Plzeňský dobročinný obchod BUŤI slaví první narozeniny
BUŤI – Dobrý obchod Českého západu slaví 15. září své první narozeniny. Zatím jediný dobročinný obchod v západních Čechách byl otevřen v Plzni ve Veleslavínově ulici 7 přesně před rokem, aby svým výtěžkem přispíval na aktivity občanského sdružení Český západ. To nabízí v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity v sociálně vyloučených lokalitách.Ve středu 15. září je pro všechny zákazníky, kteří navštíví obchod BUŤI v den jeho prvních narozenin, připravena ochutnávka netradičních hořčic, které vyrábějí bratři trapisté – mniši v klášteře v Novém Dvoře na Karlovarsku. Každý kdo si hořčici zakoupí, získá navíc i recepty na několik gurmánských specialit.
Dobročinný obchod BUŤI je otevřen od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin s polední pauzou. „Naším zákazníkům nabízíme tři typy zboží. Do první kategorie spadají věci, které obchod získává od dárců z řad veřejnosti, jsou to oděvy, módní doplňky, knihy, CD, DVD, umělecké předměty nebo drobné bytové doplňky,“ představuje sortiment obchodu jeho koordinátorka Iva Pšeničková. „Druhou kategorií jsou výrobky nejrůznějších chráněných dílen a dalších sociálně prospěšných projektů, které chceme tímto způsobem podpořit. Jedná se například o originální výrobky romských žen z naší textilní a keramické dílny v Dobré Vodě; hořčice, marmelády a krémy od bratří trapistů z klášterů v Novém Dvoře a Sept Fons ve Francii; plstěné šperky a pestrobarevné svíčky z dílen o.s. Ledovec; výrobky plzeňského Hospice sv. Lazara, ale také další dárkové zboží jako jsou zápisníky, šperky, mýdla či med. Třetí kategorií jsou výrobky od našich dobrovolníků, kteří je vyrábějí přímo v zadní části obchodu nebo doma. Jedná se o pletené ponožky, čepice, látkové tašky, polštářky, kuchyňské chňapky, ale také šperky,“ uzavírá výčet sortimentu obchodu BUŤI Iva Pšeničková.
„Snažíme se stále rozšiřovat nabídku obchodu BUŤI a našim zákazníkům nabízet nové originální zboží, které jinde nekoupí. Máme již stálé zákazníky, kteří se k nám chodí pravidelně, jiní se zas vracejí například pro BUŤI kávu či čaj. Naši dobrovolníci dokonce občas šijí a pletou přímo na zakázku, snažíme se zkrátka lidem, když je to možné, vyjít vstříc,“ uzavírá Iva Pšeničková. Obchod BUŤI má své fanoušky i v sociální síti Facebook. Zde ve své fotogalerii shromažďuje například fotopozdravy fanoušků z Velké Británie, Makedonie, Černé Hory, Bulharska, Španělska, ale také Nového Zélandu.
Dobročinnému obchodu BUŤI je možné pomoci různými způsoby – nákupem zboží, darováním věcí, dobrovolnou pomocí či propagací obchodu. Obchod se nalézá ve Veleslavínově ulici 7 nedaleko Pivovarského muzea a je možné ho kontaktovat telefonicky na tel. 602 663 578 či emailem na adrese info@buti.cz. Více informací lze také získat na internetových stránkách www.buti.cz. Otevření BUŤI – Dobrého obchodu Českého západu finančně a materiálně podpořili Nadace ČEZ, Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, Konto Bariéry Nadace Charty 77 a další soukromí dárci.
Principem práce občanského sdružení Český západ, které dobročinný obchod Buťi provozuje, je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.
Více informací: www.cesky-zapad.cz, www.buti.cz
|
|