Vyhledávání
30.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Ondřej Houska: Hádka o Romech místo řešení podstatných věcí
17-09-2010 - Ondřej Houska

Schůzky evropských lídrů v bruselském paláci Justus Lipsius většinou nebývají nudné. Na summitech se rozhoduje o zásadních záležitostech Evropské unie. A i když agenda občas není bůhvíjaká, z kuloárů obvykle pronikne nějaká ta zajímavá historka nebo okolnost z jednání.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (Foto: www.vlada.cz) Z tohoto pohledu byl čtvrteční summit výživný ažaž. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy porušil nepsané pravidlo evropských schůzek: nebýt osobní. Je jasné, že každý hájí především zájmy vlastní země, a to dost tvrdě. Vždycky se to ale děje bez osobních útoků. A tuhle železnou zvyklost Sarkozy nedodržel, protože se ostře pustil do předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa.

Je jasné, že to Sarkozy udělal především s ohledem na domácí publikum. Kvůli němu ostatně o prázdninách vygradoval i repatriace Romů, které se jinak ve Francii dějí už několik let. Na tiskové konferenci po summitu si dal záležet, aby na Evropské komisi nenechal ani niť suchou. Dokonce prohlásil, že s deportacemi Romů začne i Německo – prý mu to řekla sama kancléřka Angela Merkelová. Průměrný Francouz pokývá hlavou a už se k němu nedostane informace, že Merkelová něco takového později striktně vyloučila. Vypadá to, že si Sarkozy tuhle historku prostě vymyslel.

To vše ale není na evropské hádce to nejdůležitější. Zarazit by nás měla především skutečnost, že lídři Unie marnili čas přestřelkami ohledně repatriací Romů, aniž by se samozřejmě mohli dobrat k nějaké shodě nebo závěru. Určitě by bylo smysluplnější, kdyby summit řešil to, k čemu je skutečně povolán: tedy reformy pravidel hospodářské politiky členských zemí Unie.

Tato evropská schůzka ještě neměla a ani nemohla přijmout definitivní závěry ohledně zpřísnění sankcí pro státy, které by v budoucnu vytvářely nadměrný deficit. Dalo by se ale čekat, že z debaty lídrů aspoň vyplyne, jaký tip sankcí má naději na úspěch a na čem se naopak shoda nenajde.

Zatím to vypadá, že každý odmítá něco. Francouzi jsou proti zastavení zemědělských dotací, Poláci se nechtějí smířit s tresty v podobě stopky pro peníze ze strukturálních fondů. Češi podporují všechny finanční sankce, ale zase odmítají pozastavení hlasovacích práv, což naopak podporují Němci. Prostě každý chce něco jiného a průnik se zatím úplně zřetelně nerýsuje. Vylučovací metodou bychom došli k tomu, že zpřísněné sankce budou hodně vágní.

Zatím to není problém. Evropská komise přijde s konkrétním legislativním návrhem až 29. září a lídři Unie mají přijetí zpřísněných sankcí schválit na další schůzce, která bude ke konci října. V Unii se kompromis skoro vždycky najde a je víc než pravděpodobné, že dohoda nakonec bude i v téhle věci. Otázkou je jak bude vypadat a jestli nám bude k něčemu užitečná.

Zpřísnění sankcí za vysoké deficity případně i za absolutní výši dluhu má odradit potenciální následovníky Řecka. Tedy ty země, které by nedbaly na rozpočtovou disciplínu. Unie má ale celkem tvrdé sankce k dispozici už teď, jenže nikdo nevěřil v jejich použití, takže se státy ani nenamáhaly s dodržováním pravidel. Vždyť teoreticky mělo být Řecko potrestáno už dávno, protože od svého vstupu do eurozóny překročilo maximální povolený tříprocentní schodek rozpočtu s jedinou výjimkou úplně každý rok. Napříště mají být sankce téměř automatické, takže by už jejich zavedení neschvalovaly ostatní členské státy. To je rozumné, ale i tak můžeme s úspěchem pochybovat, že prostá hrozba sankcí někoho odradí od tvorby nadměrných dluhů.

Unie prostě svoji snahu napíná špatným směrem: namísto zákazu vysokých schůdků by se měla připravovat na situaci, kdy některá země vysoké schodky prostě má. Řecko se stalo takovým problémem z toho důvodu, že společenství nemá žádná pravidla pro případ, že se některá ze zemí dostane na pokraj bankrotu. Zpřísnění sankcí v Unii by tedy mělo doprovázet vytvoření pravidel pro to tuhle krajní situaci. Možný by měla být především řízený bankrot, tedy tak zvaná restrukturalizace dluhu pod evropskou kontrolou. Přesně to navrhují Němci s podporou Slováků. Jenže takový postup by pravděpodobně vyžadoval změnu evropských smluv a k tomu dnes v Unii chuť a vůle rozhodně není. Evropané tak budou doufat, že tvrdé sankce potenciální hříšníky odradí a sedmadvacítka už tak do budoucna nebude muset řešit další katastrofální situaci podobnou té řecké. Jenže to je téměř určitě jen zbožné přání.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.Související články
DatumNadpisRubrika
25.07.2013Francouzský poslanec opustil stranu. Snesla se na něj kritika za výroky o Hitlerovi a RomechZprávy ze života Romů
13.07.2013Marcel Courthiad: "Kdy Romové nerozumějí jeden druhému? Když nechtějí..."O Roma Vakeren
21.11.2012Romové vyhoštění z Francie se chtějí vrátit zpět. V Rumunsku prý zemřou hladyZprávy ze života Romů
21.11.2012Romové musí změnit mentalitu, tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro ČRo poradce rumunského premiéraZprávy ze života Romů
11.11.2012Rumunští herci hrají v romštině. Dočkali se i výhrůžekZprávy ze života Romů
13.09.2012Francie hodlá pokračovat v deportaci Romů. Kritiku AI odmítáZprávy ze života Romů
03.09.2012Zdeněk Velíšek: Úřady a RomovéZprávy ze života Romů
14.08.2012Hollande čelí kritice kvůli vyklízení romských osad. Nedodržel prý předvolební slibZprávy ze života Romů
19.03.2012Muzeum na kolečkách a černá SáraZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz