Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Vítkovští žháři
12-10-2010 - Jiří Berounský

Krajský soud Ostrava (Foto: Tomáš Adamec) V Ostravě proběhlo předposlední stání se čtyřmi mladíky, kteří zapálili romské obydlí. Všichni jsme mohli, po dobu dlouhých měsíců sledovat, takřka v přímém přenosu, bolestné uvádění do normálních lidských vztahů dvouleté Natálky, postižené požárem, která musela strávit v ostravské nemocnici zhruba osm měsíců a podstoupit mnoho operací, aby se její organismus vyrovnal s osmdesáti procenty popálenin těla. Několik měsíců se pohybovala doslova na hranici mezi životem a smrtí.

Proces je příznačný pro naši společnost z několika důvodů. Jednak je ukázkou a to velice otřesnou ukázkou, vztahu části většinové společnosti k jejímu menšinovému, nepříliš populárnímu etniku. Nemálo lidí takovým jedincům fandí, policie je mnohdy shovívavá, vládní politika je stále velmi rozpačitá.

Ve čtveřici obžalovaných mladíků ukazuje ovšem proces i na to, kdo bývá nejčastěji útočníkem proti onomu menšinovému etniku. Ostravská státní zástupkyně nemá žádné pochyby o ideologické výbavě útočníků: jsou prý aktivními příslušníky neonacistických skupin a pravicových extremistů a svým činem chtěli zviditelnit ideologii rasové nesnášenlivosti.

Soud s vítkovskými žháři (Foto: Tomáš Adamec) Její slova se zdá potvrzovat i chování a oblečení údajného hegemona celé skupiny Davida Vaculíka. Ani náznakem – podle Lidových novin – se prý neomluvil, neprojevil žádnou lítost, nevyužil možnosti na závěr promluvit a do jednací síně chodil v tričku s nacistickými symboly. A na těle prý má vytetováno písmeno C a číslo 18, což je zkratka pro nacistickou skupinu Combat 18. Obdobné mentality má být i Jaromír Lukeš, napojený prý i na vedení Dělnické strany. Rozsudek bude vynesen dvacátého října a státní zástupkyně požaduje u tří obžalovaných výjimečné tresty, byť odstupňované a jeden trest patnácti let natvrdo.

Advokát Davida Vaculíka zpochybnil celé řízení a žádá překvapivě pro svého klienta osvobozovací rozsudek. Nebylo zřejmé, zda připomenutím nutné obhajoby i takového K. H. Franka z jeho úst, chtěl poukázat i na obtížnost své role. Ostatní tři advokáti požadují realisticky změnu kvalifikace na méně závažné trestné činy.

Mnoho diskusí vyvolal televizní přenos ze zmíněného líčení. Hradní vicekancléř Petr Hájek přirovnal dokonce přímý televizní přenos ze soudní síně k informování o politických procesech padesátých let a řekl, že se jedná o snahu narušit nezávislost soudu. Jakkoliv nesouhlasím s tímto kontroverzním výrokem, je třeba se pozastavit nad články, objevujícími se v tisku, že totiž potrestání má být exemplární a má sloužit jako prevence před dalšími žhářskými útoky. S tím ovšem – alespoň podle mého názoru – je třeba nesouhlasit, protože rozsudek má vážit vinu obžalovaného, za ni jej odsuzuje a nemá být vyjádřením názoru, co se má či nemá. I když v našem případě musí zvažovat i společenskou nebezpečnost činu a musí být tvrdý. Nemá však být v žádném případě výrazem toho, co by chtěly orgány, činné v trestním řízení do budoucna ovlivnit. K tomu jsou jiné prostředky.

Historik Petr Zídek v Lidových novinách ovšem správně upozorňuje na skutečnost, že paralela Petra Hájka je nesprávná, neboť u monstrprocesů padesátých let se vůbec nejednalo o možné ovlivnění soudců, neboť rozsudky pro obžalované byly z politických důvodů rozhodnuty jinde, než před soudem. Rovněž nedostávají dnes soudci rezoluce pracujících a školáků, požadující pro souzené zrádce co nejpřísnější tresty. Přesto není přímý televizní přenos – abychom citovali Petra Zídka – nejšťastnější způsob informování, ale je zákonný. Rozhoduje totiž o něm sám soudce.

Zmiňovaný proces s vítkovskými žháři v Ostravě jakoby všem připomněl, že i česká justice se potýká s problémy, které – doufejme – jsou problémy postkomunistickými a časem by jich mělo být tedy méně. Jen namátkou: nikdy jsme se vlastně explicitně nedozvěděli, jak to bylo s oním – dnes již před šesti lety údajně přijatým – úplatkem, který měl obdržet Jiří Čunek, jak to bylo s přeložením jeho procesu na Vysočinu, jak to bylo s oním údajným výrokem místopředsedy Nejvyššího soudu – volně parafrázuji - že justice musí jít stranou, když se jedná o zájem státu. Nebo: proč to musí trvat tak dlouho, než bude odvolána z funkce Nejvyšší státní zástupkyně, když se o tom již skoro půl roku oficiálně hovoří a píše ve všech novinách. To jsou všechno otázky, na něž bychom rádi znali odpověď. A našly by se i jiné.Související články
DatumNadpisRubrika
25.04.2015Natálka Siváková má za sebou přes padesátku operacíO Roma Vakeren
19.04.2014Pět let po žhářském útoku ve Vítkově malá Natálka stále trpíO Roma Vakeren
18.01.2014Natálka Kudriková půjde na podzim do školyO Roma Vakeren
20.10.2013Vítkovští žháři dostali výjimečné tresty před čtyřmi lety. Popálená Natálka kvůli útoku stále trpíZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
08.12.2012Martin Hanzlíček natočil dokument 35 měsíců s NatálkouO Roma Vakeren
12.02.2012Jak žije Natálka Siváková tři roky po žhářském útokuO Roma Vakeren
28.12.2011Soud potvrdil tresty za žhářský útok ve VítkověZprávy ze života Romů
18.03.2011Vrchní soud snížil 1 trest za žhářský útok ve Vítkově. Ostatní nezměnilZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz