Vyhledávání
1.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Z cukru a ze soli
18-06-2009 - Martin Schulz

Foto: Štěpánka Budková V pondělí pršelo. Poměrně hustě, alespoň na severu Čech, v Litoměřicích. Na sraz Dělnické strany (a jejích satelitů), která se tam chystala uspořádat protestní demonstraci proti policejnímu zásahu, který několik dní před tím zachytil některé pravicové extrémní aktivisty, dorazil jeden (slovy: jeden) člověk. Taková informace našince doopravdy potěší...

Vzhledem k tomu, že podobně mizerná byla účast domácích "soukmenovců" i na dalších plánovaných protestních akcích, mohlo by to napovídat, že stačí menší policejní "strašení" a trocha té nepřízně přírody a máme tu po extremismu.

Tak jednoduché to ale nebude. Relativně krátká účast Dělnické strany (a jejích nezakrytě neonacistických satelitů, které - ať to páni vyšetřovatelé překrucují ze všech stran - k ní geneticky patří) v hlavních mediálních zpravodajstvích v týdnech před "eurovolbami", jí vynesla podporu více než jednoho procenta voličů. To je sice málo na zisk mandátu v Europarlamentu, avšak s přehledem to stačí na to, abychom my všichni, prostřednictvím státního příspěvku, dodali této partaji téměř milión korun. Jen tak, za to, že umí vystrčit nos...Nyní mají alespoň do základu prostředky na to, vystrkovat jej o něco viditelněji.

Relativní úspěch neonacistů v jakémkoli převleku, byť i za jakési "nic-než-národovce", je dalším potvrzením skutečnosti, k níž se žádný ze špičkových politiků nechce (a vlastně ani z titulu svého postavení nemůže) hlásit. Xenofobní podhoubí českých (moravských a slezských) duší dokáže hladce vygenerovat přízeň pro partu rádoby politiků, kteří operují lacinými populistickými hesly a neproveditelně jednoduchými návody na řešení společenských problémů. Ve chvílích, kdy představitelé pravicově extrémních skupin zahlaholí o tom, že je třeba rázně se vypořádat s nepracujícími, leč štědré sociální dávky pobírajícími Romy, najednou (světe, tedy "český světe", div se!) jim "vděční" spoluobčané div nelíbají holé lebky, když neohroženě kráčejí městem vypráskat tu "verbež", která - podle nich - má bezpracně parazitovat na naší jinak skvělé a skvěle fungující společnosti.

Romská otázka, pardon, pardon, "otázka sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů" přitom ne, že by nebyla (naprosto neúspěšně) řešena nějakých dvacet let. To se jen nenašla ta bájná "politická vůle" označit (v kterémkoli okamžiku oněch uplynulých let) stávající situaci pravými jmény a obsažnými pojmy. Navíc, nedá se říct, že by se situace nezlepšovala: jen se rozhlédněte - a skutečně pořádně! - kolem sebe. Možná, že neubývá oněch "sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů", ale na druhou stranu rozhodně přibývá "sociálně přizpůsobivých" - čtěme: pracovitých a vzdělaných Romů. Takže, co? Každý, kdo se tou otázkou alespoň okrajově někdy zabýval tuhle skutečnost nemůže přehlédnout.

Jinak řečeno - z mého úhlu pohledu - jsou "sociálně nepřizpůsobivými spoluobčany" právě ti neonacisté. Jsou to právě oni, kteří se, vedeni neuchopitelným a nepochopitelným resentimentem vůči zvěrské ideologii a vražednému totalitnímu režimu, vymezují vůči společnosti, která (troufám si věřit) nechce nějaké návraty ani k rasisticky kastované společnosti, natož k totalitě.

Je s podivem - i když vlastně ne, píši o tom nějakých dvacet let, tak čemu se divím, že? - že politická vedení země se jednak poměrně laxně (až na výjimky) vymezovala vůči rasistickým projevům části politické scény, a že nenalezla veřejnosti srozumitelnější výklad svých přístupů. Všichni víme, že onen bájný "bolševik" dokázal zhýčkat naše nynější "sociálně nepřizpůsobivé spoluobčany" natolik, že považují za normální, že už po celé generace jsou jejich hlavním zdrojem obživy sociální dávky. Proč ale k tomuto stavu nedokázali najít vhodný postup ani naši bájní a mýtičtí "demokraté" všeho druhu a všemožné politické příslušnosti?

A ještě jedna, pro mě osobně obzvlášť zajímavá podrobnost: řekněte mi, prosím, čím to asi je, že poměrně rasantní zásah protiextrémistického oddělení policie proběhl téměř okamžitě po té, co ministerstvo vnitra opustilo jeho předposlední vedení. Řeknu to ještě jinak: jako skutečnému Neználkovi mi přijde pozoruhodné, že zásah proti neonáckům najednou hladce proběhl téměř okamžitě po nástupu "přechodné a úřednické" vlády. Jako by bývalá a politická vedení Ministerstva vnitra nechtěla proti extrémistům zasahovat. Nebo na to existuje nějaké vysvětlení, které mi nepřijde na mysl?Související články
DatumNadpisRubrika
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
02.09.2013Stop předsudkům! Stop Čechům!Zprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
26.08.2013V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
26.08.2013Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dálZprávy ze života Romů
25.08.2013Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemuselaZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
15.03.2012Pozvánka na výstavu fotografií z rasistických a neonacistických demonstrací v ČRZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz