Vyhledávání
3.6.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Češi si musí zamést před vlastním prahem
24-07-2009 - Gita Zbavitelová

Češi si musí zamést před vlastním prahem, vrací se k zavedení kanadských víz pro Českou republiku slovenský deník Sme v článku svého kanadského komentátora Toma Nicholsona. Podle něj však není těžké pochopit, proč Česko na rozhodnutí Kanady reagovalo tak hněvivě. Českou republiku přijali do NATO i do Evropské unie a po kanadském zrušení vízové povinnosti v roce 2007 je tento krok pro Čechy asi takový, jako když vás pošlou k dětskému stolečku poté, co jste stolovali s dospělými. V Kanadě však převládá pocit, že si Češi užívali výsady dospělosti, a při tom zanedbávali povinnosti, které z nich plynou - v jednom z nejnovějších průzkumů podpořilo znovuzavedení víz pro Čechy 70 % Kanaďanů. Od roku 2007 požádaly v Kanadě o azyl tisíce Čechů, většinou Romů, a Kanaďané jim to platili.

Kanada má nejsnáze zneužitelný systém udělování azylu uprchlíka na světě. Podle něj nejsou ani demokracie jako Česká republika (a dokonce ani Spojené státy) tak bezpečné, aby v nich nemohlo dojít k pronásledování občanů. Mnozí Kanaďané proto nyní požadují zpřísnění pravidel kanadského systému. Ale to je jen jedna strana mince. Česko plně využívalo privilegia volného cestování, ale dlouho zanedbávalo svou zodpovědnost za řešení problémů svých romských spoluobčanů. Praha se teď může na Ottawu zlobit za to, že vrátila čas. Ale při vší úctě, od Kanady by nikdo neměl očekávat, že uklidí nepořádek, který doma ignorují Češi - stejně jako Slováci, uzavírá Sme.

Znovuzavedení víz pro české občany a jeho možných diplomatických a ekonomických dopadů si nadále všímají i kanadská média. Deník National Post by byl rád, aby nebylo nutné požadovat víza po všech českých návštěvnících Kanady, jenže nevidí jinou možnost. "I když Češi dlouhá desetiletí trpěli pod sovětským tlakem, nadále patří mezi nejkultivovanější Evropany. Česko dalo světu skvělé skladatele jako Dvořák nebo Smetana, vynikající spisovatele jako Kafka a Kundera, hokejisty Jágra a Haška a tenisové hvězdy jako Navrátilová nebo Lendl a také více než dost dobrého piva. Ale co jiného měly naše imigrační úřady dělat?" ptá se list.

V řadě případů podle něj v Kanadě požádala o azyl více než polovina cestujících letadel z Prahy, což kanadské úřady velmi zatěžovalo. Navíc je mnohdy složité najít a deportovat lidi, jejichž žádosti o azyl byly zamítnuty. Proto je podle deníku lepší, když do země vůbec nebudou vpuštěni lidé, jejichž žádost by byla pravděpodobně zamítnuta. A k tomu právě slouží víza. "Bylo by nešťastné, kdyby se Česká republika rozhodla reagovat na naše nová vízová pravidla zavedením víz pro kanadské návštěvníky. Pokud víme, nepředstavuje Kanada pro českou vládu (ani jakoukoli jinou) žádný významný zdroj podvodných žádostí o azyl. Ale i když se to stane, nesmí ministr pro přistěhovalectví Kenney a konzervativci ustoupit," zdůrazňuje National Post s tím, že jednou z hlavních funkcí vlády je ochrana země a její bezpečnosti. Kanada každoročně udělí azyl skoro 300.000 lidí, a tak se nemusí cítit provinile, když odmítne ty, kteří její dobrosrdečnost zneužívají.

Úvodník deníku Globe and Mail s názvem "Zbytečná odveta" se zaměřuje na českého prezidenta Václava Klause, který podle něj využívá kanadské rozhodnutí o zavedení víz ke kritice Bruselu. "Chtěl by se Kanadě pomstít, jenže na pražském letišti nestojí žádné fronty kanadských žadatelů o azyl v Česku. Klaus by se chtěl pomstít i tak, ale problém je, že nemůže," píše deník. "Vízová politika je jednou z oblastí svrchovanosti, které byly postoupeny Bruselu. Klaus může povolat českého velvyslance z Kanady, což už udělal. Může se zlobit a funět, což už také udělal. Ale nemůže se chovat jako vůdce suverénního státu, protože jako člen Evropské unie jím Česká republika už tak docela není," pokračuje list. Autor článku je přesvědčen, že prohlášení švédského předsednictví unie o odvetě sedmadvacítky souvisí spíše s vnitřní evropskou politikou než s rozumnou reakcí na kanadské rozhodnutí.

"Takže 27 zemí s úzkými historickými, kulturními a vojenskými vazbami teď zvažuje zavedení víz pro kanadské občany," pokračuje deník, který "vojenské vazby" vysvětluje kanadskými vojenskými oběťmi za evropskou svobodu. Švédský ministr pro přistěhovalectví Billström a vláda, kterou reprezentuje, by se měli stydět. Švédské předsednictví by mělo svou energii věnovat spíše na zjišťování skutečného postavení českých Romů," uzavírá Globe and Mail.

Další kanadský list Toronto Star naopak považuje zavedení víz za riskantní nejen kvůli případnému odvetnému kroku Evropské unie, ale i proto, že kanadské rozhodnutí by mohlo narušit připravovanou dohodu o volném obchodu. Deník rovněž uvažuje, jak reformovat azylovou politiku tak, aby se země neuzavřela žadatelům, kteří azyl skutečně potřebují.Související články
DatumNadpisRubrika
14.02.2015Kanadský velvyslanec Otto Jelinek diskutoval s Romy o problémech ve vzdělávání Romů v ČeskuO Roma Vakeren
07.12.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany především díky rozsáhlým legislativním změnám v azylovém systémuO Roma Vakeren
14.11.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republikyZprávy ze života Romů
21.01.2013Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v MaďarskuZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
19.11.2011Zkušenosti z emigrace v KanaděO Roma Vakeren
30.10.2011V Kanadě žádá o azyl denně 50 Romů z MaďarskaZprávy ze života Romů
07.10.2011Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje ŠluknovskoZprávy ze života Romů
28.05.2011Emigrace a návratO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz