Vyhledávání
23.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
08-06-2009 - Vít Pohanka

Čeští Romové na letišti v Kanadě (Foto: www.ctv.ca) Nejsme tady kvůli sociálním výhodám, ale kvůli českému rasismu, řekli čeští Romové, kteří odešli do Kanady. Jejich emigrace ale dělá starosti radnici v kanadském Hamiltonu nedaleko Toronta. Město přečerpalo rozpočet na sociální účely a žádalo o pomoc provinční vládu. Za českými Romy se do Hamiltonu vypravil zpravodaj Českého rozhlasu v Severní Americe Vít Pohanka.

Před dvěma činžáky v centru Hamiltonu to žije. Na malém hřišti pobíhá romská drobotina a čeština převažuje. Hlídající maminky se před mikrofonem trochu ostýchají:"Tam je moje máma, ona vám to poví, ona je tady dlouho, nebo tady ta paní, odpoví vám na každou otázku...."

"Tady se mají Romové opravdu dobře, mají tady klid, je tady sociální jistota," pochvaluje si Romka seniorka. Jméno říct nechce, jen to, že je z Olomouce a v Hamiltonu žije už dvanáct let:

"Ani jsem tady nepracovala a důchod dostávám, bydlím ve státním bytě, kde platím 142 dolarů. Kde bych v Česku na to vzala tolik peněz, řekněte."

Mladší romská emigrantka ale přispěchá s vysvětlením: "Tady nejde o tu sociálku, my tady děláme, normálně chodíme do práce." A starší paní dodává: "Tady nejde o tu sociální jistotu, tady jde o to, že opravdu je tam ten rasismus, člověk nikam nemůže jít. Vždyť je to ostuda v naší zemi."

Marek Polák (Foto: Jana Šustová) O českém rasismu a různých zážitcích s jeho projevy jsem slyšel od každého Roma se kterým jsem v Hamiltonu mluvil. Za všechny Marek Polák. V roce 2002 ho zbili v Praze na Palmovce:

"Ten největší z nich mě skopl na zem, klekl si na mě a začal do mě mlátit pěstí, chytil mi hlavu a mlátil mi s ní o chodník. A ještě na měl řval - mám zavolat ty ostatní?"

Čtyři odsouzení mladíci, zjevní sympatizanti neonacistů, pak měli rodině zaplatit odškodnění. Udělali to ale jen dva z nich a celá rodina Polákových pak čelila vyhrůžkám.

To přimělo maminku Annu Polákovou, jinak šéfredaktorku romského vysílání Českého rozhlasu, k ráznému kroku - s celou rodinou odletěla do Kanady a požádala o azyl.

Anna Poláková (Foto: Jana Šustová) "Riskovat další napadení a další soud, to už je prostě naivní, to už by bylo ode mě naivní. Nemluvě o tom, že když člověk vidí, jaká je tam situace, tak doopravdy musí zvážit, zda bude pracovat, zůstane tam a pojede dál tak, jak jel. Ale s tím, že bude riskovat život jednoho ze svých dětí nebo někoho z rodiny. Prostě to tak je. Připomenu, že za 20 let zemřelo víc jak 30 Romů," vysvětluje paní Poláková.

Její syn Marek se do Česka v žádném případě vracet nehodlá: "V České republice jsem se bál navázat kontakt, promluvit na lidi. Protože oni poznali to, že jste Rom a už vás neměli rádi, už jste pro ně byl špinavý. Už jste byl někdo, kdo krade, kdo není vzdělaný, kdo lže, kdo je podvodník a tak dále. Tyto nálepky jsme my všichni měli."

Jenže žádosti českých Romů o azyl v Kanadě, kterých je jen za poslední měsíce několik set, mají pochopitelně určité následky. Kanadská vláda zvažuje znovuzavedení vízové povinnosti.

Je to také zátěž pro sociální služby města Hamiltonu, říká Bob Bratina, radní za centrum města, ve kterém velká část romských emigrantů bydlí:

"V městském rozpočtu scházelo na tyto účely 16 milionů kanadských dolarů, kterými musela vypomoci vláda provincie Ontario. Hamiltoňané navíc začínají klást otázky: Proč například musí místní obyvatel, který přišel o domov, čekat na sociální bydlení a být zapsaný na zvláštní seznam, když jiní - konkrétně přistěhovalci - dostanou ubytování okamžitě?"

Bob Bratina mluví o tom, že se od imigrantů odvíjí cosi jako vzkvétající průmyslové odvětví:"Specializované agentury získávají od státu peníze, aby se o přistěhovalce staraly. A tak se zaměstnávají lidé, nakupují budovy a podobně. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se příliš mnoho imigrantů soustřeďuje na jedno místo. A to je případ Hamiltonu."

Proč ale míří Romové vůbec do vzdálené Kanady? Jako občané České republiky, tedy členské země Evropské unie, mají právo pobývat a pracovat bez omezení ve většině ostatních členských zemí. Od Finska po Portugalsko, Od Británie po Řecko.

Nemohou tam sice žádat o azyl a dostat sociální dávky, tedy aspoň ne tak snadno a rychle jako v Kanadě. Ale před českým rasismem by se snad mohli cítit bezpeční třeba v tolerantní Skandinávii nebo multikulturním Londýně? Nikoli, říká Anna Poláková:

"My jsme to samozřejmě zvažovali. Ale podle mého názoru se ta situace táhne přes celou Evropu. Ten nárůst neonacismu, ten jde celou Evropou. Takže volili jsme - odjet co nejdál."

Jedno je zjevné - emigrace Romů a jejich zkušenosti z českými rasisty kazí dobré jméno České republiky ve světě. A to je v konečném důsledku mnohem vážnější, než jestli Kanada zavede nebo nezavede víza.Související články
DatumNadpisRubrika
07.12.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany především díky rozsáhlým legislativním změnám v azylovém systémuO Roma Vakeren
14.11.2013Kanada zrušila vízovou povinnost pro občany České republikyZprávy ze života Romů
21.01.2013Zůstaňte doma, radí kanadská kampaň Romům v MaďarskuZprávy ze života Romů
09.10.2012Kanada připravuje program návratu Maďarských RomůZprávy ze života Romů
19.11.2011Zkušenosti z emigrace v KanaděO Roma Vakeren
30.10.2011V Kanadě žádá o azyl denně 50 Romů z MaďarskaZprávy ze života Romů
07.10.2011Kanada odkládá rušení víz pro Čechy, sleduje ŠluknovskoZprávy ze života Romů
28.05.2011Emigrace a návratO Roma Vakeren
26.03.2011Kanadští experti zjišťovali, jaká je u nás situace RomůO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz