Vyhledávání
28.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Extremistická hnutí se profesionalizují
28-04-2009 - Josef Kubeczka
"V české společnosti je poměrně velký skrytý a latentní rasismus, o kterém se vůbec nehovoří. Extremistické projevy jsou daleko užším fenoménem" řekl odstupující premiér Mirek Topolánek na nedávném zasedání vlády, na něm ministři projednali také novou strategii boje proti extremismu.

Mirek Topolánek Premiér v demisi Mirek Topolánek nechtěl jednotlivé kroky nové strategie boje proti extremismu příliš upřesnit:

"Ten materiál se zabývá nejenom represí, ať už je to monitoring, případné zásahy a represe při pochodech neonacistů nebo podobných událostech, což jsou akce, které tato vláda a administrativa zvládá. Je to samozřejmě i otázka prevence, kořenů extremismu a eliminace těchto jevů."

Novou strategii boje s extremismem chce kabinet v demisi přijmout ještě před koncem svého vládnutí. Podle ministra vnitra Ivana Langera se tato nová strategie připravovala několik měsíců:

Ivan Langer, foto: ČTK "Ministerstvo vnitra dostalo na podzim minulého roku za úkol zpracovat strategii boje proti extremismu. Jestli mohu prozradit něco z té strategie, tak chceme více než předtím být orientováni na prevenci, komunikaci a vzdělávání. A nejenom do justičních orgánů a policie, ale také směrem k partnerům v samosprávách, ve školách, neboť myslím, že nejživnější půdou pro extremismus jsou různé bludy a předsudky, které stále ještě přežívají. A čím více lidé budou vědět dost informací, tím více budou odolnější."

Kabinet Mirka Topolánka novou koncepcí reaguje na nárůst projevů extremismu z posledních měsíců.

Zásah policie během pochodu příznivců extremistické Dělnické strany, foto: ČTK "Dochází k nárůstu jak pravicového, tak levicového extremismu. Já mezi tím žádný velký rozdíl nedělám. Když sviští ta baseballová pálka, tak je jedno, jestli ten člověk má černý šátek, anebo barevný. Nicméně dochází k nárůstu rasově orientovaného extremismu, a v tomto smyslu vidím i po té poslední události nutnost, aby ještě tato vláda situaci vyhodnotila, případně přijala takové exekutivní opatření, aby byli občané bezpeční. Nejsou to jenom sociálně-patologické jevy a situace krizová, která může ten nárůst působit, ale je to samozřejmě i populismus a hledání jednoduchých, velmi černo-bílých řešení, protože ten extremismus potom takováto řešení uchopí, s takovým řešením pracuje, a to samozřejmě není něco, co společnost může nechat chladnou."

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš poukázal na některé příčiny nárůstu projevů extremismu u nás:

Miroslav Mareš "Je to způsobeno i tím, že stát do jisté míry zaspal v tom, že není schopen čelit nové právní ofenzívě a novým strategickým trendům, které z extremistické scény přicházejí. Samozřejmě tomu nahrávají i další podmínky, jako je třeba počínající ekonomická krize, rasistické předsudky ve veřejnosti, což se také projevilo třeba loni v Janově, kdy ti tzv. normální lidé pomáhali extremistům v jejich násilných aktivitách. Dochází k určitým deficitům, k tomu, že nebylo reagováno na nové trendy ve vývoji soudobé extremistické scény. Myslím, že se jedná jak o některé policejní složky, tak o činnost ministerstva spravedlnosti, které mělo vyhledat více soudních znalců v oboru. Jedná se i o tu nedotaženou koncepci ze strany ministerstva vnitra. Nesváděl bych to ale jenom na současnou vládu. To je problém, který se tu táhne možná už více než deset let."

Politolog Miroslav Mareš v televizi Nova upozornil, že se extrémisté budou snažit oslovit širší vrstvy mládeže a uspět v evropských i parlamentních volbách. Podle něj jsou současné metody státu zastaralé.

Podle policie se extremistická hnutí profesionalizují. Nové trendy ve vývoji soudobé extremistické scény zaznamenala i Bezpečnostní informační služba, což potvrdil její mluvčí Jan Šubert:

Příznivci extremistické Dělnické strany, foto: ČTK "Končí amatérismus, začíná profesionalizace. Mají své právníky, své manažery a inspiraci nalézají u německých neonacistů."

Jak televizi Nova přiznal jeden z duchovních vůdců českých extremistů, jejich pravicová část uzavřela dohodu s německými radikály. Tajná služba ale varuje i před krajní levicí a militantním antifašismem. Ministr vnitra v demisi Ivan Langer k možným posilám českých extrémistů ze zahraničí dodal, že Česko může využít Schengenský informační systém:

"Máme tu výhodu, že sdílíme spolu Schengenský informační systém, ve kterém jsou informace, a policejní orgány jednotlivých zemí spolupracují při výměně informací o různých extremistech v různých zemích. V tomto smyslu koordinace a spolupráce mezi například Českou republikou a Spolkovou republikou Německo bude existovat."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vládu za novou strategii boje s extremismem téměř okamžitě zkritizoval. V tiskové zprávě připomněl, že zatím jediným praktickým výsledkem jejího boje s pravicovým extremismem je pouze neúspěšná žaloba, kterou se ministerstvo vnitra snažilo u soudu prosadit zrušení Dělnické strany.

Romové shromáždění na sídlišti v Krupce na Teplicku, kam se 25. dubna sjeli příznivci Dělnické strany, foto: ČTK Romové poukazují mimo jiné na neschopnost úřadů zakázat pochody extremistů. Pokud už takový zákaz vydají, soud jej pro nedostatečné zdůvodnění zruší. Potvrzuje to příklad pochodu extremistů Ústím nad Labem. Nejvyšší správní soud zákaz pochodu zrušil. Důvody rozhodnutí vysvětlil mluvčí soudu František Emmert:

"Úřad shromáždění zakázal ve velmi stručném rozhodnutí, kdy jediným důvodem zákazu měla být skutečnost, že shromáždění omezí dopravu. Tento jediný důvod zákazu přitom úřad nijak blíže nevysvětlil. Proto Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že jednostranné nadřazení potíží v dopravě nad výkon shromažďovacího práva by znamenalo, že stát, jeho orgány či samospráva nejsou schopny materiálně zajistit naplnění jedné ze základních ústavních svobod."

Nová strategie boje s extremismem obsahuje mimo jiné změnu termínu, do kdy musí úřady rozhodnout o povolení či nepovolení demonstrace, ze tří kalendářních na tři pracovní dny. To by úřadům dalo čas zjistit skutečné příčiny pořádání veřejné akce a dostatečně zdůvodnit případné zamítnutí žádosti.Související články
DatumNadpisRubrika
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
02.09.2013Stop předsudkům! Stop Čechům!Zprávy ze života Romů
26.08.2013V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
26.08.2013Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dálZprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
25.08.2013Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemuselaZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
10.05.2012Extremisté jsou v Česku aktivní, jejich pozice ale slábneZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz