Vyhledávání
3.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Slovenský Janov, maďarské Vítkovy?
21-08-2009 - Peter Gabaľ

Romská osada v Rudňanech (Foto: Jana Šustová) Protiromské nálady pochodují střední Evropou. Ve srovnání s českou situací jsou slovenské hrany, jak se zdá, o něco ostřejší. Možná je to ale selanka proti tomu, co se děje v Maďarsku.

Dva týdny uplynuly od protiromského shromáždění v Šarišských Michaľanech na východě Slovenska, které by se na první pohled dalo srovnávat s loňským sedmnáctým listopadem u litvínovského sídliště Janov. Tam extremistům fandila část místních, takzvaně slušných obyvatel, takhle otevřeně a veřejně poprvé a podle mnoha úvah přelomově. Když se na východním Slovensku druhou srpnovou sobotu stalo totéž, nebylo to totéž. Všechny hrany byly ostřejší.

Lidé v Šarišských Michaľanech mají v čerstvé paměti několik brutálních násilných trestných činů ze strany místních Romů, z nichž jeden skončil smrtí a druhý téměř také. Vášně se pak násobí, když sousedství s romskou komunitou už není jen nepříjemné, ale opravdu nepřežitelné. Zatímco v českém prostředí, více si zakládajícím na pěstování politické korektnosti, mohla veřejná podpora extremistů litvínovskými obyvateli snad někoho překvapit, ve slovenském případě je občasné překvapení téměř jen hrané. Přestože ani Slovensku nechybí pozitivní příklady poměrně poklidného života romské střední třídy a Romy najdete mezi právníky, lékaři, novináři nebo vysokoškolskými pedagogy, život na okraji je zde vyhrocenější a šarišskomichaľanský příklad není pouhá náhoda.

Přes všechny ekonomické úspěchy několika předešlých let a období pozoruhodného růstu je Slovensko prostě historicky chudší zemí, než Česká republika. Sociální systém je zde méně štědrý a dno, kam se lze propadnout, leží hlouběji. Zvláště pak v zanedbaných osadách bez tekoucí vody a kanalizace a s chatrnými příbytky, proti kterým je vybydlený chomutovský nebo janovský dům učiněným interhotelem. I Česko zná takové usedlosti, na Slovensku jde ale opravdu o vesničky, kterých není málo a které jsou mnohem horší obdobou českých městských nebo příměstských ghett. Kriminalita, která se odsud vylévá do okolí, je tím vším brutálnější. A v onom okolí je marná každá zmínka, že přece nejsou všichni Romové stejní a že posuzovat se má každý jednotlivec, nikoliv skupina jako celek.

Seriózně srovnávat naladění většinové společnosti vůči Romům v obou zemích je těžké bez souběžných podrobných průzkumů. Ale nějaké paralely a rozdíly si lze všimnout. Internetové diskuse pod články s romskou tématikou paušálně ruší redakce v českých zemích i na Slovensku kvůli přemíře rasismu a vulgarity asi stejně často. Čeští uživatelé Facebooku se dokážou v hojném počtu přidávat k politicky zabarveným protestním skupinám typu té protiparoubkovské; na o polovinu menším Slovensku s menší mírou přístupnosti internetu ale už desetitisíce lidí na Facebooku kolektivně projevily odpor proti vyčlenění peněz pro sociálně vyloučené romské komunity. Jde o asi 200 milionů eur z evropských fondů, kterážto suma působí velkolepě, dokud si člověk neuvědomí, že ze všech evropských peněz je to jen kousíček, vzhledem k podílu Romů v populaci na hlavu menší, než kolik z celého balíku připadne na každého občana. A hlavně že to nejsou peníze na dávky, které by se projedly a propily, ale na projekty na záchranu z pasti sociálního vyloučení aspoň těch, kteří se zachránit chtějí nechat. Je otevřenou otázkou, kolik lidí je na Slovensku ochotno toto slyšet.

Nyní zase v anketě deníku SME čtenáři - s jinak tradičně liberálními názory - z 90 procent podpořili návrh jednoho poslance, aby se specificky evidovala kriminalita Romů. Nikdo se už ale nehlásí k úvaze, že pak by bylo záhodno evidovat u trestných činů také to, kdo z pachatelů je Slovák, Maďar, Čech, Žid, katolík nebo evangelík.

Do toho všeho byl čerstvě jmenován nový zmocněnec vlády pro romské komunity. Jde o horké křeslo, ze kterého se dosud přes různé vládní kombinace téměř už tradičně odcházelo pro neshody s vicepremiérem pro lidská práva. Výměna je rázná: skončila dekáda psychologů a filosofů, novým zmocněncem je bývalý okresní policejní ředitel. Mezi jeho hlavními úkoly má být řešení romské kriminality se specifickým zaměřením na boj proti romské lichvě. Zda tvrdá ruka, kterou nový zmocněnec slibuje, povede k dobrým výsledkům, je otázkou budoucnosti. Jisté je jen jedno: pokud jde o vztah většinové společnosti k Romům, atmosféra na Slovensku prudce houstne.

Není to však nic proti Maďarsku, kde se napětí prudce zvýšilo zřejmě v souvislosti s mnohem prudším průběhem ekonomické krize. Přitom asi tříčtvrtinová nezaměstnanost maďarských Romů vyhlíží mírně vedle devadesátiprocentní nezaměstnanosti Romů na Slovensku. A zemí zatím obchází vrah - nebo vrazi. Vedle jiných brutálních útoků na Romy, včetně vražd, se totiž nejméně dalších šest z nich stalo obětí střelby. Spekuluje se, že buď jde o dobře organizovanou malou skupinu, nebo dokonce o osamělého profesionála. Série vražd pokračuje už rok a pátrání je neúspěšné přesto, že policie na něj vyčlenila nevídaných sto lidí a pomoci by jí měla i americká FBI.

Podle maďarského prezidenta László Sólyoma tyto vraždy už nejsou útokem jen na Romy, ale na stabilitu celé země. Spousta lidí však má v živé paměti například únorový útok Romů na mezinárodní skupinu házenkářů, která skončila smrtí rumunského sportovce. Slova umírněných politiků tak často zanikají ve vřavě stále populárnějších extremistických stran, které se v Maďarsku možná vbrzku dočkají i parlamentního zastoupení.Související články
DatumNadpisRubrika
25.11.2013Část obyvatel Banské Bystrice protestovala proti zvolení Kotleby hejtmanemZprávy ze života Romů
11.11.2013Romy nazývá parazity, teď usiluje lídr slovenských extremistů o post hejtmanaZprávy ze života Romů
06.08.2013Za protiromské útoky v Maďarsku udělil soud třikrát doživotí a jednou 13 letZprávy ze života Romů
09.04.2013Mám o sebe malinko strach, přiznává český Rom po útoku v Banské ŠtiavniciZprávy ze života Romů
09.01.2013Maďarský novinář přirovnal Romy ke zvířatům a vyzval k jejich likvidaci, lidé se bouříZprávy ze života Romů
02.12.2012V Budapešti demonstruje proti neonacismu na sto tisíc lidíZprávy ze života Romů
02.12.2012Nevídaná jednota. V Maďarsku demonstrovaly desetitisíce lidí proti neonacismuZprávy ze života Romů
30.11.2012Spiegel: Rétorika maďarské extrémní pravice dosáhla naprostého dnaZprávy ze života Romů
27.11.2012Maďarští poslanci protestovali proti kolegovi z krajně pravicové strany JobbikZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz