Vyhledávání
22.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Jiří Čunek, senátor

Byl vicepremiérem, ministrem i šéfem lidovců. Hřál se na výslunní velké politiky. Pomohli mu tam mimo jiné i jeho nekompromisní postoje vůči Romům. Do ústraní se stáhl pod tíhou údajné korupční kauzy, ale pozastavení stíhání se vrátil. Je senátorem a důvěru mu o víkendu v komunálních volbách znovu dala téměř polovinu voličů Vsetína. Mnozí volají po tom, aby byl starostou. Ve studiu tu Dvaceti minut Radiožurnálu sedí čerstvě zvolený zastupitel Vsetína Jiří Čunek. Vítejte.

Jiří Čunek (Foto: Štěpánka Čechová) Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Dobrý den, dobré odpoledne vám i posluchačům.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Tak pane senátore, lidovci vás ve Vsetíně dali až na šesté místo kandidátky, ale přesto jste získal hlasy 4 422 voličů, což je skoro polovina voličů města. Lze to podle vás stále ještě přičítat na vrub těch vašich razantních postojů vůči Romům?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já myslím, že to je zkreslený a částečně nepravdivý obraz o Jiřím Čunkovi, protože to co se stalo v roce 2006, to znamená to přestěhování Romů z centra Vsetína do těch bytů složených z buněk, tak to bylo až v roce 2006, ale já jsem stejnou podporu měl v roce 2002, kdy jsem žádné takové věci nedělal, ale dělal jsem jiné věci. Jinými slovy já tím chci říct, že ten zkreslený obraz, takový ten celoplošný, že Jiří Čunek udělal něco tady s cigány a tím se hřál na výslunní, jak jste to hezky uvedla, samozřejmě nepravdivě. Já bych každému přál, ať se hřeje tak jak já na výslunní ty 2 roky.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy popíráte, že vaše razantní politika vůči Romům vám pomohla na výslunní politiky, že jste se díky ní zviditelnil?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Určitě to popřít nemůžu, ale je to jenom součást toho, co jsem 8, více než 8 let jako starosta dělal a já na podporu toho říkám, že když jsem v roce 98 jako skutečně málo známý člověk, teď myslím z toho dnešního pohledu, byl zvolen do zastupitelstva města, tak ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Víte, nezlobte se, že vás přerušuji, ale my jsme u /nesrozumitelné/ 98 vašimi slovy a teď jsme přeci jenom o poznání dále a nebavíme se tom, co bylo v roce 2006, bavíme se o tom, co bylo teď o víkendu a asi těžko lze předpokládat, že by vás lidé vnímali rokem 2006. Já myslím, že vás vnímají i včetně všech těch vašich kauz a postupů vůči Romům, nemyslíte?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: To určitě ano. V tomto máte pravdu, ale já jsem chtěl říct, že když jsem byl zvolen v roce 98, byl jsem téměř neznámý. V roce 2002, teď si to skutečně nepamatuju, ale byl jsem, jsem získal podobnou podporu jako teď, stejně podobnou podporu jako teď jsem získal od voličů v roce 2006 po těch razantních krocích vůči Romům. Jinými slovy to město mě nevnímá jenom jako člověka, který něco udělal s Romy, ale to město mě vnímá jako člověka, který obecně se o to město celkově dobře staral. To, že se samozřejmě jsem celostátně začal být vnímán spíše v tom roce 2006 s těmi Romy, to samozřejmě uznávám a poslední věta jenom k tomu, já vím, že to je klišé a je to zaužívané větní spojení, ale strašně jste mě rozesmála, když jste řekla, že jsem se hřál na výslunní té centrální politiky jako vicepremiér, já bych vám to všem přál, zkuste si to užít.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, vy jste se tam potom malinko opékal, ale to už bylo vlivem vašich kroků.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, to nebylo vlivem mých kroků, protože vy a teď vás nechci podezírat, ale pokud jste jistě se připravovala na tento rozhovor a přečetla si mé webové stránky legendacunek.cz.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Ano, jistě hovoříte o 3 rozborech k vaší údajné korupční kauze, že?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Takže je naprosto jasné a je to již teď prokázané, že ta kauza ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže to opékání vše vztahujete k tomu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, tak samozřejmě, tak to opékání bylo jenom proto, že si na mě vymyslel tady někdo nějaké, nějakou kauzu.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: My se k té kauze, k tomu vašemu vyjádření na těch stránkách ještě dostaneme, jen se nebojte, ale já bych teď ještě ráda zůstala u Vsetína a vašeho raketového startu teď v komunálních volbách a také u problematiky Romů, které se tak nějak zříkáte. Zdá se mi to nebo je to tak?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ne, ne. Naopak. Já se k ní hlásím. To se vám zdá, to se jenom vám jenom zdá. Já jenom chci říct, ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Mě se zdálo, že jste se pokusil odprezentovat jako ten hodný Čunek, který už vlastně vůči Romům jako vůbec nic nemá, že to není tím, co by vás tlačilo v politice do popředí voličského zájmu.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ten hodný Čunek jsem já pořád stejný, to já jsem pořád. To já jsem vůči Romům jistě hodný.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Dobře, tak pojďme tedy ke konkrétním slovům. Jistě. Časopisu Týden jste řekl krom myšlenky, že Romové nemají disciplínu v genech také to, že cituji. Když stát bude problém Romů posouvat, jednou vznikne vzpoura měst. Co byste tedy ještě chtěl dělat třeba ve Vsetíně, aby se ho takový problém netýkal?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Vsetín nemůže udělat nic kromě toho, že vystěhuje všechny tyto problémové občany stejně jako všechna ostatní města někam, někam jinam, ale to přeci není možné. To není možné a nikdo to ani nechce a jediný způsob jak tomu zabránit je, romskou problematiku řešit komplexně. Já jsem se svým týmem ještě co by ministr napsal koncepci, ta koncepce se má naplňovat, musí ji naplnit vláda, pomoci těm městům a obcím, které tento problém mají, ho řešit. Já jsem tam popsal, jak ho má pomáhat centrum řešit a pak to, a pak se mnoho věcí může změnit. Jinak se nezmění vůbec nic.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Můžete připomenout posluchačům alespoň ty úplně nejzákladnější pilíře té koncepce, co tedy mají města, všechna česká města dělat, aby nevznikl ten problém vzpoury kvůli Romům?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ten nejzákladnější pilíř nebo řekněme nejzákladnější princip je, že si musíme přestat jako společnost lhát do kapsy a ostrakizovat nebo vylučovat česky tedy toho, kdo začne říkat pravdu. Říkejme tu pravdu slušně, ale všichni. Jinými slovy. Tento problém doposud žádná vláda od řekněme vzniku republiky v roce 18, neuměla řešit. My bychom, já jsem přesvědčen tedy, že my ho umět řešit musíme, a to tak, a to je teď základní pilíř vůbec té koncepce, že pochopíme a uchopíme tento problém od narození, řekněme, občánka, který se narodí v této sociálně vyloučené komunitě, nejsou to všichni Romové, ale v této vyloučené komunitě a my ho budeme provázet tedy, bohužel musí k tomu přispět stát a samozřejmě příslušná obec a všichni příslušní pracovníci a my ho budeme doprovázet až po vlastně jeho vystudování nebo nějaké vzdělání, protože když jsem řekl, že nemají disciplínu v genech, byl jsem zase za to nějakým zvláštním způsobem napaden, což je právě ten šílený pseudo způsob slušného vyjadřování, kdy se vyjadřujeme tak, že vlastně pak nic neřekneme.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, protože vy jste celou jednu populaci, jeden romský národ hodil do jednoho pytle a řekl jste, že nemají disciplínu. Vy se divíte, že se vůči tomu někdo ozval?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: To není pravda. Jestli řeknu, že něco někdo nemá v genech, tak je to v zásadě velmi známý, často používaný hovorový obrat, který se může týkat kdekoho a to je právě ten záludný problém, který uděláme, kdy mámeli něco vyjádřit, tak řekneme, ti lidé nemají něco v genech a hned musíme tedy dodat, ale tím nemyslíme všechny lidi, my tamty 3 a tamty 4 vylučujeme z toho, nejsou to úplně všichni a pak to vlastně zamotáme celé úplně do nějakých nesmyslných řečí, aniž by někdo chtěl někoho ....

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: No, ale vy teď to také motáte do řečí, neříkám že nesmyslných, ale vy jste hovořil konkrétně o Romech a jejich genech.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: No, tak samozřejmě. Jako přeci ten problém sociálně vyloučených, který se z 90 procent týká romské populace, tak ten problém je přeci v tom, že oni mají odlišný způsob života a ten odlišný způsob života se projevuje především tím, že oni žijí ze dne na den a ne samozřejmě a teď musím dodat, ne samozřejmě všichni, ale drtivá většina, nemají základní ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Trváte na tom, že nemají disciplínu v genech.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já trvám na tom, že tohle vyjádření neznamenalo nic jiného, než to čím se toto sousloví jasně, jak se používá, čím se vyjadřuje třeba nějaký názor na někoho, takže ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy jste tam zmínil i romská ghetta, v kterých se podle vás rodí ti občánci ohrožení vyloučením. Vy jste ale se v podstatě začal podílet i podle některých názorů na vytváření takových ghett, když jste začal lidi sestěhovávat do unimo buněk nebo jste slovy některých, jak to vnímali, vyvážel za hranice kraje do polorozpadlých domů, které jim radnice nabízela k odkoupení.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Určitě ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže se hlásíte ke tvorbě takových ghett?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Naprosto jednoznačně, a to proto, že jako starosta města jsem v tu chvíli neměl absolutně žádnou jinou možnost. Nám praskl dům, ten byl staticky, staticky v zásadě odsouzen k tomu, že musí být co nejrychleji zdemolován a my jsme ty lidi museli někam dát a navíc, drtivá většina těch lidí byla, měla soudní příkaz o tom, že jsme je mohli vystěhovat na ulici, takže my jsme v zásadě ten problém mohli řešit tak, že jsme ty lidi vystěhovali na ulici a řekli, soud tak řekl a nic po nás nechtějte a dovedete si představit, jak by to asi před tou zimou vypadalo s těmi lidmi, takže dneska my jsme ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Postupoval byste tedy dnes stejně? Zase byste vytvářel v případě, že byste se třeba postavil do čela Vsetína jako starosta, znovu byste vytvářel taková ghetta?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já bych, kdybych měl říct, co bych udělal jinak v té době, tak z těch věcných záležitostí, kdy jsme museli postupovat velmi rychle, bych postupoval naprosto stejně.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A dnes?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Možná jenom kvůli, ne teď myslím kvůli vám, ale kvůli tomu, abych ukázal, kam takové dotazy, které mi dáváte, hlavně ten poslední, jestli bych postupovat tedy stejně, tak bychom ty lidi vystěhovali na ulici a teď bysme se dívali na celou republiku, jak to točí stále a byl bych rád, kdyby, co by vlastně média říkala a všichni ti pseudohumanisté, kteří jenom radí, ale vůbec ten problém nejenom že ho neumí řešit, ale oni ho ani většinou nechápou, tak co by říkali? A my bychom jim řekli. Rozhodnutím soudu, což je pro nás tady pro tu demokratickou společnost Pán Bůh na zemi, takže my na základě ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: My vám rozumíme a jak byste tedy řešil dnes?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Dneska bych to řešil, kdyby se stala úplně stejná situace, musel bych ji řešit naprosto stejně. Faktem ale je, že dnes říkám, že proto stát musí tu koncepci, o které jsem mluvil začít naplňovat, aby se dnes podobný případ stát nemohl, ale to nemůže chtít stát po městu, protože téměř žádné město, kromě těch velkých, kdy Praha má přes 40 miliard rozpočet, tak města podobné velikosti jako je naše, tedy průměrná většina měst nad nebo pod těch 100 tisíc ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Chcete říct, že na to města nemají sílu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Města na to nemohou mít sílu. Nemohou.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Pojďme teď k situaci na vsetínské radnici. Když jsme teď trošičku rozebrali vaše názory. Vy jste před volbami v KDUČSL měli dohodu, že kandidátem na starostu se stane ten, kdo získá od voličů nejvíc hlasů. Platí to stále?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já jsem přesvědčen, že ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čili jste kandidátem na starostu KDUČSl a máte její podporu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já doufám, že ano.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Protože iDNES, já ho teď odcituju, napsal. Jiří Čunek Vsetínu šéfovat nebude. Je nepřijatelný pro vítěznou ODS i pro mateřskou KDUČSL. Co, cítíte nějaký podraz z vlastní strany? Myslíte, že je na tom prohlášení něco pravdivého?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Víte, my o tomto prohlášení nebo o těchto věcech a o těch krocích těch vyjednavačů budeme mluvit dnes večer, myslím v KDU a tam, a tam se ukáže, jestli to pravdivé je nebo není, ale já věřím, že to pravdivé nebude.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jak si tedy vysvětlujete vy, že po tom volebním skoku nejste ve vyjednávacím týmu strany?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Řekněme, že, řeknuli to velmi benevolentně, tak je to určitá nezkušenost těch, kteří o tom rozhodovali.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: To jste řekl hodně benevolentně a kdyby jste to neměl říkat benevolentně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Tak to neřeknu vůbec.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Šéfkou radnice se logicky chce stát jednička ve Vsetíně vítězné ODS, tedy Iveta Táborská a chce prý vyjednat co nejpevnější koalici, což tedy jejími slovy je koalice, která bude mít více než 11 mandátů a ODS bude mít samozřejmě pozici starosty. Jak tedy vidíte, při všech těch souvislostech, které jsme uvedli, své a její šance na starostu?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Jedna věc jsou volby a druhá věc je, řekněme, nějaká politická dohoda, která se může zvrhnout do určitého politikaření, uspokojování osobních zájmů, případně zájmů skupinových, ať už je to politická strana nebo nějaké podnikatelské lobby. To znamená, dneska voliči nám nějaký vzkaz dali. Já jsem přesvědčen, že jestliže, jestliže voliči dali KDUČSL a ODS naprosto identické procento nebo stejné mandáty ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Tam je rozdíl asi 42 hlasů, jestli jsem to správně počítala u vás a u paní.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Myslím, že to bylo nesprávně, ale je to rozdíl asi 54, což jsou de facto 3 voliči, kteří by zaškrtli tu, či onu stranu. To znamená, protože u nás bylo 21 zastupitelů, takže každý volič měl 21 hlasů a já se, ti kdo se tímto a my politici se samozřejmě musíme zabývat tím, jaké jsou principy voleb v České republice, tak když si přečtete knížku Marka Antoše, který právě o principách, principech voleb píše ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Zkraťte to prosím, nebudeme číst knížku Marka Antoše. Řekněte mi, jak vidíte ty šance na starostu.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, já jenom, tak tam je napsáno, že tam je napsáno, jaké jsou, jaká je taky chyba při výpočtu hlasů a rozdíl 54 hlasů je zdaleka pod rozlišovací schopnosti průměrné chybovosti při, v takovém městě, při sčítání hlasů takového města.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čímž jste chtěl říct, co? Že máte vlastně úplně vyrovnané šance na starostu správně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: V zásadě kdyby se znovu přepočetly výsledky voleb, tak by ODS mohla mít o jistě 300 hlasů víc, anebo také o 300 hlasů méně. Zkrátka na mandáty, ale i na ty hlasy je to vyrovnané, pouze voliči někoho preferovali, zřejmě z toho důvodu, že ho chtěli míti starostou, a to je Jiří Čunek a já si myslím, že to je, tedy z té vyjednávací pozice, je naprosto jasné, kdo, která strana z těch 2 stejných stran má mít nárok na tento post. Všechno ostatní ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Já jsem se dočetla dokonce, že se na vaší podporu má údajně demonstrovat, abyste se stal starostou. Mluvil s vámi o tom někdo? Je to nějaká koordinovaná akce s Jiřím Čunkem?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ano. Mluvila se mnou o tom nějaká redaktorka, teď nevím jestli Mediafaxu nebo některých jiných novin, to nebo média.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Čili lidé ze Vsetína ne.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Ne, ne. Já jsem s nikým nemluvil.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Dozvěděl jste se to z médií. Nevíte to odněkud jinud než z médií. A kdyby se něco takového konalo, půjdete tam ty lidi podpořit?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já si myslím, že se takové akce snad konat ani nemají, protože ony jsou, mě to hrozně těší, ale lidé se vyjádřili ve volbách, já si myslím, že ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Vy nechcete, aby se něco takového konalo?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já to úplně, já to, mě to těší, ale nepodporuji to, protože spíše budu podporovat tedy jako senátor, budu podporovat změnu zákona, aby ten kdo má nejvíc hlasů, byl starostou a tím se ukončí tady to martyrium těchto problémů, které tady jsou. To znamená, že já jsem spíš proto, aby se legislativně tyto věci řešily.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jeho strana tedy KDUČSL se de facto vytratila z velké politiky. Není ve sněmovně, nemá senátorský klub. Proč se to stalo? Ptám se bývalého šéfa lidovců, senátora a vsetínského zastupitele Jiřího Čunka. Ta otázka zní jasně. Kdo za to podle vás může, že KDUČSL tak ustoupila z velké politiky?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Tak všichni kdo tu politiku tvořili, to znamená všichni předsedové, celá ta struktura ...

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Takže i vy.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Samozřejmě i já a to jsem řekl tedy jako první, že já jsem byl taky předseda, takže my všichni a to proto, že já jsem přesvědčen, že naše strana neuměla a pořád ještě neumí správně komunikovat s občany.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Jakou část těch minusových bodů tedy konkrétně přidělíte sám sobě za ústup KDUČSL ze slávy?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já velkou. Já velkou, protože jsem udělal první a základní chybu, když jsem se stal předsedou, tak jsem podlehl tomu, tomu tlaku a tomu dojmu, který v KDU byl zakořeněn a já jsem samozřejmě přišel s tím, že to změním, a to že se věci musí vyvíjet tak, jak se vyvíjely doposud. To znamená, máš, teď si předseda, máš odpovědnost, budujeme koalici. Jsou tady lidi, kteří, které jsme měli sice vyhodit na základě toho, že chtěli, teď myslím Miroslav Kalouska, místo toho jsem ho udělali ministrem. Myslím na základě toho, že Miroslav Kalousek se chtěl spojit s komunisty a s Jiřím Paroubkem, takže a já jsem tomu podlehl a řekl jsem tak dobře, tak musíme se usmířit a tím jsem v zásadě, tímto krokem jsem znevěrohodnil sebe, ale taky KDU, protože my musíme být stranou a musíme dělat kroky, které jsou někdy bolestivé, ale jsou kroky, které očisťují nás i společnost. Stejně tak jak jsem řekl, že řešil jako starosta problémy na Vsetíně, stejně tak musíme postupovat v té velké politice.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A není v téhle té sebereflexi, kterou jste teďkon sám řekl i ten základ toho, proč byste mohl mít problémy se svými spolupracovníky, spolustraníky ve Vsetíně?

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Myslím si, že ano. Asi jste se správně pojmenovala, protože někteří vidí politiku jako prostor, kde všichni uhnou všem a ti, kteří tam zůstanou, tak se z toho v zásadě mají dobře, ale přeci politici a politika je pro to, abychom spravovali věci veřejné ve službě k těm občanům, a to vždycky ty zájmy té VIP skupiny, tedy těch kteří se dostanou do vedení měst či státu. Mnohdy a to je vidět i teď, mnohdy zásadně nekorespondují s tím, co chtějí občané.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: Říká senátor a vsetínský zastupitel za KDUČSL Jiří Čunek, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Já vám děkuji za váš čas. Na slyšenou.

Jiří ČUNEK, bývalý předseda KDUČSL, senátor, vsetínský zastupitel: Já vám taky. Krásný zbytek dne a na shledanou.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka: A za okamžik už vám nabídne Radiožurnál další aktuální zprávy. Příjemný večer vám přeje Štěpánka Čechová.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí NEWTON Media, s.r.o. a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnou v Rádiu na přání.Související články
DatumNadpisRubrika
24.11.2013Romové patří k nejvíce ohroženým lidem naší společnostiZprávy ze života Romů
30.07.2013Jsme druhý Duchcov, stěžují si obyvatelé Úpice. Požadují řešení problémů s RomyZprávy ze života Romů
20.07.2013František Kotlár: "Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené."O Roma Vakeren
13.07.2013Jaká je situace na českobudějovickém sídlišti Máj v druhém červencovém týdnu?O Roma Vakeren
29.05.2013Obyvatelé Duchcova vyšli do ulic, kvůli nedávnému útoku se bojí o svou bezpečnostZprávy ze života Romů
17.08.2012Romové se bouří proti vyhlášce radnice v KrupceZprávy ze života Romů
19.07.2012Starostové Šluknovska demonstrovali proti vládě, znepokojili tím RomyZprávy ze života Romů
21.06.2012Mačetoví útočníci z Nového Boru půjdou před soud, žaloba je hotovaZprávy ze života Romů
21.06.2012Za rasově motivovaný útok v Nýrsku padly podmíněné trestyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz