vakeren
07.05.2011Malířka a fotografka Marina Obradovic v Brně vystavuje své koláže a fotografie z cest za RomyO Roma Vakeren
16.04.2011V Brně se slavily kulaté narozeniny dvou významných romských organizacíO Roma Vakeren
05.04.2011Vernisáž výstavy a beseda připomene 20. výročí Muzea romské kultury i Mezinárodní den RomůZprávy ze života Romů
04.04.2011Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě RomůZprávy ze života Romů
23.03.2011Muzeum romské kultury v roce 2011 slaví 20 let své existenceZprávy ze života Romů
23.03.2011V Brně se uskuteční přehlídka filmů s romskou tematikouZprávy ze života Romů
22.03.2011Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kulturyZprávy ze života Romů
12.03.2011Uplynulo 68 let od prvního hromadného transportu protektorátních Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
28.02.2011Pietní akt v Muzeu romské kultury bude spojen s vernisáží výstavy Cesta pamětiZprávy ze života Romů
08.01.2011Ján Sajko - oblíbený učitel z osady JarovniceO Roma Vakeren
07.12.2010Výstava Krásné časy...? zavítá do PrahyZprávy ze života Romů
03.12.2010Vánoční dílny s romskými umělci v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.11.2010Cenu Muzea romské kultury získal učitel výtvarné výchovy v romské osadě JarovniceZprávy ze života Romů
26.11.2010Mgr. Ján SajkoNeromské osobnosti
24.11.2010Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!Zprávy ze života Romů
03.09.2010VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURYZprávy ze života Romů
02.09.2010Zářijové výstavy v brněnském Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.08.2010Výstava o romském holokaustu poputuje za žákyZprávy ze života Romů
09.07.2010Dokumentární film o Ceije Stojce oceněn v TelčiO Roma Vakeren
21.05.2010Brněnská muzejní nocO Roma Vakeren
04.05.2010Muzeum romské kultury se společně se seminářem romistiky FF UK zúčastní pražského knižního veletrhu Svět knihyZprávy ze života Romů
03.05.2010Květen v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
23.04.2010Plátna pro velké černé očiO Roma Vakeren
03.03.2010Aktivně proti rasismu a předsudkůmZprávy ze života Romů
03.03.2010Připomínka prvního hromadného transportu moravských Romů do koncentračního tábora v OsvětimiZprávy ze života Romů
02.03.2010Pestrá nabídka programů Muzea romské kultury na březenZprávy ze života Romů
26.02.2010Muzeum romské kultury se věnuje také doučování dětíO Roma Vakeren
31.01.2010Únor v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
15.01.2010O budoucnosti bývalého Cikánského tábora v Hodoníně u KunštátuO Roma Vakeren
08.01.2010Novinky ve sbírkách Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
08.01.2010Muzeum romské kultury nabízí dětem doučování a řadu volnočasových aktivitO Roma Vakeren
07.01.2010Vyšlo pexeso, omalovánky a vystřihovánky s romskou tematikouZprávy ze života Romů
01.01.2010O Muzeu romské kultury a o dětech, které asi nikdy neviděly motýlaO Roma Vakeren
13.12.2009Cena Muzea romské kultury redaktorce Českého rozhlasuZprávy ze života Romů
04.12.2009Historicky první cenu Muzea romské kultury získala redaktorka Českého rozhlasuO Roma Vakeren
08.10.2009Výstava Svaz Cikánů-Romů 1969 – 1973. Z historie první romské organizace v ČeskoslovenskuFotoaktuality
25.09.2009Kresby dětí z osady Jarovnice zobrazují svět plný fantazie, barev a životaO Roma Vakeren
28.08.2009Semináře Romové – dějiny a kultura jsou zdrojem instpiraceO Roma Vakeren
03.06.2009Návštěva prezidenta republiky České republiky v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
02.06.2009Výstava Každý máme jinou barvu představí kresby romských dětí z osady poblíž JarovniceZprávy ze života Romů
20.04.2009Nenechte si ujít přednášku a slavnostní prezentaci katalogu o tradičních řemeslech RomůZprávy ze života Romů
03.04.2009Semináře Romové - dějiny a kultura jsou užitečné zvláště pro pedagogyO Roma Vakeren
01.04.2009Program Muzea romské kultury na duben 2009Zprávy ze života Romů
06.03.2009Pietní akt připomněl památku prvního hromadného transportu moravských Romů do OsvětimiO Roma Vakeren
20.02.2009Výstavy v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
24.11.2008Nejen Muzeum romské kultury představí své exponáty v LiberciZprávy ze života Romů
24.10.2008Program Muzea romské kultury v listopadu 2008Zprávy ze života Romů
17.09.2008Nenechejte si ujít jediné kurzy romštiny v BrněZprávy ze života Romů
01.08.2008Ohlédnutí za katastrofickými povodněmi v romské obci JarovniceO Roma Vakeren
23.05.2008Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý programZprávy ze života Romů
12.05.2008Program Muzea romské kultury v červnu 2008Zprávy ze života Romů
04.05.2008Program Muzea romské kultury v květnuZprávy ze života Romů
10.03.2008Program Muzea romské kultury v dubnu 2008 Zprávy ze života Romů
22.02.2008Výstava „Cigán sa ně prevelice lúbí...“ představuje plakáty s romskou tematikou O Roma Vakeren
18.01.2008Čítanka Čalo voďi přináší průřez literární tvorbou romských autorů O Roma Vakeren
11.01.2008Ohlédnutí za činností Muzea romské kultury v roce 2007 O Roma Vakeren
10.01.2008Romská módní přehlídka na veletrzích Go a REGIONTOUR Zprávy ze života Romů
02.01.2008Nejdůležitější akce pořádané Muzeem romské kultury v roce 2008 Zprávy ze života Romů
21.12.2007Prohlídka vánoční výstavy s názvem "Kolik je v nás člověka" O Roma Vakeren
21.12.2007Romské vánoční zvyky přibližuje výstava v Muzeu romské kultury O Roma Vakeren
21.12.2007Pod štědrovečerní stůl Romové dávali slámu O Roma Vakeren
14.12.2007Na vánoční výstavě v Brně najdete i recepty na romská jídla O Roma Vakeren
07.11.2007Přehled programů Muzea romské kultury v listopadu a prosinci 2007Zprávy ze života Romů
26.10.2007Výstava Řemesla našich předkůO Roma Vakeren
10.05.2007K brněnské Muzejní noci se opět připojí i Muzeum romské kulturyZprávy ze života Romů
04.05.2007Výstava "Putování Jolán Oláh" představuje obrazy insitní romské výtvarniceO Roma Vakeren
23.04.2007Mezinárodní seminář o holocaustu RomůZprávy ze života Romů
16.04.2007Pozvánka na přednášku Romové v Moldavské republiceZprávy ze života Romů
16.02.2007Humanitární pomoc obci Jarovnice neustává ani devět let po povodniO Roma Vakeren
29.12.2006Výstava Co to máš na sobě? představuje romské odíváníO Roma Vakeren
01.12.2006Židovští i romští pamětníci holocaustu besedovali v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
30.10.2006V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odíváníZprávy ze života Romů
17.10.2006"Co to máš na sobě?!" je název nové výstavy o romském odívání v Muzeu romské kulturyZprávy ze života Romů
05.09.2006Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými hororyZprávy ze života Romů
04.08.2006V Muzeu romské kultury vyšla kniha o výtvarném umění RomůO Roma Vakeren
07.07.2006Výstava Čalo voďi / Sytá duše pojednává o romské literatuře a ústní lidové slovesnostiO Roma Vakeren
30.06.2006Desítky lidí se zapojily do rvačky ve slovenské romské osaděZprávy ze života Romů
20.06.2006V Muzeu romské kultury se budou číst romské pohádkyZprávy ze života Romů
26.05.2006Muzejní noc v Muzeu romské kultury byla hlavně ve znamení literaturyO Roma Vakeren
19.05.2006K oslavám 100. výročí Židovského muzea v Praze se přidalo i Muzeum romské kulturyO Roma Vakeren
11.05.2006Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní nociZprávy ze života Romů
21.04.2006O Muzeum romské kultury v Brně mají návštěvníci zájemO Roma Vakeren
03.03.2006Dějiny českých Romů po 2. světové válceO Roma Vakeren
16.12.2005Jedna část 5. sálu stálé expozice Muzea romské kultury je velmi vizuálně výraznáO Roma Vakeren
09.12.2005Radostné chvíle při otevření stálé expozice Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.12.2005V Muzeu romské kultury byla otevřena první část stálé expoziceO Roma Vakeren
01.12.2005Otevření prvních dvou sálů stálé expozice v Muzeu romské kulturyFotoaktuality
01.12.2005Sál stálé expozice Muzea romské kultury mapující život Romů v letech 1989-2000Fotoaktuality
11.11.2005V Muzeu romské kultury probíhá výstava Romové na GemeruO Roma Vakeren
21.10.2005V Muzeu romské kultury byly zahájeny výstavy archivních fotografiíO Roma Vakeren
13.10.2005Výstava Romové na GemeruFotoaktuality
01.07.2005Mají jídla připravovaná takzvaně "po cikánsku" něco společného s Romy?O Roma Vakeren
24.06.2005Romská hudba ovlivnila hudbu většinové společnostiO Roma Vakeren
17.06.2005S romskou tematikou se setkáváme v umění i v lidové kultuřeO Roma Vakeren
10.06.2005Slovo "Cikán" nebo "cikánský" se vyskytuje v názvech obcí, přírodních útvarů, rostlin i ve jménech lidí a zvířatO Roma Vakeren
03.06.2005Výstava Černá země - bílý chléb mapuje vliv romské kultury na kulturu většinovouO Roma Vakeren
27.05.2005Brněnská muzejní noc přilákala řadu návštěvníků do Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
20.05.2005Muzejní noc v brněnském Muzeu romské kultury nabídla bohatý programFotoaktuality
07.04.2005V brněnském muzeu začaly tři výstavy k Mezinárodnímu dni RomůZprávy ze života Romů
18.03.2005Muzeum romské kultury vydalo novou ročenku a připravuje otevření stálých expozicO Roma Vakeren
07.03.2005Historici: České děti neví mnoho o utrpení Romů za válkyZprávy ze života Romů
04.03.2005Autorky Memoárů romských žen představily svou novou knihu v Muzeu romské kulturyO Roma Vakeren
04.03.2005V Muzeu romské kultury proběhne řada zajímavých akcíO Roma Vakeren
23.02.2005Brněnské muzeum vydalo knihu vzpomínek romských ženZprávy ze života Romů
23.02.2005Představení dvojknihy Memoáry romských ženFotoaktuality
17.02.2005Romské muzeum připomene první válečný transport Romů z BrnaZprávy ze života Romů
04.02.2005Představujeme Helenu Danielovou, pracovnici Muzea romské kulturyO Roma Vakeren
02.02.2005Brněnské romské muzeum rozšiřuje provoz, chystá i kurzy jazykaZprávy ze života Romů
28.01.2005Brněnské Muzeum romské kultury se připojilo k oslavám 60. výročí osvobození OsvětimiO Roma Vakeren
07.01.2005Bilance roku 2004 očima předsedy Společenství Romů na MoravěO Roma Vakeren
26.11.2004V brněnském Muzeu romské kultury je výstava Svět očima RomůZprávy ze života Romů
26.11.2004Výstavu Svět očima Romů je možné naposled navštívit v BrněO Roma Vakeren
30.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
25.06.2004Romové z ČR v Osvětimi uctili památku obětí druhé světové válkyO Roma Vakeren
03.06.2004Holandská vláda financuje Muzeum romské kultury v Brně o. p. s.Zprávy ze života Romů
01.06.2004Americký fotograf Wyatt vystavuje v Brně portréty českých RomůZprávy ze života Romů
16.04.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
16.04.2004Klenoty byly pro Romy vždy velmi důležitéO Roma Vakeren
26.03.2004Výstava děl Magdaleny Konečné přibližuje barevný svět romských pohádekO Roma Vakeren
09.03.2004V Muzeu romské kultury v Brně proběhl pietní akt k připomínce 61. výročí prvního transportu Romů z Brna do koncentračního tábora Osvětim-BřezinkaFotoaktuality
05.03.2004Pozvánka na výstavu a na pietní akt do Muzea romské kultury v BrněO Roma Vakeren
27.02.2004Romové v Jarovnici bydlí v dřevěných boudách a stavebních buňkáchFotoaktuality
20.02.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren
08.12.2003Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton se zúčastnil slavnostního otevření Muzea romské kultury v BrněFotoaktuality
05.12.2003V Praze bude výstava kreseb dětí z JarovniceO Roma Vakeren
17.10.2003Muzeum romské kultury v Brně bojuje s chronickým nedostatkem penězO Roma Vakeren
30.05.2003Seminář o holocaustu RomůO Roma Vakeren
11.04.2003Oslavy Mezinárodního dne Romů v BrněO Roma Vakeren
11.04.2003Také historička Jana Horváthová slavila Mezinárodní den RomůO Roma Vakeren
01.11.2002Paměti romských ženO Roma Vakeren
25.10.2002ZprávyO Roma Vakeren
20.09.2002V Muzeu romské kultury proběhla řada stavebních úpravO Roma Vakeren
16.08.2002Od povodně v obci Jarovnice uplynuly čtyři rokyO Roma Vakeren
24.05.2002Dokumentaristka Helena Danielová hraje na housle ve skupině B NikolO Roma Vakeren
08.03.2002Móda se týká žen i mužůO Roma Vakeren
01.03.2002Prozraď mi jak se oblékáš, já ti povím jaký jsiO Roma Vakeren
22.02.2002Muzeum romské kultury vystaví předměty, které sloužily k obživě RomůO Roma Vakeren
11.01.2002ZprávyO Roma Vakeren
21.12.2001Jak slaví Romové Vánoce v různých koutech světaO Roma Vakeren
14.12.2001New YorkO Roma Vakeren
07.12.2001Muzeum romské kultury pomáhá žadatelům o finanční odškodnění za útrapy 2. světové válkyO Roma Vakeren
30.11.2001Muzeum romské kultury v Brně oslavilo 10. narozeninyO Roma Vakeren
23.11.2001Muzeum romské kultury v Brně slaví desáté narozeninyO Roma Vakeren
16.11.2001Zemřel romský historik Bartoloměj DanielO Roma Vakeren
28.09.2001V Brně byla otevřena výstava "Romské mýty"O Roma Vakeren
30.08.2001Muzeum romské kultury získalo sedm miliónů korunZprávy ze života Romů
06.07.2001Čím se zabývá Muzeum romské kultury v Brně?O Roma Vakeren
06.07.2001Výstavu Rudolfa Dzurka můžete navštívit v BrněO Roma Vakeren
29.06.2001PlzeňO Roma Vakeren
01.06.2001Výstava "E luma romane jakhenca" - "Svět očima Romů"O Roma Vakeren
08.11.2000Muzeum romské kultury v Brně čeká na kolaudaciZprávy ze života Romů
14.03.2000Tragédie v romské osadě Jarovnice v roce 1998Historie
18.01.2000V Brně vyšla kniha o tradicích a současnosti RomůZprávy ze života Romů
29.01.1999ZlínZprávy ze života Romů
16.10.1998PrahaZprávy ze života Romů
02.10.1998OtrokoviceZprávy ze života Romů
21.08.1998PrahaZprávy ze života Romů
31.07.1998Český KrumlovZprávy ze života Romů
17.04.1998BrnoZprávy ze života Romů
17.04.1998VídeňZprávy ze života Romů
13.02.1998PrahaAktuality
09.01.1998BrnoZprávy ze života Romů
21.11.1997BrnoZprávy ze života Romů
25.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
04.09.1997BrnoZprávy ze života Romů
Organizace zabývající se romskou menšinouKontakty
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury
Výtvarné uměníKultura
Muzeum romské kulturyMuzeum romské kultury

=[ Reportáž ]=
Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka
Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka. 2. B je třídou převážně romských dětí. Vznikla na jedné základní brněnské škole kvůli petici rodičů, kteří nechtěli, aby jejich děti měly za spolužáky Romy. Děti samotné se přitom staly spoluautory časosběrného formátu, protože v průběhu jednoho roku točily na malé kamery svět, jak ho vnímají ony. Iveta Demeterová si spolu s Richardem Samkem Ptáčata pozvala do studia.

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Richard Samko: „Ptáčata, ahoj!“

Děti zakřičí: “Ahój!”

Richard Samko: „Jak se romsky vlastně řekne ptáček? Kdo to ví? Paní učitelka to ví!“

Paní učitelka Zlatušková: “Čiriklo.”

Richard Samko: „Ano, správně. Čiriklo. A vy to nevíte?“

Děti: “Ne.”
Dítě: “Já vím.”

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Paní učitelka Zlatušková: “Někteří to nevědí.”

Richard Samko: „Vy to nevíte?“

Děti: “Víme.”

Paní učitelka Zlatušková: “Oni se stydí.”

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Richard Samko: „Už s vámi bylo odvysíláno deset pořadů. Jste celebrity? Cítíte se být jako celebrity?“

Děti: “Ano. Jo.”

Richard Samko: „Opravdu?“

Chlapec: “Jó.”

Richard Samko: Dáváš podpisy?

Chlapec: “Ano.”

Chlapec: “My jsme s Patrikem šli jednou ze školy. Byli tam nějací kluci. Jeden byl velikej. On říkal, že mě viděl. A řekl, ať mu dám podpis na ruku.”

Paní učitelka Zlatušková a Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Richard Samko: „Ládi Cmírala bych se chtěl zeptat... Láďo, deset odvysílaných pořadů a reakce jsou vesměs kladné, ať již na stránkách České televize nebo na Facebooku. Jak vy to vnímáte jako tvůrci?“

Ladislav Cmíral: “Kladné reakce jednoznačně převažují. My jsme za to samozřejmě rádi. Přáli bychom si, aby reakcí bylo co nejvíc. Nemusí být všechny ani nutně kladné. Nám šlo o to upozornit na určitý problém a vyvolat debatu o tom, jak takový problém lze, nebo eventuálně nelze řešit. V tomto ohledu je tedy samozřejmě každý ohlas vítaný.”

Richard Samko: „Paní učitelko Zlatušková, jak Vy to vnímáte?“

Paní učitelka Zlatušková: “Někdy je to trochu rozpačité, protože někdy zrovna ta áčková třída, to je tak trošku na hraně. Myslím si, že teď děláme společné akce tak , aby se děti propojovaly. Měli jsme teď ve škole kouzelníka. Malovali jsme na obličej. Kamarádka je malířka. Myslím si, že budeme kamarádi, že to bude dobré.”

Ptáčata před studiem Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Iveta Demeterová: „Zeptám se, říkala jste třída áčková. U Vás je tedy rozdíl áčko nebo béčko?“

Paní učitelka Zlatušková: “Není to selekce podle prospěchu. My jsme romská třída a oni jsou neromská třída.”

Iveta Demeterová: „To znamená, že ve Vaší třídě jsou čistě romské děti?“

Paní učitelka Zlatušková: “Většinou.”

Iveta Demeterová: Proč?

Paní učitelka Zlatušková: “Vzniklo to na základě petice rodičů, že si nepřejí, aby jejich děti chodily s cikánskými dětmi do třídy. Takhle tedy vznikla tato třída.”

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Richard Samko: „S tebou taky, Haničko, nikdo nechtěl do třídy?“

Hanička: “Se mnou?”

Richard Samko: „No...“

Hanička: “Ne.”

Richard Samko: „Proč?“

Hanička: “Já nevím.”

Richard Samko: „Jak Vy to vnímáte? Přeci jen, s těmi dětmi jste každý den. Změnilo se třeba jejich chování, přístup? Myslím tím například to, že často s těmi dětmi nechtěli ti rodiče být, protože jsou hodně divoké...“

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Paní učitelka Zlatušková: “Jsou divoké. Jsou hodně temperamentní. My to řešíme tím, že máme skoro každý den tělocvik. Já je tedy vždycky zničím. Máme ještě plavání. Oni jsou potom takoví krásně mírní a hodní.”

Iveta Demeterová: „Já se paní učitelko ještě zeptám... Říkala jste, že máte celou třídu romských dětí. Která to je třída? Druhá? Třetí?“

Paní učitelka Zlatušková: “Teď už třetí. Jsme spolu už třetí rok.”

Iveta Demeterová: „Může se stát, že budete ve čtvrté třídě rozptýleni? Nebo naopak někdo přijde k vám?“

Paní učitelka Zlatušková: “Není, kam se rozptylovat. Uvidíme ještě v páté třídě, jak to bude postupovat dál. Z této školy ale nechodí moc dětí na střední pětiletá nebo osmiletá gymnázia. Pravděpodobně tedy bude tato třída v této sestavě dál.”

Richard Samko: „Co vás nejvíc bavilo za tu dobu, co jste takhle všichni pohromadě?“

Ladislav Cmíral: “Já bych do toho, Richarde, ještě vstoupil. Nezazněla tu totiž jedna podstatná informace. Ta třída je převážně romská, ale nejen romská. Je tam i Váňa z Ukrajiny. Patrik má sice Romy v příbuzenstvu, ale těžko by se dal označit za Roma v pravém slova smyslu. Je to tedy i náznak toho, že se v té třídě potkávají děti různých etnik, nejen romské. To, co mají ovšem společné, je určitá sociální determinace.”

Ptáčata ve studiu Českého rozhlasu (Foto: Jana Šustová) Iveta Demeterová: „Není v jednadvacátém století trošku zvláštnost, že se takhle segreguje třída?“

Paní učitelka Zlatušková: “Je. Ale bohužel je to tak. Je to běh na dlouhou trať. Vidím jediný světlý bod, a tím je vzdělání. Pomáhat dětem odmalička, aby se dostaly ke vzdělání. A pak je integrace možná.”

Richard Samko: „Davide, co Tě tu zaujalo?“

David: “Že je to tady hezký.”

Richard Samko: „Jste vůbec asi poprvé takhle ve studiu, nebo ne?“

David: “Jo.”

Richard Samko: „Co tě bavilo nejvíc za těch deset pořadů, které se odvysílaly?“

David: “Ještě mě bavilo natáčet s malýma kamerama. Dostali jsme kamery a museli jsme natáčet. To mě ještě bavilo.”

Dívka: “Mě to bavilo, protože byla sranda. A jak říkali ostatní, ... že jsme byli pohromadě.”

Richard Samko: „A Láďa?“

Ladislav Cmíral: “Chtěl jsem posluchače upozornit na to, aby si všimli, že děti mají tendenci k takovému skupinovému chování, a to v tom smyslu, že když jeden řekne, že se jim líbilo natáčet pohromadě, všechny následující děti to zopakují. A chtěl jsem to říct proto, že děti samozřejmě točily pohromadě, ale nejen pohromadě. Ty malé kamery, o kterých již byla řeč, plnily funkci jakési sondy do toho nejautentičtějšího prostředí, ve kterém děti jsou, tedy do jejich rodin. Děti měly za úkol individuálně natáčet reportáže z různých prostředí, v úvodu ale zejména z domova. Diváci si tedy zpětně na internetových stránkách České televize mohou najít již odvysílané díly a tam uvidí i samostatné kameramanské pokusy dětí, ale samozřejmě i pokusy skupinové, o kterých již Ptáčata hovořila před chvílí.”

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
19.01.2014Časosběrný dokumentární cyklus Ptáčata sleduje osudy dětí z tzv. brněnského BronxuZprávy ze života Romů
18.01.2014S pedagožkou Jarmilou Zobačovou o její práci s PtáčatyO Roma Vakeren
17.01.2014Romské děti: Nechte nás s Vašimi dětmi sedět v jedné lavici!Zprávy ze života Romů
11.01.2014Ptáčata se vrací na televizní obrazovkyO Roma Vakeren
28.12.2013Česká televize odvysílá druhou sérii cyklu Ptáčata, který sleduje osudy romských dětíO Roma Vakeren
13.11.2013Televizní Ptáčata bojují bezprostředností i humorem proti předsudkům a xenofobiiZprávy ze života Romů
05.12.2011Romské děti předaly petici proti hazardu brněnskému primátoroviZprávy ze života Romů

Romale sam rado hoj san amenca. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Aven saste the bachtale. Ačhen Devleha.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Demeterová a Jaroslav Sezemský.

Obsah článku:
Reportáž:  Druhý ročník Ceny Gypsy Spirit
Reportáž:  Putování k Betlému s občanským sdružením Český západ
Reportáž:  Představitelé romských sdružení a organizací požádali prezidenta o pomoc
Zprávy: 
Reportáž:  Držitelem Ceny Muzea romské kultury se stal učitel Ján Sajko
Reportáž:  Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka

Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Předchozí vydání "O Roma Vakeren"
25.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
11.06.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
28.05.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
02.04.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
12.03.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
20.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
13.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
09.02.16  Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz