Vyhledávání
26.9.2023
AKTUALITY

HISTORIE ROMŮ

TRADICE, KULTURA

OSOBNOSTI

SOUŽITÍ

KONTAKTY

FOTOGRAFIE

Česky English Deutsch Francais
Antidiskriminační zákon
22-10-2008 - Lída Rakušanová

Pod heslem boje proti bariérám převezme za pár týdnů ČR předsednictví v EU. Sama ale, jak to zatím vypadá, nebude mít jako jediná členská země schváleno ani tak základní protibariérové opatření jako je antidiskriminační zákon, který má přetavit evropskou směrnici proti diskriminaci do zákonné podoby. Poté, co prezident v květnu antidiskriminační zákon vetoval, hodlala o něm sněmovna tento týden hlasovat, ale pak to radši vzdala. Několik poslanců za ODS totiž naznačilo, že tentokrát už pro zákon ruku nezvednou, jakkoli to vypadá na mastnou pokutu od Evropského soudního dvora.

Proti diskriminaci tak bude zřejmě ČR během svého předsednictví bojovat nanejvýš jednorázově, a to uspořádáním mezinárodní konference o nerovných podmínkách mužů a žen, které se pak projevují například v nižších platech žen za stejnou práci a v nižších důchodech. V Česku jsou na tom v tomto ohledu ženy dokonce ještě o něco hůř než je šestnáctiprocentní unijní průměr: jejich platy jsou nižší o pětinu.

O co tedy v případě směrnice, proti které se u nás zvedl takový odpor, vlastně jde? Jedná se o legislativní normu, která má zajistit lidem bez ohledu na rasu, pohlaví, národnost nebo náboženství rovný přístup i k ostatním oblastem života než jen k trhu práce. Konkrétně třeba ke vzdělání, zdravotní péči, nebo k právům spotřebitele. Prezident Klaus odůvodnil své veto tím, že jsou nerovnosti přirozený jev, ve kterém se zrcadlí naše subjektivní zkušenosti. Snaha o jejich potlačení narušuje podle jeho názoru právo jednotlivce na svobodu volby. Proti jsou ale i právníci, protože zákon přenáší důkazní břemeno na žalovaného- a tedy narušuje princip presumpce neviny. Kritikům občanské společnosti se kromě toho nelíbí, že obětem diskriminace mohou v soudní síni stát po boku nezávislé organizace, jejichž cílem je proti ní bojovat. Ze všech těchto námitek je nepochybně nejzávažnější ta, která se týká presumpce neviny. Zvláštní ovšem je, proč totéž nevadí ostatním 26 členským státům unie? Možným vysvětlením by bylo, že obdobně jako v minulosti, postupuje i zde ČR při přebírání směrnice způsobem "papežštějším než papež", a že jsou tedy její současné nesnáze s antidiskriminačním zákonem domácí výroby.

Podle zářijových informací v deníku Právo bylo jedním z cílů zákona ujasnit, co to vlastně diskriminace je. Zákon ji měl definovat jako jednání, v jehož rámci by bylo z nějakého důvodu s jednou osobou zacházeno ve srovnatelné situaci méně výhodným způsobem než s osobou jinou. Odlišnost v zacházení je ale diskriminační jen tehdy, pokud nemá žádné objektivní a rozumné ospravedlnění. To znamená pokud nesleduje legitimní cíl nebo pokud nejsou použité prostředky přiměřené sledovanému cíli.

Právo uvádí, že jako diskriminační by pak musely být vyhodnoceny například marketingové triky, kdy dívky neplatí do tanečních klubů vstupné, protože se předpokládá, že za ně utrácejí muži a čím více slečen do klubu dorazí, tím větší má majitel kšeft. Také odmítnout prodej zboží lidem, kteří byli v minulosti na prodavače vulgární nebo u něj kradli, není diskriminační, protože se zákazníci chovali v rozporu s dobrými mravy. Zatímco kdyby podnikatel neobsloužil zákazníka, který si na něj stěžoval nebo reklamoval jeho zboží, o diskriminaci by šlo, jelikož se zákazník jen domáhal svých práv.

Na to už ale vlastně zákony máme: konkrétně třeba o ochraně spotřebitele. V jiných oblastech je to podstatně horší: Organizace Člověk v tísni představila například nedávno Index integrační politiky, ve kterém se ČR ocitla mezi 25 posuzovanými evropskými zeměmi v integraci cizinců daleko za evropským průměrem. V rámci kritérií, která hodnotila nediskriminaci, byla ČR dokonce jedinou zemí, která dostala v podkategorii politiky nulu. Další dvě nuly si vysloužila v podkategorii volebních práv a začlenění do trhu práce. Cizinci například v ČR nemohou podle této zprávy zakládat sdružení, pokud v nich nejsou zastoupeni aspoň tři Češi, a nesmějí být členy žádné politické strany, a to ani v případě, když jsou občané EU. Kromě toho zpráva poukazuje na to, že v souladu s platnými zákony stát není povinen do svých funkcí důsledně zařazovat principy rovnosti, vést dialog o nediskriminaci ani informovat veřejnost o právech obětí diskriminace.

Ale nemusí jít jen o práva cizinců nebo menšin. Pod lupu antidiskriminačního zákona by se mohly třeba dostat i plošné parkovací zóny ve městech, zaváděné bez ohledu na to, jestli lidé, kteří tam musejí přijet třeba obstarat nemocné příbuzné, mají vůbec kde legálně zaparkovat. Jinými slovy, zatím ani netušíme, kde všude by nám antidiskriminační zákon mohl být k užitku. Nechat si od politiků namluvit, že je k ničemu, by bylo nerozumné.Související články
DatumNadpisRubrika
01.09.2009V Česku začal platit antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
07.07.2009Hrozba víz do Kanady se musí vyřešit domaZprávy ze života Romů
03.07.2009O dopadu antidiskriminačního zákonaO Roma Vakeren
18.06.2009Česko má antidiskriminační zákon, vyhne se tak sankcím Evropské komiseZprávy ze života Romů
17.06.2009Sněmovna by měla rozhodnout o antiskriminačním zákonuZprávy ze života Romů
17.06.2009Sněmovna přehlasovala veto a schválila antidiskriminační zákonZprávy ze života Romů
28.05.2009AI kritizuje ČR za přístup k Romům a prezidenta za veto antidiskriminačního zákonaZprávy ze života Romů
27.03.2009Antidiskriminační zákon odložen na neurčitoO Roma Vakeren
04.12.2008Ministryně Stehlíková: Bez antidiskriminačního zákona hrozí ČR další žalobyZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)
Článek
Tisknout
Poslat e-mailem

Vybíráme z rubriky "Zprávy ze života Romů"
29.05.19  Khamoro se letos zařadilo mezi deset nejlepších evropských festivalů
17.03.19  Věra Bílá plánovala velký návrat
01.08.17  Došlo k obratu - stát by mohl vepřín v Letech koupit už září
09.11.16  V Žatci uctili památku mrtvého Roma
07.11.16  Vláda chce posudek na cenu pozemků pod vepřínem v Letech
11.10.16  Tajemství romského šperku odhalí výstava v brněnském muzeu
13.09.16  Stovky Romů z celé země se chystají na pouť na Svatý Kopeček
06.09.16  Babiš v Letech uctil památku romských obětí bývalého tábora
05.09.16  Vláda preferuje odkoupení vepřína v Letech na Písecku
13.08.16  V Živé knihovně si dnes mohou lidé povídat se zástupci menšin
Archiv rubriky

Nejčtenější články
803741   26.02.00 Odchod Romů z České republiky
314875   12.10.07 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
299978   11.09.98 Romske aktuality
270305   14.03.00 Romský jazyk
172304    Historie a původ Romů
141366   12.02.02 Historie Romů na území České republiky
121078    Tradiční způsob života Romů na území bývalého Československa
103410    Fotografie
90594   18.09.98 Můj svět - Fotografie romských dětí
86379   16.01.04 Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
Copyright © Český rozhlas / Czech Radio, 1997-2023
Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Czech Republic
E-mail: info@romove.cz