Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Zatýkání extremistů
11-06-2009 - Petr Hartman

Zadržený pravicový extrémista (Foto: ČTK) Krajně pravicová Dělnická strana a nacionalistická Národní strana získaly ve volbách do Evropského parlamentu dohromady jen pár desítek tisíc hlasů . Prvně jmenované uskupení však překročilo jedno procentní hranici a má nárok na zisk peněz za každý obdržený hlas. Přitom ani jeden subjekt by teoreticky neměl existovat.

Alespoň se na veřejnosti objevují indicie směřující k tomu, že registrace obou stran nebyla bez chyb. Přesto tato extremistická uskupení vyvíjejí činnost a podněcují ve veřejnosti xenofobní a rasistické nálady. Není náhodou, že v evropských volbách zaznamenaly nejsilnější podporu právě v některých obcích Ústeckého a Karlovarského kraje. Tedy v místech, kde samospráva jen obtížně řeší problémy s nepřizpůsobivými spoluobčany. Extremisté nabízejí jednoduchá řešení složitých problémů a i když nejsou reálná, přesto postupně na svoji stranu získávají podporu hlavně v řadách té veřejnosti, které se bezprostředně dotýkají nejrůznější excesy lidí žijících v sociálně vyloučených komunitách. Takováto podpora by mohla postupně narůstat, protože cesta likvidace nejrůznějších ghett je během na dlouhou trať. Z tohoto úhlu pohledu je samozřejmě důležité projevy extremismu důsledně potírat. Jak však ukazují dosavadní zkušenosti, není to úplně lehké.

Například ministerstvo vnitra se marně domáhá u soudu zrušení extremistických stran. V souvislosti s už zmiňovanými pochybnostmi o tom, zda byly vůbec v souladu s předpisy správně registrovány, by si možná ušetřilo práci, kdyby svoje povinnosti lépe plnili příslušní úředníci. Zároveň je správné, aby policie pouze pasivně nepřihlížela nejrůznějším pochodům, koncertům, nebo dalším akcím, při kterých dochází například k šíření extremistických ideologií včetně hlásání nadřazenosti určité rasy. V neposlední řadě, by měli být postihováni za podněcování rasové a jiné nesnášenlivosti lidé, kteří stojí v pozadí a celé hnutí organizují. Do této kategorie podle všeho nepatří policejní zátah, ke kterému došlo v tomto týdnu a který se dostal na přední místa v médiích. Řeč je o zatýkání extremistů, z nichž pět nakonec putovalo do vazby. Podle expertů jde o pořadatele rasistických koncertů a členy neonacistických hudebních skupin. Policistům se tak podle všeho podařilo překazit pořádání jednoho velkého festivalu, na kterém by zněla hudba blízká neonacistickému hnutí, českému extremismu však zásadní ránu neuštědřila. V řadách zadržených totiž nenajdeme osoby, které by nejrůznější násilné akce a provokativní pochody přímo organizovaly. Zjednodušeně řečeno, tzv. velké ryby dál klidně proplouvají, beztrestně čeří hladinu českého rybníku a podněcují k nejrůznějším formám lovu ryb, které se tomuto prostředí nějakým způsobem vymykají.

Tomu samozřejmě nelze čelit jenom represí, ale především prevencí. Řeč může být o výchově v rodině a ve škole. Nebo také o tom, že je potřeba pracovat se sociálně nepřizpůsobivými občany tak, aby byli motivováni k dodržování určitých pravidel hry. V neposlední řadě v prostředí, kde děti vyrůstají s vědomím, že vzdělání, práce a plnění si povinností jsou ošklivá slova zasluhující pohrdání, je potřeba podobný pohled na svět otočit. To jsou všechno samozřejmě léta probírané recepty, které však není jednoduché uvést do praxe. Navíc se politikům do toho ani příliš nechce. Jde o mravenčí a dlouhodobou práci, při které nelze sbírat okamžitě plusové body. Samozřejmě pokud nedojde k razantním řešením typu přestěhování lidí ve Vsetíně. To sice může vyřešit potíže jedné vybydlené budovy a jejího okolí, ale ne problémy tohoto typu a už vůbec ne dlouhodobě.

Proto se politici většinou spokojí s obecnými frázemi, po kterých nenásledují rázné činy. V tomto duchu vyznívá i nejnovější dohoda politiků o postupu proti nárůstu extremismu a rasismu. Jak zatím takovýto postup vypadá v praxi, to ilustruje osud vedoucí redaktorky romského vysílání Českého rozhlasu Anny Polákové. Ta požádal s celou svou rodinou o azyl v Kanadě. Její nejbližší čelili opakovaně rasisticky motivovaným fyzickým útokům a policie nikdy nic nezjistila. Není proto divu, že lidem, kteří se "provinili" pouze tím, že se liší od většinové společnosti, došla trpělivost a opustili tuto zemi.

Pokud podobné zoufalé činy zapadnou a nevyvolají masivní odpor veřejného mínění proti extremistům, pak budou mít i nadále celkem velký prostor k posilování svých pozic, byť někteří z nich třeba skončí v celách předběžného zadržení, případně ve vazbě nebo dokonce ve vězení.Související články
DatumNadpisRubrika
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
02.09.2013Stop předsudkům! Stop Čechům!Zprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
26.08.2013V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
26.08.2013Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dálZprávy ze života Romů
25.08.2013Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemuselaZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
15.03.2012Pozvánka na výstavu fotografií z rasistických a neonacistických demonstrací v ČRZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz