Vyhledávání
4.10.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Kudy vede cesta do pekel
22-04-2009 - Ivan Gabal

Rodinný domek ve Vítkově zničený po žhářském útoku (Foto: www.hzsmsk.cz) Major Tomčo, velitel 68. motostřeleckého pluku ve Vimperku, v kasárnách U sloupu, blahé paměti nechával věcem volný průběh, dokud se nestal malér. Pak se začalo zavírat, zakázáno bylo všechno, dokud to zas nepřešlo. Tímto způsobem byl v roce 1977 68. motostřelecký prakticky nebojeschopný, stavem techniky i morálkou mužstva. Důstojníci fest kradli, vojáci se ulejvali a my absolventi jsme byli načerno doma víc než v kasárnách.

Když se dnes podívám na sesuv české společnosti do etnických konfliktů a na posilování extremistů, je to v lecčems podobné. Dokud se nestane malér, česká politika se nepohne, přesně podle zásady majora Tomča.

Samozřejmě si lze klást otázku, zda je únosné, aby cenou zdvihu politické vůle byl zničený život holčičky zasažené molotovovým kokteilem. Nicméně, máme-li se pohnout dopředu, je třeba se ohlédnout zpět, kde se rodila odpovědnost za tyto surové děje, odpovědnost, která snad do budoucna může politiky a další aktéry dostatečně vystrašit hrozivými důsledky jejich nečinnosti.

Přesný rozsah problému zvaného vyloučené romské lokality je znám od roku 2006. Současná vláda zdědila jak znalost situace, tak již poměrně konkrétní představy o možnostech řešení, nástrojích, postupech a zejména o potřebné institucionální podpoře pomocí specializované agentury. Ministrině Stehlíková tedy přišla k hotovému. Zbývalo jediné, začít dělat. Expertní podklady, konzultace, vše měla k dispozici. Paní ministrině však situaci modelovala po svém, prosadila sice vládní usnesení o tom, že má agentura vzniknout, slíbila její podporu a peníze všade kam přijela, vybrala 12 pilotních měst a regionů. Praktická činnost v terénu však téměř nezačala a všichni ti, kdo uvěřili jejím slibům, dodnes čekají na jejich splnění. Zákon o agentuře nikde, tým lidí znehybnělý na úřadu vlády asi sotva přežije střídání vlády po volbách. A to nemluvme o mnoha místních programech, které zanikly, protože agentura měla nabídnout vlastní.

Mnozí lidé, kteří mají k problematice romských ghet blízko ovšem tušili, že je po letech unikátní příležitost situaci vážně řešit. Proto byla snaha opakovaně upozorňovat odpovědné na nedostatečnou kompetenci a chabou výkonnost ministrině. Osobně jsem upozorňoval Martina Bursíka, který mne však překvapil tím, že na podzimním kongresu naopak vyhlásil neexistující agenturu a činnost Stehlíkové za hlavní přínos vládního působení Zelených. Uvědomil jsem si tehdy, že major Tomčo by se musel do dnešních podmínek ještě hodně učit. Upozornil jsem po vážných nepokojích v Litvínově lidi z okolí premiéra, varoval jsem vicepremiéra Čunka a leckoho dalšího. Odezva žádná, jakkoli byl malér na dohled.

Jeden z mála pokusů vlády o zbrždění vývoje zákazem politického křídla extremismu, Dělnické strany, narazil na alibistického soudce, který posuzoval více důkazní schopnosti Ministerstva vnitra než protizákonné konání extrémistů. I tento soudce je odpovědný za eskalaci a její důsledky. Od jeho soudu totiž neodešel "běžný" český justiční čistící prostředek nedostatku důkazů, jak si soudce myslel, ale poražený stát a vítězný extremistický názor na to, co třeba s těmi Cikány udělat. A stačí říct. Mnozí další si rádi ihned zvýší laťku. Paní primátorka Řápková, která dokázala dostat byznys s romskou chudobou do médií jako osamělá hrdinka. Žádný z novinářů se jí ovšem nedokázal zeptat co asi bude dělat pro svou obživu rodina, které sebrala desetinásobek dlužné částky, zda je vlastně neposlala krást a za co budou mít děti svačinu do školy nebo na zaplacení mateřské školky. Řápková byla razantní, dobře se prodávala v médiích, tak dostávala prostor, protože tvrdá ruka zvyšuje sledovanost a čtenost a tomu inzerenti v médiích rozumí. Na romském problému se vydělávalo o to více.

Čerstvě nastoupivší Michal Kocáb se ani nestačil rozhlédnut a uvědomit si co všechno si s úřadem vzal na odpovědnost a přišly další pochody extrémistů a neonacistů a další kumulace napětí, včetně oduševnělého populistického volání Řápkové po likvidaci jeho úřadu. Nevím jak moc nebo málo přispěl posléze Kocábův koncert k tomu, že se lidé v Ústí nad Labem uzavřeli minulou sobotu doma. Ale nebylo možné si nevšimnout jak je Ústí obsazené klubky novinářů a štáby televizních kamer, které dělají vše proto, aby se chlapcům v černých kanadách dostalo potřebné publicity a Dělnické straně volební kampaně. O čem pak asi přemýšlí český novinář? Pročpak to asi ti chlapci v černém dělají a proč volají ta ošklivá hesla? Pro sebe? Pro Romy? Nebo pro ty ostatní občany, kteří si to rádi poslechnou a přijdou je zvolit?

Nevím jaká jsou data sledovanosti tohoto třetího velkého "kongresu" politické strany u nás, který po ODS a ČSSD "vysílal" náš hlavní zpravodajský veřejnoprávní kanál ve prospěch Dělnické strany. A chlapci v černém na sebe samozřejmě rádi nechali čekat, protože napětí houstlo, dorazili i jejich odpůrci, silné kordóny policie, masivní přítomnost techniky, pobíhající fotografové a kameramani, prostě vše jak má být, když se sejdou skuteční milovníci chlapských pořádků a tvrdé pěsti na cikánskou verbež.

Také si říkáte zda je to normální? Také si říkáte, zda je náhoda, že v noci někdo zavřel vodu v domku a vhodil na ty Cikány čtyři molotovovy koktaily? Také si říkáte, že i kdyby někdo žil celý život ze sociálních dávek, neplatil a měl dluhy, i kdyby třeba jiného okradl nebo poškodil, nic z toho neopravňuje popravu zápalnou lahví?

Osobně tuším jak velké problémy existují v soužití na okraji romských ghet, jak malou loajalitu prokazují mnozí obyvatelé romských enkláv k místním poměrům a k solidnímu, uspořádanému soužití s ostatními, ale nadále a od počátku to jsou občané této země, stejně jako my ostatní. Mají pasy a doklady České republiky a mají nárok na bezpečí pro své děti a životy. A jakkoli jistě platí, že loňská a letošní migrační vlna do Kanady nese hodně rysů spekulativního byznysu těch, kdo to z Kanady organizují, po minulém víkendu již žádný kanadský úředník neuvěří, že jsou romské děti u nás v bezpečí, protože prostě nejsou, jakkoli na to mají občanské právo.

Nyní, když se ucho utrhlo, sáhla vláda i prezident po siláckých slovech, která ovšem nejsou příliš podložena účinnými nástroji řešení situace, ať již směrem k vyloučeným Romům nebo směrem k Dělnické straně a jejím holohlavým úderným oddílům. A čas plyne. Nevím zda se přechodný kabinet dokáže k této věci nějak postavit, ale je nesporné, že do voleb ještě uvidíme a zažijeme leccos. A ve srovnání s tím bude negativní volební kampaň ČSSD pod taktovkou americké kampaňové firmy PSB nebo ODS pod taktovkou někoho jiného, slabý odvar. Chlapci v černých bomberkách mají jistě v zásobníku mnohé další kousky a když budou vědět, že jim česká média zase dají vysílací primetime, rádi je předvedou, na naší společné cestě do pekel.Související články
DatumNadpisRubrika
27.02.2016Vláda chce snížit počet ghett v ČeskuO Roma Vakeren
17.10.2015Premiér se sešel se starosty obcí, kde jsou sociálně vyloučené lokalityO Roma Vakeren
13.06.2015Nová Analýza sociálně vyloučených lokalit zaznamenala 606 místO Roma Vakeren
27.05.2015Počet ghett se od roku 2006 zdvojnásobil, žije v nich až 115 tisíc lidíZprávy ze života Romů
28.11.201330 tisíc Romů v Moravskoslezském kraji žije ve vyloučených lokalitáchZprávy ze života Romů
21.04.2013Studentský recept proti chudoběZprávy ze života Romů
10.12.2011Jak se pozná sociálně vyloučená lokalitaO Roma Vakeren
05.11.2011Fotografická výstava Proměny v Moravskoslezském krajiO Roma Vakeren
21.09.2011Šimůnková: Předkládaný materiál řeší sociální vyloučení jako takovéZprávy ze života Romů
22.06.2011Na lepší podmínky Romů v ghettech šlo loni přes 37 milionů korunZprávy ze života Romů
09.04.2011Učitelka Jana Avdějevová doučuje děti v sociálně vyloučených rodináchO Roma Vakeren
29.10.2010Dnešní svobodné matkyO Roma Vakeren
05.03.2010Scházejí se zástupci obcí, které se budou podílet na projektech integrace RomůZprávy ze života Romů
04.03.2010Podle OSN se situace Romů v Česku zhoršujeZprávy ze života Romů
18.02.2010Vítkovické ghetto čeká proměna za 300 milionů korunZprávy ze života Romů
10.02.2010V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především RomůZprávy ze života Romů
20.10.2009Obce mohou žádat o dotace pro některé lokality obývané RomyZprávy ze života Romů
05.10.2009V Česku přibývá lokalit, kde sílí sociální napětíZprávy ze života Romů
25.07.2009Nezachránit svět, ale pomoci sousedoviZprávy ze života Romů
06.05.2009Sociální vyloučení Romů způsobuje České republice mnohamiliardové ztrátyZprávy ze života Romů
01.05.2009S Karlem Novákem o sociálně vyloučených lokalitáchO Roma Vakeren
23.03.2009Kabinet má na programu situaci na litvínovském sídlišti JanovZprávy ze života Romů
27.02.2009Hra GhettOut ukazovala dětem, jak se dostat z ghettaZprávy ze života Romů
27.11.2008Litvínov nemá snadné řešeníZprávy ze života Romů
31.10.2008Konference Revitalizace deprimovaných čtvrtí v České republiceO Roma Vakeren
31.10.2008Jan Šipoš ze společnosti Člověk v tísniO Roma Vakeren
22.08.2008Člověk v tísni představil výsledky projektu POLISO Roma Vakeren
09.05.2008Výzkum veřejného mínění na sociálně vyloučené romské lokalityO Roma Vakeren
04.04.2008Podaří se Romy z ghett začlenit do společnosti?O Roma Vakeren
04.04.2008O situaci ve vyloučených lokalitách na SokolovskuO Roma Vakeren
22.02.2008Romové v Ústeckém kraji se často setkávají s diskriminací O Roma Vakeren
06.02.2008Kudy ven ze sociálně vyloučených lokalit? Zprávy ze života Romů
03.02.2008Integrace Romů do české společnosti Zprávy ze života Romů
24.01.2008Z problémových ghett by jednou měly být běžné čtvrtiZprávy ze života Romů
04.01.2008Situace Romů v oblasti diskriminace a porušování práv se vloni zhoršila O Roma Vakeren
04.01.2008S Fedorem Gálem o sociálně vyloučených lokalitách O Roma Vakeren
09.11.2007Program pomoci Romům ze sociálně vyloučených lokalit O Roma Vakeren
03.08.2007O sociálním vyloučení pojednává nová publikace Kdo drží Černého PetraO Roma Vakeren
11.05.2007Nejznámějším romským ghettem je mostecký ChanovO Roma Vakeren
20.04.2007Nový film Ghetto No. 1 dokumentuje život na sídlišti ChanovO Roma Vakeren
02.02.2007Brněnské řešení bytové situace chudých a problémových lidíO Roma Vakeren
26.01.2007Kapela Gulo čar pozitivně hodnotí kampaň upozorňující na problematiku romských ghettO Roma Vakeren
12.01.2007Jedna z největších sociálně vyloučených romských lokalit je v KladněO Roma Vakeren
08.12.2006Sociolog Ivan Gabal zdůrazňuje potřebu práce s jednotlivými rodinami a diferencovaný přístup k RomůmO Roma Vakeren
27.10.2006Před Úřadem vlády se protestovalo proti odsouvání chudých romských rodin na okraje měst a obcíO Roma Vakeren
27.10.2006Gwendolyn Albert: Odstěhovat ty, které nechceme, nepatří do 21. stoletíO Roma Vakeren
22.09.2006Romské ghetto v Brně je rozsáhléO Roma Vakeren
15.09.2006Analýza sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
13.09.2006Na českobudějovickém sídlišti Máj hrozí vznik romské lokalityZprávy ze života Romů
12.09.2006Romská ghetta: kudy z nich ven?Zprávy ze života Romů
08.09.2006V České republice je přes tři sta sociálně vyloučených romských lokalitO Roma Vakeren
06.09.2006Přibývá Romů, kteří končí v chudinských domech a čtvrtíchZprávy ze života Romů
21.04.2006Romských ghett u nás stále přibýváO Roma Vakeren
03.03.2006Skupina Gulo čar vyrazila na likviduj! tourO Roma Vakeren
17.02.2006Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettůmZprávy ze života Romů
02.05.2005Na festivalu Jeden svět pokračuje kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
07.03.2005Největším problémem Romů je šíření ghett, píší experti vláděZprávy ze života Romů
21.02.2005Krajský koordinátor: V ČR přibývá problémových romských ghettZprávy ze života Romů
11.02.2005Probíhá kampaň za odstranění chudinských ghettO Roma Vakeren
03.02.2005Člověk v tísni zahájil kampaň proti chudinským ghettůmZprávy ze života Romů
02.02.2005Le Monde poukazuje na diskriminaci Romů v České republiceZprávy ze života Romů
17.09.2004Koordinátor: V Libereckém kraji jsou velkým problémem Romů ghettaZprávy ze života Romů
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz