Vyhledávání
22.3.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Nejvyšší správní soud se začal zabývat návrhem na rozpuštění Dělnické strany

Nejvyšší správní soud v Brně (Foto: Tomáš Adamec) U Nejvyššího správního soudu v Brně začal dlouho očekávaný proces - řízení o vládním návrhu na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. O její zrušení se vláda pokouší už podruhé a tento krok je součástí boje proti extremismu.

První pokus o rozpuštění Dělnické strany ztroskotal - ministerstvo vnitra totiž nedodalo dostatek podkladů, proč by měla politická strana zaniknout. Tentokrát vláda předkládá soudu mnohem rozsáhlejší podklady. Podle kabinetu obsahují desítky důkazů a rozšířenou argumentaci.

Soudní jednání by mělo trvat čtyři dny, zatím ale není jasné, zda verdikt padne už ve čtvrtek. Ministr vnitra Martin Pecina se domnívá, že ano. "Myslím si, že Nejvyšší správní soud měl materiál s dostatečným předstihem. Pokud budou nějaké nové skutečnosti, které by předložila Dělnická strana, pak je samozřejmě možné očekávat odročení. Ale já si myslím, že všechny důkazy jsou na stole a že soud rozhodne ve čtvrtek," uvedl Pecina.

Kdyby Nejvyšší správní soud nerozhodl o zákazu Dělnické strany, nebyla by to podle ministra vnitra Martina Peciny "žádná tragédie". Neonacisté dostali takový zásah, že v tomto okamžiku jsou jejich hnutí dostatečně oslabena. Nezrušení Dělnické strany by neznamenalo něco dramatického. Ale měli bychom dát jasný signál, že taková hnutí a stany v našem systému nemají místo," řekl Pecina Rádiu Česko.

Při dokazování bude vyslechnuto mnoho svědků, připraveny jsou znalecké posudky, analýzy obsahu webových stránek Dělnické strany a videonahrávky z akcí. Chybět nebudou ani osobní charakteristiky představitelů Dělnické strany, a to proto, že soud se bude zabývat otázkou, co je pouze záležitostí jednotlivců a co strany jako celku.

Vládu zastupuje advokát Tomáš Sokol, který Českému rozhlasu sdělil, že důkazů je 'docela velký štos'. "Několik set stránek listinných důkazů, citací z různých projevů fotografii, odkazů na různé veřejné zdroje webové stránky a podobně. Samotná žaloba má asi 46 stránek," přiblížil v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Vláda podle něj bude chtít tímto důkazným materiálem prokázat, že Dělnická strana svým jednáním naplnila skutkovou podstatu § 4 shromažďovacího zákona. "Tedy, že jedná v rozporu s Ústavou, že ohrožuje veřejný pořádek a veřejnou mravnost," dodal.

Odborníci: Současný návrh je kvalitnější

Podle odborníků je současný návrh vlády na zrušení Dělnické strany daleko kvalitnější a podrobnější než předchozí zamítnuté podání. Zatímco předchozí návrh měl čtrnáct stran, ten současný jich čítá šestašedesát a důkazy jsou na dalších stovkách papírů a videozáznamech.

"Myslím si, že do jisté míry se snaží vyhovět i podmínkám, které stanovil v předchozím rozsudku Nejvyšší správní soud. Je skutečně mnohem podrobněji zpracován," uvedl na Rádiu Česko odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

Materiál odkazuje na konkrétní články z webu, na společné akce členů Dělnické strany s neonacisty, cituje s projevů na shromážděních. Aby to stačilo na zákaz strany, je podle Mareše třeba prokázat, že činnost strany je skutečně nebezpečná pro demokratický systém, že je schopná ohrozit českou demokracii. "A to zhruba v intencích, které stanovila nejen naše judikatura, ale i evropská."

V danou chvíli se podle něj bude jednat zejména o to, zda jsou předložené důkazy legální. "A zda je nebezpečí, které představuje Dělnická strana, skutečně takové, aby ospravedlňovalo natolik závažný zásah do ústavních práv, jakým je zákaz politické strany respektive její rozpuštění," uvedl.

Okolí budovy bude během procesu pod dohledem policie. Veřejné projednávání návrhu na zrušení strany potrvá až do čtvrtka.

Příspěvky Českého rozhlasu k tématu:

Nejvyšší správní soud jedná o případném zrušení Dělnické strany už podruhé - poprvé vláda s návrhem neuspěla. Kauzu na Rádiu Česko shrnula redaktorka Helena Berková.

Poslouchejte zde

Vládu u Nejvyššího správního soudu zastupuje advokát Tomáš Sokol. Známý právník byl s Ondřejem Caklem - odoborníkem na extremismus, hostem Ozvěn dne.

Poslouchejte zde

Podle odborníka na extremismus z Masarykovy univerzity Miroslava Mareše je poměrně pravděpodobné, že soud rozhodne o rozpuštění Dělnické strany. Řekl to na Rádiu Česko.

Poslouchejte zdeSouvisející články
DatumNadpisRubrika
10.05.2012Extremisté jsou v Česku aktivní, jejich pozice ale slábneZprávy ze života Romů
02.03.2012Zpráva vnitra: pravicoví extremisté by mohli přejít i k teroristickým útokůmZprávy ze života Romů
22.09.2011Varnsdorf: ve všední den klid a mír, v sobotu demonstrace a těžkooděnciZprávy ze života Romů
02.05.2011Pochod extremistů v Brně bude mít soudní dohru pro deset účastníkůZprávy ze života Romů
01.05.2011V Brně se shromažďují radikálovéZprávy ze života Romů
01.05.2011Pravicoví radikálové prošli Brnem, policie zatkla 15 lidíZprávy ze života Romů
28.04.2011Nastal čas na hlasité ‚NE‘ neonacistům v České republice!Zprávy ze života Romů
16.04.2011Proč sílí extremistické útokyO Roma Vakeren
14.04.2011Lidé v Brně chtějí nenásilně zablokovat neonacistický pochodZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz