Vyhledávání
28.11.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětí
05-10-2009 - Andrea Čánová

V Havířově se začínají bouřit desítky lidí. Nelíbí se jim, že do místní části Šumbark se stěhuje stále více problémových nájemníků. Starousedlíci se už téměř bojí vycházet na ulici. Křik, šarvátky a vandalismus jsou prakticky na denním pořádku. Starousedlíci potvrzují, že za přistěhování nepřizpůsobivých sousedů je odpovědný vlastník domů - firma RPG, která je majitelem bývalých bytů důlní společnosti OKD.

Starousedlíci v Šumbarku otevřeně kritizují společnost RPG. Ta tady vlastní desítky domů. Jde o firmu, která převzala někdejší byty důlní společnosti OKD a lidé tvrdí: Záměrně nám sem stěhují problémové rodiny z celého okolí.

"Stále víc a víc nám tu přibývají Romové. To víte, dělají naschvály, hluk, dveře se nezamykají... " vypočítává jedna z obyvatelek. "Dělají binec, večer v deset hodin se tam vyhrává, zpívá. Malé děti, kterým je deset, jedenáct let, ještě v jedenáct hodin lítají po cestách. Tady prostě není chvilku klid," potvrzuje její slova další ze starousedlic.

Problémy Šumbarku už přestávají mít lokální charakter. Začínají se o ně zajímat i zástupci neziskových romských organizací, jako například Ladislav Balasz. "Chyba je v tom, že RPG usazuje Romy na jedno místo. Mělo by dojít k jejich rozptýlení mezi majoritní občany a Romové by se tím pádem přizpůsobovali. Ale když jsou dohromady, tak si každý dělá, co chce," myslí si Ladislav Balasz.

Vandalismus, výtržnosti, krádeže - tady v Šumbarku už začíná tikat časovaná nálož. Aby nevybuchla, funguje v Česku vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Jenže v seznamu míst, o která se zajímá, Šumbark chybí. Potvrzuje to i její ředitel Martin Šimáček, ale dodává, že do budoucna by se seznam cílových lokalit měl rozšiřovat.

Jenže pomohl by si vůbec Havířov-Šumbark, kdyby na takovém seznamu byl? Města, která jsou v hledáčku vládní agentury, totiž tvrdí: Co si neuděláme sami, není. Státem placená organizace nám nepomáhá.

Myslí si to třeba starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř: "Agentura vznikla vlastně jen na papíře, protože žádné konkrétní, hmatatelné výsledky nepřinesla." Původně měla na konkrétní pomoc ve dvanácti českých ghettech rozdělit 100 milionů korun. Jenže se tak nestalo. Její nový ředitel Martin Šimáček problémy připouští, ale svádí je na bývalé vedení.

"Agentura působí sice od roku 2007, ale upřímně řečeno zejména v roce 2007 a 2008 nebyla zcela výkonná. Na konci roku 2008 došlo dokonce ve většině lokalit k zastavení její činnosti. Bylo to způsobeno administrativní chybou ve financování," vysvětluje ředitel Šimáček.

Jenže starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř tvrdí, že agentura nepomáhala, ať už byl v jejím čele kdokoliv: "Měli jsme celou řadu projektů, nápadů, studií, bohužel ani jednu z nich jsme nemohli zrealizovat, protože jsme na ně neobdrželi slíbené finance. A nejenom my, ale žádná z těch lokalit."

Plán českého státu, jak uhasit doutnající oheň ve dvanácti ghettech, tak dostává trhliny. Mezitím však vznikají problémy i v dalších lokalitách, jako třeba právě v Šumbarku.

Problémy Šumbarku už přestávají mít lokální charakter

Nemůžeme kohokoli diskriminovat, tvrdí zástupce RPG

Sociální napětí v Šumbarku sílí natolik, že se město společně s policií rozhodlo uspořádat tady jakousi veřejnou arénu. Na jednom místě si měli vše vyříkat ti, kterým se v lokalitě špatně žije. Do tělocvičny místní školy přišly desítky lidí a všichni s napětím čekali, zda přijde zástupce firmy RPG, tedy obrazně řečeno "pan domácí", který do Šumbarku stěhuje problémové nájemníky.

Nakonec se dočkali. Firma, která na severu Moravy vlastní stovky domů a je jedním z dominantních hráčů na poli bytové politiky, na schůzku s obyvateli vyslala svého mluvčího Petra Handla. Ten připustil, že RPG skutečně stojí za stěhováním nových obyvatel.

"Nejde o sestěhovávání nepřizpůsobivých občanů. Pokud jsou volné byty, jsou nabízeny za tržní nájemné komukoli, kdo má zájem v této lokalitě bydlet," obhajuje postup společnosti její mluvčí. Podle této logiky tedy firma RPG nedělá nic špatného, když obsazuje volné byty nájemníky, kteří jsou schopni platit tržní nájemné.

Tuto racionální logiku ovšem nabourává poměrně emotivní a upřímná zpověď jednoho z romských nájemníků, pana Jozefa Klempára: "To je špatné, abych bydlel mezi cikány, když jsem cikán. Aby byl pořádek, tak musím bydlet mezi bílými, abych se dokázal těm lidem přizpůsobit."

"Jsme temperamentní národ - rádi se bavíme, rádi zpíváme... Když bude bydlet dvacet cikánů v jednom baráku a jeden bude slavit narozeniny, tak potom začne pít každý," vysvětluje. Na taková slova má ale mluvčí společnosti RPG Petr Handl opět jasnou odpověď: "Při obsazování těchto bytů nemůžeme samozřejmě kohokoli diskriminovat z hlediska jeho rasy, náboženského přesvědčení či jakkoli jinak."

Nemůžeme kohokoli diskriminovat, tvrdí zástupce RPG

Města se snaží pomoci si sama

Více než rok a půl v Česku funguje vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Měla pomáhat ve dvanácti vybraných místech, jenže místo konkrétní pomoci se zástupci radnic zatím dočkali jen nekonečných sérií schůzek a porad bez hmatatelného výsledku. Podle slov jejího ředitele sice v minulosti agentura nefungovala zcela podle původních představ, ale daří se jí pomáhat městům například při získávání dotací z evropských fondů.

"Starostové, se kterými jsem osobně mluvila, jsou ale úplně jiného názoru: Pokud žádáme o evropské dotace, zvládneme to sami. Pomoc agentury jsme si představovali jinak," zprostředkovává vyjádření představitelů jednotlivých měst reportérka Českého rozhlasu Andrea Čánová.

Jak tedy radnice mnohdy komplikovanou situaci řeší? "Například ve Slezské Ostravě to vyřešili po svém. Přímo v terénu zřídili úřadovnu pro sociální pracovnice, které jsou tak přímo v ghettu. Obyvatelé proto nemusí nikam chodit, úřednice jsou přímo v rodinách. Osvědčená je i funkce terénního romského pracovníka - chodí do rodin, pomáhá dětem s úkoly, rodičům s vyřizováním nejrůznějších papírů a dokladů," popisuje Andrea Čánová.

Rodiče si tuto pomoc velice pochvalují. Sami by totiž často nebyli vůbec schopni potřebné žádosti a formality vyplnit, protože mnoho obyvatel takovýchto lokalit je stále prakticky negramotných.

Obyvatelé Havířova-Šumbarku přitom nejsou jediní, které trápí podobné problémy. "V Havířově si stěžují na problémové nové sousedy, jinde zase na kvalitu bydlení. Nelíbí se jim, že společnost domy neopravuje. Firma RPG však takovou kritiku radikálně odmítá," shrnuje reportérka Českého rozhlasu.

Situace se přitom začíná vyostřovat ve více lokalitách. V sousední Karviné už také zastupitelům dochází se společností RPG trpělivost. Na příští týden dokonce svolal primátor jednání se zástupci společnosti, na kterém s nimi chce začít radikálně řešit problémy v tamním ghettu, tedy donutit firmu RPG coby vlastníka, aby se situací zabývala.

Města se snaží pomoci si samaSouvisející články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
15.05.2015Na post ředitele Agentury pro sociální začleňování kandiduje 7 zájemcůZprávy ze života Romů
11.05.2015Většina úředníků z Agentury pro sociální začleňování vstoupila do stávkyZprávy ze života Romů
07.05.2015Většina Agentury pro sociální začleňování jde do stávky, nechtějí Dienstbiera za šéfaZprávy ze života Romů
26.11.2014O menšinách máme dostatek informací, říkají mladí. Často ale věří nenávistným fámámZprávy ze života Romů
05.07.2014Agentura pro sociální začleňování začne působit v devíti nových městech a obcíchO Roma Vakeren
27.02.2014V Liberci se konala konference o asistentech pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněnímZprávy ze života Romů
08.02.2014Agentura pro sociální začleňování začne pracovat i v Ostravě a dalších městechO Roma Vakeren
31.01.2014Agentura pro sociální začleňování začne spolupracovat s Ostravou i PříbramíZprávy ze života Romů
11.12.2013Vláda přijala sedm opatření pro předcházení sociálním nepokojůmZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
27.11.2013Zpráva o stavu romské menšiny: Roste počet sociálně vyloučených lokalit i nezaměstnanost mladých RomůZprávy ze života Romů
27.09.2013Agentura pro sociální začleňování nabízí obcím a městům spolupráci od července 2014Zprávy ze života Romů
26.09.2013Lidé z chátrajících domů a ubytoven v Předlicích mají jen mizivé šance na získání kvalitnějšího bydleníZprávy ze života Romů
03.07.2013Ubytovny nemohou dlouhodobě řešit situaci sociálně slabých, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
11.04.2013Agentura pro sociální začleňování představila výsledky výzkumu o zobrazování Romů v médiíchO Roma Vakeren
09.04.2013Obraz Romů v médiích je stále jednotvárný, uvádí výzkumZprávy ze života Romů
31.01.2013Prohlášení Agentury pro sociální začleňování k situaci v ubytovně v Ústí nad Labem, která bude dnes uzavřenaZprávy ze života Romů
06.12.2012Agentura pro sociální začleňování bude působit v 17 nových městech a obcíchZprávy ze života Romů
02.10.2012Seminář o zkušenostech se sociálním bydlením ve Francii a v ČeskuZprávy ze života Romů
06.09.2012Havířovská radnice vzala šumbarským Romům venkovní posezeníZprávy ze života Romů
29.08.2012Vláda zřídila pracovní skupinu pro řešení krizí v regionechZprávy ze života Romů
22.08.2012Agentura pro sociální začleňování: šance na práci pro 500 nezaměstnaných lidí ze severu ČechZprávy ze života Romů
23.06.2012Jak si vede Agentura pro sociální začleňování?O Roma Vakeren
04.02.2012Agentura pro sociální začleňování ukončila svou činnost v Chomutově a DuchcověO Roma Vakeren
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
12.10.2011Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení, uvádí vládní zprávaZprávy ze života Romů
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
07.09.2011Starostové Šluknovska vidí řešení v napjaté sociální situaci ve vytváření pracovních příležitostíZprávy ze života Romů
31.08.2011Vyostřená situace na ŠluknovskuZprávy ze života Romů
29.08.2011Na Šluknovsku je po demonstracích klid, napětí však nepolevujeZprávy ze života Romů
30.07.2011S Marcelem Cichým o novinkách v TrmicíchO Roma Vakeren
29.07.2011Obrnice schválili plán a vize řešení sociálního vyloučení a zlepšení života v obciZprávy ze života Romů
02.07.2011Jak hospodaří Agentura pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
30.06.2011Agentura pro sociální začleňování odchází po třech letech ze šesti městZprávy ze života Romů
22.06.2011Na lepší podmínky Romů v ghettech šlo loni přes 37 milionů korunZprávy ze života Romů
21.06.2011Havířov chce zlepšit podmínky bydlení a zaměstnanost sociálně vyloučenýchZprávy ze života Romů
18.06.2011Město Trmice chce zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalitO Roma Vakeren
25.05.2011Trmičtí zastupitelé schválili plán na podporu sociálního začleňováníZprávy ze života Romů
25.05.2011Práce agentury pro začleňování Romů čelí na severu Moravy kriticeZprávy ze života Romů
25.05.2011Zájem měst o práci agentury pro sociální začleňování je velký. Z některých lokalit ale odejdeZprávy ze života Romů
23.05.2011V Česku přibývá chudinských ghettZprávy ze života Romů
14.05.2011O práci Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
06.05.2011Bílina usiluje o zmírnění sociálního vyloučeníZprávy ze života Romů
28.04.2011Agentura pro sociální začleňování vydala souhrnnou zprávu o činnosti v roce 2010Zprávy ze života Romů
09.04.2011Učitelka Jana Avdějevová doučuje děti v sociálně vyloučených rodináchO Roma Vakeren
30.03.2011Teplá a Toužim se dočkají řady nových sociálních služebZprávy ze života Romů
25.02.2011O spolupráci s agenturou pro začleňování Romů zatím projevily zájem dvě desítky obcíZprávy ze života Romů
10.02.2011Jáchymovští zastupitelé schválili plán začleňování sociálně slabých pro nejbližší tři rokyZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování prodlouží působení v šesti pilotních lokalitáchZprávy ze života Romů
03.02.2011Agentura pro sociální začleňování Romů omezuje působnostZprávy ze života Romů
02.02.2011Agentura bojující s romskými ghetty končí ve velkých městechZprávy ze života Romů
17.01.2011Obce a města se mohou hlásit ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
15.01.2011Bilance a plány Agentury pro sociální začleňování v romských komunitáchO Roma Vakeren
16.11.2010Roudnická pobočka Naděje spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování při Úřadu Vlády ČRZprávy ze života Romů
29.10.2010Dnešní svobodné matkyO Roma Vakeren
14.06.2010Vláda se poradí, jak pomoci nepřizpůsobivým občanůmZprávy ze života Romů
14.06.2010Romové z Neškaredic mají šanci na kvalitnější životZprávy ze života Romů
30.04.2010Ohlédnutí za dvouletým působením Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
23.04.2010Nová koncepce dostupnosti bydlení pro lidi akutně ohrožené sociálním vyloučenímO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010V rámci činnosti Agentury pro sociální začleňování bude spolupracovat Český západ s městem ToužimZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
12.02.2010Agentura pro sociální začleňování bude působit i na litvínovském sídlišti JanovO Roma Vakeren
12.02.2010S integrací Romů v Havířově a Bruntále pomohou vládní expertiZprávy ze života Romů
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
05.02.2010Město Litvínov a Agentura pro sociální začleňování podepsaly memorandum o spolupráciZprávy ze života Romů
19.01.2010O spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování se hlásí 40 obcíZprávy ze života Romů
20.10.2009Obce mohou žádat o dotace pro některé lokality obývané RomyZprávy ze života Romů
25.07.2009Nezachránit svět, ale pomoci sousedoviZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
01.05.2009S Karlem Novákem o sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
22.04.2009Kudy vede cesta do pekelZprávy ze života Romů
23.03.2009Kabinet má na programu situaci na litvínovském sídlišti JanovZprávy ze života Romů
27.02.2009Hra GhettOut ukazovala dětem, jak se dostat z ghettaZprávy ze života Romů
27.11.2008Litvínov nemá snadné řešeníZprávy ze života Romů
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
31.10.2008Konference Revitalizace deprimovaných čtvrtí v České republiceO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
09.05.2008Výzkum veřejného mínění na sociálně vyloučené romské lokalityO Roma Vakeren
04.04.2008Jak postupuje práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitáchO Roma Vakeren
04.04.2008Podaří se Romy z ghett začlenit do společnosti?O Roma Vakeren
04.04.2008O situaci ve vyloučených lokalitách na SokolovskuO Roma Vakeren
22.02.2008Romové v Ústeckém kraji se často setkávají s diskriminací O Roma Vakeren
15.02.2008Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má nastartovat integraci Romů z ghett do společnosti O Roma Vakeren
15.02.2008Co bude náplní práce Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách? O Roma Vakeren
06.02.2008Kudy ven ze sociálně vyloučených lokalit? Zprávy ze života Romů
05.02.2008Agentura proti vzniku a šíření ghett začne fungovat v březnu Zprávy ze života Romů
03.02.2008Integrace Romů do české společnosti Zprávy ze života Romů
24.01.2008Z problémových ghett by jednou měly být běžné čtvrtiZprávy ze života Romů
04.01.2008Situace Romů v oblasti diskriminace a porušování práv se vloni zhoršila O Roma Vakeren
04.01.2008S Fedorem Gálem o sociálně vyloučených lokalitách O Roma Vakeren
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
19.10.2007Nové agentury pomohou s řešením situací v sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
15.09.2007Sociální dávky za práciZprávy ze života Romů
03.08.2007O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého PetraO Roma Vakeren
27.07.2007Příští rok by měla začít pracovat agentura pro odstraňování sociálního vyloučeníO Roma Vakeren
26.07.2007Rozhovor s Ivanem GabalemZprávy ze života Romů
29.06.2007Agentura pro předcházení sociálnímu vyloučení by měla řešit problém sociálně vyloučených komunitO Roma Vakeren
27.06.2007Řešení romské problematikyZprávy ze života Romů
11.05.2007Nejznámějším romským ghettem je mostecký ChanovO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
09.03.2007Romští představitelé kritizují plán na zřízení agentury, zajišťující zlepšování podmínek Romů v ČeskuO Roma Vakeren
02.02.2007Brněnské řešení bytové situace chudých a problémových lidíO Roma Vakeren
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
12.01.2007Jedna z největších sociálně vyloučených romských lokalit je v KladněO Roma Vakeren
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
27.10.2006Před Úřadem vlády se protestovalo proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcíO Roma Vakeren
27.10.2006Gwendolyn Albert: Odstěhovat ty, které nechceme, nepatří do 21. stoletíO Roma Vakeren
22.09.2006Romské ghetto v Brně je rozsáhléO Roma Vakeren
15.09.2006Analýza sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
13.09.2006Na českobudějovickém sídlišti Máj hrozí vznik romské lokalityZprávy ze života Romů
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
08.09.2006V České republice je přes tři sta sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
06.09.2006Přibývá Romů, kteří končí v chudinských domech a čtvrtíchZprávy ze života Romů
21.04.2006Romských ghett u nás stále přibýváO Roma Vakeren
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
02.05.2005Na festivalu Jeden svět pokračuje kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
07.03.2005Největším problémem Romů je šíření ghett, píší experti vláděZprávy ze života Romů
21.02.2005Krajský koordinátor: V ČR přibývá problémových romských ghettZprávy ze života Romů
11.02.2005Probíhá kampaň za odstranění chudinských ghettO Roma Vakeren
03.02.2005Člověk v tísni zahájil kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
17.09.2004Koordinátor: V Libereckém kraji jsou velkým problémem Romů ghettaZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz