Vyhledávání
25.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais

21-05-2009 - Josef Kubeczka

Výseč z předvolebního spotu Národní strany Postup České televize, která až po určité době přestala vysílat předvolební spot nacionalistické Národní strany s nabídkou "konečného řešení otázky cikánské", i samotný obsah tohoto klipu komentují všechny deníky. Kdo použije pojem "konečné řešení", musí vědět, že je to nacistický pojem. Výsledkem měla být likvidace všech Židů. Nacisté jich zavraždili šest milionů. Kromě toho organizovali též vraždění Romů a měli připravenou likvidaci části Čechů, zbytek měl být vysídlen ze země nebo "převychován". To všechno představitelé Národní strany buď vědí, a pak se hlásí k myšlenkám osob, které páchaly zločiny proti lidskosti, nebo nevědí, a pak jsou to nevzdělané osoby nedosahující vědomostí základky, píše komentátor Mladé fronty Dnes.

Hospodářské noviny si všímají toho, že Česká televize nepřestala klip vysílat hned, ale až po určité době. Televizní alibismus nemá hranic, poznamenává autor, podle nějž se televize ve sporu o jasně rasistický klip skrývala za zákon, podle něhož za obsah klipu odpovídají strany. Je skvělé, že se ředitel nakonec pochlapil, ale proč musel čekat, až ho postrčí premiér s ministrem pro lidská práva? komentuje deník postup ředitele televize Jiřího Janečka.

Národní strana nám ovšem předvedla, jak televizní minutku efektivně využít: vpěchovat do ní něco tak nestoudného, že na to musí zareagovat samotná televize. To se národovcům povedlo klipem, v němž se chlubí jakýmsi svým návrhem na "konečné řešení otázky cikánské". Právníci tvrdí, že kdyby se Česká televize odvolala na ústavu, klip vůbec nemusela vysílat. Niemandi - abychom vyšli vstříc tušeným historickým zálibám Národní strany - dostali zadarmo reklamu, za kterou by měli zaplatit aspoň zpětně soudu, píše autor článku v Lidových novinách. Za nešťastný však lze považovat už samotný fakt, že se takový hnus vysílá, byť pod záminkou volební kampaně, poznamenává mimo jiné komentátor deníku Právo.

Čeští manažeři kvůli byznysu udělají cokoliv, hlásá titulek Hospodářských novin. Úplatkářství mezi firmami v Evropě toleruje každý čtvrtý manažer, v Česku to jsou více než dvě pětiny. V žebříčku byznysmenů, kterým uplácení nevadí, je Česko třetí se 43 procenty, první dvě místa obsadilo Turecko a Rusko. Vyplývá to z výzkumu poradenské firmy Ernst and Young. Morálku manažerů přitom podle deníku zhoršila ekonomická recese. V konkurenčním zápolení o zakázky se stále více uchylují k úplatkům. Více než padesát procent respondentů navíc pochybuje o poctivosti vedoucích pracovníků a myslí si, že podvody ve firmách se budou dále vzmáhat, píší Hospodářské noviny.

Foto: www.army.cz Starostům chybí peníze za radar, stojí v titulku Lidových novin. Obce v blízkosti plánované základny si na Fischerově vládě nárokují miliony, které jim slíbil expremiér Mirek Topolánek. Od státu měli dostat peníze na rozvoj infrastruktury a opravy budov, a to bez ohledu na to, zda radar ve vojenském újezdu Brdy nakonec vyroste, nebo ne. Část peněz dostaly, a teď by rády vyčerpaly i zbytek, konkrétně ještě 237 miliónů korun. Starosta jedné z tamních obcí Vlastimil Sýkora říká, že pád vlády jejich situaci neulehčil, a musí teď počkat na další vývoj. Náměstek ministra financí Ivan Fuchsa nicméně v rozhovoru pro Lidové noviny naznačil, že obce zřejmě mohou počítat se slíbenou částkou v plné výši.

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance udělí pokutu jedné z jihomoravských krajských nemocnic za nevybírání regulačních poplatků. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle ředitele pojišťovny Vladimíra Kothery nemocnice nevybírá poplatky a porušuje zákon. Jihomoravský kraj ale s patnáctitisícovou pokutou nesouhlasí a co nejdříve se odvolá. Krajský hejtman Michal Hašek z ČSSD trvá na tom, že všech osm jihomoravských krajských nemocnic poplatky vybírá. Pacient se může rozhodnout, jestli uhradí poplatek sám, nebo jestli ho za něj formou daru uhradí kraj. Další pokutu chce Kothera dát záchranné službě v Olomouckém kraji, která nevybírá poplatky za pohotovost, uvádějí Hospodářské noviny.

Češi čím dál pečlivěji třídí odpad, píše Mladá fronta Dnes. V Evropě patří na špičku, když například plastů vytřídí v průměru nejvíc ze všech. Jen loni každý Čech roztřídil 53 kilogramů skla, plastů a nápojových kartonů, tedy o 4 kilogramy více než předešlý rok. Nejlépe jsou na tom Pražané, obyvatelé Plzeňského a Olomouckého kraje. Roste také síť sběrných nádob, jejichž počet se za poslední rok zvýšil o 16 tisíc. Třídění podporují i starostové obcí, protože jim přináší peníze do obecních pokladen. Například Hana Hradecká ze společnosti EKO-KOM říká, že když lidé separují plasty a papír, vyplácí firma obcím odměny. Tím se jim sníží i náklady na odvoz odpadu, uvádí Mladá fronta Dnes.

Čeští středoškoláci podle studie Institutu pro kriminologii a sociální prevenci věří stále méně policii a raději by brali zákon do vlastních rukou. Informují o tom Lidové noviny. "Potrestat agresora za použití individuálního fyzického násilí také není pro velkou část mladých respondentů ničím nepřijatelným," uvedl jeden z autorů studie Jakub Holas. Cílem průzkumu bylo porovnat názory současných středoškoláků a jejich vrstevníků z roku 1991. V porovnání s tímto rokem podle Holase ubylo osob, které by o pomoc požádaly policii či dospělého člověka. Průzkum ukázal, že mladí lidé by častěji trestali agresora fyzickým násilím, i když si uvědomují nelegálnost a riskantnost násilné odvety. "Považují však podobné řešení za efektivnější než zapojení státní moci," uvedl ve studii Holas. Více než čtvrtina respondentů uvedla, že nahlášení trestného činu policii nemá cenu - mladí lidé mnohdy nevěří, že policie něco vyřeší. Policejní prezidium se podle Lidových novin nechtělo k postoji mladých lidí vyjadřovat, jeho mluvčí David Kubalák nicméně výhrady zpochybnil.

Chaty a chalupy v Česku nezlevňují a hůř se prodávají, píše deník Právo. Zatímco ceny bytů klesají, některé rekreační zařízení jsou oproti loňsku dražší až o 7 procent. Nepodléhají totiž výkyvům podle hypotečního trhu. Kupují si je spíše movitější lidé, s dlouhodobějším záměrem, a tak je tato oblast trhu stabilnější. Majitel jedné realitní kanceláře navíc deníku Právo potvrdil, že banky přestaly na chaty a chalupy poskytovat hypotéky, a tak o ně není zájem.Související články
DatumNadpisRubrika
17.02.2010Dělnická strana bude rozpuštěna. Soud vyhověl návrhu vládyZprávy ze života Romů
24.05.2009Strana zelených vyzývá šéfa České televize k odstoupeníZprávy ze života Romů
21.05.2009Kampaň před eurovolbami začala rasistickým skandálemZprávy ze života Romů
21.05.2009Český rozhlas neodvysílá některé spoty, podá trestní oznámeníZprávy ze života Romů
20.05.2009Fischer a Kocáb: ČT odvysíláním spotu Národní strany porušila zákonZprávy ze života Romů
17.04.2009S Karlem Holomkem o Konečném řešení Otázky cikánskéO Roma Vakeren
14.05.2007Publicita hloupostiZprávy ze života Romů
30.06.2006Podle policie členové extremistické Národní strany nespáchali v Letech u Písku žádný trestný činO Roma Vakeren
23.01.2006Neúspěšný pokus o dialog v Letech u PískuZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz