Vyhledávání
24.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Litvínov jako předzvěst
24-11-2008 - Petr Příhoda

Foto: ČTK Nedávno se v Litvínově střetli tzv. pravicoví radikálové s policií. Ti první se rozhodli vystoupit proti Romům obývajícím tamější sídliště. Dalo se čekat, že jejich demonstrace povede k násilnostem. Předvídavá policie se rozhodla tomu zabránit. Střetnutí obou stran překvapilo nejen prudkostí, ale i hromadnou podporou radikálům, kterou jim projevili místní neromští starousedlíci.

Radikálové přislíbili, že příště do toho půjdou s ještě větší vervou. Lze očekávat, že i policie se důkladněji připraví a nasadí více těžkooděnců, koní i techniky.

Myslím, že by bylo chybou, kdyby státní moc pokládala podobné události za pouhou kriminální, tedy policejní záležitost. Jsou totiž ukazatelem rostoucího vlivu tzv. pravicového extremismu, jemuž se dostává (asi nejen v Litvínově) podpory veřejnosti, která pravděpodobně není ani pravicová, ani extremistická. Spíše tu máme co činit s obecnějším tíhnutím k populismu a jeho sklonem k radikalizaci.

Populismus je slovo v žurnalistice a v politických polemikách často užívané, ale obsahově nejasné. Populus je latinsky lid. Kdo má být tím lidem, to je různé. Někdy je to dav, případně neurčitá množina těch, kdo jsou ochotnější než jiní tím davem se stát. Jindy je to tzv. prostý lid, čili široká veřejnost, masy, tedy (zjednodušeně řečeno) "národ minus jeho elity". Populistická politika je definována jako líbivá. Populisté vyhlašují, případně provádějí to, co se lidu líbí. Např. zvyšování mezd bez ohledu na možnosti ekonomiky. Nebo ostouzení či vylučování těch, kteří se lidu nelíbí. Populismus může mít spoustu podob. Společným rysem je převaha emocí nad racionalitou. Zdálo by se, že je hoden odsouzení. Pokud však emoce ovládnou významnou část veřejnosti, mohou leccos změnit. Mohou uvést zemi v chaos, způsobit převrat, někdy i revoluci. Záleží na tom, kdo se té příležitosti chopí. - Tak horké to u nás zatím není, ale rozumný politik by neměl nad populismem ohrnovat nos. Měl by uvážit, jak prostý lid cítí a hlavně proč tak cítí. Může se totiž stát, že se prostý lid odvrátí od jedněch politiků a dá svůj hlas jiným politikům, resp. těm, kdo si jimi z jeho vůle stanou.

Jak moc je naše česká současnost přízniva vzniku a šíření populistických nálad? Dosud se zdálo, že nepříliš. Snad proto, že se nám, jak pravila hlava státu, dosud nikdy nevedlo tak dobře jako nyní. To se ale může změnit. Světová finanční krize, přerůstající leckde v krizi ekonomickou, nás zatím postihuje méně než jiné, ale i ona otřásá vžitými jistotami a budí obavy. Též ideová a hodnotová vyprázdněnost naší politiky a zejména chování její reprezentace vyvolává v části veřejnosti (patrně větší než malé) výbušnou směs negativismu a zloby, snad i touhu po "rázných řešeních".

A pak je tu další téma: romský problém a znepokojivá neschopnost státní moci i občanské společnosti postavit se mu čelem. I on má svou dynamiku. Přibývá míst sociálního propadu Romů. Jejich mladší generace se tam postupně radikalizuje, zajisté po svém. Nedaří se tomu rozumět, ba ani problém pojmenovat. Nelze o něm vést svobodnou veřejnou rozpravu. Brání tomu mediální scéna, která si osvojila pokrytecký postoj tzv. politické korektnosti a sugeruje ho i politikům. Kdo tuto konvenci nerespektuje, riskuje, že bude označen za rasistu. Nesluší se mluvit o "romských neplatičích", ale jen o "neplatičích". Média se občas zmíní o nezaměstnanosti Romů, nikoli o stále častější nezaměstnatelnosti mnohých z nich. Gabalova zpráva o romských ghettech žurnalistiku neinspirovala. Zato se jí podařilo vštípit veřejnosti nechuť k Jiřímu Čunkovi, třebaže nikdo přesně neví, co ten člověk vlastně spáchal. Zdá se, že romská tématika slouží pranýřování politických odpůrců, nikoli otázce, jak řešit samotný problém.

Ti, kdo ho nepociťují, reagují mrazivým nezájmem. V těch, kdo s ním mají osobní zkušenost, se hromadí nespokojenost a zášť. Živná půda populismu. Vytěsněného problému se ujímají tzv. extremisté - a bodují. Např. v Litvínově. A nejen tam. Romové jsou ponecháni svému osudu, zatímco politici se handrkují o posty v mechanismu moci, neboť volby rozdaly karty jinak. Brzy budeme svědky "porcování medvěda". - Není to povzbudivá vyhlídka.Související články
DatumNadpisRubrika
20.10.2013Ostravská policie obvinila čtyři účastníky nepovoleného protiromského protestuZprávy ze života Romů
19.10.2013Ostravou prošlo bez povolení na 250 radikálů. Policisté zadrželi 15 lidíZprávy ze života Romů
02.09.2013Stop předsudkům! Stop Čechům!Zprávy ze života Romů
26.08.2013V Ostravě padla obvinění kvůli sobotním výtržnostem a útokům na policistyZprávy ze života Romů
26.08.2013V ČR sílí 'anticikanismus' a přibývá aktivit radikálů, říká ředitel Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
26.08.2013Martin Šimáček: Hlavním cílem radikálů je posouvat hranice o kousek dálZprávy ze života Romů
25.08.2013Protiromské pochody prošly i Duchcovem. Policie zasahovat nemuselaZprávy ze života Romů
05.08.2013Lída Rakušanová: Tolerance rasismu je živnou půdou extremismuZprávy ze života Romů
10.05.2012Extremisté jsou v Česku aktivní, jejich pozice ale slábneZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz